Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

calitatea peliculei a anilor '75

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
Salutare.Imi poate explica si mie cineva ce rezolutie are de fapt pelicula anilor '70-2000 sa zicem?Intreb pt. ca am ramas uimit de calitatea unor filme de prin anii 75-80 care vad ca un full hd nowadays.Am gasit de ex. Piedone la hong kong la calitate bluray 1080p si se vede de incremenesti adica chiar e full hd nu este editate,comprimat sau sa aiba alte efect.,Adica nu-mi explic in acei ani '75 era calitatea asa de buna pe pelicula?Si daca a fost asa de buna, de ce de abia dupa 45 ani o putem vedea,pt ca tin minte cand eram copil si ma ingramadeam la cinema sa vad filmul nu cred ca ne oferea nimeni pe vremea aia calitatea peliculei.Adica pe vremea aia puteai maxim sa cumperi dvd-ul si cam atat,nu-ti dadea nimeni calitatea pe care o gaseti astazi. Intelegeti ce vreau sa spun?
nedumerirea mea e doar una singura: rezolutia si calitatea peliculei ai acelor ani '75 se apropie de full hd 1080p sau chiar e peste?

si as fi foarte curios ce modele de pelicula au folosit in anii aceia,ca pt. anii aia ca sa ai fhd e ceva wow,cand noi romanii ne multumeam cu calitate pe benzi vhs.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Strelok_-, on 08 noiembrie 2019 - 01:56, said:

Intelegeti ce vreau sa spun?



Man, nu se mai spune asa, ci asa "stii ce zic ?"  get with the times, jeez

PS. multe filme au fost updatate....adica, le-au facut hd, sau fullhdd

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VC1_tdnZq1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 08 November 2019 - 02:06.


#3
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Pe la finalul distributiei filmelor era sigla/denumirea peliculei: ''Eastmancolor'', ''Kodakcolor'', ''Fujicolor''... (am vazut la multe filme, deseori una din denumiri); iar rezolutia era SD parca (3:4 cum aveau vechile tv-uri), la pelicula de cinematograf, nu stiu Posted Image.
Piedone ala de care zici, sigur este remasterizata pelicula.Multe filme alb-negru interbelice sunt ''colorate'' prin masterizare..

Edited by ursuletul68, 08 November 2019 - 02:17.


#4
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
cica le-a facut hd.cine sa stea sa transforme un film de calitate dvd adica 720x576 pe hd sau fhd?Nu exsista asa ceva pt ca se vede clar cu ochiul ca acel film nu a fost editat.Adica obiectele si cladirile din acele film  se vad la calitatea hd si nu cred ca e nimeni atat de expert sa transforme din vhs sau maxim dvd in hd sau fhd indiferent ce efecte ar exsista prin programele profesionale de editate video
Eu nu cred asa ceva,aia este calitatea peliculei a acelor ani si cineva a facut rost de ele si le-a urcat pe trackere.

 ursuletul68, on 08 noiembrie 2019 - 02:13, said:


Piedone ala de care zici, sigur este remasterizata pelicula.
adica cum remasterizata,explica.iti dau link in privat sa vezi ca e 720p bluray si chiar vede ca un 1080p,ca de aia am ramas uimit

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Pelicula anii 70 poate fo similarć cu cei mai buni senzori
din ziua de azi.

#6
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
In anii ''70  nu cred ca se stia de fullHD sau HD..(pt televiziuni)..pt pelicula de cinema, poate..

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand se facea un film la acele vremuri, in format analogic, pe pelicula se faceau cu un aparat de filmat capabil sa inregistreze la viteze extrem de mari, respectiv pentru un simplu cadru existau zeci de metri de film, care ulterior puteau fi modificati usor. Multa pierdere de timp si resurse, dar asa era atunci.
Datorita vitezei si a timpului de inregistrare a cadrelor erau usor de aplicat trucajele necesare.
O simpla clipire de geana era in cam 50 de cadre, din care puteai alege cand si unde sa tai sau sa modifici ceva.
Era un om in spatele acestor operatiuni capabil sa faca asta.
Calitatea imaginii o pot considera ca la nivel de fotografie actuala.

Edited by keta, 08 November 2019 - 02:31.


#8
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
deci va spun sincer adica stiu si eu sa deosebesc un full hd sau hd ,sau sa-mi dau seama daca un film a fost editat sau nu.Nu stiu daca am voie sa pun link catre acel film ca sa vedeti ca am dreptate.Intrati pe warez_spam si cautati piedone la hong kong 720p bluray si o sa vedeti ca acel film vede de ingheti pur si simplu,adica chiar e HD real.
Ce a sharat colegul se vede clar de la o posta ca e remasterizat filmul acela.Stiu bine ce afirm nu ma insel.

Sau uite alt exemplu, serialul de succes M.A.S.H ai anilor 1972 care il am in PC la calitate fhd.O sa sharez intr-o zi un singur episod sa vedeti cum vede, de pur si simplu ingheti

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Uite un subiect pe gustul meu. Să mai ies din banal.
Pelicula fiind mai veche ca şi concepţie decât televiziunea electronică avusese mai mult timp să evolueze, deci tindea spre perefcţiune. Colorul debutase în anii '30 (în fine, existaseră şi înainte metode şi tehnologii de a filma în culori, dar în anii '30 deveniseră mai practice), dar abia în anii '50 începuse să pătrundă mai mult. În anii '60 deja se perfecţionase, în sensul că avea o calitate a imaginii ce era la fel precum cu cea a peliculei alb-negru. Filmele color din anii '30-'50 (şi chiar anii '60 dacă e să ne referim la ţările comuniste, unde pelicula cu rezoluţie mai bună cred că început să fie produsă în anii '70) aveau culorile foarte frumoase, dar erau mai slabe la rezoluţie decât cele alb-negru.
La noi, din cauză de ieconomie filmele post 1981-1982 arată mai prost decât cele din anii '60-'70. "Dragoste la zero grade" şi "Dacii" se văd mai bine decât "Revanşa" şi "Liceenii". Şi nici în anii '90 nu a stat chiar aşa de bine la noi.
Din peliculă de 16 m.m. scoţi 720p. Din peliculă de 35 m.m. (lată cât aia foto obişnuită) scoţi 1080p. Din 65/70 m.m. scoţi 4K. Atenţie, nu vorbesc strict de IMAX, care foloseşte în format clasic 70 m.m., ci de 70 m.m. clasic la care se mişca filmul pe verticală ca la 35 m.m. La Sala Palatului au existat "Bauer" U2 care permiteau şi 35 şi 70: https://forum.softpe...st__p__22210062
https://arhiva.uniun...-sala-palatului
Nu ştiu ce s-a întâmplat cu proiectoarele alea. Am înţeles că ar fi existat în România şi "Meopta" (Ceheşti) pentru 70 m.m.
Ca f.d. a existat şi peliculă de 55 m.m.
De când zic că-mi iau un proiector pentru 16 m.m. ...
Pelicula cinematografică are 24 cadre pe secundă.
Televiziunea H.D. nu e chestie nouă. Francezii au avut sistemul cu 819 linii (din care 737 vizibile). Numai alb-negru a fost. Japonezii au avut 1035i. Exisă şi LaserDiscuri (căutaţi să vedeţi ce e minunăţia aia) în format 1035i ... se numesc MUSE a.k.a. Hi-Vision. A existat de asemenea D[igital]-V.H.S. care permitea 720p. Primele chestii moderne spre H.D. în format video electronic au apărut în anii '70.... camere video cu peste 500 linii pe orizontală şi muonstruozitatea de de "International Video Corporation" ("I.V.C.") 9000, magnetoscop cu bandă de 2" cu cap helical, care permitea înregistrarea de calitate bună pentru vremea aia... din păcate foarte scump şi a dus compania la faliment. La 5:13 unul folosit pentru masterizarea LaserDisc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nXcI1QoDPtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XGXj0u0NunE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63flkf3S1bE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUQvnxxTuM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajdH3lcLsE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KJQsGpCDX54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]2

Edited by djl, 08 November 2019 - 02:53.


#10
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
uitati dovada ca sa vedeti

1972 si uitati ce calitate are ,si ss-ul care l-am facut tot nu reflecta 100% realitatea.Daca vedeti cum vede pe viu nu o sa va vina sa credeti.Adica refuz sa cred ca stat cineva sa editeze si ultimul fir de par de pe fata lui frank burns hai sa fim seriosi ca i se vad si firele de par din nas.

alt ss

Attached Files

  • Attached File  ss.jpg   468.78K   82 downloads
  • Attached File  ss2.jpg   447.66K   77 downloads


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Din anii '40 se foloseste pelicula reversibila kodak, care este similara cu filmul dia kodak, dar de format mai mic.
Uzual se filma cu super35, care e ceva similar APS/APS-C, crop 1,5 pe latura mare din formatul mic numit FF35.
Dia are granulatie mult mai fina decat negativul color, insa la Kodak  e totusi mult mai mare decat la Fuji Provia.
Insa kodak reda culorile mai fain, cu accent cald.
Chiar si de peste 2,5 X mai mare granulatia fata de Fuji, tot permitra 70 perechi de linii/mm. La fuji 400F/X si 100 e in jur de 180 pl/mm.
Fiind perechi de linii, se calculeaza rezolutie dubla, deci la conversie evechivalent de 140 de pixeli pe mm.
La 24mm pe latura mare, rezulta cam 2880 pixeli pe latura mare, deci 3K.
Desigur datorita deplasarii peliculei,plus timpul relativ lung de expunere, plus miscarea camerei, plus miscarea subiectelor, rezolutia practica e mai mica de atat.

Exista si camere care filmau pe format mai mic, 16 si 8mm, dar exista si csmere care filmau pe format mai mare, e adevarat mult mai rar.
Imax filma pe pelicula de 70mm, iar la 3D facea asta cu doua camere simultan.
Rezolutia de IMAX de 70mm poate sa fie lejer 16K sau chiar 2 x 16K pt 3D.

Din anii ' 40 francezii au avut televiziune alb-negru HD, cu 800 de linii, deci peste 720, si au pastrat asta pana tarziu cand au trecut la Secam 576x720.
Au testat si chiar folosit si cu 1000 de linii, si peste, inca din anii '40 sec 20.
Au incercat si color cu rezolutie HD analogica, si au si implementat inainte de Secam, dar tehnologia vremii nu permitea salvarea pe casete analogice la astfel de rezolutii, si nici banda video pt transmisia analogica nu prea suporta asta cu tehnilogia vremii, insa probabil ii dadeau de cap pana la urma, daca nu ar fi ales 576x720 din motive de compatibilitate cu alte tari. Americanii aveau doar 480 pe NTSC dar cu 30 de campuri in loc de 25 intretedut la PAL/Secam.

VHS a fost insa o mizerie infecta cu rezolutie mult mai mica pe luminanta si inca si mai mica pe crominanta. Avea cam 200-240 linii pe luminanta iar pe crominanta redus cam la jumatate sau mai putin la 80, si comprimat, o mizerie infecta
..
U-MATIC avea 400 de linii daca retin bine.
Betamax era tot o porcarie, putin peste VHS pe la 280 de linii.
Doar Beta de broadcast avea 576x720 sau 480 pe NTSC.

Edited by loock, 08 November 2019 - 03:17.


#12
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
deci intrebarile mele raman valide in in continuare.
1.Ce rezolutie avea pelicula anilor 70-75 de se vede asa de bine ca in zilele noastre pe fhd
2.de ce la vremurile alea nu am avut acces la aceasta calitate?Ne puteam bucura de calitate maxim dvd 576p
2.Si cum unii jmecheri au facut rost de calitatea peliculei de au pus-o pe trackere?Daca cineva imi raspunde la intrebarile astea ma declar multumit.

Eu am impresia ca pelicula acelor ani intrecea si full hd-ul nu stiu de ce cred asta.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai tin minte exact, dar se folosea ceva legat de viteza de 76 de cm/sec sau 76 cadre/sec la filme.De aici poti deduce cam ce calitate se putea obtine, totul fiind dependent de acel FPS in obtinerea unei inalte fidelitati in procesul de inregistrare>redare.

#14
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
alte 2 ss,Si pe monitor se vede un pic mai slab ca pe un tv.Tv-ul intotdeauna are filtrele de imagine mult mai avansate ca un monitor.

eu cred ca pelicula este peste full hd.

Attached Files



#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Strelok_-, on 08 noiembrie 2019 - 03:30, said:

deci intrebarile mele raman valide in in continuare.
1.Ce rezolutie avea pelicula anilor 70-75 de se vede asa de bine ca in zilele noastre pe fhd
2.de ce la vremurile alea nu am avut acces la aceasta calitate?Ne puteam bucura de calitate maxim dvd 576p
2.Si cum unii jmecheri au facut rost de calitatea peliculei de au pus-o pe trackere?Daca cineva imi raspunde la intrebarile astea ma declar multumit.

Eu am impresia ca pelicula acelor ani intrecea si full hd-ul nu stiu de ce cred asta.

Ti-am raspuns deja.
Pe format super35 care are lstura mare cam cat latura mica de format mic, in jur de 24mm, cu pelicula reversibils Kodak se poate ajunge la o rezolutie care sz justifice digitizarea la 2880 pixeli pe latura mare, deci 3K.
In practica msi sunt limitari de la optica dzca nu e diafrsgmata ls sweet spot, de la miscarea peliculei care se deruleaza si la filmare, de lz timpul lung de expunere, de la miscarea csmerei si subiectelor, dar si digitizarea are interpolari, filtru bayer, etc., deci orin compensare pt. Astes se poatr urca la 3K cjiar dscz e cam overkill.

La vremea respectiva mergeam la cinematograf si vedeam proiectia de pelicula copiata, fara alte conversii electronice, nici analogice si nici digitale.
In tari msi dezvoltate se mai proiectau si filme facute cu oelicula de 70mm pe IMAX, care se pot digitiza lejer la 16 K ssu chiar 2 x 16 K pt 3D.

Pt televiziune color, tehnologia analogica, respectiv banda video disponibila si tehnica vremii de stocsre, transmitere si receptie, nu permitea astfel de rezolutii electronice.
Pe alb negru francezii au avut tekebiziunea HD nationala analogica cu 800 de linii incs din anii ,'40, si au reusit experimental si peste 1000 de linii.

Legat de filme vechi digitizate hd si full hd, asta se face plecand de la peliculs cinematografica originala, cu emulsie fotografica, care este recopiata si digitizata cu tehnica moderna contemporana.

Filmele si serialele bune erau majoritatea filmate cu peliculs cinemstografica pe format super35, care e mult mai mic decat formatul mic de 35 foto, super35 are latura mare czm cst latura mica de la foto de 35, in jur de 24mm, dar pelicula revetsibils are rezolutie mai mare decat filmul negstiv color, inss e apropiata de filmul negativ alb negru.

Edited by loock, 08 November 2019 - 04:08.


#16
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
vaaaai deci aia in anii '75 aveau pe pelicula  calitate 3k....nu cred asa ceva,si am banuit eu ca pelicula e peste maretul full hd :))
Mai am o curiozitate,una singura
Cand ma duceam la cinema sa vad filmul piedone la hong kong oare pe ce rezolutie rula pe videoproiectoarele alea pe banda?
Oare acum in 2019 se mai pastreaza benzile alea uriase?
am multe enigme..
mersi de raspuns lock

as mai avea o curiozitate:
pelicula din zilele noastre ce rezolutie are maxim,daca in anii '75 avea 3k.banuiesc ca peste 8k nu?

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
De ce tot ii dai cu rezolutia aia care e termen pur digital?

#18
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
pt ca orice fotografie sau film este formata din niste pixeli

Si chipurile noastre sunt formate tot din niste pixeli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate