Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxa Oxigen - Bucuresti

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2948 replies to this topic

#19
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
-Trebuiau taxate diferit benzinarele de diesel. Un Euro 4 benzina nu scoate Nox si particule cancerigene nici la o zecime cat un diesel de aceeasi categorie. In plus Bucurestiul era in vizorul CE pentru depasirea emisiilor de NOx nu pentru altele. EURO5 si EURO6 sunt si ele cu mult peste limita permisa la acest tip de emisii. Abia dieselele EURO6d sunt cat de cat in limitele permise. O sa se trezeasca ca au bagat restrictii degeaba ca tot or sa plateasca amenda catre UE.
- Am vazut ca sunt exceptate de la taxa hibridele si electricele dupa cum era si firesc. Problema este ca nu am auzit de hibride EURO4 sau mai jos, electrice nici atat. Asa ca punctul asta este hilar.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Baetii cu bicicletele si trotinetele electrice cred ca jubileaza. Le doresc, cu mare bucurie, un an cat mai ploios. Posted Image Nimic nu se compara cu mirosul de caine ud si plouat cand ajung la berou.

Edited by dexterash, 19 October 2019 - 15:06.


#21
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ar trebui si taxa pt cine vrea sa isi lase copilul in fata scoli
Eu locuiesc langa o scoala si vin astia zilnic isi lasa masinile pe trotuarele si asa ingusete, claxoneaza cate un idiot si 5 minute incontinu, toti vor sa isi lase copilul FIX  pe trecerea de pietoni in fata usi
Sa nu mearga odrasla mai mult de 10m sa nu faca bataturi

Pe dimitrie cantemir am ajuns sa nu mai pot merge pe trotuar din cauza masinilor care vin si aduc copii, daca trec prin zona trebuie sa ma feresc pe TROTUAR de masini

Cine isi aduce copilul la scoala cu masina in fata scoli 50 lei pe zi taxa.
Eu asa as baga.

#22
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Pai in zilele alea pot lua mijloacele de transport in comun. Mama, ce s-au mai boierit unii :) !

#23
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006

View PostKres, on 19 octombrie 2019 - 14:17, said:

Toate mașinile sub Euro 5 vor plăti taxa de București

Nu crezi ca e contradictie intre afirmatia de mai sus si titlu?
Una din ele e o minciuna, nu?
Dar daca e contra psd e acceptaptabil. Orice e acceptabil, adevarul sau buna credinta sau bunul simt nu mai conteaza.

Nu ne-ai spus ce masina ai si cum te va afecta pe tine? Sau tu lupti din principiu pentru cei mai neajutorati si batuti de soarta. Desi sunt cam aceeasi despre care spuneti ca trebuie sa le reduceti (taiati) salariile/pensiile?

Vad ca ai in semnatura ceva reclame si vorbesti si de lire. Daca tot esti "cunoscator" poate ne explici ce taxe sunt, si zic bine taxe pt ca "e mai multe" in Londra si mai ales cate lire platesti din alea la care faci reclama.
Si poate ne mai spui si din ce an au fost introduse acele taxe.

#24
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

View Postdexterash, on 19 octombrie 2019 - 15:06, said:

Baetii cu bicicletele si trotinetele electrice cred ca jubileaza. Le doresc, cu mare bucurie, un an cat mai ploios. Posted Image Nimic nu se compara cu mirosul de caine ud si plouat cand ajung la berou.

Pai in zilele alea pot lua mijloacele de transport in comun. Mama, ce s-au mai boierit unii :) !

Edited by Ford4, 19 October 2019 - 15:09.


#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Practic vom plati pentru privilegiul de a testa toate gropile din capitala :lol:

Ok, daca trebuie...

#26
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View PostFord4, on 19 octombrie 2019 - 15:02, said:

-Trebuiau taxate diferit benzinarele de diesel. Un Euro 4 benzina nu scoate Nox si particule cancerigene nici la o zecime cat un diesel de aceeasi categorie. In plus Bucurestiul era in vizorul CE pentru depasirea emisiilor de NOx nu pentru altele. EURO5 si EURO6 sunt si ele cu mult peste limita permisa la acest tip de emisii. Abia dieselele EURO6d sunt cat de cat in limitele permise. O sa se trezeasca ca au bagat restrictii degeaba ca tot or sa plateasca amenda catre UE.
- Am vazut ca sunt exceptate de la taxa hibridele si electricele dupa cum era si firesc. Problema este ca nu am auzit de hibride EURO4 sau mai jos, electrice nici atat. Asa ca punctul asta este hilar.
Priusul a aparut in 1997. E adevarat, priva versiune nu s-a vandut in eruopa insa fl-ul din 2000-2003 da. Versiunea a doua 2003-2009 nu cred ca era superior euro4.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postzzhunt, on 19 octombrie 2019 - 15:07, said:

Ar trebui si taxa pt cine vrea sa isi lase copilul in fata scoli
Da, ca nu-l introduce sa invete sa scrie :)

View Postdjl, on 19 octombrie 2019 - 14:59, said:

În fine, e doar proiect sau s-a pus în aplicare?
Văd că e proiect. Sunt curios dacă trece.
Decid in consiliu... daca nu trece il mai modifica, ceva sigur o sa treaca numai sa nu fie dezastruos :)

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostKres, on 19 octombrie 2019 - 14:17, said:

pentru cele cu norma de poluare non-Euro, Euro 1 și Euro 2, accesul este interzis în Zona de Actiune pentru Calitatea Aerului (ZACA), fiind permis pentru restul arterelor din municipiul Bucureşti numai în urma achiziționării unei viniete electronice Oxigen
Și cei care locuiesc în zona aia și au mașini euro 3 sau mai puțin ce fac? Vînd mașinile? Înțepenesc acolo unde sînt parcate? Ce zice mărețul proiect?

Și la excepții înțeleg salvarea, poliția, pompierii și MApN. Înțeleg mai greu SRI, SIE, SPP, STS da' să zicem. ANAF-ul însă ce caută la scutiri? Că serviciu vital nu e. Nici cu siguranța națională nu are treabă. Trag concluzia că madamei sau cuiva din primărie îi e frică de un eventual control al ANAF și are grijă să nu-i supere...

PS - îmi place că a dispărut BOR de pe listă.

#29
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostRealThing, on 19 octombrie 2019 - 15:13, said:

Practic vom plati pentru privilegiul de a testa toate gropile din capitala
Sunt gropi in Bucuresti?
Eu duminica ies cu cursiera la ture in afara Bucurestului
Pe strazile pe unde ies pe cuvant daca am mai gasit gropi
Chiar si in nord am ramas placut surprins ca au asfaltat ca in palma pe unde ies cu bicicleta
Spre giurgiu in ultimle 2 luni nu am mai fost dar ultima oara sfaltul era bun cand am fost.

#30
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Iti dau un film cu traseul pana la job si ala de ieri pe langa centru?

Sunt santuri, transee, nu gropi.

#31
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postzzhunt, on 19 octombrie 2019 - 15:18, said:

Spre giurgiu in ultimle 2 luni nu am mai fost dar ultima oara sfaltul era bun cand am fost.

Ai nu zau? Si in intersectia Giurgiu-Luica cum e? (e doar un exemplu) La intersectia Giurgiului - Drumul Gazarului e la fel, nu? De fapt tot bulevardul semi-asfaltat cu toate capacele de canal iesite in afara.

Trolling-ul si flame-ul e misto prin zona pe la tine.

#32
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postcipri2bau, on 19 octombrie 2019 - 14:40, said:

La 1 leu biletu la Bucale chiar nu se merită să umblii cu autoturismul sau camionul prin bucale.

E cel mai ieftin din RomĂąnia, cel puțin față de alte orașe mari care au preturi de 2-5 ori mai mari pe ideea de a aduce mașinile la ei ca să zică că sunt dezvoltați și bogați că au străzile pline de mașini, deci e bogăție

Când sunt în oraș, merg 100% cu transportul în comun. Din păcate nu prea excelează el, dar oricum nervii sunt mai puțini.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradunic, on 19 octombrie 2019 - 15:18, said:

PS - îmi place că a dispărut BOR de pe listă.
Aia au limuzine euro 6 +... :)

View Postzzhunt, on 19 octombrie 2019 - 15:18, said:

Sunt gropi in Bucuresti?
Eu duminica ies cu cursiera la ture in afara Bucurestului
Stiu eu cateva daca vrei iti zic si mergi cu cursiera pe acolo, iti garantez roti covrig :)

#34
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View PostFord4, on 19 octombrie 2019 - 15:02, said:

Problema este ca nu am auzit de hibride EURO4 sau mai jos
Prima generatie de hibride Toyota Prius/Honda Civic sunt EURO 4.

#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Am doar doua cuvinte de spus: fuie Mirea.
Sunt de acord aceste propuneri dar totuși e bine sa ai un calendar înainte și sa nu futi banii pe biserici și concerte sau firme ilegale. Fuie Mirea, puie msd

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfreaka-da-disk, on 19 octombrie 2019 - 15:28, said:

Va rari substantial rindurile cocala.rilor.
Din contra, se vor imulti ca aia au bani de bani... se raresc necocalarii.

Edited by andreic, 19 October 2019 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate