Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sicilia vs Sardinia - septembrie 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Salutare !

Am rasfoit sectiunea dedicata Italiei,insa informatiile sunt putine si multe dintre ele chiar vechi.

Se dau urmatoarele :

- 3 persoane ( 2 adulti si un pusti ),perioada 1-8 septembrie,transport cu avionul

- suntem genul de persoane care se pun la plaja inainte de ora 7 iar la 11:00 pleaca,revenind apoi pe la ora 16 pentru inca putin scaldat


-in principiu ne multumim cu 5 zile de plaja,iar in cele ramase am dori sa vizitam la pas un oras,o ruina,o cetate,gradina botanica etc....ce o fi,ce s o gasi

-masina nu cred ca vom inchiria si vom folosi mijloace de transport in comun. Am condus pe la ei si italenii sunt ultimii oameni pe care vreau sa i intalnesc in trafic.

- cautam plaja/plaje cu nisip si intrare lina in apa si sa nu fie supraaglomerate ( am fost in Muntenegru si acolo aproape calcai pe ceilalti oameni)

- preturi rezonabile la cazare si restaurant. ( exclus zone turistice cu preturi umflate,gen pizze ori paste cu 20-25 de euro )

In ceea ce priveste Sicilia avem ceva idei,orasul Palermo si plaja la San vito lo capo. Recent am vazut niste poze din San Vito + experienta descrisa de amicii care s au intors si ni se pare ca ni se potriveste.  

Despre Sardinia nu avem informatii deloc decat ceea ce gasim pe google.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In Sicilia nu am fost dar in Sardinia da. Bag mana in foc ca este de 3 ori mai frumos decat in Sicilia. Noi am inchiriat masina si ne-am plimbat, altfel esti pierdut atat in Sicilia cat si in Sardinia, transportul in comun in Italia si mai ales pe o insula este la pamant si nu recomand.

Partea proasta este ca ambele insule sunt foarte scumpe. De la inchiriat masina pana la mancare si orice alta activitate preturile sunt foarte ridicate fata de nivelul european.

Eu ramas fascinat de plaja Stintino, cauta pe Google poze, este la fel ca acolo. Mai ai si plaja Grande Pevero sau Liscia Ruja care sunt la fel foarte frumoase. Cu masina o sa descoperi lucruri foarte foarte frumoase.

Per total mi s-a parut totul foarte scump, de la zbor, la masina, la combustibil, mancare si asa mai departe. Alternativ ti-as recomand Tenerife.

#3
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Le-am vizitat - sunt locatii excelente, dar din punctul meu de vedere foarte diferite ca destinatii de vacanta.

Sicilia
- merita vizitata ca provincie pitoreasca a Italiei, mai putin turistica in multe zone, dar absolut fermecatoare
- urcatul pana sus pe Etna merita fiecare banut si minut

Sardinia
- este Seychelles-ul italienilor, are aproape cele mai frumoase plaje (inclusiv salbatice) din lume
- foarte scumpa si aglomerata, mai ales in sezon
- ca sa o savurezi, necesita un concediu de cel putin 2 saptamani (1 saptamana in sud, una in nord)

edit la postul de mai sus: am urat profund Tenerife - cea mai jegoasa destinatie din ultimii ani.

Edited by glumetu, 15 October 2019 - 16:08.


#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost in Sicilia intr-un an de Revelion, am stat o saptamana si ne-am plimbat o gramada folosind cu mult succes mijloacele de transport in comun: trenuri si autobuze. Am avut cazare in Palermo si in Catania si am vizitat, pe langa cele 2 orase: Agrigento, Monreale, Cefalu, Taormina, Siracusa. Scump a fost doar in Taormina, in rest ieftin (mai ieftin fata de nordul italiei), mancare buna, ne-am simtit foarte bine.

Sardinia e pe wish list-ul meu. Am inteles de la apropiatii care au fost ca numai zona de nord-est, de lux, este scumpa si de fitze, in rest preturi normale, atmosfera placuta.

Edited by mdt, 15 October 2019 - 20:56.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
AD 2019.31 AUG-10 SEPT. Sardenia,Alghero.10 zile.  Cazarea-cca 800 (in 4,2 cupluri,apartament cu 3 camera,2 bai,salon,balcon cat am bucataria in Uk,bucatarie ultradotata cu zona unde se serveste masa,mare si asta). Inchiriat Meganu cu cca 500.Zborul cca 800. Cheltuit cca 1500 de pereche.  Satul de soare,la urgente tratat gratis(ceva la spate a pocnit).Plaje mijto.  E una care nu e de nisip,e patrimoniu Unesco-Isa Rutas(cred ca se scrie) si ce vrei tu sa mergi de te plictisesti pana ajungi cu apa la buric- La Pelosa.   PS.Alghero e oras touristic.Poti manca de la hardiscount,baruri populare,restaurante de toate preturile.   Vezi ce poti taia,daca te ,,strangi,, cu cca 1800 o faci!   Ps2-preturile sant in pounds. De pereche cam o mie+ce cheltui acolo.

#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Anul acesta am fost in Sardinia, in Alghero, care se afla pe partea de vest a insulei. Statiunea este mare, are faleza pe care te poti plimba, are o parte istorica cu cladiri vechi si strazi inguste, foarte frumoasa. Apa destul de rece, in iulie. Am inchiriat masina, aprox 80 euro/zi, Nisan Micra si am mers pe partea de nord-est a insulei, unde apa avea cel putin 3-5 grade peste apa din vest, foarte buna. In partea de vest am vizitat insula La Maddalena si toata coasta de NE pana la Cala Brandinchi care este o plaja extraordinara, cu apa turcoaz foarte calda cu adancime mica pe distanta mare.
Pe partea de NE, sunt foarte multe locatii de lux, iar preturile mai mari, dar apa si plajele foarte bune.
In zona Alghero, pe partea de Est, sunt foarte multe plaje frumoase, la care poti ajunge lejer cu autobuzul, este autobuz care face legatura de la Bosa pana la Neptune's Grotto, iar pe acest traseu sunt multe plaje la care autobuzul opreste.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca mergi doar in locuri turistice e drept ca-i scump, insa cu putina atentie ambele insule sunt accesibile. In Sardinia chiar am mancat jumatate de homar proaspat cu 15 euro, cam cel mai ieftin din cate am vazut. Am fost in Alghero, ca preturi mi se pare sub media Italiei si in general sub media vestului Europei. Prin zona, de asemenea, preturi decente. Daca asmai merge o data as vizita si centrul insulei, muntii si satele pitoresti.

Sicilia mi.a parut mult mai frumoasa, mai diversa....cam la orice e peste Sardinia din punctul meu de vedere. Orase, istorie, mancare, peisaje, varietate, oameni.

#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postgiuliani, on 02 noiembrie 2019 - 00:02, said:

Daca mergi doar in locuri turistice e drept ca-i scump, insa cu putina atentie ambele insule sunt accesibile. In Sardinia chiar am mancat jumatate de homar proaspat cu 15 euro, cam cel mai ieftin din cate am vazut. Am fost in Alghero, ca preturi mi se pare sub media Italiei si in general sub media vestului Europei. Prin zona, de asemenea, preturi decente. Daca asmai merge o data as vizita si centrul insulei, muntii si satele pitoresti.

Sicilia mi.a parut mult mai frumoasa, mai diversa....cam la orice e peste Sardinia din punctul meu de vedere. Orase, istorie, mancare, peisaje, varietate, oameni.
De acord! In opinia mea Sardinia este de vizitat pentru plaja, Sicilia este de vazut si pentru istorie si arta.

Edited by Costel2014, 27 November 2019 - 16:53.


#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Sicilia e de vazut si pt plaja....

#10
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 giuliani, on 02 decembrie 2019 - 08:59, said:

Sicilia e de vazut si pt plaja....
De acord, de aceea am pus "si pentru istorie si arta" in postarea mea anterioara...Posted Image

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Costel2014, on 02 decembrie 2019 - 09:29, said:

De acord, de aceea am pus "si pentru istorie si arta" in postarea mea anterioara...Posted Image

N-am vazut acel "si" :)

In Sardinia insa am mancat homar proaspat la un pret excelent, 14,5€ portia de spaghetti cu homar :)

#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 giuliani, on 02 decembrie 2019 - 10:08, said:

N-am vazut acel "si" Posted Image

In Sardinia insa am mancat homar proaspat la un pret excelent, 14,5€ portia de spaghetti cu homar Posted Image
Te invidiez! Bine, in Italia se mananca excelent mai peste tot....

Edited by Costel2014, 02 December 2019 - 10:41.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Costel,in Venetia pe faleza e piraterie.La preturi. Farmecul a fost de la ospatar,da si ala ,,bagabont,,.Stie meserie.  Dar la 800 mt in cartierul pt bastinasi papi superdecent. Aka se termina promenada si continuui.  Dai in zona cu case/bloculete.Daca mai si vorbesti italiana e oky.

#14
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMikeSpike, on 30 decembrie 2019 - 23:24, said:

Costel,in Venetia pe faleza e piraterie.La preturi. Farmecul a fost de la ospatar,da si ala ,,bagabont,,.Stie meserie.  Dar la 800 mt in cartierul pt bastinasi papi superdecent. Aka se termina promenada si continuui.  Dai in zona cu case/bloculete.Daca mai si vorbesti italiana e oky.
Peste tot in lume exista "capcane pentru turisti".... In concediu, toamna aceasta, in Pescara, am mancat la o pizzerie de cartier. Mnacare buna (nu doar pizza) la preturi decente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate