Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mustang Mach-E

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am vazut pe strada cateva Mach-e si arata foarte bine din fata; din spate nu-mi place.
Garda la sol e cam cat la Mazda3 a mea (departe de SUV).

Acum cateva zile mi-a ajuns noul numar din Motortrend (iunie 2021) unde compara Mach-E cu Model Y. (spoiler: Model Y a castigat 'batalia')

Edited by MembruAnonim, 29 April 2021 - 16:16.


#38
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
De ce-i spui doar Mach-e si nu numele intreg ? Si tie ti se pare ca numele Mustang pus acestui EV a fost o greseala de marketing ?

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nici n-am bagat de seama ca am scris doar Mach-E; poate doar ca e mai scurt.

Nu ma pricep cu marketingul dar de-obicei astia isi stiu clientii.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si un review de la savagegeese cu multe referinte la Tesla:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/62TlGLQRsUA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 08 May 2021 - 00:14.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Deci nu sunt chiar cu capul :) ...

View Postro_explorer, on 27 februarie 2021 - 19:45, said:

Este asamblat bine, mai bine ca Tesla .... este clar mult mai silentios ca model 3 (ca zgomot de rulare) ...
Se simte comod pe sosea .. are "feelingul" ala de masina americana, usor moale la supsensii si directia se comporta exact ca la o masina americana, dar nu mi-a dat nici o clipa impresia de instabilitate sau sa nu ma lase sa simt soseaua.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mie imi place destul de mult de savagegeese (e defapt si singurul canal la care mai contribui pe Patreon) ca isi face video-urile destul de bine documentate.
Mai mult de atat, multe din chestiile pe care le apreciaza el la o masina, le apreciez si eu si de asta il si urmaresc (ca in rest e plin internetul de unii care citesc press-kit si nici p-ala nu-s in stare sa il zica fara sa faca vreo greseala).

Edited by MembruAnonim, 08 May 2021 - 17:28.


#43
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Mustang Mach-e a fost cel mai bine vandut EV in Norvegia in mai 2021.

https://www.promotor...i-2021-18870064

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
CarAndDriver a testat Mach-e vs Model Y si a dat Mach-E invingator: https://www.caranddr...del-y-compared/

Tesla bineinteles l-a rupt pe partea dinamica dar au comparat Model Y Perforamnce ca aia au avut cu versiunea medie de Mach-E.
Ford are NVH superior; mie Model3 mi s-a parut la nivel de Mazda3 chiar putin sub si Model Y vad ca nu-i mai stralucit; aici e unde Tesla ar putea sa imbunatateasca major.
La autonomie la 75mph (120km/h), ModelY are 230 mile si Mach-E 250 mile

When you're between charges, the Mach-E hums along the freeway with 68 decibels of white noise to the Model Y's 70. Two decibels may not seem like much, but sound pressure is a logarithmic scale. When you swap from Tesla to Ford, the lack of isolation in the Model Y is apparent and makes the Ford seem a bit more refined. Insulation from road, tire, and wind noise is a luxury-car hallmark. EVs don't have an engine, so road noise, wind rush, and suspension clatter is that much more obvious. A well-isolated EV like the Mach-E does a pretty good impression of luxury, until you notice that some of the interior's plastic bits are of the cheap and hard variety.


Mach-E:
  • Highs: Amazing value, top-of-its-class range, great road- and wind-noise isolation.
  • Lows: Powertrain is more four-banger Mustang than V-8, can feel its weight in corners, chassis limits are beneath a turbo Mustang.
Model Y:
  • Highs: Access to a fast-charging network that is second to none, muscle-car straight-line performance, curb appeal.
  • Lows: Disconnected chassis, troublesome build quality, single screen for all controls still doesn't work

Edited by MembruAnonim, 27 June 2021 - 01:25.


#45
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Eu din articol am inteles ca se compara doua masini cu performante diferite fiindca pe Tesla o doare-n fund de clasificarile jurnalistilor si nu le-a dat un LR care ar fi avut un range mai mare
Probabil de asta s-au suparat si s-au facut ca uita ca "those sticky summer tires" de pe Tesla influenteaza si zgomotul nu numai range-ul, ca na trebuia sa scoata ceva mai bun si la Ford ca sa-l treaca pe primul loc. Au mai depunctat Tesla fiindca nu are si butoane ca Ford care ar vrea sa nu aiba si el dar de fapt nu poate scoate un soft atat de elaborat si gata clasamentul.
Dovada ca aceste clasificari nu prea mai prind la populatie este si faptul ca lumea cumpara tot Tesla si nu Ford cum si-ar dori noul presedinte Bideu, in pofida faptului ca a scumpit-o de vreo 4 ori in acest an in SUA. Oare de ce, daca Ford e atat de bun de i-a impresionat pe marii jurnalisti de la caranddriver ?
Raspunsul l-a dat Elon Musk pe twitter cand a fost intrebat daca nu este ingrijorat de toata hatereala jurnalistilor impotriva Tesla. Raspunsul a fost ca nu are de ce sa fie ingrijorat intrucat Tesla a depasit masa critica la vanzari, incat acum oricine poate acum compara hatereala jurnalistilor cu realitatea.

#46
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007

View PostFujitsu, on 11 iunie 2021 - 06:52, said:

Mustang Mach-e a fost cel mai bine vandut EV in Norvegia in mai 2021.

https://www.promotor...i-2021-18870064
Nu prea inseamna nimic, asta e motivul pentru care trebuie luat macar un trimestru pentru astfel de comparatii. Depinde cum se fac livrarile. Daca toate comenzile s-au livrat in aceeasi luna normal ca s-au inmatriculat multe deodata.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Mie unuia mi-a placut Mach-e. La 2 dintre colegii de servici le-a placut asa de mult ca l-au si comandat .. livrare in august.

#48
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Ce varianta ai testat, că sunt vreo 4 ?
Ce anume nu ți-a plăcut la ea de ai luat totuși Model 3 ?

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFord4, on 27 iunie 2021 - 19:41, said:

Ce varianta ai testat, că sunt vreo 4 ?
Varianta de top, AWD, cu optiuni full si trim maxim.

View PostFord4, on 27 iunie 2021 - 19:41, said:

Ce anume nu ți-a plăcut la ea de ai luat totuși Model 3 ?
Timpul de livrare care era estimat pe septembrie-octombrie, interfata multimedia usor laggy si parca nefinisata si pentru ca nu avea autopilot la nivelul Tesla.

Voi revizita subiectul peste 3 ani insa ..

#50
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Aia de top nu cred că ți-o permiteai. E mult mai scumpă ca Model 3 LR și tu parca ai bugetul limitat de firma.
Parcă spuneai însă că a contat și faptul că nu-ți plac SUV-urile, pozitia de condus mai exact. Corect ? Sau am citit la altcineva asta ?

#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ba intra foarte bine în buget, la limita de sus ce e drept (75k eur preț de lista).
Ai înțeles exact pe dos partea cu poziția de condus la cross-uri.

Edited by ro_explorer, 27 June 2021 - 20:18.


#52
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Posibil. Mie nu-mi place pozitia de condus la crossovere la drum lung

Edited by Ford4, 27 June 2021 - 20:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate