Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Puritate, problema chimie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
claudia70_12

claudia70_12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018
Bună ziua
Am o nedumerire: eu știam că la problemele cu puritate, reactanții sunt impuri și produșii de reacție sunt puri. Într-o culegere de chimie clasa a X-a am găsit însă o problemă la care produsul era de puritate 80% și rezultatul   problemei se obținea doar dacă se ținea cont de acestă puritate.
Este posibil ca un produs să rezulte dintr-o reacție în formă impură?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Teoria implica conditii ideale.
Realitatea ne spune ca atat compusii (materiile prime) nu sunt de puritate 100%, nici conditiile de lucru nu duc la o reactie cu randament 100%.

Din pacate, scoala romanesca a rupt orice legatura cu experimentarea fizica.


Vorbim de logica si amintiri.
In reactiile chimice de pe hartie, folosesti cantitatea pura, deci daca ai 100gr de puritate 80%, atunci tu folosesti in reactie a teoretica doar 80g, restul ignori!

Daca adaugi si un randament de X%, in fct de cerintele problemei, inmultesti sau imparti la acel randament.

Repet, in ecuatii se lucreaza in conditii ideale, la care apoi aplici factori de corectie (puritate/randament).

#3
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

View Postclaudia70_12, on 13 noiembrie 2019 - 10:59, said:

Bună ziua
Am o nedumerire: eu știam că la problemele cu puritate, reactanții sunt impuri și produșii de reacție sunt puri. Într-o culegere de chimie clasa a X-a am găsit Ăźnsă o problemă la care produsul era de puritate 80% și rezultatul   problemei se obținea doar dacă se ținea cont de acestă puritate.
Este posibil ca un produs să rezulte dintr-o reacție Ăźn formă impură?

Da. Dacă luăm în discuție procesele chimice de sinteză, pe lângă produsul util se obțin și produșii secundari. Deci produsul util este impurificat cu produșii secundari.
Mai bine postați textul problemei și se poate discuta la concret.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
poti sa interpretezi asa, desi este fortat - reactantii nu sunt impuri, pt ca asta ar insemna ca ar avea o oarecare puritate - ci au puritate zero. 100 de grame de produs cu puritate 80% inseamna 80 de grame de produs de reactie si 20 de grame de reactanti (sau alte impuritati).

#5
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

View Postclaudia70_12, on 13 noiembrie 2019 - 10:59, said:

Bună ziua
Am o nedumerire: eu știam că la problemele cu puritate, reactanții sunt impuri și produșii de reacție sunt puri. Într-o culegere de chimie clasa a X-a am găsit Ăźnsă o problemă la care produsul era de puritate 80% și rezultatul   problemei se obținea doar dacă se ținea cont de acestă puritate.
Este posibil ca un produs să rezulte dintr-o reacție Ăźn formă impură?

Da. Dacă luăm în discuție procesele chimice de sinteză, pe lângă produsul util se obțin și produșii secundari. Deci produsul util este impurificat cu produșii secundari.
Mai bine postați textul problemei și se poate discuta la concret.

#6
claudia70_12

claudia70_12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018
Buna seara! Iata problema cu puritate

În urma amonoxidării metanului , se obţin 200 kg HCN de puritate 81%, cu un randament de 80%.Calculează volumul de CH4 de puritate 98%  măsurat la 25C, supus oxidării şi volumele de hidrogen şi azot, măsurate în condiţii normale, necesare preparării NH3 introdus în procesul de amonoxidare.

Eu ştiam din teorie,  că mereu produşii sunt puri ! Nu am întâlnit o problemă de acest gen până acum .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate