Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Circuit Kuala Lumpur - Singapore - Jakarta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
Buna,
Ne gandeam sa facem un circuit, vom sta vreo 8-9 nopti in krabi la plaja, apoi ne gandeam sa vizitam 3 zile Kuala Lumpur, 3 zile Singapore si 3 Jakarta, dupa care inapoi acasa.
Ati fost careva cu trenul/ bus din Kuala Lumpur in Singapore?
Pretul la zbor ( cu companiile low cost ) nu ar fi mult daca nu pui la socoteala pretul bagajului care este separat si care e triplu fata de biletul in sine...ma gandeam ca am putea economisi si merge cu busul pana in Singapore. ( sunt oricum numai 300 km aprox)
Cine a mai incercat asa?
Multumesc

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
2 saptamini intr-o tara tropicala ar trebui sa le rezolvi usor numai cu bagajul "de mina".

#3
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Conditiile sint civilizate insa localnicii nu prea fac asta pentru ca e cam pierdere de timp. In plus, manevratul bagajelor prin statii de autobuz la 35C /90% umiditate e de evitat. Eu am zburat Singapore - KL de citeva ori, si o data am mers cu masina, dar nu cu autobuzul.

Singapore si KL sint amindoua metropole aglomerate, si iesitul si intratul in ele de pe sosea pot dura mult. Pe drum, nu e mare lucru de vazut, in general plantatii de coconut, durian sau jackjack.

Clima e mai degraba ecuatoriala decit tropicala , asta inseamna ca daca va duceti in anotimpul ploios va ploua zilnic. In anotimpul secetos, nu ploua dar e infernal de cald si aerul poate fi prost de la padurile incendiate din Indonezia. Asta se simte in fiecare an in toata Malaysia de vest.

#4
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2019 - 22:07, said:

2 saptamini intr-o tara tropicala ar trebui sa le rezolvi usor numai cu bagajul "de mina".

adunat vom sta 3 saptamani. Si eu as fi vrut sa ne fi incadrat in 2 bagaje micute. Cred ca ne va trebui macar 1 bagaj de cala pt ca la cum ne stiu, cine stie ce suveniruri 'om vrea sa aducem acasa Posted Image

View Postrigmarole, on 22 octombrie 2019 - 01:03, said:

Conditiile sint civilizate insa localnicii nu prea fac asta pentru ca e cam pierdere de timp. In plus, manevratul bagajelor prin statii de autobuz la 35C /90% umiditate e de evitat. Eu am zburat Singapore - KL de citeva ori, si o data am mers cu masina, dar nu cu autobuzul.

Singapore si KL sint amindoua metropole aglomerate, si iesitul si intratul in ele de pe sosea pot dura mult. Pe drum, nu e mare lucru de vazut, in general plantatii de coconut, durian sau jackjack.

Clima e mai degraba ecuatoriala decit tropicala , asta inseamna ca daca va duceti in anotimpul ploios va ploua zilnic. In anotimpul secetos, nu ploua dar e infernal de cald si aerul poate fi prost de la padurile incendiate din Indonezia. Asta se simte in fiecare an in toata Malaysia de vest.
Multumesc pt sfat. Noi am vrea sa plecam la inceput de februarie.
Si ca si companie aeriana ce ati ales?
eu am dat o cautare pe skyscanner pt toate cele 3 destinatii si imi dadea rezultate cu air asia si jetstar. apoi m-am gandit ca e mai bine sa intru direct pe siteul companiei aeriene sa iau direct de acolo. Cand sa intru pe siteul airasia..nici nu imi gasea Krabi ca si loc de plecare..ceea ce e cam ciudat.
Cat despre bagaje, pe skyscanner era un tarif..pe situl companiei aeriene..era mulot mai mare.
Nici nu stiu cum sa procedez

Edited by onutzaflo, 22 October 2019 - 07:41.


#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
La început de februarie o să plouă zilnic. Șanse 80% să găsești zone din Jakarta (chiar și în centru, Kemang, Grand Indonesia etc.) inundate complet (nu se trece cu mașina pe acolo, noroc la ajuns la timp la aeroport...).
Alea 3 zile în Jakarta DUPĂ ce ai fost în KL și Singapore sunt ca să te obișnuiești cu România și să nu-ți mai vină să urli?

#6
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbuntzi, on 22 octombrie 2019 - 11:53, said:

La început de februarie o să plouă zilnic. Șanse 80% să găsești zone din Jakarta (chiar și în centru, Kemang, Grand Indonesia etc.) inundate complet (nu se trece cu mașina pe acolo, noroc la ajuns la timp la aeroport...).
Alea 3 zile în Jakarta DUPĂ ce ai fost în KL și Singapore sunt ca să te obișnuiești cu România și să nu-ți mai vină să urli?
Din ce am citit februarie ar fi ok pt vizita, nu  cred ca este batut in cuie ca va ploua in continuu...e si la noroc :)
acuma n-om sta acasa ca sunt sanse de ploaie acolo :)

#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019

View Postonutzaflo, on 22 octombrie 2019 - 07:39, said:


Multumesc pt sfat. Noi am vrea sa plecam la inceput de februarie.
Si ca si companie aeriana ce ati ales?
eu am dat o cautare pe skyscanner pt toate cele 3 destinatii si imi dadea rezultate cu air asia si jetstar. apoi m-am gandit ca e mai bine sa intru direct pe siteul companiei aeriene sa iau direct de acolo. Cand sa intru pe siteul airasia..nici nu imi gasea Krabi ca si loc de plecare..ceea ce e cam ciudat.
Cat despre bagaje, pe skyscanner era un tarif..pe situl companiei aeriene..era mulot mai mare.
Nici nu stiu cum sa procedez


Eu am mers mai tot timpul cu Singapore Airlines, pentru siguranta si pentru calitate, dar nu pentru cost. Dar nu am fost niciodata in interes personal, ci cu business.
Singapore Airlines este calitativ peste orice companie echivalenta europeana sau americana. Nu am idee ce optiuni low cost sint acolo.

Nici dupa mine Jakarta nu merita efortul. Jakarta e un fel de KL mai mare si mai sarac. Pentru un european, diferentele culturale dintre Malaysia si Indonezia nu sint mari.
Daca ar fi sa merg acolo ca turist, as sta pe final in peninsula malaysiana si as merge mai la nord la munte la Cameron Highlands pentru peisaje, jungla, plantatii de ceai si pentru o clima mai normala. Zona de nord a insulei Penang  e de asemenea interesanta.

#8
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postonutzaflo, on 22 octombrie 2019 - 12:02, said:

[...]nu  cred ca este batut in cuie ca va ploua in continuu...e si la noroc Posted Image
acuma n-om sta acasa ca sunt sanse de ploaie acolo Posted Image
Că nu crezi tu e una...Nu e vorba de șanse. Ceva șanse sunt...să NU plouă. Mici de tot, dar sunt. Adică, să nu plouă într-o zi. Dacă ai noroc, poate să plouă și de două ori într-o zi, să fie. Și nu te gândi la o ploicică scuturată. Pe bune, dușul e mic copil pe lângă ce fel plouă acolo în sezon.
Dar avertismentul meu nu era legat neapărat de ploaie cât de locul în sine, mai ales că vrei să te duci acolo DUPĂ ce ai fost și în KL și în Singapore. DPDV cultural nu vezi nimic nou în Jakarta (ce n-ai văzut deja în KL) iar orașul este mizerabil. Murdar, aglomerat, poluat.

View Postrigmarole, on 22 octombrie 2019 - 23:43, said:

[...]Nici dupa mine Jakarta nu merita efortul. Jakarta e un fel de KL mai mare si mai sarac. Pentru un european, diferentele culturale dintre Malaysia si Indonezia nu sint mari.[...]
This.

#9
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
S-a cam dat vremea peste cap. AM mers in Thailanda in plin sezon ploios, si a nu prea a plouat, adica in 8 zile a plouat de 3 ori. Au zis si localnicii ca nu e normal.

Jakarta, de la multi care au fost(de nevoie) acolo, chiar nu merita. Poate suna interesant si te gandesti ca fiind oras mare ai ce face... mmm m-as mai gandi. Asa am crezut si eu cu Manila.

Kuala Lumpur - Singapore - clar cu autocarul. Doar daca esti in vizita de business si ai totu decontat atunci avionul, Efectiv nu merita avionul, e mai scump si faci mai mult. Eu am facut Kuala Lumpur - Signapore cu autocarul. 10$. Autocar foarte ocmfortabil, asa spatiu la picioare nu am avut niciunde, eu am picioare lungi si am probleme in avion(inclusiv la Qatar) si in autocar nu am avut probleme. Am facut cap coada cam 4-5 ore. Ce a fost fain e ca am luat autocarul din centru KL si ne-a lasat in centru Singapore(langa marina bay)

La avion trebuie luat in considerare drumul pana la aerportul KL (~o ora, minim, plus costurile: grab 50-60 de lei, tren 55 de lei, autocar(cel mai lent 20-25 de lei). Dupa trebuie sa ajungi cam cu 1,5 ore inainte. plus zborul efectiv inca vreo 40-50 de minute) plus metroul de la aeroport si trambalatul prin aeroport(este foarte mare, dar si foarte frumos) si ajungi sa faci 5-6 ore si cu avionul efectiv.

Eu am luat autocar de dimineata la ora 7 din KL, si nu am prins trafic asa aglomerat(si am plecat in zi lucratoare). Vama a durat 25 de minute(ambele vami). Se coboara din autocar si se trece ca la avion la imigration si dupa te urci din nou in autocar.

#10
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Exista Malindo Air - super ok ca pret pentru KL - Singapore, dar taxa de bagaj de cala costa cat biletul :) Malindo are avantajul ca zboara de la KLIA, pe cand Jetstar sau Air Asia de la KLIA2 (low cost si mult mai aglomerat).

KL nu prea ai ce face 3 zile, nici la Krabi nu ai ce face 8-9 zile... vezi ca mai e Koh Lanta si apoi poti lua o barca la vale prin insule (https://thaibeachtravellers.com/ > un website bun pentru a-ti planifica calatoria prin insule) pana in Koh Lipe (care e super!) si de acolo sunt ferry-uri catre Langkawi, in Malaezia (1 ora cu ferry). De acolo poti vizita Penang care e mai interesant decat KL (sau Jakarta) si apoi o iei spre KL si Singapore, pentru a incheia triumfal :)

Jakarta las-o pe data viitoare, daca calatoresti in Indonezia va trebui sa faci un stop in Jakarta mai mult ca sigur...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate