Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Robor/IRCC peste 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#181
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfigo1988, on 21 februarie 2021 - 08:46, said:

Nu e cazul meu. Mă refeream la cei care sunt în situația asta. Cei în situația asta care aleg sa refinanțeze ar recunoaște practic că s-au înșelat și că de fapt nu urmează nici o creștere a dobânzilor. Lucru mai greu de acceptat
Daca e prea mandru sa recunoasca ca a gresit, atunci sa scoata banii :) Pana la urma nu trebuie sa fii clarvazator, daca esti istet te adaptezi pietei si iti asumi greselile, daca nu platesti.

View PostSSpantzer, on 21 februarie 2021 - 11:10, said:

Vorbeam de Noua casa .

Poti fi la subiect ?
Deci nici un apartament de 140.000 nu e ok, pentru ca trebuie sa fie nou? :) Probabil esti tu pe o nisa de oameni care doreste apartamente/case vechi si scumpe, caz in care iei alt tip de credit care ti se potriveste.

Nu stiu pe unde locuiesti tu si cum se construieste acolo, dar apartamentul meu nou nu se poate compara cu apartamentele vechi comuniste, diferenta e foarte mare. Cam ca intre un hotel de 2 stele si unul de 4 stele.

Edited by utopium, 21 February 2021 - 11:20.


#182
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Eu zic sa mai citesti conditiile de la programul noua casa  !
Eu prefer oricand un cotet de 100k nerenovat din era comunista decat unul nou de aceeiasi bani la cheie.
Depinde de zone insa constructorii si apetitul pentru profit eu cred ca este acelasi.
Am vazut si imobile nou construite, in toate faze de construire, am decis sa iau unul vechi .
Fiecare dupa placeri, la unii le place sa intre pe usa in hol, living si bucatarie in acelasi timp, altii prefera compartimentarea separata, unii vor central altii semicentral, unii vor loc de parcare in fata balconului, altii sub bloc, preferintele difera insa pe mine nu m-au convins dezvoltatorii cu absolut nimic, nici cu materiale, nici cu compartimentare, nici cu amenajare.
Apoi daca tot il pun sa faca asa cum vreau eu ce sens mai are sa il cumpar de la  unu obisnuit sa construiasca la norma pe repede inainte cand il pot lua si renova cu profesionisti ?!?

Ca fapt divers in cutia ta de 140 k de euro cate circuite electrice ai, ce tip de cablu si cate disjunctoare diferentiale sau daca ai releu monitorizare faze !?

#183
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSSpantzer, on 21 februarie 2021 - 11:35, said:

Fiecare dupa placeri, la unii le place sa intre pe usa in hol, living si bucatarie in acelasi timp, altii prefera compartimentarea separata, unii vor central altii semicentral, unii vor loc de parcare in fata balconului, altii sub bloc, preferintele difera insa pe mine nu m-au convins dezvoltatorii cu absolut nimic, nici cu materiale, nici cu compartimentare, nici cu amenajare.
Daca tu nu ai gasit un apartament nou pe placul tau nu inseamna ca nu exista.

Hai sa-ti spun eu de ce consider ca apartamentul meu nou e mult peste cele comuniste:
- curte privata, cu acces cu telecomanda, cu parcare in curte, foisor, gratar, gazon, supraveghere video, sistem automat de irigatii, etc.
- geamurile sunt uriase (de peste 2 metri inaltime in TOATE camerele), apartamentul e foarte luminos, iar fiind singur pe etaj am expunere in toate directiile (est, sud, nord, vest); balcoane sau macar balcoane frantuzesti in TOATE directiile.
- baile au geam mare, sablat, deci si ele sunt foarte luminoase si usor de aerisit
- casa scarii e luminoasa (din nou geamuri mult mai mari fata de scarile comuniste), spatioasa (intre etaje poti pune si o canapea daca doresti sau masuta cu fotolii, fara sa incurce pe nimeni), nu are mirosurile tipice ale blocurilor comuniste, toate usile sunt la fel, etc
- toate camerele au fost gandite din start cu pat de cabluri prin pereti, cablu TV tras peste tot, nu trebuie sa ai cabluri pe pereti sau sa gauresti peretii cum aveam la cele comuniste
- numar mic de vecini, sunt doar 3 apartamente intr-un "bloc" ... si pentru ca au fost mai scumpe/mari decat un apartament mediu, am vecini tineri si cu un nivel de trai ridicat, cel mai sarac vecin al meu tot se incadreaza la upper-middle-class, adica are minim de 2 ori venitul median pe gospodarie din Romania, ceea ce conform definitiilor internationale il incadreaza deja la upper-middle-class
- complet decomandat, desi are 4 camere + 2 bai + bucatarie, toate sunt accesibile din acelasi hol, care e si el mult mai spatios decat in apartamentele tipice comuniste
- sufrageria are 28 mp, inca n-am vazut apartamente comuniste cu sufragerii de 28 mp, nu zic ca nu ar fi, dar cu siguranta sunt rare, baia principala e mai mare si ea decat 99% din baile comuniste
- zona de case, deci fara aglomeratie pe strada, trece cam o masina pe minut ziua
- ca idee, desi suprafata e dubla fata de vechiul apartament comunist si geamurile sunt uriase in comparatie cu alea, factura la gaz nu a crescut, deci izolatia e net superioara
- tot ca idee, nevasta-mea are alergii la polen/mucegai/etc, in vechiul apartament i se declansau alergiile (foarte probabil era mucegai pe undeva, desi nu era vizibil, insa vechiul proprietar imi spusese ca a facut ceva izolatii interioare ca sa scape de mucegai la un moment dat), trebuia sa ia medicamente anti-alergice, in noul apartament nu mai are problema asta, a renuntat la medicamentele anti-alergice complet
- statie de autobuz electric si scoala pe strada pe care locuiesc, supermarket, hipermarket si magazin de bricolaj la 150-200 de metri de casa, centrul e la 8 minute cu masina si 10 cu transportul public (care are si banda dedicata partial), parcuri moderne aproape in mai multe directii, mall/lacuri la 3 minute cu masina, etc

Sigur, este loc de mai bine, de exemplu eu as fi facut:
- un garaj ingropat sub curte (nu sub bloc) ca sa nu fie masini in curte si sa fie cat mai mult spatiu verde
- containere de gunoi ingropate separate pe fractii pe care sa le poata ridica doar cei de la salubritate
- terase in loc de balcoane, adica spatii exterioare semnificativ mai mari/late, eventual si pe cladire tot o terasa
- sisteme energetice verzi, cu pompe de caldura, panouri solare pe acoperis, care sa scada sau chiar elimine factura la incalzire/racire

Dar poate la urmatorul voi cauta sa aiba si astea incluse, plus altele mai putin importante (sa vina implicit cu mai multe sisteme smart-home, etc)

Edited by utopium, 21 February 2021 - 12:24.


#184
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View Postutopium, on 21 februarie 2021 - 08:11, said:

M-am uitat la CEC, ai IRCC + 2% la Noua casa, deci se poate sub 4% si acum. Si IRCC inca nu a urmat scaderea ROBOR, la urmatoarea schimbare va scadea probabil sub 1.6-1.7%
Noua casa e la fel ca prima casa, la care trebuia sa platesti si a 13-a rata, la fondul de garantare? Oricum, nu ma incadrez la noua/prima casa.
Legat de CEC, stiu experienta unui amic care si-a facut prima casa la ei si si-a blestemat zilele pana i-au aprobat creditul, a depasit de 2 ori termenul semnat cu dezvoltatorul, cu consecintele de rigoare. Mai bine te lipsesti Posted Image

Edited by lllllll, 21 February 2021 - 21:35.


#185
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
La mine s-a miscat bine CEC. La fondul de garantare eu mai dau undeva la sub jumate de rata, nu creste semnificativ dobanda reala, tot in jur de 4% ma invart.

#186
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Fondul ia 0.4% din 60% din credit, din ce stiu. Oricum, mai am proprietati >50mp, deci nu ma incadrez. Chiar si cand ma incadram, am preferat sa fac ipotecar pt a evita bataia de cap cu fondul de garantare, diferenta dintre prima casa si ipotecar era nesemnificativa.

Edited by lllllll, 21 February 2021 - 21:59.


#187
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Si 0.4% din 60% cu cat iti creste dobanda reala? Daca ai 3.7% ROBOR plus marja si mai vine un 0.24% extra la fondul de garantare, ajungi la 3.94%.

Nu e nici o bataie de cap cu fondul de garantare, lasi cateva sute de lei extra in cont la inceput de an si gata.

#188
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Nu ma refeream la suma de bani alocata fondului, ci mai degraba procesul de aprobare cu acesta. In trecut de multe ori ramaneau fara bani, nu mai aprobau dosare etc. Poate s-or mai fi schimbat lucrurile cu noua casa si am ramas eu cu impresia asta subiectiva.

In fine, daca tu esti multumit si oferta iti satisface nevoile, asta e tot ce conteaza Posted Image

#189
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Eu n-am facut nimic special pentru acea aprobare... s-a ocupat CEC. Probabil ca dureaza un pic mai mult decat la un credit simplu, dar totusi a fost rezonabil.

#190
Alywan

Alywan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
Sa mai zica cineva ca OP-ul nu a fost un adevarat profet...

#191
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Nu a prezis ca peste un an va fi pandemie și peste 3 război. Dar aștept o noua prezicere și acum pentru următorii 2 3 ani.

#192
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlywan, on 03 octombrie 2022 - 13:26, said:

Sa mai zica cineva ca OP-ul nu a fost un adevarat profet...
El era cu scaderea serioasa a imobiliarelor... Momentan fata de 2019 preturile sunt mai mari. Daca vom avea IRCC de 5-6% cateva luni si apoi va scadea sub 3%, nu vad cum vom vedea miscari semnificative pe piata imobiliara, lumea va sta in asteptare.

Iar cauza cresterii dobanzilor e razboiul/instabilitatea generata de razboi in domeniul energiei, nu cauzele de care vorbea el in 2019.

#193
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Deja tranzacțiile imobiliare scad, Piața are inerție, o sa mai dureze câteva luni pana apare stagnarea și după scăderile de preț.

#194
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Prețurile o sa scadă doar dacă nu o sa mai aibă nimeni Cash. Pentru ca peste 3 luni dobânzile vor fi mai mari și nu se vor mai obține credite la sumele de acum, ci la unele mai mici. Dar dacă sunt încă unii care cumpara Cash, atunci prețurile vor rămâne pe loc. Dacă iei credit e cam același lucru ca iei 100k euro cu dobânda x sau 80k cu o dobânda mai mare decât x.

#195
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMicroEdge, on 04 octombrie 2022 - 15:38, said:

Deja tranzacțiile imobiliare scad, Piața are inerție, o sa mai dureze câteva luni pana apare stagnarea și după scăderile de preț.
Clar va fi un numar mai mic de tranzactii si o stagnare ... intrebarea e daca va apuca sa scada piata inainte ca inflatia sa se domoleasca si dobanzile sa o ia din nou in jos ... teoretic rata inflatiei se va duce semnificativ in jos in vreo 9 luni si odata cu ea si dobanzile bancare.

#196
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Preturile vor scadea pana la nivelul la care vor fi mai mari sau egale cu cele de cand a inceput cresterea, si asta e o bula dar mai mica asa.
Anul asta a fost ratat pentru o criza iar in 6 luni de aici incolo nu poti face ceva frumos asa ca…citind de pe burtiera, guvernul s-a imprumutat cu 1,35 mld euro de pe pietele externe….
Sa vedeti in 2025 ce misto va fi, dupa ce vor fi trecut alegerile, jihad si foamete, nu ca nu ar fi deja…
Traiasca “alesii” plecaciosi de cap si creasca datoria…mai e loc, abia ce am ajuns la 150 de mld,e lejer, pana dispare generatia X nu ajungem la 500…si vorba aia,altii au zeci de triloane!

#197
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Posticssizero, on 04 octombrie 2022 - 16:25, said:

Preturile vor scadea pana la nivelul la care vor fi mai mari sau egale cu cele de cand a inceput cresterea, si asta e o bula dar mai mica asa
De cand a inceput care crestere? Din 2014-2015? Pai de atunci in Cluj preturile au crescut de 2.5 ori. Personal m-as bucura sa fie din nou preturile de atunci, mi-as lua si eu teren ieftin de casa, dar n-am speranta sa se intample asa ceva :D

#198
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postutopium, on 04 octombrie 2022 - 17:31, said:

De cand a inceput care crestere? Din 2014-2015? Pai de atunci in Cluj preturile au crescut de 2.5 ori. Personal m-as bucura sa fie din nou preturile de atunci, mi-as lua si eu teren ieftin de casa, dar n-am speranta sa se intample asa ceva Posted Image

Din 2005 Posted Image O sa fie 20 000 cel mai scump apartament din Bucuresti/Cluj. Dezvoltatorii o sa faca promotii: "dai 2 loganuri si primesti un penthouse".

Edited by figo1988, 05 October 2022 - 10:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate