Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Am bagat niste proteine dupa sala, ceva vita de Polonia.

La desert branzeturi.

Attached Files



#56
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nu arata rau deloc. Carbohidrati nu? dupa sala.

Edited by vinciun, 08 December 2019 - 21:47.


#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Mai tai din carbo si oricum merg de 3x saptamana la sala, am timp sa ma reincarc :)

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Muschi de vita medium cu piure de broccoli.

Attached Files



#59
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Si albul ce e? Maioneza?

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Sos de branza cu mucegai 😀 menu de restaurant.

#61
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Micul meu dejun de azi si masa de dinainte de antrenament.

branza zero procente grasime plus ananas.

#62
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Tot stau si ma gandesc.....daca concentratele/izolatele sunt naturale, deci practic sunt alimente procesate, de ce toata lumea spune "mancarea e baza" ? Pai la o adica daca suplimentul=aliment obtinut din lapte/zer, de ce ar fi eronat sa mancam doar carbohidrati si grasimi din alimente si in loc de carne, oua, branza etc sa bagam 200g de praf impartit in mai multe mese?

  Aproape  toata lumea care face un soi de fitness suplimenteaza cu suplimente, o cupa - doua de "proteina". Cand  suplimentam, socotim proteina din acele cupe la total, dar daca ar fi sa consumam doar prafuri zicem Nu-i ok Boss, "alimentele sunt baza" . Pai cum vine asta? Ne amagim singuri cand suplimentam cupa aia zilnic?

Care e adevarul?

#63
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nu chiar. Ideea e ca acel supliment proteic in afara de proteine cam nu mai are nimic. E un fel de zahar tos al proteinelor.  Daca iti asiguri tot necesarul de proteine din concentrate risti sa iti creezi niste deficiente de altceva.

Nu cred ca ne amagim din moment ce multi bebelusi cresc pe baza de concentrate.

La fel cum ai vrea sa mananci cartofi, fructe, cereale integrale si alte legume pentru a-ti face plinul de carbohidrati si nu consumi pur si simplu 300g zahar, tot asa vrei sa mananci si branza, carne, oua, peste, nuci, seminte, leguminoase pentru a-ti asigura necesarul de proteine. Vrei sa obtii cat mai multe de la un aliment.

#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Masa mea de dupa antrenamentul de azi. Linte.





#65
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Masa mea dupa antrenamentul de ieri.

Attached Files


Edited by the_lion, 21 December 2019 - 08:46.


#66
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Masa dupa antrenamentul de azi. La fel...nimic fancy...proteine, carbs.

Masa dupa antrenamentul de azi. La fel...nimic fancy...proteine, carbs.

Attached Files



#67
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Masa mea de seara de azi.

Peste cu verdeata si ulei de seminte de dovleac plus ulei de masline.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Salata cu de toate.

Attached Files



#69
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postthe_lion, on 23 decembrie 2019 - 19:28, said:

Masa dupa antrenamentul de azi. La fel...nimic fancy...proteine, carbs.




Ai spus pe undeva ca ai tinut o vreme intermitent fasting. Intrebarea este daca ai pierdut din masa musculara atunci, cum te-ai simtit, daca ti-a scazut forta, daca mergeai la sala sau erai in pauza, etc. Poti sa scrii mai detaliat putin? Am ajuns iar la concluzia ca nu dau 2 bani pe studii, mai mult ma intereseaza rezultatele obtinute de persoane credibile.

#70
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 11 ianuarie 2020 - 18:50, said:


Ai spus pe undeva ca ai tinut o vreme intermitent fasting. Intrebarea este daca ai pierdut din masa musculara atunci, cum te-ai simtit, daca ti-a scazut forta, daca mergeai la sala sau erai in pauza, etc. Poti sa scrii mai detaliat putin? Am ajuns iar la concluzia ca nu dau 2 bani pe studii, mai mult ma intereseaza rezultatele obtinute de persoane credibile.

Am tinut IF pentru o perioada in care voiam sa reduc din masa corporala.
Nu am schimbat absolut nimic in dieta, adica la modul sa renunt la anumite alimente sau sa mananc in alte procente de macronutrienti. Singura chestie pe care am facut-o a fost sa sar peste masa de dimineata, programul meu pe IF aratand astfel: post intre ora 22-14.30, fereastra de alimentare intre 14.30-22. Imi monitorizam destul de precis ceea ce mancam si nu cred sa fi fost diferente mai mari de 100-200 calorii fata de cat mancam inainte (chiar daca mancam mai mult la o masa, nu-s genul care sa indese in el pana la ultimul dumicat si apoi sa nu mai poata sa respire).
Personal nu am avut nici cea mai mica problema sa urmez postul intermitent in varianta asta, nu am avut dificultati sa ma abtin sa mananc pana la ora 14.30 si nici ameteli sau ce mai aud pe la unii care daca au sarit peste micul dejun...zici ca vine apocalipsa.

Mergeam si la sala in perioada respectiva, iar antrenamentul il faceam incepand cu ora 18-18.30. Astfel, intrerupeam postul la ora 14.30 si luam imediat 5-10g BCAA si o portie de 30g de izolat de whey.
Apoi aveam prima masa solida a zilei in jurul orei 15.30 - proteine (piept de pui, peste, vita) si carbo (orez fiert, cartofi fierti, paste). Luam un shake cu 45g whey + 40g dextroza + 10g amino imediat dupa antrenament (in jurul orei 19.30-20), apoi cea mai copioasa masa a zilei cu proteine si carbo din plin, la ora 22 (atunci terminat de mancat).
Asta era in zilele cu antrenament, in zilele fara antrenament renuntam la skake si aveam o masa normala la ora 18.30-19.
Am plecat de la 98kg si am ajuns in cca 4 luni la 90-91kg, mancand practic copios la ora 22 (inca un mit daramat cu mancatul tarziu). Cred insa ca am slabit si pentru ca dupa o luna, am inceput sa am o zi pe saptamana in care sa nu mananc nimic 24 ore, doar apa pentru hidratare (prin luna a treia am avut si 2 posturi de 72h fara mancare). Cred ca aici s-a produs un deficit pentru slabire, pentru ca altfel, cum spuneam, nu eram cu mai mult de 100calorii mai putin decat inainte.

Ceea ce mi-a placut maxim pe IF:
- poti avea mese mai mari cantitativ...daca esti gurmand poate fi o solutie. Decat sa mananci 6 mese mici pe parcursul unei zile intregi...mananci 2-3 mese mai pline;
- ma simteam mult mai "usor"...faptul ca ai 16 ore in care nu mananci ajuta corpul sa digere si sa elimine mai mult din mancarea ingerata.

Am facut, este adevarat de foarte putine ori, antrenament in perioada de post. In acest caz luam 10-15g de BCAA inainte cu 20 min de antrenament, apoi asteptam sa se faca ora 14.30 pt prima masa a zilei. Nu pot sa zic ca au fost cine stie ce antrenamente de neuitat, dar asta si pt ca nu-s obisnuit sa fac antrenament de dimineata.
In rest, nu m-am simtit deloc slabit la antrenamente, practic mergeam plin de energie pentru ca la ora respectiva deja aveam un shake si o masa solida la activ. Nici ca forta nu am simtit regres, am pierdut insa din volumul muscular, dar asta si pentru ca telul era sa dau jos niste kg.

Ca si recomandare pentru moment, as merge pe IF daca vrei sa slabesti. Nu l-am incercat (INCA) pt mentinere sau crestere in greutate, deci din aceasta perspectiva nu pot aduce o contributie personala.
NU RECOMAND postul intermitent pentru cei care mananca junk food sau care nu au o dieta cat de cat pusa la punct in prezent. Doar IF nu o sa faca minuni, daca alimentele pe care le consumi sunt de proasta calitate sau junk (este si destul de greu de estimat cat mananci cand ai o dieta bazata pe chestii de-astea super procesate sau mancaruri pline de sosuri si amestecuri - gen saorma, etc).

Edited by the_lion, 13 January 2020 - 15:22.


#71
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Multumesc pentru detalii!

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015


Dupa antrenamentul de azi. Reconfirm ca antrenamtele full body sunt foarte epuizante.  Mai ales cand execut exercitii in perechi cu pauza mica intre ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate