Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Unde sunt plasati banii nostri din pilonul 2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Am rugamintea sa nu divagam si sa discutam strict la subiect.
Discutiile despre Dragnea, PSD, angajarile de la stat sunt deja prin alte parti.
Sa ramanem strict la acest subiect.

@Allex_inl ai perfecta dreptate, la  pilonul 2 si 3 totul e la vedere, insa eu nu pot decide unde merg banii mei, iar in plus trebuie sa mai platesc si un comision de administrare destul de generos fondului de administrare.

In ceea ce priveste statul e cam la fel, insa pot influenta directia extrem  de putin prin votul meu, iar comisionul de administrare nu exista.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 07:55, said:

O stire de pe ZF ne spune ca o mare parte din banii romanilor din pilonul 2 sunt imveetiti in actiuni la companii gen  Adidas, Philips, Renault sau Louis Vuitton

https://m.zf.ro/burs...uitton-18574746

Totusi acesti bani nu ar trebui sa finanteze economia nationala?
Sau macar sa am optiunea unde sa mearga banii din pilonul 2 de pensii, nu sa fie luati cu japca din saoariul meu si sa decida fondul unde si cat investeste.
Ai si tu dreptate, ar putea sa investeasca in RADET, STB sau alte companii importante din tara...

in traficul de persoane sau in industria ciorditului lemnului... acolo se fac banii adevarati

#39
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 10:56, said:

@born2lose

Banii aia ce merg nu se evapora, ci merg in ceva bunuri si servicii.
Firma aia cand se dezvolta angajeaza mai multi oameni (straini si nu romani), construieste cladiri de birou noi, deci da de munca unor constructori (straini si nu romani), cumpara materiale de constructii facute de muncitori straini si nu romani, intr-un cuvant creaza dezvoltare in alta tara ,nu in Romania.
E chiar asa de greu de priceput pentru tine sau doar te faci ca nu intelegi ?

De asemenea statul ala strain si nu roman incaseaza mai multe impozite si taxe din toata dezvoltarea asta
cand tu cumperi actiuni, banii platiti nu se duc la compania respectiva, ci la detinatorul actiunilor. acest detinator este in general o persoana privata sau un alt fond de investitii, nu compania propriu zisa. exista si cazuri in care compania poate emite actiuni pentru a se finanta, dar astea sunt exceptiile.

sa zicem ca eu am acum actiuni la adidas, vreau sa le vand, tu vii si-mi dai un milion de euro pe ele - banii aia ajung la mine, in contul meu, nu la companie pentru dezvoltare si angajari. cum ii cheltuiesc depinde doar de mine - poate ii investesc in alta companie romaneasca, sau poate ma duc sa-i cheltuiesc in bahamas. faptul ca tu cumperi de la un detinator niste actiuni oarecare, nu inseamna ca ala le va folosi intr-un anume fel. in general, 99% din banii plasati in actiuni se duc in alte actiuni, nu in investitii.

Edited by born2lose, 13 November 2019 - 11:36.


#40
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Lucian

Asta e parerea ta in Romania si romani?
Pai atunci atunci de ce te mai chinui sa traiesti prin Romania?
Nu vom putea trai vreodata bine in Romania daca avem incredere mai mare in straini decat in romani.

Born2lose,

Banii aia se duc in contul actualilor actionari, dar actionarii aia sunt cel mai probabil germani , francezi si nu romani. Si vor reinvesti sau cheltui bani aia cel mai probabil tot in actiuni, active germane, francize sau din bagaham si nu romanesti.

Actionarii Kaufland fac bani in Romania desi poate ca habar nu au unde e Romania pe harta.

Eu ca roman imi vad interesul si actionez in consecinta, asa cum si germanul, francezul isi vede interesul… Iar Trump a dus interesul asta national la  politica de stat...

Si nu traiesc singur in jungla, daca in general romanilor le va merge mai bine si mie si tie ne va merge mai bine.

#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
de fapt, cel mai probabil actionarii aia sunt arabi, chinezi sau fonduri americane, dar e irelevant. ce trebuie sa intelegi este ca banii nu se intorc in economie (decat o mica parte, sub forma de impozite), ci ajung in conturile private ale altor persoane. impact infim asupra economiilor.

#42
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPlatonX, on 13 noiembrie 2019 - 08:11, said:

Pentru toti cei care sunteti nemultumiti de sistemul de pensii:
Cel mai corect pentru toata lumea ar fi sa primim salariul brut si noi sa decidem singuri ce facem cu el - daca suntem ignoranti si inconstienti vom suferi consecintele, dar nu vom acuza in stanga si in dreapta.
Ești optimist. Ăia vor bea toată leafa și la pensie vor țipa că de ce nu le-a oprit nimeni contribuția și acum să li se dea...

View Postvio69a, on 13 noiembrie 2019 - 09:07, said:

Pentru fondul 1 sunt aceste asigurari.
Pentru fondul 2 nu sunt sigur.
Pentru fondul 1 ai zero asigurări. Ai fix o promisiune că ți se vor calcula niște puncte, care puncte vor avea o valoare stabilită din pix...

#43
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postrazvansd, on 13 noiembrie 2019 - 08:39, said:


Suntem mult prea inconstienti pentru asta. Nu neparat noi ca romani ci noi ca oameni. La 25-30 de ani toti s-ar lafai pe retele de socializare....iar la batranete vai mama lor.

Treaba este ca fara plasa asta de siguranta numita securitate sociala (ajutor social, ajutor de somaj, pensie, intr-un cuvant un venit minim garantat) oamenii ar ajunge la fapte disperate, criminalitatea ar creste vertiginos. In momentul in care nu ai cum sa iti asiguri traiul de zi cu zi conduita sociala se cam evapora. Deci nu, oamenii nu pot fi lasati chiar de capul lor, dar sistemul de pensii din Romania e clar ca e un experiment ratat. Mult mai logic si corect mi se pare cum e la americani, unde contribui efectiv intr-un cont, poti vedea oricand cati bani sunt acolo si cum evolueaza contul respectiv. Mi se pare ca la ei chiar poti da iama acolo cand ai chef, dar daca ramai pe 0 ai cam pus-o - land of the free vorba aia.

#44
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 07:55, said:

O stire de pe ZF ne spune ca o mare parte din banii romanilor din pilonul 2 sunt imveetiti in actiuni la companii gen  Adidas, Philips, Renault sau Louis Vuitton

https://m.zf.ro/burs...uitton-18574746

Totusi acesti bani nu ar trebui sa finanteze economia nationala?
Sau macar sa am optiunea unde sa mearga banii din pilonul 2 de pensii, nu sa fie luati cu japca din saoariul meu si sa decida fondul unde si cat investeste.

Fiecare fond are un Prospect, in care e detaliant ce instrumente financiare sunt folosite pt investitii, si ponderea lor. De aici poti accesa toate fondurile de pensii: https://asfromania.r...l-ii/p2-fonduri .

In cazul in care fondul de pensii la care esti nu corespunde asteptarilor tale, te poti muta la altul, sau poti alege varianta de a fi 100% la pilonul 1 - cea pe care nu o recomand nici dusmanilor.

Toata aceasta discutie despre cum se investesc banii mi se pare o prostie. Daca decizi sa aderi la un fond de investitii atunci decizi cum se investesc banii tai? Nu decizi. Singura modalitate de a decide este sa faci tu insuti investitia - dar sa nu plangi dupa cand pierzi banii.

#45
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postradunic, on 13 noiembrie 2019 - 12:25, said:

Ești optimist. Ăia vor bea toată leafa și la pensie vor țipa că de ce nu le-a oprit nimeni contribuția și acum să li se dea...
Daca le opreste statul tipa ca nu au randament bun la Plionil II sau ca sunt invenstiti in actiuni la firme straine.
Daca nu le opreste tipa ca de ce nu le-a oprit. Nicium nu e bine.

#46
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,320
  • Înscris: 24.02.2017
Eu sunt curios cati dintre voi chiar credeti ca veti primi acesti bani dupa ce impliniti 65 de ani ?  Eu sunt convins ca nu ii voi mai vedea vreodata. Sunt bani pierduti, sau mai bine zis vor fi furati la un moment dat.

View Posteiffel, on 13 noiembrie 2019 - 10:30, said:

La mine cu exceptia lunii cu ordonanta 114 doar creste, si creste bine. Mai bine cu mult fata de daca i-as fi sinut in banca.


Wooow, si cat ma rog a crescut ? Eu am 45.000 RON in contul ala. Si ce ?

#47
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019

View Postradunic, on 13 noiembrie 2019 - 12:25, said:


Ești optimist. Ăia vor bea toată leafa și la pensie vor țipa că de ce nu le-a oprit nimeni contribuția și acum să li se dea...


Pentru fondul 1 ai zero asigurări. Ai fix o promisiune că ți se vor calcula niște puncte, care puncte vor avea o valoare stabilită din pix...

Pai si la pilonul 2 si 3 nu e ceva similar?
Valoarea actiunilor detinute de fondul tau privat e data de tastele (nu pixul) brokerilor bursieri.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 11:46, said:

Lucian

Asta e parerea ta in Romania si romani?
Pai atunci atunci de ce te mai chinui sa traiesti prin Romania?
Nu vom putea trai vreodata bine in Romania daca avem incredere mai mare in straini decat in romani.

Born2lose,

Banii aia se duc in contul actualilor actionari, dar actionarii aia sunt cel mai probabil germani , francezi si nu romani. Si vor reinvesti sau cheltui bani aia cel mai probabil tot in actiuni, active germane, francize sau din bagaham si nu romanesti.

Actionarii Kaufland fac bani in Romania desi poate ca habar nu au unde e Romania pe harta.

Eu ca roman imi vad interesul si actionez in consecinta, asa cum si germanul, francezul isi vede interesul… Iar Trump a dus interesul asta national la  politica de stat...

Si nu traiesc singur in jungla, daca in general romanilor le va merge mai bine si mie si tie ne va merge mai bine.
Posted Image  esti varza ma ... cu patriotisme si demagogie o sa traiesti la pensie bine!

#49
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Valoarea punctului de pensie nu se stie cat va fi peste 10 ani, dar nici cat va valora unitatea de fond de la pilonul 2 nu se stie.

#50
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postpufonel, on 13 noiembrie 2019 - 09:05, said:

Mi sae pare ca daduse pesedeaua o lege ca, daca vrei, poti sa renunti la pilonul 2 si roata contributia sa fie trimisa catre pilonul 1, de stat. Deci cui nu-i convine si vrea sa fie patriot cu burta goala, poate sa finanteze sistemul de stat.

A vrut Dragnea o lege de genul , dar pana la urma a renuntat la idee. Momentan cred ca e delimitarea clara : pilon 1 - stat / pilon 2 - privat.

#51
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,320
  • Înscris: 24.02.2017

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 10:41, said:

@eiffel

Aceasta lege a intrat in vigoare? poti renunta la pilonul 2?


Nu cred ca poate renunta nimeni deocamdata.

#52
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 15:10, said:

Valoarea punctului de pensie nu se stie cat va fi peste 10 ani, dar nici cat va valora unitatea de fond de la pilonul 2 nu se stie.
Nu conteaza valoarea punctului de pensie, ci daca o sa aiba cine sa plateasca taxe ca statul sa poata sa plateasca pensii.  La pilonul 2, de bine, de rau, ai garantat la nivelul contributiei (na, pierzi inflatie/curs/etc).  Pentru anul viitor, PSD a dat lege sa mareasca cu 40% pensiile; si fratii Micula cer 350 milioane de euro.  De unde o sa vina toti banii astia?  Iar zicem adio la autostrazi, spitale de urgenta regionale, investitii in general, pentru urmatorii 10 ani?

#53
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019

View Postascee_ro, on 13 noiembrie 2019 - 15:25, said:


Nu conteaza valoarea punctului de pensie, ci daca o sa aiba cine sa plateasca taxe ca statul sa poata sa plateasca pensii.  La pilonul 2, de bine, de rau, ai garantat la nivelul contributiei (na, pierzi inflatie/curs/etc).  Pentru anul viitor, PSD a dat lege sa mareasca cu 40% pensiile; si fratii Micula cer 350 milioane de euro.  De unde o sa vina toti banii astia?  Iar zicem adio la autostrazi, spitale de urgenta regionale, investitii in general, pentru urmatorii 10 ani?

Ce vrei sa spui prin "garantat la nivelul contributiei"?

Nu exista nicio garantie ca banii aia nu se vor pierde.

#54
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View PostJe123, on 13 noiembrie 2019 - 15:51, said:

Ce vrei sa spui prin "garantat la nivelul contributiei"?
Legea garanteaza pilonul 2, la valoarea la care s-a contribuit (adica fara eventuale cresteri).  Pilonul 2 e la nivel de 60-70% investit (prin lege) in titluri de stat, ale Romaniei - deci tot guvernul ii cheltuie cum vrea, si ii da inapoi prin alte imprumuturi (nu ai sa vezi asa de repede in Romania un imprumut achitat direct din bugetul de stat).

Cat timp Romania nu da faliment, banii teoretic 'exista' in titlurile alea cel putin.  Pilonul 1 exista doar la nivelul 'generatiile urmatoare o sa ne plateasca noua pensia', si la ce nivel de infrastructura, dezvoltare sociala si economica lasam in urma, mai vrei si pretentii la pensia de stat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate