Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

See (2019-)

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Un serial original Apple.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Rg0y7NT1gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am reusit sa vad aproape jumatate din primul episod. Jason Momoa nu reuseste sa salveze un film atat de idiot incat nu-mi imaginez cum de a ajuns la nota 8 pe IMDB.
O lume post-apocaliptica in care toti oamenii sunt orbi (cei vreo doua milioane ramasi pe intreg Pamantul), si unde se nasc doi gemeni care pot vedea.
Incredibil de multe gauri in scenariu, mult prea multe pentru a fi enumerate (si asta din prima jumatate de ora). Cum reusesc sa se lupte fara sa-i omoare pe cei de partea lor, de ce se vopsesc pe fata daca nimeni nu vede, cum vaneaza (probabil cu laturi, numai), cum de nu i-au mancat animalele de prada daca nu vad (sa presupunem ca li s-au dezvoltat celelalte simturi, dar asta dupa cateva generatii, cum a rezistat prima generatie?).
Un serial facut special pentru fanii Apple, care oricum inghit orice scoate marul pe piata.
Incredibil este si faptul ca deja au anuntat ca vor face si al doilea sezon.

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
"I'll buy anything if it's white and shiny and made by Apple"

#3
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Nota nu e relevanta la numarul ala de voturi.

#4
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Unde l-ai vazut?...pe vreun site?

#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Pe AppleTV, normal... :D

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Au iesit 3 episoade:
S01E01 Godflame
S01E02 Message in a Bottle
S01E03 Fresh Blood

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

View PostDONNIE99, on 02 noiembrie 2019 - 11:57, said:

Unde l-ai vazut?...pe vreun site?
Serios, acum. Cine cauta, gaseste. Dar nu putem promova pirateria pe SP.

#8
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Deci face si Apple filme la fel de idioate si corect politice ca Netflix.

Acum ma uit la Suits pe Netflix, dupa ce il termin, ma dezabonez. Dau prea multi bani pentru niste mizerii de seriale si filme unde primeaza diversitatea etnica si sexuala in locul intrigii filmului.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Adevarul e ca Jason Momoa e si un actor bun :))

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postjimi91, on 02 noiembrie 2019 - 12:59, said:

Adevarul e ca Jason Momoa e si un actor bun Posted Image)
Daca-i dai rolul care trebuie da
Sunt unii actori care pot juca doar anumite roluri(Momoa e din categoria asta)
Putini actori pot juca orice rol....

Edited by I2O, 02 November 2019 - 13:44.


#11
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/65gqX2QhVRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Persoanele care s-au nascut oarbe se descurca bine in mediu care este familiar lor, eu am avut un coleg care avea mama oarba si am vazut cum gateste, pune masa, spala vase etc.
Sa vezi pe cineva care face piure cu chiftele marinate, e un pic ireal.


situatiile prezentate in serial sunt cam trase de par dar, ca biolog, stiu animale de prada care practic nu vad nimic: scorpionii sunt aproape orbi, tarantulele vad pana la mai putin de un metru, etc. Un grup de oameni care lucreaza impreuna pot gasi hrana, se pot apara de pradatorii din zona temperata, pot construi un sat etc, chiar daca sunt orbi.

Edited by bullterrorist, 03 November 2019 - 20:21.


#12
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mai e un subiect mai vechi


https://forum.softpe...53888-see-2019/

#13
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postbullterrorist, on 03 noiembrie 2019 - 20:12, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/65gqX2QhVRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Persoanele care s-au nascut oarbe se descurca bine in mediu care este familiar lor, eu am avut un coleg care avea mama oarba si am vazut cum gateste, pune masa, spala vase etc.
Sa vezi pe cineva care face piure cu chiftele marinate, e un pic ireal.


situatiile prezentate in serial sunt cam trase de par dar, ca biolog, stiu animale de prada care practic nu vad nimic: scorpionii sunt aproape orbi, tarantulele vad pana la mai putin de un metru, etc. Un grup de oameni care lucreaza impreuna pot gasi hrana, se pot apara de pradatorii din zona temperata, pot construi un sat etc, chiar daca sunt orbi.
Filmul e o tîmpenie, n-am rezistat nici 20 de minute, nu pentru că n-ar exista persoane/animale care s-ar descurca fără să vadă ci pentru că cel care a scris scenariul ignoră tocmai comportamentul unora aflați în astfel de situații, de exemplu faci o ambuscadă motivînd luptătorii cu un ritual gălăgios cît să te audă toată pădurea, sau îți vopsești fața (camuflaj/intimidare?) cu toate că nu te vede nimeni.
Am renunțat cînd s-au născut gemenii aia care, am înțeles dintr-o prezentare, pot să vadă și, probabil, vor fi considerați ori monștri ori mîntuitori.

#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Am avut ocazia sa vad o pleiada de filme si seriale mai idioate, mai prost filmate si cu actori mai de mana a 7-a, daca am rezistat la ele voi rezista si la acesta. In definitiv am rezistat, cumva la 2 sezoane din the walking dead.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Am vazut toate cele 3 episoade. Al 4-lea iese pe piata pe 08 Noiembrie. Mi se pare super interesanta ideea acestui SF.  Nu doar ca e originala dar filmarile sunt de o calitate exceptionala. Pana acum ii dau nota maxima. Astept si urmatoarele episoade.

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View PostTheShen, on 02 noiembrie 2019 - 12:49, said:

Deci face si Apple filme la fel de idioate si corect politice ca Netflix.
Eu habar nu aveam ca Apple se ocupa si cu filme. In afara  de cele pentru reclama proprie , bineinteles.
Acum astept sa apara un serial facut si de Mustarul de Tecuci . Cred ca as avea ce vedea ....niste boabe de mustar halucinogene....intoxicari in masa ...etc.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
La sumele cu care se joaca si observand trendul mondial, era chiar pacat ca Apple sa nu se implice si in domeniul asta. Fi linistit ca nu vin ei cu ideile ci au oameni pregatiti care fac asta. Oricum, concurenta in domeniu nu este decat un lucru pozitiv pentru consumatori, astfel crescand calitatea productiilor.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Deocamdata niciun serial Apple nu a rupt gura targului, e cam fail inaugurarea.

The Morning Show are nota mare doar pentru actorii cunoscuti, adica cum sa nu-i dai 10 unui nou serial cu Jennifer Aniston? Friends anyone?!

Dickinson e un teen drama in linia femeile sunt independente si puternice.

For All Mankind are o idee idioata, e pentru feministe.

Mai au pe teava niste seriale care par chiar mai proaste decat astea, unul facut de marele M. Night Shyamalan (10 premii Razzie), unul cu Aaron Paul pentru ca Breaking Bad.

Mai au ceva pentru copii, si pe Oprah.

Le urez multa bafta, ca nu ii vad prea bine dupa cum au inceput cu Apple+.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate