Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Macbook Air 2017 păreri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Bună ziua. Intenționez sa cumpăr soției un Macbook Air 2017. Am văzut ca are un preț bun acum. Dețin un Macbook Air 2018 de care sunt foarte mulțumit. Totuși, arhitectura de la Macbook Air 2017 este una veche, un model Broadwell. Mai face fata în zilele noastre la aplicații ? Sunt diferențe mari de performanta intre Macbook Air 2018 și 2017?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lumea folosește laptopuri și desktopuri de acum 10 ani și tu îți faci probleme de arhitectură veche la un Mac din 2017 ?

Merge, ia-l liniștit.

Care e prețul și ce specificații are ?

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Costa 4099 RON. 8 GB Ram și 128 GB SSD. Nu are ecran retina însă.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iubesc designul celor de la Apple fără să fiu fanboy.
Am și eu Macbook late 2008 primit cadou. Repet, e din 2008, dar pentru o perioadă l-am folosit doar pe acela și mergea chiar bine. Acum e pe post de server de Plex.
De când am pus mâna pe Iphone 4s, am rămas fidel brandului pentru design și pentru fiabilitate.
La colecția mea stau acum un Iphone 3, un 4s, un 5s și un 6.

Daily use e Iphone 5s, și deși am și un Samsung A3 2016, îmi place mai mult Iphone-ul.
Daaar, dacă nu te deranjează banii în buzunar, 4000 de lei pentru 8 giga de RAM și 128 de giga SSD este enorm.
Sunt laptopuri bune noi cu SSD mai mare undeva peste jumătate din prețul  Mac-ului.

E drept că nu-s la fel de frumoase și poate nici fiabile.
Deși și Apple a început să mai dea chix.

În fine, de gustibus non disputandum, ia-l liniștit.
Dacă ai grijă de el și nu dai cu el de pământ, când te saturi de el faci o reducere la preț, dai un PM și ți-l iau eu.

Edited by waterman, 29 November 2019 - 15:04.


#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Il folosesc din iunie 2018. 220 de cicluri de incarcare, bateria e la 90%.
Uindouzul il mai folosesc sa descarc filme de pe torente si sa ma joc vreo doua jocuri cand am chef.

Carat dupa mine in rucsac mii de kilometri, sters din cand in cand cu o carpa umeda, asa cum recomanda ei, sanatate bucurii si mancare la copii.


Nu ma pricep eu la arhitecturi si broadwelluri, dar merge brici.

Si sa nu uit: sa pastrezi si cutia maro, cea de transport, in care intra cutia macului. Zici ca-s nebuni oamenii, sa vezi ce preturi au cutiile alea prin strainatate Posted Image)))

Edited by December, 29 November 2019 - 16:35.


#6
adi-ar

adi-ar

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.11.2019
Daca esti pasionat Apple, cumpara-l. Altfel sunt posibilitati mult mai bune pe platforma x86 de la Intel sau AMD unde poti face un sistem mult mai performant cu acei bani

#7
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Parerea mea este sa te indrepti spre un model din 2018, deoarece ecranul pe varianta 2018 este net superior fata de cel din 2017. Plus ai si touch id fata de varianta din 2017.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Tine banii, vor schimba actualul model Retina, usor si sigur elimina tastatura butterfly care este problematica si revin la o varianta moderna a scissor system.
Am vazut noul Pro 16 si tastatura este geniala, mult mai comoda si cu mai mult raspuns la tastare, nu mai ai senzatia ca tastezi in blatul de la dulapul din bucatarie.

Daca vrei doar mic si portabil recomand HP Pavilion X360 Convertible, musai varianta cu ecran FullHD.

Edited by connectorxp, 29 November 2019 - 17:19.


#9
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011

View Postconnectorxp, on 29 noiembrie 2019 - 17:18, said:

Tine banii, vor schimba actualul model Retina, usor si sigur elimina tastatura butterfly care este problematica si revin la o varianta moderna a scissor system.
Am vazut noul Pro 16 si tastatura este geniala, mult mai comoda si cu mai mult raspuns la tastare, nu mai ai senzatia ca tastezi in blatul de la dulapul din bucatarie.

Daca vrei doar mic si portabil recomand HP Pavilion X360 Convertible, musai varianta cu ecran FullHD.

La 16 '' diagonala, cca. 2000 euro va fi in Romania..90-10.000 lei minim. Daca va fi tot cu i3 si 128 Gb la SSD, doar pt 2,6 '' diferenta ca diagonala, va costa imens.

#10
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010
Eu l-am luat acum o saptamana si il consider cea mai buna achizitie. Il recomand!

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Pro-ul de 16 vine echipat mai bine decat modelul de 15 la acelasi pret, practic castigi un inch si ceva specificatii la aceeasi bani.

Air-ul ramane doar la 13.

Edited by connectorxp, 02 December 2019 - 19:46.


#12
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Toata lumea si vine cu pareri ca la banii aia iei altceva mai performant.

Nu, femeile vor laptopuri care sa arate bine, elegante, cu marul sau sigla de sony vaio pe ele. Pentru utilizarea zilnica, face fata si un macbook air 2011 cu ssd. Banuiesc ca nu face editare video 4K sau proiectare complexa.

#13
AdIonascu

AdIonascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.12.2019
Are TOATE avantajele unei arhitecturi clasice, porturi, ceva flexibilitate, autonomie baterie. Recomand cu toata caldura, am vazut si reparat TOATE modelele de calculator de la Apple!

#14
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Performante pentru YouTube sau mathcad?

Edited by rotarumarius, 22 December 2019 - 10:23.


#15
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Pe youtube merg videoclipurile pina in 1080p,pe 4k nu am testat inca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate