Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Parasite / Parazit (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
A castigat Palm D'or-ul ? Sau am vazut eu gresit in trailer ?

#20
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010

View Postcanarel, on 17 noiembrie 2019 - 21:58, said:


a avut premiera in mai, la Cannes, unde a castigat si Palme D'OrPosted Image

vazut, placut, recomand.
multe intersectii cu Joker, asa mi s-a parut.

#21
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ciudati si coreenii astia, lanseaza filmul in mai si dau premiera in state in nov. Parca vor sa fie siguri ca cine era interesat l-a vazut deja pe torente

#22
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
sunt singurul caruia nu i-a placut?

da, am inteles satira la adresa societatii...dar nu mi-a placut filmul. la fel cum nu mi-a placut nici Roma.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
#metoo.
L-am vazut asera dar nu m-a dat deloc pe spate. Un film un pic iesit din tipar, da, dar in rest plm, nu am inteles care a fost acel efect wow, soc.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Un pic mai atipic, atata tot.

#25
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Si eu nu am cazut pe spate...
Asiaticii astia au mentalitati proprii pe care nu prea le inteleg...totdeauna.
Regia buna.Cam atat.

Edited by drgroza, 28 November 2019 - 23:23.


#26
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Un subiect original... si interesant :)

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Asta e nimic. Am vazut unul facut de japonezi in care un tip esueaza langa oras si traieste in semi-salbaticie sub un pod , desi putea vedea orasul de la distanta. Invata diverse chesti singur. Era super tare. Din pacate am uitat complet numele lui. :(

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Cele mai impresionante filme vazute de mine pana acum au fost cele imspirate din fapte reale...

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBogotta, on 01 decembrie 2019 - 19:50, said:

Asta e nimic. Am vazut unul facut de japonezi in care un tip esueaza langa oras si traieste in semi-salbaticie sub un pod , desi putea vedea orasul de la distanta. Invata diverse chesti singur. Era super tare. Din pacate am uitat complet numele lui. Posted Image
E tot coreean:
https://www.imdb.com/title/tt1499666/
https://en.wikipedia...way_on_the_Moon

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Exaaaaact !! :)   Acela e . Mi s-a parut super filmul. Nu ca am eu gusturi ciudate insa e chiar foarte bine realizat. Il recomand.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postedigee, on 17 noiembrie 2019 - 12:26, said:

Pacat ca se vorbeste din crasa ignoranta . Coreea de Sud are una dintre cele mai bune industrii cinematografice pe plan mondial de dupa 2000 incoace.
Nu am ce sa fac. Ignoranta ma face sa nu gust filme cu zombi, creieri improscati, batai "martiale", fantezii stupide, ori alte asemenea "capodopere" cinematografice.
Bollywood-ul este si el considerat o mare industrie cinematografica. Nu ma intereseaza, la fel ca si Game of Thrones, ori The Lord of the Rings, alte porcarii, dpdv al meu.
Fiecare cu gusturile lui.

#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nota de pe IMDb este total exagerata.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postpasilla, on 02 decembrie 2019 - 22:51, said:

Nu am ce sa fac. Ignoranta ma face sa nu gust filme cu zombi, creieri improscati, batai "martiale", fantezii stupide, ori alte asemenea "capodopere" cinematografice.
Bollywood-ul este si el considerat o mare industrie cinematografica. Nu ma intereseaza, la fel ca si Game of Thrones, ori The Lord of the Rings, alte porcarii, dpdv al meu.
Fiecare cu gusturile lui.
Ramane valabil cu ignoranta.
Nu e vorba de astfel de filme. Majoritatea filmelor coreene mari sunt drame ,filme de dragoste , filme politiste ,thriller. Nu se poate face nicio comparatie cu filmele indiene.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Nu pot sa zic ca m-a dat pe spate pentru ca nu m-a dat pe spate. Cand ala scapat din beci i-a casapit pe ceilalti, mi-a adus aminte de Tarantino. Si nu ma refer la modul bun (exista mod bun la Tarantino?!)

Jocul actoricesc era relativ bun, povestea, originala. Pusul in practica, asa si-asa. Dar se mai putea lucra la asta. Avea potential. De ce nu s-a insistat?

#35
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Filmul asta a fost o surpriza placuta si unul din cele mai bune fime ale anului.

View PostPuferiu_, on 05 ianuarie 2020 - 19:47, said:

Nu pot sa zic ca m-a dat pe spate pentru ca nu m-a dat pe spate. Cand ala scapat din beci i-a casapit pe ceilalti, mi-a adus aminte de Tarantino. Si nu ma refer la modul bun (exista mod bun la Tarantino?!)
Jocul actoricesc era relativ bun, povestea, originala. Pusul in practica, asa si-asa. Dar se mai putea lucra la asta. Avea potential. De ce nu s-a insistat?
Buna paralela. Totusi, exista mod rau la Tarantino?

View Postedigee, on 17 noiembrie 2019 - 12:26, said:

Pacat ca se vorbeste din crasa ignoranta . Coreea de Sud are una dintre cele mai bune industrii cinematografice pe plan mondial de dupa 2000 incoace.
Uite niste liste:
https://www.imdb.com/list/ls021513363/
https://screenrant.c...-korean-movies/
Oldboy ,Madeo si Memories Of Murder sunt capodopere .

Parasite e un film bun dar nu se ridica la nivelul celor mentionate mai sus. Parca e mai mult facut dupa scoala japoneza ,si de acolo au iesit filme remarcabile.

Mie mi-a placut mai mult decat celelalte, dar si Oldboy foarte tare.

Edited by fez1fez, 17 January 2020 - 17:26.


#36
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
M-au incitat comentariile voastre plus faptul ca l-am vazut pe lista la Oscar. Originalitate peste norma, chiar prea multa in opinia mea, asta si face filmul interesant si te tine acolo atent, rasturnarile de situatie, faptul ca la un moment dat pe parcurs realizezi totusi ca nu-i filmul sablon clasic unde sa ghicesti finalul.

Nu mi-a placut ca inca o data si inca o data, scoaterea la suprafata a mizeriei umane condimentata cu umor involuntar si poante (nu rele) se vinde prea bine in vremurile de restriste pe care le traim. O introspectie a derizoriului cotidian si a abisurilor fiintei umane, ar spune unii. Pai le avem pe alea clare si directe, mii de filme idioate, fara pretentii de filosofie.

In rest interesant, original, un film cu gainari si karma sud-coreeana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate