Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Media player H265

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Recomandari pentru un player H265 la care sa se poată conecta HDD extern?
Nu am nevoie sa fie Smart sa știe YouTube sau Netflix, folosesc exclusiv conținut de pe HDD.

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Am un TV Horizon Smart de 123cm care stie H265 si citeste si HDD extern.
Mai elegant decat player dedicat, daca vrei doar continut local.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
Unul ieftin, dar suficient de puternic: rpi4 + libreelec (kodi)

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postsorin61, on 21 octombrie 2019 - 06:39, said:

Am un TV Horizon Smart de 123cm care stie H265 si citeste si HDD extern.
Mai elegant decat player dedicat, daca vrei doar continut local.
Am in TV dar nu-mi place ptr ca nu pot mari titrarile.

Am uitat sa precizez ca as vrea sa aiba optiune de marit titrarile.

View PosttEo, on 21 octombrie 2019 - 07:06, said:

Unul ieftin, dar suficient de puternic: rpi4 + libreelec (kodi)
Limbi straine ptr mine, link pls.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Il iau pe asta si vad ce stie ? https://www.emag.ro/...5/pd/D82NJ6BBM/

#6
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View PostRemicade, on 21 octombrie 2019 - 08:25, said:

Il iau pe asta si vad ce stie ? https://www.emag.ro/...5/pd/D82NJ6BBM/
Destul de incompleta descrierea. Din imagini USB-urile par sa fie 2.0, nu 3.0. Asa ca ai putea sa ai probleme la folosirea HDD externe.

@tEo, Pi4 nu face fata la H265, se incinge repede si intra in protectie. Daca ii mai pui si HDD extern, il prajesti incet-incet.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postsorin61, on 21 octombrie 2019 - 08:53, said:

Destul de incompleta descrierea. Din imagini USB-urile par sa fie 2.0, nu 3.0. Asa ca ai putea sa ai probleme la folosirea HDD externe.
Egreat tot 2.0 are si merg toate HDD-urile, in caz de ceva ii dau retur.

Edited by Remicade, 21 October 2019 - 09:02.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Toate playerele din astea "mici" (adica NU cu dvd/blu-ray) sint smart.
Pentru ca au Android pe ele.
Toate stiu sa citeasca H265 - treaba e sa stie hardware, nu software.
Eu am unul de vreo 2 ani, Beelink GT1, am decoperit (cel putin teoretic, nu am cum sa-l probez) ca stie chiar si 4k si HDR.
A citit 99.99% din fisierele bagate in el fara probleme pina acum.
Vrei sa cumperi dn Romania sau China ?
Egreat ce model ?

#9
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Ma alatur recomandarii facute de stimabilul @trollerul_de_serviciu - Beelink GT1 e un aparat care se descurca foarte bine cu toate formatele/codec-urile video (inclusiv H.265), are conectica adecvata si e suficient de mic a.i. sa nu creeze niciun inconvenient legat de spatiu.
Recomandarea mea se bazeaza pe o utilizare de app. 2 ani, perioada in care nu am descoperit deficiente de luat in seama.
KODI este preinstalat; in functie de preferinte, puteti instala suplimentar o gramada de aplicatii din Google Play.
Totodata, exista multe aplicatii de tip video add-on; personal, utilizez destul de des Arte+

Edited by sdrc, 21 October 2019 - 09:39.


#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

View Postsorin61, on 21 octombrie 2019 - 08:53, said:

@tEo, Pi4 nu face fata la H265, se incinge repede si intra in protectie. Daca ii mai pui si HDD extern, il prajesti incet-incet.

te contrazic.

am rpi 4 de 2 gb. i-am pus o carcasa pibow coupe si fan shim. sta in 40-45 de grade stabil, chiar si daca reda filme...

in carcasa lui alb/rosie, fara aerisire, statea pe la 60 de grade in idle. nu l-am testat asa in sarcina.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Asta sau o carcasa FLIRC...
Dar n-au prea aparut inca pe la noi.

Singura problema e ca trebuie sa si-l asambleze el si sa puna LibreELEC sau OSMC - deocamdata astea au doar beta ptr Pi4.

Mai ieftin si fara bataie de cap - un player Xiaomi - https://blacktech.ro...1-culoare-negru

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

View PostRemicade, on 21 octombrie 2019 - 07:39, said:

Limbi straine ptr mine, link pls.

e mai simplu decit te-ai astepta.

in esenta, cumperi placuta pi, eventual un cooler pentru ea (deja incep sa apara tot felul de solutii de racire, pentru cei ce se tem ca o sa-si prajeasca placa) si, daca e rpi 4, neaparat si un cablu mini hdmi <-> hdmi. se descarca imaginea in format gzip libreelec de aici si se scrie pe un microsd folosind utilitarul dedicat. se pune cardul respectiv in slotul placii pi, se alimenteaza placa si in ±10 secunde ai pe televizor KODI, si tot ce inseamna el...

recunosc, sint pentru solutia asta, deoarece AM DEJA placa. altfel, as fi preferat un player dune...

Edited by tEo, 21 October 2019 - 10:51.


#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 octombrie 2019 - 09:21, said:

Vrei sa cumperi dn Romania sau China ?
Egreat ce model ?
Egreat R1-II. Am luat de pe okazii, e acelasi vanzator ca si pe emag dar pretul e mai mic. Cand vine promit ca fac o recenzie.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu stiu.. eu as recomanda Intel NUC direct pentru H265... nu cred ca rahatzisurile alea de box-uri chinezesti se descurca cum trebuie.. cu acest format.

Nu stiu NUC-urile cu I3 cat sunt de potente la H265 / 4K.. chiar m-ar interesa daca foloseste cineva sa dea un review.

Edited by Kres, 21 October 2019 - 11:10.


#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostRemicade, on 21 octombrie 2019 - 10:51, said:

Egreat R1-II. Am luat de pe okazii, e acelasi vanzator ca si pe emag dar pretul e mai mic. Cand vine promit ca fac o recenzie.
Hmmmm..... http://www.egreat.ro...ml#specificatii
Frecvenţă procesor: 500Mhz - poate este un procesor care lucreaza la viteze mici, deja in ziua de azi sint procesoare cu viteze de GHz
Memorie RAM (MB): 256MB DDR2 SDRAM - poate merge cu atit, al meu are 2 Gb, modelul celalalt vechi avea 1 Gb acum 5 ani
HDMI: 1.3a - nu era mai bine 2 ?
LAN, cablu(RJ45): Da, 10/100 - nu era mai bine de 1 Gbps ?
H.265 nu apare nicaieri.
Rezolutie video: 1920*1080@30P/60I - e cam putin, gasesti 4K (chiar daca nu ai nevoie deocamdata)
Deci..... DE CE l-ai cumparat pe asta ?
Si de pe OLX ?
Si cu expediere prin curier, nici macar fata in fata, pentru teste extinse.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na... deschide topic ca vrea player ptr H265 si ia unul care nu stie...
Nu e primul si probabil nici ultimul.

I-am dat link mai sus -cel mai convenabil in momentul de fata, si cel mai bun ptr cat costa e Xiaomi Mi S: 4K HDR, H265, etc. Mai e si certificat de Google  ca si Chromecast.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Venit, testat, nu prea e ce vreau eu, marea problema e că scoate 2.0, nu trimite în receiver 5.1 de nici o culoare. Încercat și cu Kodi sau cum ii zice că sunt afon la playere bazate pe Android.

#18
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View PostRemicade, on 22 octombrie 2019 - 21:32, said:

Venit, testat, nu prea e ce vreau eu, marea problema e că scoate 2.0, nu trimite în receiver 5.1 de nici o culoare. Încercat și cu Kodi sau cum ii zice că sunt afon la playere bazate pe Android.

Nu vreau sa rasucesc cutitul in rana, dar realmente ati primit sfaturi foarte bune, atat de la mine, cat si de la stimatii colegi.
Aparatul pe care il detin "stie" sa redea fluent toate formatele video (inclusiv la rezolutie 4K), are iesire HDMI + optica (a propos de sunet multicanal), accepta conexiuni pe USB + card SD, se poate conecta in mod wired, dar si wireless (ba chiar dual band), e mic si usor, realmente nu stiu ce i s-ar mai putea cere (ma raportez la acel palier de pret, desigur) ...
Ati mentionat de la inceput cerinta legata de H.265; nu era nevoie sa comandati acel produs, exista specificatii/discutii online din care rezulta clar limitarile acestui aparat.
Progresul a fost continuu, am inceput acum multi ani cu WD TV (excelent pt. redare fluxuri video HD), apoi Egreat pt. conexiune la retea, acum Beelink (Wi-Fi + BT + procesare mult mai puternica) ... la un moment dat va aparea altceva ...

Edited by sdrc, 23 October 2019 - 08:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate