Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

gaj prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
implantrefuz

implantrefuz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.10.2017
salutare . am tot cautat si nu am gasit sau numai informatii partiale privind cateva aspecte la programul prima casa .
Am luat un apartament in 2016 prin prima casa, au trecut 5 ani si aproape jumatate
M am trezit de curand sunat de vreo 3 persoane de la banca  si imi povesteau ceva de gaj pe conturi .
Prima mi a zis ca am si bani in cont trebuie numai sa ii traga de acolo :D.
Nefiind in oras, i am amanat pana la intoarcere, intre timp am fost  la o filiala a bancii intalnita in drum sa intreb ce si cum si surpriza , mi a transmis ca nu imi poate da info deoarece contul a fost deschis in alt oras. ciudat ca alta data am obtinut info .
Bun , la al 2-lea apel de la reprezentantul bancii  caruia i am zis ca am amanat pt cateva zile intalnirea, a zis ca este urgent si imperios necesar.. cica dupa 5 ani expira gajul pe conturi si e mai complicat de povestit la telefon dar trebuie neaparat sa aiba ei acel gaj ca in caz nu platesc sau am popriri banca sa isi ia partea ..etc.  Apoi mi a zis ca eu am semnat acel contract de gaj ...  am cautat in acte nu am nimic .. numai un ordin de plata cate un avocat de valoarea acelei sume si pe care si scrie gaj.Dar alt document nu . si nici in foile alea de contract nu scrie nimic cum ca trebuie acest gaj si mai ales reinnoit .
de specificat ca nu se primeste salariul in contul lor, ci la alta banca. Acest gaj presupune sa le dau acord si pt celelalte conturi sau numai pt cel deschis la ei .
Cine imi poate da lamuriri sau s a lovit de treaba asta.
Apoi la al 3 lea telefon am fost informat ca mi a expirat si PAD asigurarea...  din cate stiu eu si imi amintesc m-au sunat dupa primul an de a banca sa imi comunice acest lucru si m au intrebat daca merg pe aceasi asigurare si cum aleg sa o platesc esalonat in rata lunara sau o data pe an . am ales lunar . pe langa PAd mai am o asigurare tot de la banca 20euro. ..am inteles ca pad asigura numai 20.000 euro si mai trebuie inca una sa completeze suma totala a locuintei. din extrase vad numai una care se ia in alta data decat data ratei lunare .. ex: comision cont se ia in 04 ale lunii.. asigurarea se ia in 07 a;e ;unii rata in 10 ..Mi se pare usor ciudat sa imi spui dupa 4 ani ca eu nu am platit asigurarea aia PAD..(in "rata" lunara nu imi apare nicio informatie ce reprezinta..gen atat e dobanda ata e rata atat e altceva . mesaj , rat lunara e de x lei ,arunc banii si astept urmatoarea luna).
Multumiri anticipate!

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
N-ai pentru ce! Eu nu inteleg o iota din ce ai scris!

#3
implantrefuz

implantrefuz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.10.2017

 denky, on 13 octombrie 2019 - 22:18, said:

N-ai pentru ce! Eu nu inteleg o iota din ce ai scris!

poate am scris in graba si am pierdut continuitatea ideii.. desi ..am detaliat cat am putut.
rezum :

sunat de banca X sa merg sa platesc un comision care reprezinta gaj pe conturi.
cum am scris , nu am regasit acest document (in alte postari erau persoane care spuenau ca este un act aditional ) am regasit numai un ordin de plata cu specificatia "gaj" si a carui suma corespunde cu ce imi cer ei acum sa platesc.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 implantrefuz, on 13 octombrie 2019 - 22:12, said:


Am luat un apartament in 2016 prin prima casa, au trecut 5 ani si aproape jumatate

Posted Image

#5
implantrefuz

implantrefuz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.10.2017

 alexa32, on 13 octombrie 2019 - 22:26, said:

Posted Image
2014 .scuze

#6
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
Deoarece cei de la banca sunt capitalisti de meserie,
in momentul in care cumperi o casa , Intabularea si Creditul sunt semnate
in fata aceluiasi notar public.
Este singura hartie care te protejeaza de abuzurile bancii.
Asadar, citeste inca odata acel act notarial.

Orice detalui este important. Eu m-am lasat de platit asigurarea de viata si al imobilului
in al 2-lea an cand am vazut ca nu era stipulat in contractul de creditare semnat in fata notarului.
Asta s-a intamplat acum 18 ani in Spania.

Edited by ErnestoCheGuevara, 14 October 2019 - 07:26.


#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Din cate stiu contractele alea se prelungesc automat ....

#8
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
1 - Ce suma reprezinta acel gaj?
2 - Da, cam asa sunt asigurarile alea, is un fel de sa fie acolo. Practic te protejeaza in caz ca ai murit(neaparat cauze naturale sau accident care sa nu fie din vina ta) si cam atat.

#9
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Exista termenul de gaj in limbaj bancar?

#10
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Nici initiatorul nu spune prea clar despre ce este vorba si nici prea multe poze nu a pus.
Ex. Citat initiator "am regasit numai un ordin de plata cu specificatia "gaj" si a carui suma corespunde cu ce imi cer ei acum sa platesc.".

Sa ne puna o poza cu hartia respectiva, isi cenzureaza datele private.

Eu am vrut sa fac un credit si sa pun gaj titluri de stat, pur si simplu mi-am blocat bani in titluri de stat si aveam nevoie de un credit, puteau sa imi puna gaj pe titlurile de stat, ma obligam ca timp de 5 ani nu le retrageam sau nu aveam voie sa le retraj.
Oricum prima emisiune de titluri de stat este pe 5 ani si nu aveai voie sa le retragi, nu aveai posibilitatea sa poti rascumpara sumele respective. Acum au bagat o posibilitate dar dureaza luni de zile.

#11
implant_refuz

implant_refuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2019

 _-Aether-_, on 14 octombrie 2019 - 07:52, said:

1 - Ce suma reprezinta acel gaj?
2 - Da, cam asa sunt asigurarile alea, is un fel de sa fie acolo. Practic te protejeaza in caz ca ai murit(neaparat cauze naturale sau accident care sa nu fie din vina ta) si cam atat.
Nu e vb de cost , e undeva la 140 lei. Idea in sine e ciudata si aiurea . As apoti sa te tresesti ca peste 2,3 ani iti zic astia ca trebuie sa platesti iar evaluarea apartamentului (poate ai schimbat gresia sau geamurile )sau mai ati ce cost de intocmire dosar sau mai ttrebuie sa treci la notar sa mai bagi un 2% ca a crescut/scazut piata.
Repet nu exista niciun act fizic. Doar ca peste tot se specifica . Dar nu gasesc sa fie expirabil.
Referitor la assigurare, nu e de viata. Am facut numai ce era strict obligatoriu .

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
S-ar putea sa nu existe nici un act cu privire la gajul asta iar acum ei poate incearca sa-l facă.  Teoretic tu nu cred ca ar trebui sa platesti banii aia daca nu figurează in contract, e problema lor daca au omis sa-l stipuleze in contract.

Edited by maladetz, 14 October 2019 - 12:10.


#13
implant_refuz

implant_refuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2019

 maladetz, on 14 octombrie 2019 - 12:02, said:

S-ar putea sa nu existe nici un act cu privire la gajul asta iar acum ei poate incearca sa-l facă.  Teoretic tu nu cred ca ar trebui sa platesti banii aia daca nu figurează in contract, e problema lor daca au omis sa-l stipuleze in contract.
Banii sunt oricum platiti, acea taxa a fost achitata cand am facut contractul pt casa. Poate s a omis acel act dar plata s a facut. O suma mica  ratacita in gramada cu alte taxe .. greu de sarit in ochi.  Cu toate ca in afara de ipoteca nu s a mai pomenit de alte "retineri" sau "promisiuni de plata". Ma interesa de ce mai trebuie platit inca o data ... si daca nu sint de acord ce se intampla.


#14
implant_refuz

implant_refuz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2019

 _-Aether-_, on 14 octombrie 2019 - 08:00, said:

Nici initiatorul nu spune prea clar despre ce este vorba si nici prea multe poze nu a pus.
Ex. Citat initiator "am regasit numai un ordin de plata cu specificatia "gaj" si a carui suma corespunde cu ce imi cer ei acum sa platesc.".

Sa ne puna o poza cu hartia respectiva, isi cenzureaza datele private.


OP este o copie (pagina a 2a) cu o vechime de aprox 6 ani. Este greu lizibil. Iar o poza cu un telefon de parinte pensionar abia scoate in evidenta numele bancii...

#15
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Eu ma gandesc deja la 2022, cand o sa termin de achitat creditul, ca parca am o presimtire ca trebuie sa ma duc sa le returnez cardul, sa reziliez contractul de asigurare, sa ma asigur ca s-a inchis creditul.

Astea sunt bancile din Romania.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
ce card sa returnezi ? Ce legatura are una cu alta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate