Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Echipamente necesare impartirii semnalului la 5 televizoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru echipamentele necesare (sa fie de calitate) impartirii semnalului TV catre 5 televizoare (conexiune tip stea - fiecare TV are cablu tras in camera tehnica) in urmatoarele doua situatii:

1. Semnalul TV provine de la o antena de satelit (Orange TV)

2. Semanalul TV provine prin fibra de la Digi. Probabil semnal CATV.

Am pus cele doua situatii pentru ca acum am un abonament Orange cu semnal prin antena satelit la care am sa renunt in aproximativ 1 an (dupa ce expira durata abonamentului) si atunci am sa trec la Digi cu TV-ul venit prin fibra optica.

Exista echipament (echipamente) care functioneaza in ambele cazuri sau, din cauza frecventelor diferite folosite, voi fi nevoit sa schimb si splitterul/amplificatorul dupa ce trec de la satelit la "terestru"?

Cautarile pe Google nu prea mi-au fost de folos in sensul ca toate rezultatele afisate sunt catre produse indoielnice (atat din punctul de vedere al review-urilor cat si al pretului). Am gasit pe un site produse care par mai "profi" (nu stiu daca brandul Terra este ok) insa, acolo, denumirile sunt prea tehnice si nu inteleg ce mi s-ar potrivi.

Va rog, asadar, sa-mi recomandati un amplificator cu 5 iesiri, de buna calitate, care sa poata fi folosit in ambele situatii descrise de mine.

Multumesc anticipat.

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Deci in acest moment ai reteaua facuta deja si e pe satelit la Orange si doresti s-o modifici pentru a trece la Digi sau nu e facuta deloc vreo retea?

#3
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
Daca ai satelit banuiesc ca stii ca ai nevoie de un receiver la fiecare TV sau poate vrei sa legi 5 televizoare la un singur receptor ( o sa vezi acelasi post pe toate 5 ) !
Eu am in momentul asta 5 receivere de la telekom , instalatia e simpla: LNB octo(8 iesiri) , 5 cabluri antena catre cele 5 receivere samsung , iesire hdmi din fiecare catre TV.  Telekom da 4 receptoore pe un abonament dar am facut cerere de deconectare si mi s-a oferit gratis si al 5-a Posted Image
Orange stiu ca da 3 iar digi la fel 4 pe un singur abonament !

Edited by csi1, 20 November 2019 - 03:10.


#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
1: pentru satelit trebuie mers de la fiecare tv (receiver) pana la lnb. Teoretic. Practic eu am pus un spliter tv de 10 lei si merg 2 receivere dintr-o iesire lnb.

2: pentru televiziune prin fibra..e simplu. Spliter tv.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcsi1, on 20 noiembrie 2019 - 03:08, said:

Daca ai satelit banuiesc ca stii ca ai nevoie de un receiver la fiecare TV sau poate vrei sa legi 5 televizoare la un singur receptor ( o sa vezi acelasi post pe toate 5 ) !
Eu am in momentul asta 5 receivere de la telekom , instalatia e simpla: LNB octo(8 iesiri) , 5 cabluri antena catre cele 5 receivere samsung , iesire hdmi din fiecare catre TV.  Telekom da 4 receptoore pe un abonament dar am facut cerere de deconectare si mi s-a oferit gratis si al 5-a Posted Image
Orange stiu ca da 3 iar digi la fel 4 pe un singur abonament !
Orange iti da cate platesti. Eu am 5 carduri de decodare la Orange. Amplificator plus distribuitor in camera tehnica si cablu de acolo la fiecare tv. Fara amplificator nu imi mergea pe Orange.

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
Teoretic se poate transmite semnalul catv+satelit prin acelasi cablu montand Sat - TV Combiner - Diplexer Extern +Intern, dar apoi pentru Orange trebuie receiver in fiecare camera

Edited by Swerige, 20 November 2019 - 10:07.


#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Daca va veni prin fibra optica vei avea un receptor conectat la router; nu stiu daca abonamentul prevede mai multe

#8
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va multumesc pentru sugestii

Am ambele optiuni la locatie. Am tras prima data prin satelit pt ca digi prin fibra nu era. Acum este (am tras net de la digi).

Stiu ca fiecare TV functioneaza cu receiverul propriu (in cazul meu, carduri CI) dar "problema" mea este sa ajunga semnal optium la TV_uri.

As fi vrut ceva "universal" ca sa beneficiez de perioada contractuala ramasa la Orange (1 an jumate, aprox) dar cred ca cel mai simplu (si poate si mai ieftin) e sa fac si abonament TV la Digi. In cazul asta, din cate am inteles, imi tb doar un splitter de 20-30 RON.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Si cablu Tv tot de la DIGI (IpTv-ul nu merge prin splitter)

#10
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Cand spui IpTV-ul te referi la partea de Smart (Apps). Daca da, e normal sa nu fie suficient un splitter. Partea de retelistica e separata.

Daca te referi strict la semnalul TV, de ce n-ar merge, in conditiile in care fiecare TV are card-ul lui CI?

#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
IpTv-ul asta functioneaza prin conexiune la internet
Montezi un splitter cu 5 iesiri pentru semnal cablu tv, Digi
Iar daca vrei ca semnalul satelit sa cirucle prin acelasi cablu ai nevoie sa montezi inainte de splitter Tv un Sat - TV Combiner - Diplexer extern apoi la iesire in fiecare receiver (CAM) montezi Sat - TV Combiner - Diplexer intern

Attached Files


Edited by Swerige, 20 November 2019 - 15:16.


#12
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Cred ca m-am exprimat eu gresit.

Nu le vreau pe ambele in acelasi timp. Vroiam sa mearga pe satelit aprox 1 an jumate si apoi pe CATV digital. Si vroiam sa nu trebuiasca sa schimb si echipamentele cand fac trecerea de la satelit la CATV.

Dar, dintr-o discutie pe care am avut-o cu departamentul tehnic al unui website de profil, echipamentele necesare pentru Satelit sunt destul de costisitoare (ca 5 televizoare sa mearga fara probleme) si mai bine trec de pe acum pe CATV pentru ca acolo imi trebuie doar un simplu splitter (pentru ca semnalul care vine prin fibra in casa este destul de puternic si nu trebuie amplificatoare, etc).

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
Dacă vrei semnal satelit cauți un LNB cu 5 ieșiri. Acest semnal nu merge trecut prin splitter dacă te uiți simultan pe mai multe tv uri

Edited by Swerige, 20 November 2019 - 16:41.


#14
opa_belea

opa_belea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.09.2005
Merge facut cu LNB-uri UNICABLE https://www.dipolnet...sat-_A98225.htm pui un inasta si apoi mergi pe splittere simple, duci direct in receiverele de satelit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate