Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Modificare scurtare termopane.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 dorin_2k, on 06 noiembrie 2019 - 17:07, said:

Si daca sus nu are grinda? Posted Image Nu stiu nici eu, nici tu. Asa ca...

De unde stii ca sta la bloc? Nu a dat niciun detaliu si voi gata sariti ca nu se poate.

daca nu ai mai citi selectiv, ai vedea ca omul chiar a si zis una alta.

 Ioanitescu92, on 06 noiembrie 2019 - 16:43, said:

Daca se poate face asta e solutia  Cea mai convenabila. Mai ales ca blocul este nou. Tocul a fost montat de constuctor, izolat cum trebuie, anvelopat blocul cu polistiren peste toc. Practic asi ingropa putin din partea de jos in sapa. Partea de jos a toculuui cea orizontala se poate monta 10 cm mai sus? Sau pune alta sa fie etansa ?


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Am citit tot. Nu a zis ca sta la bloc. Nu a zis ca are grinda de rezistenta deasupra.
Am dat o soluție și sar toți ca nu se poate. Ca dacă, ca parca,.... Doar supoziții fără nimic concret.

Edit
Acum am văzut postarea 2 a initiatorului. Cat scriam pe telefon, posibil ca a apărut.
Bine sta la bloc.
Are grinda deasupra?

Edited by dorin_2k, 06 November 2019 - 17:59.


#21
Ioanitescu92

Ioanitescu92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2019
Va multumesc pentru opinii.  Este vorba de un apartament. Intradevar deasupra tocului e grinda de beton, nu am unde sa mai sap in sus. Varianta cea mai buna se pare e sa schimb tot. Totusi cum am zis mi.ar fi placut sa pastrez macar tocul deoarece e montat de constructor si in exterior este izolat foarte bine. La modificarea doar a parti de jos a tocului si usi noi poate exista problema sa bata vantul, ploaia prin " carpeala " ?

 EMPP, on 06 noiembrie 2019 - 17:50, said:

Daca scurtezi usa te apleci sa intri pe ea?
Posted Image) da asa este ventual mutat si feronerie, maner mai sus. Din ce in ce mai complicat.. gaurile vechi raman urate. Cam asa este

Raspunsurile mele se posteaza mai greu deoarece trebuie sa primeasca aceptul moderatorului. De aceea apar raspunsuri intermediare intre postari. Va multumesc pentru opinii. Trebuie sa vorbesc orincum cu o firma de termopan. Dar in ideea ca multe firme merg pe sistemul las.o ca merge si asa asi fi vrut sa fiu sigur ce sa cer meseriasilor sa iasa cat mai bine.

Edited by Dany_Darke, 06 November 2019 - 18:04.


#22
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Faci modificari pana in raza de deschidere a usii.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 dorin_2k, on 06 noiembrie 2019 - 17:07, said:

Si daca sus nu are grinda? Posted Image Nu stiu nici eu, nici tu. Asa ca...

De unde stii ca sta la bloc? Nu a dat niciun detaliu si voi gata sariti ca nu se poate.
Haide bre, mergi cu ursul! Dar ce are deasupra? Cărămizi?

 Ioanitescu92, on 06 noiembrie 2019 - 17:59, said:

Man, singura soluție pentru care vei găsi oferte va fi schimbarea tâmplăriei. Dacă vei găsi meseriași care se vor oferi să facă ei modificarea, sfatul meu este să fugi tare de ei!

#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca tot taie din usi, cu ocazia asta recomand sa faca si o gaura ptr pisica, sa nu trebuiasca sa deschida usa de fiecare data cand vrea sa intre sau sa iasa pisica.

#25
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Digix, on 07 noiembrie 2019 - 01:28, said:

Haide bre, mergi cu ursul! Dar ce are deasupra? Cărămizi?


Man, singura soluție pentru care vei găsi oferte va fi schimbarea tâmplăriei. Dacă vei găsi meseriași care se vor oferi să facă ei modificarea, sfatul meu este să fugi tare de ei!
Da cine se leaga de asa ceva ... nu e o munca grea dar e cu multe drumuri si pana la urma partea din exterior va arata jalnic de tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate