Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Robor/IRCC peste 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 13:37, said:

O banca centrala mai curajoasa(a Suediei) deja a trecut la actiune si a crescut dobanda.
Ia vezi cum e cu dobanda in Suedia ... poate revii pe pamant un pic.
https://tradingecono...n/interest-rate

Am citit topicul cu sfarsitul lumii din Decembrie si acum asta ... tu nu te poti abtine vad.

#38
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Lamentarile astea sunt inutile. Era creditelor ieftine se va termina, de acum incolo incepe greul. La fel cum au patit-o unii la ultima criza, in mod simiar se va intampla si acum. Numai ca, spre deosebire de atunci, acum nu va mai fi nici o salvare din nici o parte, dobanzile vor urca in toata lumea.

Edited by meta-cognition, 09 December 2019 - 13:59.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Vorbe goale. Pana una alta ai raspandit informatii false. Asuma-ti responsabilitatea.
Dobanda de referinta in Suedia nu s-a schimbat deloc anul asta. S-a pastrat constanta la -0.25% ... MINUS, adica negativa, da? Dobanda se ajusteaza lunar si uite ca nu s-a schimbat deloc. Verifica-ti sursele inainte de a emite "opinii" din astea ....

#40
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Tinere ro_explorer, esti incepator pe internet? Nu stii ca nu trebuie sa crezi primul rezultat pe care ti-l da google? Trebuie sa verifici din mai multe surse.

Daca ai fi verificat informatia vedeai ca fix Riksbank e cea care a anuntat o crestere de dobanda in decembrie:
https://www.bloomber...ember-rate-hike
https://www.dw.com/e...ears/a-50323198

Deasemenea informatia era prezentata si in articolul bloomberg postat de mine, asta daca te-ai fi deranjat sa il citesti. Dar e mai usor sa sari in sus cand nu iti convine realitatea nu?

Fie ca iti place, fie ca nu, in 3 - 5 ani se cam termina era dobanzilor mici. Cam incepe greul.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Faptul ca locuiesc în Suedia și am credit la banca se pune sau e doar un alt link de pe internet?
Primesc lunar info cu calculul dobanzii actualizate....

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 14:39, said:

Daca ai fi verificat informatia vedeai ca fix Riksbank e cea care a anuntat o crestere de dobanda in decembrie:
Una e ce a anuntat in trecut ca va face si alta e ceea ce a facut. Nu a facut nimic deocamdata. Dobanda o sa creasca la anul daca situatia economiei va permite asta. Deocamdata inflatia iar scade ... asta se traduce prin stimulente, adica dobanda si mai mica, nu mai mare.

In cel mai rau caz, daca o sa fie o crestere a dobanzii de referinta se va ajunge la 0% ... care, da, de la -0.25% inseamna crestere dpdv matematic dar 0% inseamna 0%.

Edited by ro_explorer, 09 December 2019 - 15:27.


#42
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 15:25, said:

Una e ce a anuntat in trecut ca va face si alta e ceea ce a facut. Nu a facut nimic deocamdata.
Pai ultima oara a crescut cu 0.25 de la -0.5 la -0.25. Nu e ca si cum nu s-a mai intamplat, Riksbank a mai crescut dobanda si o sa o mai creasca din nou si din nou! Asta este scopul, tii dobanda mica sa pacalesti lumea sa faca un credit(se cheama stimulare a economiei) dupa care cresti dobanda(ca sa monetizezi contractele).

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 15:25, said:

In cel mai rau caz, daca o sa fie o crestere a dobanzii de referinta se va ajunge la 0% ... care, da, [...] inseamna crestere dpdv matematic
Aici pare ca deja te resemnezi. Dupa cum ti-am explicat, Riksbank a mai crescut dobanda si o sa o mai creasca din nou. Nu e cazul sa te oftici. Asta e realitatea! Pregateste banii ca rata o sa creasca.

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 15:25, said:

Primesc lunar info cu calculul dobanzii actualizate....
O sa primesti info si cu cat trebuie sa dai in plus. Tu doar trebuie sa muncesti mai mult ca sa platesti rate mai mari.

#43
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 15:25, said:

Faptul ca locuiesc în Suedia și am credit la banca se pune sau e doar un alt link de pe internet?
Primesc lunar info cu calculul dobanzii actualizate....


Una e ce a anuntat in trecut ca va face si alta e ceea ce a facut. Nu a facut nimic deocamdata. Dobanda o sa creasca la anul daca situatia economiei va permite asta. Deocamdata inflatia iar scade ... asta se traduce prin stimulente, adica dobanda si mai mica, nu mai mare.

In cel mai rau caz, daca o sa fie o crestere a dobanzii de referinta se va ajunge la 0% ... care, da, de la -0.25% inseamna crestere dpdv matematic dar 0% inseamna 0%.

Faptul ca locuiesti in Suedia si ai credit la banca....................eu ma intreb la ce iti foloseste personal discutia, banuiesc ca nu esti interesat sa te mai intorci in Romania, eu intreb de curiozitate, ce va mana sa tot discutati in contradictoriu despre situatia unei tari despre care cititi doar stiri de pe internet!?

#44
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 15:25, said:

Faptul ca locuiesc ĂŽn Suedia și am credit la banca se pune sau e doar un alt link de pe internet?
Scuze de offtopic, dar ai idee, asa se intampla in Suedia? A fost postat pe un alt topic de aici...

Edited by Stef_Stef, 09 December 2019 - 15:49.


#45
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 Platon, on 09 decembrie 2019 - 15:44, said:

ce va mana sa tot discutati in contradictoriu despre situatia unei tari despre care cititi doar stiri de pe internet!?
De ce? Majoritatea romanilor nu cred ca ratele pot creste dupa ce au semnat contractul. Le explici de zeci de ori si ei tot nu cred. Scrie in contract "dobanda variabila", ei nu si nu.

Apoi tipul asta ro_explorer inca nu stie ca dobanda creste in Suedia, traieste acolo si inca nu stie. II zici si tot nu crede.

Si la fel o sa creasca si in Romania. E doar o chestiune de timp.

Edited by meta-cognition, 09 December 2019 - 15:54.


#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 15:53, said:


De ce? Majoritatea romanilor nu cred ca ratele pot creste dupa ce au semnat contractul. Le explici de zeci de ori si ei tot nu cred. Scrie in contract "dobanda variabila", ei nu si nu.

Apoi tipul asta ro_explorer inca nu stie ca dobanda creste in Suedia, traieste acolo si inca nu stie. II zici si tot nu crede.

Si la fel o sa creasca si in Romania. E doar o chestiune de timp.
Cu toate astea se pare ca noua șefa ECB Christine Lagarde este pentru dobânzi negative.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Platon, on 09 decembrie 2019 - 15:44, said:

....ce va mana sa tot discutati in contradictoriu despre situatia unei tari despre care cititi doar stiri de pe internet!?
Poate ca am credit si n Romania, pe care il platesc lunar Posted Image ....

 Stef_Stef, on 09 decembrie 2019 - 15:49, said:

Scuze de offtopic, dar ai idee, asa se intampla in Suedia? A fost postat pe un alt topic de aici...
UIta-te la aria de emigrare, pe sectiunea Europa de Nord, Suedia ... am comentat cu amanunte despre exact subiectul asta.

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 15:53, said:

Scrie in contract "dobanda variabila", ei nu si nu.

Apoi tipul asta ro_explorer inca nu stie ca ....
1. Variabil in functie de ce anume ? ROBOR? EURIBOR ? Care e formula ? Variabila, da, dar mai conteaza si cum, nu ?
2. "Tipul asta ro_explorer" poate accesa credite de nevoi personale, negarantate, cu dobanzi la care nici creditele imobiliare nu se dau in Romania ... cred ca "tipul asta ro_explorer" stie mai multe decat crezi tu ... il deranjeaza insa vorbele goale ale unei doamen plictisite de prin alte tari care stie ea ca vine sfarsitul lumii in Decembrie.

Promiti sa nu mai intri pe Softpedia niciodata daca nu vine nici un "crash" in Decembrie ?

Edited by ro_explorer, 09 December 2019 - 16:42.


#48
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 16:41, said:

Bine mah, asteapta tu desfasuratorul ca vad ca nu pricepi altfel.

 Testosteron, on 09 decembrie 2019 - 16:35, said:

Cu toate astea se pare ca noua șefa ECB Christine Lagarde este pentru dobânzi negative.
O fi fost ea candva favorabila dobanzilor negative, cand credea ca astea sunt apele la nivel mondial. Intre timp s-a mai ajustat in gandire:

Christine Lagarde Pledges to Review ECB’s Negative Rates

The ECB Makes Its Move Against Negative Rates

Renuntarea la dobanzile negative e doar prima etapa din monetizarea contractelor de credit ipotecar.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 17:30, said:

Bine mah, ...
Nu stiu cui ai vrut sa te adresezi cu "mah". Banuiesc ca o doamna rafinata, culta si inteligenta ca dumneata nu s-ar cobora la un asemenea nivel, nici macar din plictiseala. In rest .. spor la prezis dezastre. Sa ai o viata frumoasa ... pa.

#50
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 ro_explorer, on 09 decembrie 2019 - 17:32, said:

Banuiesc ca o doamna rafinata, culta si inteligenta ca dumneata
Inteleg ca in Romania este o insulta maxima sa spui unui barbat femeie... Sa stii ca si eu pot sa te insult pe tine, dar aleg sa nu fac asta :D

#51
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 17:47, said:

Inteleg ca in Romania este o insulta maxima sa spui unui barbat femeie... Sa stii ca si eu pot sa te insult pe tine, dar aleg sa nu fac asta Posted Image
ai putea sa alegi sa nu mai postezi tampenii. urmaresc "din umbra" topicurile pe care postezi si in afara de "eu cred ca" nu aduci niciun argument logic. explorer ti-a explicat cum sta treaba cu creditele in suedia si tu tot o arzi dubios pe aici.
si eu am si credit imobiliar si credite de nevoi personale.da mi-au crescut ratele, da mi-au scazut cand a fost cazul. eu am luat credit cand robor era 0.92% . evident ca mi-am asumat ca poate urca rata. ideea e ca nu vine sfarsitul lumii asa cum propovaduiesti pe aici

#52
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 zile_san, on 09 decembrie 2019 - 18:32, said:

in afara de "eu cred ca" nu aduci niciun argument logic.
Daca eu nu am adus nici un argument logic atunci nu stiu cine a adus.
Stii care e de fapt problema? Multi dintre voi nu faceti diferenta intre logica/ratiune si emotii, cand vedeti un argument rational vi se pare ca nu este rational pentru ca e diferit de gandirea voastra emotionala.

 zile_san, on 09 decembrie 2019 - 18:32, said:

explorer ti-a explicat cum sta treaba cu creditele in suedia si tu tot o arzi dubios pe aici.
ro_explorer nu a explicat nimic, el inca nu stie ca dobanda va fi crescuta in Suedia si asteapta desfasuratorul sa vada.

Edited by meta-cognition, 10 December 2019 - 13:10.


#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 meta-cognition, on 09 decembrie 2019 - 17:30, said:


Meta, unde esti, dormi la ora asta? Trezeste-te. Predictiile tale s-au adeverit.
https://www.zf.ro/ba...iscale-18662618

Edited by Testosteron, 11 December 2019 - 11:34.


#54
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Cred ca link-ul pe care vroiai sa il pui este asta: https://www.zf.ro/ba...iscale-18662618

De acum incolo ma astept ca in Romania sa fie cresteri de dobanzi.

ROBOR-ul 12M deja a urcat la 3.24

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate