Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Tesla Pickup Truck (CYBERTRUCK)

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Sunt cateva clipuri pe youtube. E imens in interior. Daune? E roverul oficial SpaceX pentru Marte. Bine, varianta presurizata.

#20
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oTZ84U-K_5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Macar au starnit hohote de ras, daca testul cu geamul a esuat.


Edited by Torquemada-666, 22 November 2019 - 19:40.


#22
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View Postinuendo0, on 22 noiembrie 2019 - 16:12, said:

Este spartan, solid si practic.

Practica pe draq Posted Image
Masina asta e o aberetie. Practica ? Peretii laterali ai benei numai practicabilitate nu imi inspira. Forma cabinei este bizara, ori pasagerii din spate sunt foarte inghesuiti ori cei din fata au un spatiu inutil de mare.

Cine s-a gandit ca un loc unde ar putea fi imbunatatita masina ar fi la geamuri ? La ce naiba ne trebuie geamuri armate ? Schimbam cumva vreo cateva perechi de geamuri pe durata vietii unei masini ca sa ne intereseze geamurile armate ?

La fel si duritatea usilor. Numai taica-meu mai are astfel de idei: "Baaaa pe vremea mea exista Lada cu tabla de 1 cm grosime nu rahaturile care se fac acum... uite daca ma sprijin pe ea se indoaie"
Chestii de genul prezentatate in dimineata asta ma astept sa fie prezentate de vreun startup care vrea sa faca ceva valva, si asta pentru vreo editie limitata nu de la Tesla.

Sunt fan Tesla pentru ca sustin misiunea lor (declarata) de a scoate masinile ICE de pe sosele prin inlocuirea lor cu masini electrice. Master planul "secret" prezentat de Musk mi s-a parut genial: Masina sport (roadster)-> bani -> masina scumapa (model S) -> bani -> masina de volum (model 3).

CyberCrap asta n-are nicio logica. De fapt are daca vor sa faca ceva asa la misto de fun cum au facut cu jucaria aia tip "flamethrower". Dar nu ma aburi ani de zile ca ai in plan un pickup si vi cu, scuzati expresia, "rahatul asta".

Nu poti sa vorbesti in acelasi context de F-150 si chestia asta. Asta e o jucarie, un concept, eu nu asta astept de la Tesla.

De la firmele serioase, si consider Tesla o firma serioasa, astept masini "normale" nu schimonoseli de tip BMW I3 care tipa din toti rarunchii: "Sunt o masina electrica deci trebuie sa am o forma abracadabranta".

A... Si inca o chestie din prezentarea lui Musk: Arata trei pickup-uri actuale si remarca cu oarecare scarba ca toate arata la fel daca le scoti marca. Ba Musk pe mine ma deranjeaza FUMUL / NOXELE / OTRAVA pe care o scot masinile alea pe teava de esapament nu ca sunt plictisitoare!

Edited by Cornel, 22 November 2019 - 19:54.


#23
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
O sa pun niste cifre care vorbesc despre cat de practic va fi:
https://jalopnik.com...impression=true

Iar despre spatiul interior vezi cum efectiv oamenii COBOARA din masina. Daca o masina de 6 persoane ti se pare "inghesuita"....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uKX7mwWnygE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by inuendo0, 22 November 2019 - 20:36.


#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 19.07.2005
Masina e practica conform specificatiilor, sunt curios ce range va avea atunci cand tractezi ceva. Si cu Model 3 puteai tracta insa scadea range-ul considerabil.

Faza cu geamuri sigur a fost regizata in scop de marketing, stirile negative se raspandes mult mai rapid. Iar cu ele sparte chiar zici ca e dintr-un film SF. Posted Image

Edited by vj_Heaven, 22 November 2019 - 21:37.


#25
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postcata, on 22 noiembrie 2019 - 09:59, said:

mai degraba asta:

[ https://i.imgur.com/OXSZRwW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,607
  • Înscris: 02.10.2009
Cred ca e cea mai urata masina care a circulat vreodata.
Un copil de 6 ani, pus sa deseneze o masina futurista cred ca ar fi scos ceva mai bun. O aberatie deci, chiar daca exista unii mai ciudati pentru care aratarea e acceptabila.
Poate fi mai simplu de construit, nu fiti asa siguri, suprafetele mari plane si cu margini indoite ascutit sunt destul de greu de realizat si mai ales de facut sa reziste asa in timp.

Testele cu ciocanul si bila au fost doar de reclama pentru naivi, nici tabla nici geamul nu trebuie sa fie din cale afara de rezistente, din contra, tabla trebuie sa se deformeze in anumit fel, ca sa absoarba socul iar geamul trebuie sa poata fi spart, din interior in caz de urgenta. Exact din cauzele astea si-au pierdut viata oameni.

E deci o exagerare, destul de simptomatica , arata intr-un fel dorinta de a impresiona cumva, rapid, de a iesi neaparat in fata, chiar in mod neconventional, cu un produs care in mod categoric va crea controverse si dispute.

Intre timp, concurenta se tine de treaba, avanseaza constant si nu peste mult timp Tesla va da probleme pe piata. Cu aberatii ca acest truck nu va face fata multa vreme.

Edited by Rosebud09, 23 November 2019 - 03:52.


#27
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,323
  • Înscris: 09.09.2006
Eu mă întreb ce mai are de ascuns sub preș de data asta de a fost nevoie de încă o scamatorie de-asta publicitară...
Referitor la formă, o să fie interesant ce scoruri o să aibă la safety cu toate muchiile alea ascuțite orientate ca niște arme, atât împotriva celor din exterior cât și a pasagerilor.

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba..ce sa zic..
Acum ca am vazut camioneta Tesla, Fiatul Multipla chiar mi se pare reusit. Nu inteleg de ce o masina electrica trebuie sa arate ca dracu.

#29
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Arata absolut jenant! Am crezut ca e o gluma cand am vazut pozele :)

#30
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Designul arata ingrozitor. E cea mai urata "masina" posibila.

#31
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Nici pe mine nu ma încântă in mod excepțional pentru ca niciodată nu am fost fanul animalelor astea mari. Dar cu cat ma uit mai mult la el parca îmi crește in suflet iar daca ma uit la orice alt pick-up parca imi pare brusc din secolul trecut.
Sunt curios ce zic persoanele pasionate de 4x4. Cifrele oricum sunt impresionante.

#32
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 13.11.2017
Era normal ca atunci cand apare ceva fuiturist sa nu-l acceptam. Probabil asa nu au fost acceptate si masinile actuale cand primele aveau cu totul alt design. Vedeti poza pusa si de innuendo :

Attached File  these-are-some-of-the-best-memes-about-the-tesla-cybertruck-official-unveil.jpg   38.38K   52 downloads

Dar nici masinile Tesla nu au fost gandite ca masinile actuale si totusi generatiile actuale de masini electrice incep sa copieze designul minimalist din interior al acestora. Ford cel mai mult deoarece se adreseaza si el pietei americane, dar si ceilalti incep sa faca acest lucru doar mai adaugand niste brizbrizuri pentru a-i obisnui treptat pe fostii clienti din Europa treptat cu aceasta viziune.
Sa nu uitam ca Tesla nu este unul dintre producatorii consacrati de automobile asa ca nu are de ce sa se adreseze unor fosti clienti ci cauta sa formeze noi trenduri pentru a castiga clienti din generatiile noi. Tesla va fi ca si Apple. Va da tonul iar ceilalti il vor urma mai devreme sau mai tarziu.
Daca va desprindeti putin de clisee veti vedea ca pana si acest design care nici mie nu-mi prea place sau mai bine zis imi ia timp sa ma obisnuiesc cu el, are avantajele lui tinand de Cx-ul masinii care la toate camionetele este deficitar. Daca acest Cx nu prea conta la camionetele cu motor ICE, aici s-ar putea sa faca diferenta. Cei care gandesc practic vor prefera o camineta cu 100 mile in plus la autonomie fata de una care are autonomia mai mica.
Iar practicalitatea nu se opreste aici: spatiul interior si e incarcare este mare iar puterea ei este foarte mare.
Oricum a atras multe critici fiindca este Tesla si este la moda sa o critici. Dar sincer dintre camionetele electrice existente acum pregatite sa intre in productie, 'care este doar doua" Tesla si Rivian, nu va place mai mult decat Rivian-ul de mai jos ?

Attached File  rivian.jpg   185.89K   42 downloads

#33
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Sincer, imi place designul la pickup asta. Cel putin exteriorul.

Abia astept MPV-ul sau monovolumul lor bazat pe APC:

Attached File  apc.png   1.11MB   53 downloads

Comentarii as avea la:

1. Jante si cauciucuri - in caz ca vrei sa schimbi setul de roti
2. Capacul de la bena va fi victima sigura a multora care il vor scapa din mana si va lovi cu putere bara spate.
3. Acoperisul benei pare a fi un panou solar (din unele poze)? Extrem de scump de inlocuit daca prinzi o grindina
4. Ma ingrijoreaza suspensiile pe spate in momentul in care nenea se suie cu ATV-ul in pickup. Se ridica prea mult botul masinii. Am fost intr-un pickup care a fost incarcat peste masura cu popi de lemn si care la primul damb (trecere la nivel) s-a ridicat de fata si asa a ramas.
5. Consum in regim offroad. Am amici care sar de la 9-10 L/100km la 90 km/h pe sosea cu pickup-uri preparate de offroad la peste 30 L/100 km uneori chiar is +40 L/100 km. Chiar si la autonomie de 900 km, oamenii care cel putin 2 canistre de motorina pentru un weekend end prelungit de 3-4 zile.

#34
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostFord4, on 23 noiembrie 2019 - 11:35, said:

Era normal ca atunci cand apare ceva fuiturist sa nu-l acceptam. Probabil asa nu au fost acceptate si masinile actuale cand primele aveau cu totul alt design. Vedeti poza pusa si de innuendo :

Attachment these-are-some-of-the-best-memes-about-the-tesla-cybertruck-official-unveil.jpg

Dar nici masinile Tesla nu au fost gandite ca masinile actuale si totusi generatiile actuale de masini electrice incep sa copieze designul minimalist din interior al acestora. Ford cel mai mult deoarece se adreseaza si el pietei americane, dar si ceilalti incep sa faca acest lucru doar mai adaugand niste brizbrizuri pentru a-i obisnui treptat pe fostii clienti din Europa treptat cu aceasta viziune.
Sa nu uitam ca Tesla nu este unul dintre producatorii consacrati de automobile asa ca nu are de ce sa se adreseze unor fosti clienti ci cauta sa formeze noi trenduri pentru a castiga clienti din generatiile noi. Tesla va fi ca si Apple. Va da tonul iar ceilalti il vor urma mai devreme sau mai tarziu.
Daca va desprindeti putin de clisee veti vedea ca pana si acest design care nici mie nu-mi prea place sau mai bine zis imi ia timp sa ma obisnuiesc cu el, are avantajele lui tinand de Cx-ul masinii care la toate camionetele este deficitar. Daca acest Cx nu prea conta la camionetele cu motor ICE, aici s-ar putea sa faca diferenta. Cei care gandesc practic vor prefera o camineta cu 100 mile in plus la autonomie fata de una care are autonomia mai mica.
Iar practicalitatea nu se opreste aici: spatiul interior si e incarcare este mare iar puterea ei este foarte mare.
Oricum a atras multe critici fiindca este Tesla si este la moda sa o critici. Dar sincer dintre camionetele electrice existente acum pregatite sa intre in productie, 'care este doar doua" Tesla si Rivian, nu va place mai mult decat Rivian-ul de mai jos ?

Attachment rivian.jpg
Imi pare rau dar tu incerci sa cauti scuze si folosesti exact cliseele de fanboi. E ok daca tie place, si e ok daca altora nu. In nici un caz masinile curente n-au trecut printr-o perioada de lipsa de acceptare, daca ai stii cate ceva despre istoria designului auto  n-ai mai presupune ca oricui nu ii place automat are ceva cu TEsla ca si companie ca e la moda sa ii critici.

Edited by emil_sv, 23 November 2019 - 14:41.


#35
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postemil_sv, on 23 noiembrie 2019 - 14:33, said:

In nici un caz masinile curente n-au trecut printr-o perioada de lipsa de acceptare, daca ai stii cate ceva despre istoria designului auto...
Dar tu de unde stii? Ai trait la vremea aia? Stii celebrele vorbe ale lui Ford: "daca intrebam oamenii ce vor,mi-ar fi zis <<cai mai rapizi>>".

#36
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postinuendo0, on 23 noiembrie 2019 - 15:48, said:

Dar tu de unde stii? Ai trait la vremea aia? Stii celebrele vorbe ale lui Ford: "daca intrebam oamenii ce vor,mi-ar fi zis <<cai mai rapizi>>".
Daca ai vreun pic de cultura auto, stii.

E ca si cum ai zice de unde stii tu ce s-a intamplat in istorie, ai fost acolo? Ce argument tampit.

Edited by emil_sv, 23 November 2019 - 16:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate