Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voucherele cadou se impoziteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Salutare!
Daca ma poate lamuri cineva, as ramane profund recunoscator...
Lucrez la un SRL. Un furnizor, in urma unui concurs in care am iesit castigatori, va aloca fortei de vanzari din cadrul SRL-ului un anumit numar de vouchere cadou eMAG (bineinteles, ei cumpara acele vouchere de la eMAG si ni le ofera noua prin Proces Verbal de predare-primire).
Conducerea SRL-ului afirma fatul ca daca vom primi acele vouchere, in functie de suma alocata fiecarui angajat, va trebui sa platim impozitul pe profit, deoarece se considera primirea acestora ca venit in firma.
Cat de mult adevar este aici? Chiar suntem nevoiti sa platim impozite pentru vouchere cadou? Sau e vrajeala?
Are cineva o explicatie mai "contabiliceasca"?

Multumesc :)

#2
slitescu

slitescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2013
E beneficiu in natura si cred ca se impoziteaza cu 40 si ceva la suta

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In ianuarie sau februarie am cumparat niste bonuri cadou (edenred) si le-am oferit firmei care se ocupa de vanzari (tot pe PV). Daca am retinut bine, au fost bagate ca bonusuri la salarii (firma care se ocupa de vanzari a platit darile la stat, nu angajatii).

S-a facut un contract intre firme pentru bonurile respective dar nu mi-a trecut prin mana si nu stiu exact detaliile.

#4
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Ca idee, bugetarii daca vor vouchere de vacanta, platesc impozite/taxe pe ele (se considera venit).  La fel si aici, dar depinde de firma, ar putea sa suporte ei taxele.  In orice caz, voucherele o sa fie introduse ca 'venituri salariale'.

Presupun ca ati avut un concurs 'cine vinde mai mult', si nu gen tombola, corect? In acest caz, e corect sa se considere venituri salariale (ca de fapt e un bonus).

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dubioasă treabă!

Dacă faci cumpărături de la emag de valoare mare e posibil ca emag să-ți ofere un voucher de o anumită valoare; atunci voucherul ăla se fiscalizează(cum) ori ba?

#6
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Se plateste doar 10% impozit pe venit la ele. De exemplu la valoare 1450 lei vouchere se plateste 145 lei impozit.

#7
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- De ex. : voucherele pt. biciclete acordate de primareata PGC-Bucuresti , sint impozabile (probabil se predau camerele la ANAFura) !
- o alta ciudatenie (nu stiu daca s. abrogat) : premiilor in bani prmite de elevi la olimpiade , li se aplica impozit pt. c.n.a.sanatate ! ...

- dividende - 10% anul urmator .

#8
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Tot concursul ăsta s-a vrut a fi un incentive. Dar, din ce mi-ați spus până acum, nu mă mai motivează nimic...
Cool, un fel de c..at in 3 nuanțe.
Mulțumesc pentru lămuriri :)

#9
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- vinzarea de actiuni

#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
se plateste 10% impozit pe venit daca persoanele care le primesc sunt deja asigurati CAS+CASS (adica sunt salariati).
in caz contrar parca se plateste si CAS+CASS-ul care pot sa ajunga la 35% din suma.

#11
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
@rex, ești sigur?

#12
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Cand este un concurs national la care oricine poate castiga un premiu, atunci toate taxele catre stat si de livrare sunt achitate de catre organizator. Acest lucru poate fi verificat prin regulamentul concursului.

La voi e altceva. Spre exemplu, angajatii de la Coca Cola primesc o ratie de cateva baxuri de sucuri pe luna pe gratis, dar la care trebuie sa plateasca niste taxe.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 BlueHazard, on 15 octombrie 2019 - 16:23, said:

Tot concursul ăsta s-a vrut a fi un incentive. Dar, din ce mi-ați spus până acum, nu mă mai motivează nimic...
Cool, un fel de c..at in 3 nuanțe.
Mulțumesc pentru lămuriri Posted Image
dupa noua lege inclusiv team building-urile si petrecerea de craciun se considera beneficii in natura.
asa ca unele firme mascheaza team buiding-urile si petrecerile sub forma unor training-uri ca astea nu se impoziteaza.

 BlueHazard, on 15 octombrie 2019 - 16:25, said:

@rex, ești sigur?
nu sunt 100% sigur, dar daca nu e salariat si nu e asigurat CASS (sanatate) si primeste acele vouchere, peste cativa ani o sa ii trimita ANAF-ul decizie acasa.
la noi la serviciu fructele si cafeaua sunt considerate ca beneficii in natura si se impoziteaza, imi apar separat pe fluturas.

Edited by rex, 15 October 2019 - 16:28.


#14
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Suntem toți salariați, plătitori de taxe și impozite, CAS etc.

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 BlueHazard, on 15 octombrie 2019 - 15:51, said:

Cat de mult adevar este aici? Chiar suntem nevoiti sa platim impozite pentru vouchere cadou? Sau e vrajeala?
Are cineva o explicatie mai "contabiliceasca"?

Nu exista explicatie "contabiliceasca" ci "fiscaliceasca"... Veniturile din vouchere reprezinta in termenii Codului Fiscal, venituri din alte surse si impoziteaza cu 10% la beneficiar + contributii daca e cazul.

Acum am citit mai cu atentie ca SRL-ul primeste premiul si nu voi in mod direct si vrea sa va impute impozitul pe profit .. Nu prea e corect.. Ar trebui calculat ca venit in natura la salariat si dus pe cheltuieli sa echilibreze venitul din contul de profit si pierderi, cu impozitarea avantajului in natura la salariat.


 rex, on 15 octombrie 2019 - 16:24, said:

se plateste 10% impozit pe venit daca persoanele care le primesc sunt deja asigurati CAS+CASS (adica sunt salariati).
in caz contrar parca se plateste si CAS+CASS-ul care pot sa ajunga la 35% din suma.

Nu-i asa. Asigurarea la CAS si CASS se face pe baza voluntara pentru plafonul sub 12x salarii minime /an.  Daca premiul sau suma premiilor se incadreaza sub 12x salarii minime atunci se plateste doar impozitul pe venit de 10%

 rex, on 15 octombrie 2019 - 16:27, said:

nu sunt 100% sigur, dar daca nu e salariat si nu e asigurat CASS (sanatate) si primeste acele vouchere, peste cativa ani o sa ii trimita ANAF-ul decizie acasa.

Nu-i mai trimite. Incepand cu 01.01.2018 s-a stabilit un plafon minim pentru oblicatia la CASS.

@BlueHazard,

Bai, de cine va da premiul.. firma la care lucrati cu contract de munca sau le aloca EMAG pentru firma respectiva si vi le dau aia ulterior.. ca solutia contabila difera. ?
Daca firma le cumpara de la Emag nu mai are un venit ci o cheltuiala de natura salariala.. care se impoziteaza la salariat ca si avantaje in natura.

Daca voucherele sunt acordate direct de firma externa salariatilor.. sereleul la care lucrati nu are nicio treaba.. voi le declarati la ANAF in declaratia unica la venituri din alte surse.

Daca insa intra in sereleu, trebuie analizat in ce forma intra - daca intra sub forma de discount la comanda, adica firma plateste mai putin pe o factura viitoare, atunci ele sunt venit pentru firma si sunt compensate prin cheltuiala inregistrata in contul de profit si pierdere atunci cand le acorda salariatilor sub forma de avantaje salariale.

Edited by Kres, 15 October 2019 - 16:53.


#16
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Furnizorul nostru le cumpără de la eMAG și ni le predă imprimate pe hârtie alături de un PV de predare primire

Nu e sub formă de discount, nu implică facturi, nimic altceva.

Edited by BlueHazard, 15 October 2019 - 17:21.


#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 BlueHazard, on 15 octombrie 2019 - 16:23, said:

Tot concursul ăsta s-a vrut a fi un incentive.
a dracului romgleza....daca-i spuneai 'stimulent' suna nasol nu?

#18
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
@alexpet, Firma e la origine americană, și așa vorbesc toți angajații lor... Și s-a luat și la noi :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate