Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

S10+ burn-in

  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Salut forum! Acum 1 saptamana am cumparat un Samsung S10+ si acum, daca il bag pe un fundal gri inchis sau deschis se pot observa foarte putin urme de burn in la bara de stare sus, de exemplu, baterie, iconita de apel volte si reteaua... Intrebarea mea este: E normal sa se intample asa ceva la doar o saptamana de folosire?

Acele mici burn-in-uri sunt foarte greu de observat dar am pus intrebarea gandindu-ma ca daca doar dupa o saptamana ma chinui  sa le vad si chiar le vad, atunci dupa un an, doi cum o sa fie?.. Voi ce parere aveti?
Multumesc in avans!

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostITChief, on 08 noiembrie 2019 - 07:23, said:

Salut forum! Acum 1 saptamana am cumparat un Samsung S10+ si acum, daca il bag pe un fundal gri inchis sau deschis se pot observa foarte putin urme de burn in la bara de stare sus, de exemplu, baterie, iconita de apel volte si reteaua... Intrebarea mea este: E normal sa se intample asa ceva la doar o saptamana de folosire?

Acele mici burn-in-uri sunt foarte greu de observat dar am pus intrebarea gandindu-ma ca daca doar dupa o saptamana ma chinui  sa le vad si chiar le vad, atunci dupa un an, doi cum o sa fie?.. Voi ce parere aveti?
Multumesc in avans!
Nu e normal as zice eu. Returneaza-l sau trimite-l in garantie.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E AMOLED, LEDuri organice.
Daca ai slways on activat, sau dacs ti deschis mult timp ecramul fie cu o imagine statica, fie cu elemente statice, ma astept la burn si dupa mai putin de o ora, asta pe langa faptul ca se uzeaza oricum mai repede LEDurile organice si fara sa redea acelasi lucru.

Eu am S9 din primavara si nu are burn in cu toate ca il folosesc destul de mult, dar fara always on.

Edited by loock, 08 November 2019 - 07:57.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu stiu de unde va cumparati voi telefoane.
    Eu am avut un S7 timp de 2 ani si nu s-a burn în nimic.
    Înțeleg că S9 si S10 sunt mai avansate.
    Sau poate ati nimerit voi varianta aia mai chinezeasca.





#5
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postcspot, on 08 noiembrie 2019 - 08:05, said:

Nu stiu de unde va cumparati voi telefoane.
    Eu am avut un S7 timp de 2 ani si nu s-a burn Ă®n nimic.
    ĂŽnțeleg că S9 si S10 sunt mai avansate.
    Sau poate ati nimerit voi varianta aia mai chinezeasca.
L-am luat de la emag

View Postloock, on 08 noiembrie 2019 - 07:55, said:

E AMOLED, LEDuri organice.
Daca ai slways on activat, sau dacs ti deschis mult timp ecramul fie cu o imagine statica, fie cu elemente statice, ma astept la burn si dupa mai putin de o ora, asta pe langa faptul ca se uzeaza oricum mai repede LEDurile organice si fara sa redea acelasi lucru.

Eu am S9 din primavara si nu are burn in cu toate ca il folosesc destul de mult, dar fara always on.
Always on folosesc doar la tap. Adica apqs pe ecran si apare ceasul. Atat!

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
E o problemă cunoscută a acestor tipuri de ecrane. Eu nu mi-aș bate capul decât dacă devine deranjant efectul încât să-ți facă utilizarea incomodă. Abia atunci l-aș trimite în garanție.

Edited by caiuscorneliu, 08 November 2019 - 08:34.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sa ai activat pe adaptive luminozitatea, dar suplimentar sa-i pui si mai in stanga manual, pt ca tine minte si pe adaptive, si verifici din cand in cand si reduci lumimozitatea daca a crescut.
Are tendinta sa puna luminozitatea mai mult decat e nevoie.
De asemenea, vezi si setarea la culori, ca default sunt turbate si arata si fortat artificial, si solicita mai mult si LEDurile.
La S9 am pus pe basic la culori, pt. ca pe oricare alta, reda culorile turbate si fortat artificial, inclusiv pe hdr arata aiurea.
Insa la rezolutie am setat 3 K (1440 x 2960) pt. ca la consum nu e mare diferenta intre 1080 si 1440, asa ca am pus maxim.
Daca te joci poti seta din joc la 1080 sau 720, sau intermediara, pt ca acolo consuma GPUul mai mult si scade foarte mult si performanta fps.

Edited by loock, 08 November 2019 - 08:43.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aşteptam să vină cineva cu afirmaţia "pertinentă": da' cât vreţi să ţineţi telefoanele astea?
Nu, nu e normal să apară burn in la o afişare a aceleiaşi imagini mai puţin de 10 minute şi nici numai după o săptămână de utilizare. Asta ar sugera faptul că telefonul iniţiatorului a fost expus în showroom, unde ecranul este aprins ore şi zile întregi la luminozitate maximă - sau a fost folosit în acest mod.

#9
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postloock, on 08 noiembrie 2019 - 08:35, said:

Sa ai activat pe adaptive luminozitatea, dar suplimentar sa-i pui si mai in stanga manual, pt ca tine minte si pe adaptive, si verifici din cand in cand si reduci lumimozitatea daca a crescut.
Are tendinta sa puna luminozitatea mai mult decat e nevoie.
De asemenea, vezi si setarea la culori, ca default sunt turbate si arata si fortat artificial, si solicita mai mult si LEDurile.
La S9 am pus pe basic la culori, pt. ca pe oricare alta, reda culorile turbate si fortat artificial, inclusiv pe hdr arata aiurea.
Insa la rezolutie am setat 3 K (1440 x 2960) pt. ca la consum nu e mare diferenta intre 1080 si 1440, asa ca am pus maxim.
Daca te joci poti seta din joc la 1080 sau 720, sau intermediara, pt ca acolo consuma GPUul mai mult si scade foarte mult si performanta fps.
Adica imi recomandati sa il folosesc  pe ecran pe Basic si nu pe Vivid?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
La S9 pe basic arata culorile natural, si pe orice alta setare arata turbate cretin.
Nu doar pe vivid arata imbecil, dar si pe hdr arata fortate artificial ridicol, stupid, artificial si oribil.

Daca o imagine anume are nevoie de alta saturatie cromatica mai mare sau mai mica, se proceseaza ea in particular asa.
E o aberatie sa turbezi aiurea culorile, arata artificial.
Si evident ca solicita mai mult si luminozitatea subpixelilor, deci ii uzeaza mai repede, insa n-as suporta culorile alea turbate chiar si fara sa tin cont de uzura.

Edited by loock, 08 November 2019 - 09:03.


#11
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Ideea este ca este aproape insesizabil si o vad doar daca ma chiorasc. Unii au sa spuna ca eu de vina ca ma concentrez pe asta dar ma gandeam ca daca ma chinui sa o vad si chiar o vad dupa o saptamana atunci cum o sa fie peste un an?

Ma sfatuiti sa il returnez, sa il bag in garantie sau sa il tin asa si daca pe parcurs se inrautateste sa il bag in garantie?

#12
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu este exclus sa fi cumparat un telefon reconditionat, instaleaza aplicatia phone info in care ai o sectiune “refurbishment check”.Spre exemplu am intalnit caz in care s10+ cumparat nou sigilat de la emag era reconditionat si avea soh baterie 95% .In cazul tau sigur tel a fost folosit , burn in nu ai cum sa faci intr-o saptamana .Cel mai bine faci retur la telefon.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca se vede si e enervant trebuie schimbat urgent pe garantie, nu ca ar fi el defect in mod deosebit fata de alte amoleduri...

Apoi cu unul nou setezi cum am zis luminozitatea mai mica putin pe un adaptive customizat, si setezi si culorile pe basic care de fapt trebuia denumit natural si au toata saturatia de care au nevoie pt un om fara deficiente la vederea cromatica.
Si desigur fara always on si fara uitat mult la elemente statice.
Chiar si nestatice, telefoanele au totusi niste ecrane extrem de mici, tot ce e sub 17
" este cacacios de mic, deci e oricum aiurea sa stai ore intregi zilnic pe ele in loc sa folosesti niste monitoare cu o marime decenta de 23".

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Da, asta e un sfat adevarat...uita-te mai putin la telefon...deruleaza mai repede pozele si textul ca sa nu se imprime pe ecran.

#15
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postloock, on 08 noiembrie 2019 - 09:23, said:

Daca se vede si e enervant trebuie schimbat urgent pe garantie, nu ca ar fi el defect in mod deosebit fata de alte amoleduri...

Apoi cu unul nou setezi cum am zis luminozitatea mai mica putin pe un adaptive customizat, si setezi si culorile pe basic care de fapt trebuia denumit natural si au toata saturatia de care au nevoie pt un om fara deficiente la vederea cromatica.
Si desigur fara always on si fara uitat mult la elemente statice.
Chiar si nestatice, telefoanele au totusi niste ecrane extrem de mici, tot ce e sub 17
" este cacacios de mic, deci e oricum aiurea sa stai ore intregi zilnic pe ele in loc sa folosesti niste monitoare cu o marime decenta de 23".
Sincer always on care  se activeaza doar cand apas o data ecranul nu cred ca dauneaza
. Adica apas o data pe ecran si imi apare always on-ul care dispare dupa 10 secunde...

View PostdreaQ, on 08 noiembrie 2019 - 09:25, said:

Da, asta e un sfat adevarat...uita-te mai putin la telefon...deruleaza mai repede pozele si textul ca sa nu se imprime pe ecran.
Pai fac asta dar nu prea am cum sa derulez bara de stare de sus nu?...

View PostGTDONE, on 08 noiembrie 2019 - 09:22, said:

Nu este exclus sa fi cumparat un telefon reconditionat, instaleaza aplicatia phone info in care ai o sectiune “refurbishment check”.Spre exemplu am intalnit caz in care s10+ cumparat nou sigilat de la emag era reconditionat si avea soh baterie 95% .In cazul tau sigur tel a fost folosit , burn in nu ai cum sa faci intr-o saptamana .Cel mai bine faci retur la telefon.
Battery health 96%. Telefon original...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In mod nornal dureaza cam un an pana sa poti observa ceva burn-in.
Ceva nu e in regula acolo.
Oricum din cate stiu se schimba ecranul in garantie ptr asta.

#17
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 22.01.2014
returneazal,nu este normal sa ai burn in dupa o saptamana. am avut s7 edge timp de 2 ani cu aod mereu activ si ecranul pe mod adaptiv si luminozitatea la fel si nu am avut nici un burn in. acum am s9 de un an si la fel este impecabil ecranul.

#18
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postnetty1994, on 08 noiembrie 2019 - 09:41, said:

returneazal,nu este normal sa ai burn in dupa o saptamana. am avut s7 edge timp de 2 ani cu aod mereu activ si ecranul pe mod adaptiv si luminozitatea la fel si nu am avut nici un burn in. acum am s9 de un an si la fel este impecabil ecranul.
Eu am facut comanda la emag de la ei de pe site si am cerut sa mi se livreze in showroom. Daca returnez produsul primesc banii pe loc nu? Tin sa mentionez ca am platit cu cardul in showroom.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate