Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Resoftare , Revenire la Android Stock , unroot TWRP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Salutare ! Aduc in discutie o problema pe care nu am vazut o discutata in aceasta categorie Samsung Note 8 .
Detin un Note 8 cumparat de la un amic . Problema este ca el i a facut un root TWRP ( prin Odin ) si automat garantia telefonului momentan numai este . A incercat el sa elimine root ul , A reusit sa faca sa mearga actualizarile OTA de la Samsung , dar root ul nu este eliminat complet . Nu mi merg cateva aplicatii Samsung cum ar fi Samsung Health , primesc mesaj eroare , Ca acest dispozitiv este modificat . Stie cineva cum pot face o revenire la Android Stock ? ( initial avea Android 8 dupa a primit actualizare la Android 9 ) , daca exista undeva un tutorial . Specific si cateva detalii ale modelului meu de telefon in caz ca cineva de aici ma poate ajuta cu fisierle necesare .
Modelul meu este : SM-N950FZDDXEH , Asa scrie pe hartia de la garantie . As dori daca pot sa l repar , ca sa mi pot folosi garantia . Multumesc anticipat celor care sunt priceputi si mi ofera un ajutor 🙂

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
TWRP nu este root
TWRP este recovery
Pentru root exista alte programe.
Deci, trebuie sa stim care e problema, rezolvarea e diferita.

TWRP - solutia este stock recovery
Ai aici fisierul si instructiuni: https://zfirmware.co...stock-recovery/
Eu nu gasesc modelul N950FZ, poate ai copiat gresit sau poate nu e ala modelul (ce apare la setari > despre....)

Root = solutia este unroot
Cam asa: https://www.androidj...-galaxy-note-8/
Metoda 5 zice ca daca faci un OTA, dispare root.... deci s-ar putea sa fi scapat de una
Intri pe play store - instalezi 1-2-3 aplicatii check root, vezi ce zic.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Knox-ul declansat (0x1) nu-l mai rezolvi decat cu schimbarea placii de baza! Posted Image

Sau daca esti minitehnicus (aka MacGyver)... : https://forum.xda-de...-efuse-t3085693

Edited by Lesbianu, 15 November 2019 - 19:49.


#4
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012

View Posttrollerul_de_serviciu, on 15 noiembrie 2019 - 19:37, said:

TWRP nu este root
TWRP este recovery
Pentru root exista alte programe.
Deci, trebuie sa stim care e problema, rezolvarea e diferita.

TWRP - solutia este stock recovery
Ai aici fisierul si instructiuni: https://zfirmware.co...stock-recovery/
Eu nu gasesc modelul N950FZ, poate ai copiat gresit sau poate nu e ala modelul (ce apare la setari > despre....)

Root = solutia este unroot
Cam asa: https://www.androidj...-galaxy-note-8/
Metoda 5 zice ca daca faci un OTA, dispare root.... deci s-ar putea sa fi scapat de una
Intri pe play store - instalezi 1-2-3 aplicatii check root, vezi ce zic.

Legat de modelul telefonului probabil a fost tastat gresit pe hartia de la garantie . Am sa spun modelul exact care scrie pe cutia telefonului : SM-N950F/DS , e versiune pentru Ungaria.  
Am verificat root cu aplicatii de root , apare ca numai este root. Actualizãrile OTA merg , dar probabil a ramas un fisier de la acel TWRP facut , care trebuie eliminat ca sa numai primesc erori la aplicatii Samsung.  Sa imi pot pastra garantia.

View PostLesbianu, on 15 noiembrie 2019 - 19:49, said:

Knox-ul declansat (0x1) nu-l mai rezolvi decat cu schimbarea placii de baza! Posted Image

Sau daca esti minitehnicus (aka MacGyver)... : https://forum.xda-de...-efuse-t3085693
Ca sa inteleg ce inseamna asta , Numai se poate reveni la Android stock , la sistemul original ? Trebuie schimbata placa de baza ? Suna ceva complicat care costa , Nu stiu daca e rentabil , Aveam nevoie doar sa mi pot pastra garantia sa trimit telefonul in service pentru schimbarea microfonului , care nu merge in parametri buni .

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Nu mai vine schimbi pe banii tai microfonul ala ? Cred ca iesi mai ieftin si fara atatea batai de cap . ( ti-a trebuit samsung ca e " firma " ).

#6
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@Madalin_2k chiar daca ai revenit la softul stock in urma unui root,knox ramane modificat 0×1 si din acest motiv anumite aplicatii oem de la Samsung iti vor da eroare.

Deasemeni modificarea statusului knox implica si pierderea garantiei.Nu vad alta solutie decat sa-ti platesti eventualele intrari in service.

#7
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Am inteles , Ma gandeam ca exista o alta modalitate sa repar erorile telefonului . O sa platesc repararea microfonului daca nu am de ales daca nu costa foarte mult . Oricum sunt dezamagit de calitatea anumitor piese de la Samsung.  Legat de eroarea primita la Samsung Health , ea se poate repara prin o metoda de a face din nou root si cu o aplicatie trebuie modificat un element ( in aplicatia Build Prop Editor ) am citit ca exista metoda si daca nu am de ales o folosesc.
Multumesc celor care mi au oferit informatii.  
Pe viitor o sa fiu mai atent cand imi mai iau un telefon performant seria Note , Dar care la un an de cand e luat i se strica microfonul 😁

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Verifica Knox asa, ca sa nu discutam degeaba: https://play.google....knoxcheck&hl=en

#9
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Eu am avut 3 serii de S in mana , cumparate toate noi noute si cu nici una n-am avut probleme.
Daca tu acum aveai un Huawei si i se defecta butonul On/Off , insemna ca Huawei este o firma de nimic si nu au calitate ?

Hai sa fim seriosi , doar pentru ca tie nu-ti mai functioneaza microfonul nu inseamna ca Samsung nu livreaza calitate prin dizspozitivele lor.

#10
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012

 trollerul_de_serviciu, on 16 noiembrie 2019 - 10:39, said:

Verifica Knox asa, ca sa nu discutam degeaba: https://play.google....knoxcheck&hl=en
Knox Warranty Status: 0x1
Acesta e raspunsul primit de la aplicatia pe care mi ai dat o .

 Poll77, on 16 noiembrie 2019 - 16:29, said:

Eu am avut 3 serii de S in mana , cumparate toate noi noute si cu nici una n-am avut probleme.
Daca tu acum aveai un Huawei si i se defecta butonul On/Off , insemna ca Huawei este o firma de nimic si nu au calitate ?

Hai sa fim seriosi , doar pentru ca tie nu-ti mai functioneaza microfonul nu inseamna ca Samsung nu livreaza calitate prin dizspozitivele lor.
Corect , asa e ,  Dar am uitat sa precizez ceva , Mi s a spus ca telefonul asta a mai fost trimis odata in garantie ( cand nu avea inca root , si era eligibil pentru garantie ) tot pentru probleme legate de microfon , Si l au trimis inapoi , a mers o perioada dupa ce l am cumparat eu , imi face figuri numai se aude uneori in timpul apelurilor ( poate e doar deconectata o mufa ceva care uneori da eroare la microfon 🤷‍♂️ ) . In orice caz , nu mereu daca ai Samsung inseamna ca e cel mai bun la calitatea pieselor.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Deci nu te mai chinui, este declansat Knox, probabil aleluia garantie.
Dar nu strica sa intrebi:
1. la magazin de unde a fost cumparat
2. la service trecut pe certificat garantie
3. la ESD Service - service oficial Samsung.

#12
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Sper sa pot face ceva sa mearga , chiar daca platesc . Primesc erori la aplicatiile Samsung Health si Samsung Pass . Telefonul in afara problemelor specificate merge bine , Dar daca nu l pot folosi la capacitatea maxima nu sunt incantat . Sper sa l pot repara , sa gasesc o metoda .

Attached Files


Edited by Madalin_2k, 17 November 2019 - 22:46.


#13
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Exista vreo metoda de reparare in afara sa se schimbe placa de baza ?

#14
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Knox.ul nu este doar o protectie software ci si hardware.Ca sa-ti dau un exemplu plastic,el este ca o siguranta pe placa de baza.In momentul in care este declansat software,acea siguranta se arde.Nu ai ce sa-i mai faci si nu o poti schimba decat schimband intreaga placa.Daca ar fi ceva,presupun,ar fi tot un soft custom care sa aiba pachuri de functionare a acelor aplicatii oem,insa nu cunosc daca exista.

Daca ai probleme cu microfonul,doar contracost la service.

In rest orice discutie despre knox nu mai are sens.E sarit,alta placa.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Madalin_2k, on 17 noiembrie 2019 - 22:46, said:

Sper sa pot face ceva sa mearga , chiar daca platesc . Primesc erori la aplicatiile Samsung Health si Samsung Pass . Telefonul in afara problemelor specificate merge bine , Dar daca nu l pot folosi la capacitatea maxima nu sunt incantat . Sper sa l pot repara , sa gasesc o metoda .
Sterge TWRP si unroot (de preferat cu metoda specifica / recomandata cum a fost facut root prima data).
Si mai vezi dupa aia daca functioneaza acele aplicatii.
Sau pui un ROM stock si trebuie sa scapi doar de TWRP dupa aia (sau poate se sterge si asta in timpul operatiei)

Knox - deja ai inteles, da ?

Reparat microfon - ai inteles si asta, da ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 18 November 2019 - 10:37.


#16
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Iar o luam de la capat?S-a mai spus,chiar daca ai soft stock nu-ti vor functiona anumite aplicatii OEM fiindca ai knox 0×1.Nu vad cum sa-ti functioneze o aplicatie precum Samsung Pass care are atributii de securitate cu knox declansat. ;)

Knox declansat,telefonul nu mai prezinta garantii de securitate a datelor si nu se mai poate instala aplicatii specifice oem.Punct.

#17
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012

 trollerul_de_serviciu, on 18 noiembrie 2019 - 10:37, said:


Sterge TWRP si unroot (de preferat cu metoda specifica / recomandata cum a fost facut root prima data).
Si mai vezi dupa aia daca functioneaza acele aplicatii.
Sau pui un ROM stock si trebuie sa scapi doar de TWRP dupa aia (sau poate se sterge si asta in timpul operatiei)

Knox - deja ai inteles, da ?

Reparat microfon - ai inteles si asta, da ?
Esti amabil si imi dai un link , un tutorial exact cum se face aceasta eliminare TWRP. unroot e deja facut , adica la aplicatiile de verificat root imi arata ca numai este , Actualizarile OTA merg , daca era root numai mergea .
In legatura cu Knox am inteles.  Daca stia propietarul care a facut acest TWRP sa fie atent sa nu declanseze Knox . Asta e , Banuiesc ca placa de baza sa o schimb nu e rentabil , Costa probabil pretul telefonului.
Despre microfon , Am inteles , asta e platesc 200 de lei cat e aproximativ pretul schimbarii de microfon .

 lawrence74, on 18 noiembrie 2019 - 10:54, said:

Iar o luam de la capat?S-a mai spus,chiar daca ai soft stock nu-ti vor functiona anumite aplicatii OEM fiindca ai knox 0×1.Nu vad cum sa-ti functioneze o aplicatie precum Samsung Pass care are atributii de securitate cu knox declansat. ;)

Knox declansat,telefonul nu mai prezinta garantii de securitate a datelor si nu se mai poate instala aplicatii specifice oem.Punct.
Am inteles . Daca costul placii de baza e prea mare , Atunci am sa apelez la un pachet custom care sa faca sa mearga de exemplu Samsung Health cu telefonul rootat . Am gasit urmatoarea metoda de pe un forum :
1) Download an app from the Play Store called "BuildProp Editor".
2) Search for "ro.config.tima".
3) Click on it and change the "1" to a "O".

4) Reboot device.

Edited by Madalin_2k, 18 November 2019 - 11:36.


#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 lawrence74, on 18 noiembrie 2019 - 10:54, said:

Iar o luam de la capat?S-a mai spus,chiar daca ai soft stock nu-ti vor functiona anumite aplicatii OEM fiindca ai knox 0×1.
Si atunci de ce zice acolo de root si nu de Knox ?

 Madalin_2k, on 18 noiembrie 2019 - 11:40, said:

Esti amabil si imi dai un link , un tutorial exact cum se face aceasta eliminare TWRP. unroot e deja facut
Ai mai sus link si sugestii pentru TWRP.
Unroot poate ca e facut, poate nu - mesajul ala zice altceva.

 Madalin_2k, on 18 noiembrie 2019 - 11:40, said:

Samsung Health cu telefonul rootat
Citeste intotdeauna pina la capat.
Uneori metoda respectiva nu mai functioneaza.
Alteori gasesti diverse sfaturi / metode mai bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate