Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Condens pe exterior/termopan tripan

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
Salutare. Vin cu aceasta intrebare, pentru ca nu am mai intalnit acest fenoment pana acum. Am montat recent la un balcon, termopan tripan, cu 6 camere synegio sau ceva de genul(rehau) De 4 zile observ condens pe geamurile din exterior. Este normal acest efect? Sau sunt eu paranoic. Mentionez ca incepe sa faca de seara, inainte sa inceapa ceata, cu gemurile inchise sau rabatate. Pe interior, foarte putin a facut. Ma intreb, daca acum face asa, la iarna ce se intampla? Au montat aia prost geamul(stiu ca au sens). Imi pot da seama de asta?

Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by MCristian2k, 28 October 2019 - 08:28.


#2
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
O dovada ca pachetul de sticla izoleaza foarte bine. Sticla exterioara se raceste repede pentru ca nu e incalzita de caldura din interiorul camerei (geamul nu pierde caldura) si apare acel condens (roua).

#3
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
mai pe intelesul utilizatorului, e de bine?  :D

#4
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Nu prea. Condensul apare atunci cand exista aer cu vapori de apa care condenseaza la diferentele de temperatura.
Nu ar trebui sa existe aer intre straturile de sticla . Ori vid , ori gaz inert .
Asta daca condensul este intre geamuri , daca este pe suprafata exterioara a geamului  , nu e nici o problema .

#6
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018

View Postndor, on 28 octombrie 2019 - 09:15, said:

Nu prea. Condensul apare atunci cand exista aer cu vapori de apa care condenseaza la diferentele de temperatura.
Nu ar trebui sa existe aer intre straturile de sticla . Ori vid , ori gaz inert .
Asta daca condensul este intre geamuri , daca este pe suprafata exterioara a geamului  , nu e nici o problema .
dupa cum am spus(am si verificat) este strict pe exteriorul geamului

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 08:28, said:

Salutare. Vin cu aceasta intrebare, pentru ca nu am mai intalnit acest fenoment pana acum.,

Fenomenul se cheama m...e.Luata de la firma care face sticla de geamuri.Probabil exista neetanseitate intre straturile de sticla si scapa argonul pe afara.Lucru facut de Doreii ramasi in tara.Nu-ti ramane decat sa faci reclamatie sa-ti schimbe sticla de la geamuri daca ai garantie in contract.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postndor, on 28 octombrie 2019 - 09:15, said:

Nu prea.
Ba da!

View PostKean, on 28 octombrie 2019 - 09:33, said:



Fenomenul se cheama m...e.
Habar nu ai. E doar fizica.
Condensul e pe fata EXTERIOARA. Nu intre foi.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,146
  • Înscris: 30.08.2017
In perioada asta am si eu condens, fix ca la tine, pe exterior. Nu mi-am facut griji, mi se pare normal ca atunci cand aerul rece si umed de afara atinge sticla ceva mai calda sa se formeze condens. Tamplaria e Salamander Bluevolution 92.

#10
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Si daca de exemplu intr-o camera cu termopane la curte,iarna cand este frig, se formeaza vapori de apa pe interior(picaturi mari)..in partea de jos stanga -dreapta,ce cauza ar fi ? mentionez ca , camera nu are caldura constanta,seara 16-20grade..sa fie de la asta ? sau geamuri proasta puse,sunt geamuri low-e

Edited by FREESH, 28 October 2019 - 09:50.


#11
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

FREESH said:

1572248980[/url]' post='25426368']
Si daca de exemplu intr-o camera cu termopane la curte,iarna cand este frig, se formeaza vapori de apa pe interior(picaturi mari)..in partea de jos stanga -dreapta,ce cauza ar fi ? mentionez ca , camera nu are caldura constanta,seara 16-20grade..sa fie de la asta ? sau geamuri proasta puse,sunt geamuri low-e

Oricat de bun ar fi un geam posibilitatea aparitiei condensului pe fata exterioara a sticlei din interior exista. Acest lucru este determinat de nivelul umiditatii din incapere, felul in care este incalzita si aerisita aceasta.

Evident, cu cat un geam este mai eficient termic posibilitatea aparitiei condensului scade.

Dar ce stim noi despre eficienta pachetului de geam? Aproape nimic, nici nu ne prea intereseaza, doar atunci cand apare un pic de condens ne sesizam. Cand achizitionam tamplaria ne intereseaza sa cumparam cel mai smecher profil, dan jermania, cat mai mare si cu cat mai multe camere, ne intereseaza sa cumparam o feronerie renumita tot dan jermania si in multe cazuri sa cumparam si trei sticle. Ca nu stim cum trebuie sa fie acele trei sticle conteaza mai putin si nu prea intereseaza pe nimeni.

In momentul in care am batut palma cu un termopanist pe trei sticle deja suntem multumiti si fericiti, crezand ca trei sticle e mai bune decat doua, logic nu? Pai nu, pentru ca trei sticle in pachet prost executat si configurat pot fi la fel de eficiente termic ca si doua sticle in pachet bine executat si configurat. Pai teapa, platim trei sticle proaste in loc de doua bune, mai scump, mai greu si la fel de eficient.

Se intampla des asta? La mine in zona da. Putem preveni ? Da. Cum? Simplu, ne interesam si de sticla la fel ca si de celelalte componente.

Daca putem intreba termopanistul ce profile foloseste, cu cate camere, daca e nemtasc, daca feroneria e nemtasca, atunci putem intreba acelasi termopanist si cat de gros este pachetul de geam, daca are doua foi de sticla cu depunere, daca are argon, warm edge etc. .

Edited by Dorel-Mesterel, 28 October 2019 - 10:20.


#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Mai citeste cineva sau doar direct raspuns?
@dorel, de exemplu

#13
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcristiandrei, on 28 octombrie 2019 - 10:23, said:

Mai citeste cineva sau doar direct raspuns?
@dorel, de exemplu

Sunt cateva exemple mai sus care nici habar n-au si nici nu citesc dar raspund. Eu cred ca am citit si am inteles bine ce vrea cel pe care l-am citat. Vezi si tu, mai incearca odata, citeste la ce am raspuns eu si vezi, poate-ti da legatura. Oricum, ca vezi tu sau nu vezi legatura cred ca si tie iti este util ce am scris eu acolo. Daca nu poate le este util altora.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgeorge_alexandru, on 28 octombrie 2019 - 09:49, said:

In perioada asta am si eu condens, fix ca la tine, pe exterior. Nu mi-am facut griji, mi se pare normal ca atunci cand aerul rece si umed de afara atinge sticla ceva mai calda sa se formeze condens. Tamplaria e Salamander Bluevolution 92.
Ce zuci tu?
Condensul se formeaza pe suprafete mai RECI, nu mai calde.
Fizica nu prea va placut la scoala (la unii de aici ce au raspuns aiurea).
Ati auzit de punctul de roua?
Nu cred (sigur).
Ati citit primul mesaj?
Condensul lui apare pe fata EXTERIOARA a geamului. Stiti de ce?
Comentati aiurea doar.

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 09:17, said:


dupa cum am spus(am si verificat) este strict pe exteriorul geamului
E pe EXTERIOR. Pe fata geamului din afara!!!!
Nu e intre cele 3 foi de geam.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,146
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2019 - 10:45, said:


Fizica nu prea va placut la scoala (la unii de aici ce au raspuns aiurea).


Unora nu le-a placut fizica, altora limba romana...

#16
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postcristiandrei, on 28 octombrie 2019 - 10:23, said:

Mai citeste cineva sau doar direct raspuns?

Condensul pe exterior se poate face de la emisiile centralei termice a vecinilor de mai jos. Si la mine se face la fel.

#17
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
Da...vad ca nu prea a fost citit cu atentie.

Repet, condensul este pe geamul EXTERIOR(pe "fata" lui) nu pe interior, nu intre geamuri, nu intre folii sau ce mai sunt acolo. Am observat da incepe sa transpire (pe EXTERIOR, nu intre geamuri) seara. Nu este mutat nimeni sub mine inca, deci iese din calcul centrala (tot balconul este asa, nu doar un geam)Intr-un final, este ok, afecteaza cu ceva? La iarna cum va fi? Am calorifer in balcon, si o sa il incalzesc bine.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFREESH, on 28 octombrie 2019 - 09:49, said:

Si daca de exemplu intr-o camera cu termopane la curte,iarna cand este frig, se formeaza vapori de apa pe interior(picaturi mari)..in partea de jos stanga -dreapta,ce cauza ar fi ? mentionez ca , camera nu are caldura constanta,seara 16-20grade..sa fie de la asta ? sau geamuri proasta puse,sunt geamuri low-e

Uneori omuletii schimba geamuri vechi pe termopane si se trezesc cu umezeala in diverse locuri. Exista doua variante mari si late sa scapi de umezeala:
1) Daca temperatura camerei este in general scazuta, atunci trebuie aerisit des. Explicatia tine de fizica. Aerul nu poate prelua umezeala si surplusul se depune sub forma de condens pe suprafetele mai reci. Critice sint intotdeauna cele cu punte termica spre exterior.
2) Incalzit bine si problema se diminueaza, sau se reduce total. Depinde evident si de nivelul de umiditate din incaperea respectiva
Cu cit aerul este mai cald, cu atit poate prelua o cantitate mai mare de umiditate, pina cind devine saturat
La casele cu geamuri pe stil vechi este foarte posibil ca acestea sa nu fie etanse si sa permita circulatia aerului, ceea ce este echivalent cu aerisirea de care ziceam la punctul 1. Odata trecut la termopan devin vizibile alte probleme, care pina atunci au trecut neobservate. Spre exemplu izolatia inexistenta, sau proasta.

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 13:41, said:

Da...vad ca nu prea a fost citit cu atentie.

Repet, condensul este pe geamul EXTERIOR(pe "fata" lui) nu pe interior, nu intre geamuri, nu intre folii sau ce mai sunt acolo. Am observat da incepe sa transpire (pe EXTERIOR, nu intre geamuri) seara. Nu este mutat nimeni sub mine inca, deci iese din calcul centrala (tot balconul este asa, nu doar un geam)Intr-un final, este ok, afecteaza cu ceva? La iarna cum va fi? Am calorifer in balcon, si o sa il incalzesc bine.

Se formeaza si cu geamul inchis, sau doar cind este putin deschis? Ai zis tu ceva, dar poate clarifici aspectul asta cu siguranta.
La mine spre exemplu se formeaza la baie dupa un dus fierbinte, daca deschid geamul ca sa aerisesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate