Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bitrate in Movie Maker

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
De ceva vreme m-am apucat să fac un film al vietii din fotografii si imagini video de acum 50 de ani până in prezent. Am ajuns in faza in care trebuie să introduc in film imagini preluate de o cameră Toshiba care filmează in format AVI H264-AAC la un bitrate ~5200kbps rez 854x480 si 59,94fps. In Movie Maker pot crea profil personalizat dar intreb? Are vreun câstig vizual dacă salvez filmul cu un bitrate mai mare decât sursa(5200kbps). Pentru a avea fluenta miscărilor din video păstrez 59,94fps? Care ar putea fi bitrate minim pentru a păstra calitate video decentă pentru salvare film in format Mp4 H264-AAC?

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Astea sunt presetările "de fabrică" la Pinacle Studio în funcție de rezoluție pentru codecul HEVC, dar atenție este pentru 25 fps, pentru 60 va trebui să mărești corespunzător.

Edited by eugeniusro, 26 November 2019 - 21:37.


#3
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
HEVC = H265  W.Movie Maker nu stie decât mp4-H264 si WMV. Dar in prima captură văd că pentru rez 1280x720 se foloseste bitrate de 4000kbps

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Scuze nu am fost atent H264 este Mpeg 4 vezi aici presetul pentru rezoluția ta.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Bitrate mai mare - da, nu strica.
Asa are unde sa pastreze cit mai multa calitate.
Dar nu mult prea mare, 6000 cred ca e OK.

Framerate - faci proba cu 59.94, apoi cu 29.970

Si, in general, faci probe pina esti multumit de calitate vs marime fisier.

#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Acum depinde și ce vrei să faci cu videoul respectiv, dacă ții să faci ceva de calitate poți să îi faci upscale, depinde de tine cât de mult îți place să migalești la videoul ăla, ai putea să descarci de pe net Davinci Resolve iar cu el poți lucra și cu codecul HVEC, deasemenea poți face upscale, la Davinci îi zice Superscale, adică să crești rezoluția.

#7
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 27 noiembrie 2019 - 13:19, said:

Bitrate mai mare
Dar nu mult prea mare, 6000 cred ca e OK.
Framerate - faci proba cu 59.94, apoi cu 29.970
Camera filmează cu 5000-5260kbps verificat in toate fisierele filmate in ultimii 8 ani si are setări rez 1920_1080 cu 29,97fps, 1280_720 cu 29,97fps si 854_480 cu 59,94 fps. Eu folosesc 854_480 cu 59,94fps pentru ca filmez cu miscare rapidă din mână sau de pe bordul masinii. Are rost ca salvarea in Movie Maker să o fac cu mai mult de 5260kbps adică fisierul sursă din cameră? Framerate nu cred că trebuie modificat de la 59,97fps. Am testat salvare cu 29,97fps si imaginea sacadează. Am găsit pe un site o formulă de calcul bitrate atunci când facem ripping DVD sau conversie video ;  :Bitrate = outputwidth x outputheight x k x r .   video codec diferit are o valoare K diversă (H.264 k = 0.012345, MPEG-4 k = 0,0135), iar R depinde de calitatea pe care o doriti (r excelent = 1,0, r bun = 0,55, r normale = 0,35).
Calculând reiese că pentru H264  un bitrate de 5060kbps ar fi excelent pentru salvare la o rezolutie de 854_480.

View Posteugeniusro, on 27 noiembrie 2019 - 18:59, said:

Acum depinde și ce vrei să faci cu videoul respectiv
Am salvat ceva pentru primii 40 de ani făcuti doar din fotografii si se vede bine pe televizor. Nu poti face mare lucru din fotografii alb-negru făcute in anii `70. Le-am fotografiat cu macro, apoi bitrate-ul filmului a crescut odată cu fotografiile color începând cu anii `80. Problemele au început cu anii 2000 când au apărut primele imagini video, primele convertite după casete mici VHS cacorder 16mm și in ultimii 8 ani cu această Toshiba Camileo H30

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu se justifică un bitrate sau rezoluție mai mare decît sursa dacă exporți cu același codec video; ba mai mult crește mărimea fișierului inutil.
Folosește un preset apropiat de parametrii filmelor tale. Dacă nu ai mișcare multă poți exporta și la 30 fps dar faci înainte o probă să vezi cum iese.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posteugeniusro, on 27 noiembrie 2019 - 18:59, said:

dacă ții să faci ceva de calitate poți să îi faci upscale,
What the f*** ?!
De cind upscale facut in casa este ceva de calitate ?!

View PostVulpoiul-Jhon, on 27 noiembrie 2019 - 19:31, said:

Camera filmează [...]
Am salvat [...]
Ai povestit din nou acelasi lucru.
Deja ai primit raspunsuri mai sus.
Plus ca ti-ai raspuns singur la aia cu framerate.
Desi s-ar putea sa fie neadevarata conlucia - Movie Maker este slab / foarte slab.
Poate un alt program mai avansat ar fi facut o conversie mai buna la 29.970

#10
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 28 noiembrie 2019 - 10:01, said:

Movie Maker este slab / foarte slab.
Poate un alt program mai avansat ar fi facut o conversie mai buna la 29.970
Poate!!! Asta presupune un alt sistem cu un hardware ridicat care să susțină un program mai avansat. Eu vreau să mă descurc cu ce am.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu, nu presupune nici un alt hardware.
Da, poate merge ceva mai greu, dar poate ca merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate