Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ferestre lemn - tratare si re-vopsire tocarie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Am misiunea sa salvez niste ferestre din lemn care arata ca in pozele atasate: vopseaua decojita, arata ca mai multe straturi vechi de vopsea despre care nu stiu exact daca sunt pe baza de ulei sau pe baza de apa. Lemnul este vechi dar e solid, nu e putrezit sau atacat de mucegai sau altele.

Optiunea 1 - Sistemul Ecolasure, format din impregnant IG8000 si protector IG8200
- Impregnant pentru lemn Kober Ecolasure IG 8000, pe baza de apa, interior/exterior
- urmat de Lac / lazura 3 in 1 pentru lemn, Kober Ecolasure Extra, pe baza de apa, interior / exterior
https://www.dedeman.....-4-l/p/5008282

Optiunea 2 - Email alchidic multisuprafata pentr metal si lemn, de exemplu https://www.hornbach....05/produs.html

Optiunea 3 - altceva mai potrivit?

Attached Files



#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Finisajul il alegi dupa ce dai sticla jos si faci curatarea , repararea lor ...daca mai este posibila .

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"dar e solid, nu e putrezit sau atacat de mucegai sau altele."
Si unde reiese chestia asta din poze? Ca la mine se vede altfel.
Oricum la ce aia colo, cu mare grija, cu o lampita de gaz si perie de sarma din aceea de alana nu de otel, poti face minuni. Bineinteles, galeata cu apa si o carpa mare muiata in apa sa le ai la indemana. Dupa care vopsesti cu vopsele gel pe baza de apa.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
De unde ai misiunea asta si ce avantaje crezi ca iti va aduce? Pentru ca mie mi se pare ca ferestrele alea nu mai vor sa traiasca...

LE: daca nu e vreo cladire de patrimoniu eu cred ca ar trebui inlocuite.

Edited by crocko.dilul, 08 November 2019 - 20:45.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 alexberi, on 08 noiembrie 2019 - 19:37, said:

Lemnul este vechi dar e solid, nu e putrezit sau atacat de mucegai sau altele.
Zici tu ca lemnul ala este solid? Mie mi se pare ca e putrezit bine de tot.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
De ce ar vrea cineva sa salveze gunoaiele alea? Credeam ca e vorba de cine stie ce ferestre de conac..
Ferestrele din poza nu merita nici vopsea la 7 lei cutia. Ce sa mai vorbim de lacuri SF..
Lemn solid, auzi la el..:)

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 3matrix, on 08 noiembrie 2019 - 19:52, said:

Finisajul il alegi dupa ce dai sticla jos si faci curatarea , repararea lor ...daca mai este posibila .

  Dacă da sticla jos probabil nu mai are mare lucru de facut după aia.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Mission: Impossible!

#9
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Ia  un spaclu bun, smirghel  granulatie 40 sau 60, o perie de sirma si o lada de bere.

Cu multa rabdare, vei reusi.Nu uita sa chituiesti fisurile, eventual toate suprafetele daca ramin prea rugoase.

Pregatirea suprafetelor e cea mai importanta etapa, si cea mai grea.Restul e joaca de copii.

Ca finisaj, as aplica 1-2 straturi impregnant+ vopsea pt exterior.

Mult succes!!

#10
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Dupa ce curat cat se poate lemnul (spaclu, smirghel, rindeaua daca e cazul de indreptat) as vrea sa aplic o solutie de impregnare a lemnului pentru protectie, urmata de chituriea fisurilor si vopsire.

Intrebarea e daca merge impregnantul si vopseaua, cele de la Kober sunt ambele pe baza de apa, daca inainte a fost vopsit cu vopsea pe baza de ulei.

Nu am gasit impregnant pentru lemn care sa poata fi folosit ca baza pentru vopsea de exterior pe baza de ulei., mai caut. Am gasit si solutii de tratatement pe baza de borax, nu e nevoie sa fie ceva scump dar daca tot ma apuc de treaba sa reziste macar cativa ani.


 aliency, on 09 noiembrie 2019 - 17:41, said:

Ia  un spaclu bun, smirghel  granulatie 40 sau 60, o perie de sirma si o lada de bere.

Cu multa rabdare, vei reusi.Nu uita sa chituiesti fisurile, eventual toate suprafetele daca ramin prea rugoase.

Pregatirea suprafetelor e cea mai importanta etapa, si cea mai grea.Restul e joaca de copii.

Ca finisaj, as aplica 1-2 straturi impregnant+ vopsea pt exterior.

Mult succes!!


#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
M-am distrat si eu cu niste cozi de unelte , cozi de lemn care aratau ca geamurile tale .
Am facut o slefuire mecanica cu disc , apoi le-am dat cu adeziv , lasat sa se intareasca , colorant si lac . N-am folosit chit ca n-am avut .
Rezultatul a fost surprinzator . De la un lemn friabil , acum se prezinta tare ca fierul ....

Attached Files



#12
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Sigur gasesti solutiile potrivite in vreun magazin de vopsele.De la eternul ulei de in, la multe  solutii pe baza de apa sau  white spirit.

Am ferestre care aratau ca ale tale, pe care le-am tratat  asa cum ti-am sugerat.Asta a fost in urma cu 7 ani, si inca arata binisor.

Nu stiu ce sa-ti recomand, dar exista  multe marci in piata.

Atentie la smirghelul aspru-e  doar pentru curatarea vopselei, care e mai dura decit lemnul.Eventual pt vopsea ai putea incerca un repellent chimic, gel sau lichid, sau chiar si o lampa cu gaz:

incalzesti si apoi razuiesti- insa atentie la sticla {geamului, nu berii]


Spor la lucru !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate