Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Proiector Benq W2700

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Salut, are cineva acest model de proiector ?
Eu am achizitionat si vroiam sa discutam aici despre el.
L-am cumparat de la benq Romania respectiv firma darer unde l-am si trimis la garantie.
L-am cumparat saptamana trecuta, totul bine si frumos si am vazut pe pagina de net oficiala ca a aparut un firmware nou de fapt singurul firmware.
Am facut pasii exacti, nici nu ai cum sa gresesti, am formatat un usb stick in fat 32 altfel nu merge, am pus imaginea firmware-ului si am dat update, a inceput sa faca incarcarea, si-a dat restart a aparut sigla benq si asa a ramas, dupa o ora jumate l-am oprit deoarece era clar ca sa busit ceva.
L-am trimis la garantie si mi-au schimbat placa de baza am inteles.
Aveti grija cu firmware-ul.
Legat de cum se vede pentru moment nu voi scrie deoarece astept cablul HDMi, nu pot vedea filme 4k HDR deoarece cablurile mele nu sunt decat cabluri care suporta versiunea 1.4, proiectorul avand 2 hdmi versiunea 2.0b.
Mi-am comandat din china un cablu de 8m ce suporta versiunea 2.1, dați search pe aliexpress la exact ce va scriu eu in paranteza (MOSHOU Real HDMI 2.1 Cable Ultra-HD (UHD) 8K HDMI 2.1).
În acest moment la care scriu în România nimeni nu are la vanzare cablu hdmi decat care sa suporte versiunea 2.1 se gaseste maxim versiunea 2.0.
Proiectorul este pe drum de la garantie mi l-au si trimis, pot afirma ca cei care fac service in Romania pentru Benq sunt absolut ok, rar am întalnit sper sa nu ma insel, puteti veni cu completari daca ati avut altfel de experiente.
Dupa ce va veni proiectorul si cablu revin cu fotografie la cat de clara este imaginea.
Eu nu am ecran de proiectie, vizionarea o fac pe peretele din apartament culoare alba dat cu lavabil.
Din experienta voastra se imbunatateste imaginea semnificativ ? eu o sa ma uit si la filme 3d si din acest motiv, întreb.

Edited by ciprianionut, 11 October 2019 - 13:58.


#2
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
cat ai dat pe el?
acum m-am uitat pe ,,compari”...8000lei....mamăăă,o groaza de bani.....nu este cam mare pt. o camera de apartament?

Edited by DONNIE99, 11 October 2019 - 14:11.


#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Sa-l folosesti cu placere (dupa ce revine din service)!

Pentru inceput este ok sa te uiti asa si sa vezi cam ce impresie iti face, un ecran de buna calitate sau vopsea speciala iti vor aduce un plus de performanta, te vor ajuta tinand cont ca proiectezi intr-un living. Cat de mare e camera si ce dimensiune vei avea la ecran?

Un topic in care vei gasi cele mai bune informatii despre subiect: https://forum.softpe.../page__st__1890

P.S. Roaga un moderator sa-ti mute topicul de aici, nu l-ai postat bine la video, era de postat la sectiunea Achizitii si discutii @ TV-uri/playere: https://forum.softpe...-tv-uriplayere/

Edited by Mr. Incredible, 11 October 2019 - 14:18.


#4
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Si eu am luat un W1070 parca si il proiectex pe un perete in apartament, initial peretele era cu lavabil alb dar dupa ce am mai cautat in euforia bucurie de a avea un proiector, perete versus ecran de proiectie, am ales optiunea de mijloc si mi-am facut peretele cu vopsea de proiectie Black Widow. Are un user de aici de pe Forum, Calid FDX ( parca) gasesti pe OLX
https://www.olx.ro/o...et-IDaLEbX.html

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
noi am ales un xiaomi mi 150 , recomand black widow pentru perete

#6
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
3 sau metri este distanta unde voi monta proiectorul, nu am avut timp sa vad exact care este diagonala exacta pentru a ma simti confortabil.
Doresc o imagine cat mai mare bineinteles in asa masura sa nu fie deranjant.
Eu voi sta fata de ecran (perete) la o distanta de 3-3.5 metri.
Sunt un om sincer si nu imi place sa ma laud sau sa ma dau grandoman, proiectorul l-am luat cu 5400 lei,
Nu aveam in perioada asta 8000 lei si am sunat la darer sa intreb niste detalii de alt model in jurul a 5500 lei si din vorba in vorba am intrebat daca nu cumva au w2700 resigilat si bine am facut ca am intrebat deoarece aveau modelul returnat de un client fara ore de functionare, mi-au facut pret de 5400 lei garantie 3 ani si asta e.
Va dati seama ca si eu vroiam ceva mai bun daca aveam 8000 lei, respectiv poate un proiector laser.
Sincer daca vreunul dintre voi are timp si ajunge prin Constanta mi-as dori sa fac o comparatie live intre w2700 si Xiaomi mi 150.
Nu vreau deloc sa vorbesc despre cum se vede acum proiectorul meu pana nu vine cablul pentrui a face linistit testele, perioada asta sunt ocupat doua saptamani si nu am timp.
Am spus imediat ca iau proiectorul la banii aia pentru ca teoretic doar din citit pe net este cel mai bun la pretul care l-am luat eu, nu stiu la 8000 lei ce model ar putea fi mai ok decat w2700.

Edited by ciprianionut, 11 October 2019 - 15:40.


#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Beton pretul

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Tinand cont ca este la vanzare cam la 8.600-9.000 lei l-ai luat la un pret foarte mic, ai fost pe faza! In zona asta de pret nu are concurenta, la peste 8.000 lei are.

Edited by Mr. Incredible, 11 October 2019 - 15:52.


#9
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Si chiar crezi ca nu este folosit?

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Si daca ar fi fost folosit cateva ore ce se intampla? Se defecteaza proiectorul ca a vizionat cineva 50 de ore la el? L-a luat resigilat, la un pret de proiector folosit cel putin 12 luni asa ca daca este impecabil, functioneaza bine se poate declara fericit ca a prins o super oferta.
De la 8.600 lei la 5.400 lei e un drum foarte lung si o suma importanta, iti cumperi receiver AV de banii aia sau un set de boxe bune.

Edited by Mr. Incredible, 11 October 2019 - 19:00.


#11
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Eu aveam nevoie de un proiector de dimensiuni mai mici,consum redus si mai ieftin, așa ca m-am orientat spre un Toumei V5(suportă 4k...)
https://www.toumeipr...-projector.html

Nu stiu sa-l compar fata de altele dar sunt ft. multumit pt. ce-mi ofera/investitia făcută

Edited by DONNIE99, 12 October 2019 - 07:32.


#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
O fi suportand el 4k dar are rezolutie foarte mica 1280x800. Este un videoproiector portabil, asta are avantaje dar si dezavantaje. De ce nu ai cumparat un proiector FullHD de la noi?

Edited by Mr. Incredible, 12 October 2019 - 08:10.


#13
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014

View PostMr. Incredible, on 12 octombrie 2019 - 08:10, said:

O fi suportand el 4k dar are rezolutie foarte mica 1280x800. Este un videoproiector portabil, asta are avantaje dar si dezavantaje. De ce nu ai cumparat un proiector FullHD de la noi?
nu stiam de voi....voi...ce vindeti,unde?

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
De la noi din tara. Posted Image

Asta al tau pare cumparat de pe afara. De unde l-ai cumparat?

Edited by Mr. Incredible, 12 October 2019 - 11:49.


#15
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014

View PostMr. Incredible, on 12 octombrie 2019 - 11:44, said:

De la noi din tara. Posted Image

Asta al tau pare cumparat de pe afara. De unde l-ai cumparat?
Posted Image ....Amazon Germany....la noi sunt scumpe ca naiba....eu sunt ft. multumit de ăsta....ieftin si bun

#16
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostMr. Incredible, on 11 octombrie 2019 - 18:57, said:

Si daca ar fi fost folosit cateva ore ce se intampla? Se defecteaza proiectorul ca a vizionat cineva 50 de ore la el? L-a luat resigilat, la un pret de proiector folosit cel putin 12 luni asa ca daca este impecabil, functioneaza bine se poate declara fericit ca a prins o super oferta.
De la 8.600 lei la 5.400 lei e un drum foarte lung si o suma importanta, iti cumperi receiver AV de banii aia sau un set de boxe bune.
Vezi ca se mai renunta la produse atunci cand sunt duse la reparat in garantie si se depaseste termenul!Am facut-o si eu cu un tv pe care l-am dus la reparat in garantie si l-au tinut mult,m-am uitat in contract in cat timp erau obligati sa il repare si daca nu au facut-o am cerut bani pe el cu care am luat alt tv!Poate la fel s-a intamplat si cu asta!O cunostinta a luat o combina frigorifica desigilata pe motiv ca a fost doar expusa si nu pusa in functiune si ca nu mai au alta in stoc,dupa ce a trecut garantia nu a mai inghetat!fiind sigilata si nu puteau ajunge la matele din ea sa vada pe unde pierde agentul a umplut-o de cateva ori si a luat alta jurand ca nu mai ia produse desigilate!

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am luat de la emag Benq W2000 la 2600 lei, resigilat cu 34 ore de functionare, anul trecut pe vremea asta. Functioneaza bine merci, nu avea nici folia de protectie data jos de pe el. Nou, era in jur de 4500 lei.

#18
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Revin scurt, a venit proiectorul, i-au pus ultimul firmware, cred că au fost seriosi cand au spus ca au schimbat placa de baza deoarece acum am doar o ora functionare lampa.
Ce pot spune ca acuma MERGE HDR 10 !!! cablul meu de acasa era versiunea 2.0, codul de pe cablu este E258105 producator Gembrid.
Merge belea 4k HDR 10 acum.
Acum dau gauri sa pun in tavan proiectorul ce pot spune, se vede ok, cred ca mi s-a parut ca nu este ok.
Intrebarea se pune, de ce nu mergea HDR ?!! din cauza ca avea probleme placa de baza poate si din aceasta cauza nu s-a facut update de firmware ? sau firmware a rezolvat aceasta problema si poate din acest motiv a si fost returnat ?!
Exista totusi o problema pe care am obseravt-o aseara, dupa ce montez totul trebuie sa fac teste.
PRoblema este urmatoarea, in 4k cand ma uit la filme 1080 a aaprut imaginea impartita in doua pe verticala de genul ca si cum ar fi fost in modul DEMO, partea din stanga era mai putin luminata brightness si cea din dreapta mai mult, m-am dus pe setari nu mai stiu unde am dat on si off la ceva ca sa isi faca un refresh la lentila sau la nu stiu ce pentru ca atunci cand treci in anumite moduri se aude inauntru ceva mecanic, se activeaza ceva, filtru ?! lentila ? habar nu am.
Ori este de la cablul meu si revin la ceea ce am spus la inceput, pana nu imi vine cablu 2.1 construit beton nu pot decide total asupra acestor aspecte.
Ca imagine eu pot spune ca WOW, cred ca nitel contrast l-ar fi facut castigator dar per total la banii pe care i-am dat pot afirma ca merita.
Cand activez HDR adica asta o faci din windows daca ai pc, windows 10, atentie nu o faci din nvidia ci din setarile windowsului, daca nu ai win 10 nu ai cum sa ai HDR10 se activeaza la acest proiector si standardul de culoare Bt2020.
O alta problema si aici va intreb pe voi, merita sa activez WIDE COLOR GAMUT ? in momentul activarrii ei spun ca se apropie de standardul cinema oferind 95 % din spectrul de culoare existent in salile de cinema digital, problema ca la activare scade brightness-ul aproape la jumate.
Va trebuie probabil sa folosesc de la inceputul filmului cu unele setari de luminozitate sa calibrez eu manual si cine stie poate ochiul se obisnuieste cu wide color gamut activat.
Le iau pe toate la rand, si voi reveni cu parerea finala, voi face si un film pe youtube pentru a ajuta si pe altii.
Astept pareri, raspunsuri.
Multumesc mult pentru feedback-ul vostru.

Edited by ciprianionut, 15 October 2019 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate