Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ferestre termopan, cu tripan, transpirate - Condens pe sticla din mijloc!?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Buna ziua,
As vrea sa aud si parerea voastra despre urmatoarea problema.
Recent am schimbat ferestrele termopan, am pus VEKA 82 cu tripan. Toate ferestrele sunt compartimentate in cate 2 canaturi mobile (adica se deschid amandoua partile).

La una dintre ferestre am o problema: dimineata, gasesc sticla centrala/cea din mijloc transpirata!

Deci, tripanul are 3 foi de sticla: una in interior (in apartament), una in mijloc (intre celelalte 2 foi de sticla) si una in exterior (catre gradina/afara).

La aceeasi fereastra, canatul din stanga este ok, perfect curat, nu vad nici un condens, insa la cel din dreapta vad dimineata condens in partea de jos, condensul este pe sticla din interior (pe sticla din mijloc). Atasez si o poza:

https://i.imgur.com/W3FGBwU.jpg

Ferestrele sunt montat de vreo 6 luni, inca sunt in garantie.

Astept opiniile voastre. Multumesc.

Edited by dan74mm, 02 December 2019 - 10:39.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Garantie. A pierdut vidarea...

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Apeleaza la garantie, altceva nu ai ce sa faci.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 10:45, said:

Garantie. A pierdut vidarea...
miramas

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci are un gandac mic care respira greu inauntru...

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tehnologia de ansamblare nu a fost respectata, mai precis, nu a fost uscat aerul dintre panouri .

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vidare e totusi impropriu spus - etansarea s-a dus de fapt :)

#8
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Legat de garantie, intreb si eu, ar trebui sa-mi "fabrice" un alt pachet de foi de sticla, nou, ori sa-l duca pe acesta "la reparat"? Cum se procedeaza in astfel de cazuri, in garantie fiind si pentru ca este montat de doar cateva luni de zile (de vreo 4~6 luni)?

Edited by dan74mm, 02 December 2019 - 13:19.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 12:20, said:

vidare e totusi impropriu spus - etansarea s-a dus de fapt :)

    Uite ca a aparut unul care stie ce spune.
    Daca geamul transpira inauntru, nu e etans.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am unele care vara se albesc partial la interior cand bate soarele in ele, de la aerul conditionat ... Nu ma deranjeaza ca sunt la tara :)

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
O fereastra de calitate nu are aer si vapori de apa  in interior . Acolo ar trebui sa ai un gaz inert , de obicei argon  care are un coeficient de transfer termic mai mic decit aerul.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan74mm, on 02 decembrie 2019 - 13:18, said:

Legat de garantie, intreb si eu, ar trebui sa-mi "fabrice" un alt pachet de foi de sticla, nou, ori sa-l duca pe acesta "la reparat"?
Altul nou. Nu poti accepta altceva.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ilscoate pe asta si ti-l aduce inapoi in 2 zile. Pune-i un semn ;)

#14
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdan74mm, on 02 decembrie 2019 - 13:18, said:

Legat de garantie, intreb si eu, ar trebui sa-mi "fabrice" un alt pachet de foi de sticla, nou, ori sa-l duca pe acesta "la reparat"? Cum se procedeaza in astfel de cazuri, in garantie fiind si pentru ca este montat de doar cateva luni de zile (de vreo 4~6 luni)?

Oricare dintre variante poate fi ok, important este sa nu-ti mai apara condensul.

#15
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Băi frate, numai belele am avut cu ăștia de la Optimedia! Odată că mi-au greșit măsurătorile și au făcut geamurile mai mici. Cei din fabrică le-au făcut după ce dimensiuni au primit pe hârtie (pe comandă), problema este că cel care a făcut măsurătorile nu le-a făcut bine. Ok, treacă de la mine, hai că "merge și-așa"... asta am lăsat-o moartă.

Apoi, au greșit comanda la jaluzele! Am comandat jaluzele duble (deschidere pe 2 canaturi), evident că am plătit jaluzele cu deschidere pe 2 canaturi, mi-a adus jaluzele dintr-o singură bucată, pe tot geamul. Le-am arătat contractul, ce-am comandat/plătit și ce-am primit. Răspuns? Asta e, se mai întâmplă, mai greșim și noi... Mi le-au dat jos și mi-au spus că le trimit înapoi la fabrică la Ferrara să mi le modifice (Ferrara sunt cei care au făcut jaluzelele, Optimedia nu face jaluzele dar la ei am dat comanda si pt. jaluzele și tot la ei am și plătit). Le-au dus, însă din ce mi-am dat seama, după ambalajul cu care au venit, nu le-au dus la fabrica Ferrara unde au fost făcute, așa cum mi-au spus, ci la un atelier de tâmplărie unde le-au tăiat ei în două... (numele firmei care bănuiesc că le-a tăiat, Aluprof, era trecut pe ambalajele de carton!) După taiere, jaluzelele nu se mai închid cum trebuie, nu stau drept, n-au mai fost montate corect astfel încăt să "calce" drept. Mi-au spus că revin cu echipa de la fabrica Ferrara care a făcut jaluzelele, să verifice ei. Au trecut vreo 4~6 luni și încă nimic!

Acu', chestia cu geamul care transpiră... Deci, sincer, n-aș fi crezut ca o firmă atât de mare și renumită ca OPTIMEDIA să o dea în bara atât de rău! Am ales Optimedia tocmai pentru că sunt mari și tari, și m-am gândit că o să fie mai serioși decât nea Gică tâmplarul din cartier... Se pare că nu e așa!

Nu recomand de nici un fel OPTIMEDIA! Este prima și ultima dată când mai lucrez cu ei! Am mai pus termopane, cu firme mici din satele limitrofe (da!, firme "de sat" și la alte prețuri față de Optimedia) și n-am avut absolut nici un fel de problemă, nici cu execuția și nici cu geamurile. Și tocmai OPTIMEDIA, ditamai OPTIMEDIA, o dă în bară grav! Urât!

Edited by dan74mm, 02 December 2019 - 18:06.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
eu cred ca Optimedia ar trebui ca faca ochelari... Posted Image

#17
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdan74mm, on 02 decembrie 2019 - 17:52, said:

Băi frate, numai belele am avut cu ăștia de la Optimedia! Odată că mi-au greșit măsurătorile și au făcut geamurile mai mici. Cei din fabrică le-au făcut după ce dimensiuni au primit pe hârtie (pe comandă), problema este că cel care a făcut măsurătorile nu le-a făcut bine. Ok, treacă de la mine, hai că "merge și-așa"... asta am lăsat-o moartă.

Apoi, au greșit comanda la jaluzele! Am comandat jaluzele duble (deschidere pe 2 canaturi), evident că am plătit jaluzele cu deschidere pe 2 canaturi, mi-a adus jaluzele dintr-o singură bucată, pe tot geamul. Le-am arătat contractul, ce-am comandat/plătit și ce-am primit. Răspuns? Asta e, se mai întâmplă, mai greșim și noi... Mi le-au dat jos și mi-au spus că le trimit înapoi la fabrică la Ferrara să mi le modifice (Ferrara sunt cei care au făcut jaluzelele, Optimedia nu face jaluzele dar la ei am dat comanda si pt. jaluzele și tot la ei am și plătit). Le-au dus, însă din ce mi-am dat seama, după ambalajul cu care au venit, nu le-au dus la fabrica Ferrara unde au fost făcute, așa cum mi-au spus, ci la un atelier de tâmplărie unde le-au tăiat ei în două... (numele firmei care bănuiesc că le-a tăiat, Aluprof, era trecut pe ambalajele de carton!) După taiere, jaluzelele nu se mai închid cum trebuie, nu stau drept, n-au mai fost montate corect astfel încăt să "calce" drept. Mi-au spus că revin cu echipa de la fabrica Ferrara care a făcut jaluzelele, să verifice ei. Au trecut vreo 4~6 luni și încă nimic!

Acu', chestia cu geamul care transpiră... Deci, sincer, n-aș fi crezut ca o firmă atât de mare și renumită ca OPTIMEDIA să o dea în bara atât de rău! Am ales Optimedia tocmai pentru că sunt mari și tari, și m-am gândit că o să fie mai serioși decât nea Gică tâmplarul din cartier... Se pare că nu e așa!

Nu recomand de nici un fel OPTIMEDIA! Este prima și ultima dată când mai lucrez cu ei! Am mai pus termopane, cu firme mici din satele limitrofe (da!, firme "de sat" și la alte prețuri față de Optimedia) și n-am avut absolut nici un fel de problemă, nici cu execuția și nici cu geamurile. Și tocmai OPTIMEDIA, ditamai OPTIMEDIA, o dă în bară grav! Urât!

Ai lucrat direct cu producatorul?

#18
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Da, Dorel, am lucrat direct cu Optimedia! La ei am dat comanda, ei mi-au făcut măsurătorile, ei mi-au montat, tot-tot-tot...

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 18:16, said:

eu cred ca Optimedia ar trebui ca faca ochelari...

Vezi aici cum se laudă (așa am pus si eu botul, stai liniștit):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Espo5sWLn8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan74mm, 02 December 2019 - 18:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate