Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cartiere brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Lord Hades o restricție financiare as avea, nu vreau sa dau mai mult de 400€ ca doar nu îl cumpăr :))

#20
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Te rog eu, nu veni, e nasol tare !

#21
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019

View PostdanX, on 08 noiembrie 2019 - 03:40, said:


Ba da, Braila! (strict din folclor si exclusiv ca gluma :) )
In Galati ai Dunarea langa, Delta la 2 pasi si marea aproape. In Brasov ai un waterpark. Depinde de ce iti place.

De Braila uitasem :)) iar legat de galati, e un oraș mort. Legat de job-ul meu, toți programatorii din galati au plecat, firma de IT nu prea sunt, clientela locală e la pământ, când vine un client local și îți cere un Soft custom la 10 milioane (ca doar ce faci tu de banii aia, stai la calculator) îți vine sa te lași de meserie sau sa ii dai cu ceva in cap

#22
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postlord hades, on 08 noiembrie 2019 - 08:54, said:

Bre pe mitici ii urăsc brașovenii dar nu numai, pentru stiu de condus si pentru arogantele si artele de capitală afisate ostentativ peste tot.

Pentru colegul care își caută ceva interesant, daca nu ai restricții financiare, Avantgarden Coresi.
Bucurestenii veniti la Brasov conduceau aiurea acum vreo 10 ani. Acum insa mi se pare ca conduc ca toata lumea.

#23
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View PostDragusPatrick, on 07 noiembrie 2019 - 19:04, said:

Am hotărât sa ma mut in brasov și necunoscând orașul aproape deloc
băi tinere, deci te-ai hotărât fără să ştii nimic precum zici? păi hotărârea se ia după ce cunoşti ce este. Aşa că poţi incepe cu Wikipedia Situl primăriei obective turistice apoi imobiliare olx-uri şi abea apoi trebuia să ei hotărârea.

View PostDragusPatrick, on 08 noiembrie 2019 - 11:44, said:

vine un client local și îți cere un Soft custom la 10 milioane (ca doar ce faci tu de banii aia, stai la calculator) îți vine sa te lași de meserie sau sa ii dai cu ceva in cap

Aşa , păi au dreptate.
Vrei 5000 euro pe un soft?

Ce soft să fie acolo? soft portuar? soft dunărean?

Şi te-ai gândit că la Cluj nu ai şanse că e plin de informaticieni buni, la Galaţi e prea ieftineală atunci mergi pe calea de mijloc că la Braşov ar merge să dea 10 milione pe un soft de 50 lei de care nici nu au nevoie dar il cumpără adică să zicem şi achiziţionează ca să fie acolo..

Eu zic să mergi să vinzi soafte in Germania America Marea britanie.


Deci afacerea ta nu prea merge, ptr că firmele mari de soft care fac şi calitate in acelaşi timp încep să inghită aceste afaceri mici de familie şi la limita legii de freelancing, şi deci trebuie gândit cum să transformi afacerea intr-una de nişă din care să câştigi un venit decent, lucru pe care nici generaţia tânără nu-l reuşeste deşi se dau foarte deştepţi.

Edited by cipri2bau, 08 November 2019 - 15:31.


#24
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Cipri2bau chiar nu te înțeleg. Pana la urma de unde toată supărarea asta? Ne cunoaștem cumva? Dai dovada de clasicul comunist care nu suporta sa ii vina cineva in orașul sau minunat. Îți dau un sfat, renunța la atitudinea asta ca nu îți face bine. Dacă am ales Brașovul fără sa cunosc cartierele, am făcut-o din anumite motive, poate l-am vizitat de câteva ori și mi-a părut un oraș frumos in care merita sa locuiesc, și nu am mers din cartier in cartier sa văd cum este fiecare. Iar referitor la Soft-ul de 50 de lei, ai măcar idee cu ce se mananca industria asta? Ai idee cate luni și cate zeci de nopți pierdute sunt pentru a livra un proiect de genul?

#25
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
In centru gasesti la 400 de Euro.Coresi, Noua, nu vad nimic care sa atraga.Mai este o zona in Bv in Steagul la Bd Stefan cel Mare.

#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postvillacrown, on 09 noiembrie 2019 - 22:14, said:

Mai este o zona in Bv in Steagul la Bd Stefan cel Mare.
Asta e zona de care am scris mai sus. Cartier Astra (asa cum ii spune acum), zona blocurilor vechi.

#27
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Mama ce de-a aberatii pe aici, auzi bartolomeu nord, Avantgarden, pai alea sunt blocuri pe camp cum sa recomanzi asa ceva, ce intelege omu din Brasovu asta daca se muta in haznaua aia de bartolomeu pe camp????
Deci pt initiator:
-Steagu/astra/stefan cel mare - cartier de pensionari, blocuri calitatea a 2 a ca sa zic asa
-Racadau/Noua - liniste, aer curat . oameni cu bani, padurea si ursu le ai la geam.
- tractoru vechi-  trece trenul prin mijlocul lui, mare parte ghetou, supraevaluat momentan.
- coresi-  in afara de coresi avantgarden, ce e pe stanga e ghetou in devenire cu praf de nu poti deschide geamul, strazi neasfaltate , aglomeratie si nu prea locuiesc brasoveni pe acolo.
- Scriitorilor, centru civic, onix, centru vechi - zone bune si scumpe , dar ai parte de mult trafic si aglomeratie
- schei - doar daca iti place sa iesi cu bicicleta in padure in fiecare seara, altfel blocat la ore de varf si umbrit iarna de munti.

Edited by ech, 12 November 2019 - 14:54.
eliminat limbaj si injurii


#28
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.12.2010
Sau altfel spus, Racadau e cea mai buna optiune :D

#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Lăsati măi omu să meargă la Iaşiov, ce naiba.
Doar are toate neamurile de mult timp acolo.

Omul a zis că nu iese din casă, deci nu-l afectează nici aglomeraţia, nici ursul, nici dacă e blocul pe camp sau e pensionari sau trece trenul pe langă bloc.

La Cluj găseste ceva mai bun?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt cumva in aceeasi situatie cu initiatorul, in sensul ca am dori sa ne mutam in Brasov in 2020, cu mentiunea ca avem un copil de 2 ani.
Asadar, ce zone recomandati pt  apartament sau casa , nu conteaza, in limita unui buget de cca 120.000 euro,in masura in care am dori o zona cu oameni tineri, care sa aiba copii mici, astfel incat sa aiba cu cine sa relationeze si al nostru, sa fie parc, gradinita, scoala in proximitate, precum  si sa avem un sentiment de siguranta.
As inclina spre casa, dar nu stiu daca s-ar gasi ceva in acesti bani. Nu avem mai mult, dar nici nu as plati mai mult pe o casa, nu vreau sa ma indatorez pe viata, avem si alte lucruri pe care sa dam bani

Edited by MembruAnonim, 12 November 2019 - 22:41.


#31
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Nu mai bine faci o plimbare pana la Brașov, stai un weekend, si te lămurește ce si cum? E altceva cand vezi cu ochiul tau vs ce zicem noi pe forum. Mie, nu imi place in racadau spre exemplu, deși multa lume recomanda. Zona astra / steagu, blocuri foarte vechi, cu locuitori cam la fel, cade  iar de pe lista. Da un semn de viata daca te hotărăști sa vii in vizita, si povestim mai multe.

#32
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Gresit nu in weekend, ci in timpul saptamanii trebuie sa vina, ca e alt trafic prin zonele critice.
Pt copii mici recomand racadau pe pietonal, mai ales ca e si in renovare totala.
[ https://i0.wp.com/www.bizbrasov.ro/wp-content/uploads/2018/09/pietonal-racadau.jpg?w=625&ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i1.wp.com/www.bizbrasov.ro/wp-content/uploads/2019/04/Concept-amenajare-pietonal-Racadau5.jpeg?resize=1024%2C576&ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheChosen1, 13 November 2019 - 14:53.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La sfârșit de săptămână am fost de mai multe ori, in calitate de turist, in general orașul mi-a plăcut. Am trecut prin mai multe zone din oraș cu aceste ocazii, mai puțin zona Racadau. Mi-a rămas în gând ca acolo este nasol din moment ce tot ies ursii din pădure Posted Image . In ceea ce privește criteriile pe care le-am expus anterior, doar un brașovean  ma poate orienta cât de cât, pt a-mi restrange aria de cautare.
Poate o sa deschid un topic distinct., pt a primi recomandari.

#34
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic ca e mult mai bun decat Cluj Timis Bihor.

#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Postcipri2bau, on 13 noiembrie 2019 - 21:43, said:

Eu zic ca e mult mai bun decat Cluj Timis Bihor.

Postarile tale denota o oarecare ura/repulsie fata de Brasov... ma intreb de ce?

@G-Ionel nu intleg teama asta de ursi... eu cred ca e ultima chestie la care sa te gandesti, sunt niste animale care in 99% diin cazuri daca le lasi in pace nici nu te baga in seama, nu trebuie decat putina atentie si la urma urmei e chiar o chestie faina sa vezi ursi in libertate, dar oricum fenomenul se tot reduce ca e o campanie de relocare a lor...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mi-e teama de ursi, ci ii asociam cu o zona plina de gunoaie, in speta Racadau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate