Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Setari temperatura culoare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am un fujitsu siemens P19-1. in meniu am la colour asa:
sRGB
6500 k
7500 k
9300 k
native (care e si setat)
custom colour

ce anume sa aleg ca sa fie mai putin obositor pentru ochi?
am modificat din meniu si setarile de brightness si contrast si am dat pe mai inchis  si se vede o diferenta in felul cum actioneaza asupra ochilor in bine ...

placa video e cea integrata in MOBO

la setarile de brightness si contrast am si setare de "black level"...pe asta cum il pun?

Edited by karax, 10 October 2019 - 09:06.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Nu exista mai putin obositor... ai ceva cu ochii daca nu te simti bine. Culoare tipica pentru alb natural 6500K.

Edited by andreic, 10 October 2019 - 09:15.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiu, de cand am dat pe culori inchise din brightness si contrast imi pare mai putin obositor monitorul. aveam o oboseala , nu foarte tare, de la monitor, dar acum am vazut ca a trecut

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu mai sta toata ziua cu ochii in monitor.
Mai iesi si tu prin parc la plimbare cat mai e cald afara.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In cazul asta, @karax, vezi care e mai intunecat dintre sRGB si 6500 k.
Ori pune 9300 k si dai luminozitatea cat mai mica.

Sau vezi daca:
1) windowsul tau (cred ca 7 SP1) are Window Night Light ! pe W10 stiu ca exista;
2) sau instalezi un program care iti face monitorul sa nu te mai oboseasca la ochi.

Exemple de programe pt. windows:
f.lux
RedshiftGUI
LightBulb etc.
https://alternativet...latform=windows

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
instaleaza f.lux

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am windows 10

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca ai windows 10, atunci activeaza Window Night Light sa iti protejeze ochii.
Uite cum se activeaza Window Night Light:
https://www.howtogee...-on-windows-10/
Attached File  1.png   886.83K   7 downloads
Attached File  2.png   104.75K   10 downloads
Attached File  3.png   354.45K   10 downloads
Attached File  4.png   354.94K   7 downloads
Attached File  5.png   82.99K   8 downloads
Attached File  6.png   93K   8 downloads

Eu as debifa Schedule sa fie tot timpul activata functia de protejare ochi  Posted Image
Vezi ca dupa ce deazctivezi trebuie sa apesi pe Turn on now
Attached File  7.png   82.83K   7 downloads
Attached File  8.png   83.2K   6 downloads



l.e.:
daca nu iti place acel Window Night Light, atunci poti instala orice program alternativ !
Trebuie sa alegi unul din lista de aici:
https://alternativet...latform=windows

Edited by super8, 10 October 2019 - 10:30.


#9
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postandreic, on 10 octombrie 2019 - 09:14, said:

Nu exista mai putin obositor... ai ceva cu ochii daca nu te simti bine. Culoare tipica pentru alb natural 6500K.

Exista ambele :)
Eu chiar am fotofobie si trebuie sa folosesc f.lux altfel ma omoara albastrul de la display-uri.
Pentru cei fara probleme tot ajuta pentru ca lumina albastra afecteaza pe oricine, nu degeaba majoritatea monitoarelor au "blue light filter" ;)

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Instalează F.lux.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Alegi pe ala care ti se pare tie cel mai bun.
Faci proba 1-2-3 ore cu fiecare, apoi pauza 1-2-3 ore si descoperi singur setarea.

Intrebarea asta este ca aia "cum reglez tv sa se vada ai bine".
Concluziile sint 2:
- reglezi cum vrei tu
- apelezi la calibrare profesionista, care costa ceva banuti
Deci.......

Pe de alta parte, monitorul ala este atit de vechi incit probabil nici nu mai corespunde realitatea cu setarea aia, adica scoate niste culori.... vai de el.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Se pune pe 6500 K n mod normal, si daca e nevoie se mai ajusteaza din alte setari, nu din temperatura de culoare.
sRGB e un spectru foarte limitat si are rost doar daca lucrezi la o tipografie ca astia sunt limitati cu DTP-ul pt conversie mai simpla in CMYK.
Ideal nici ei nu trebuia sa lucreze cu sRGB, dar le e lene sa calibreze cum trebuie, si din cauza asta rezultatele muncii lor sunt nesatisfacatoare.
Un spatiu ce culoare decent este Adobe RGB, iar conversia in SRGB si CMYK facuta pe auto da rezulate catastrofale, si trebuie un bibil manual complica si mare consumator de timp pt reglat fiecare nuanta in parte pt. ca unele sa nu dea diferente enorme. Si le e lene sa faca asta si atunci prefera un sistem castrat penibil, cu justificarea ca nici CMYK nu reda multe culori, insa ce povestesc eu nu e legat doar de numarul de culori ci de redarea extrem de diferita a unor nuante, redare care se poate face cat de cat mai acceptabil si pe spatiul CMYK daca se calibreza bine nuantele.

Deci pui pe 6500 K care e alb neutru natural.
Peste 6500 K sunt albastre, nu ai ce sa faci cu ele, sunt niste setari aberante.
Americanii folosesc in cinematografie 5700 K, insa e prea galben pt utilizare generala, si daca te uiti la un film facut in 5700 K se vede cum a fost filmat si pe monitor de 6500K. Daca ai monitorul pe 5700K e redat inca si mai galben decat a vrut regizorul si e aiurea.
Un 6450, 6400, etc, are rost doar daca monitorul reda gresit neconform specificatiei.
Culorile se mai calibreaza si din controalele de culoare ale monitorului pe canale separate, R - G - B la cele care au asa ceva.
La cele care nu au, inainte se folosea adobe gamma loader cu care se calibrau si culorile si gamma.
Cu OS mai nou calibrarea se face fie din monitor daca are controale de RGB separate si de gamma, fie din utilitarul driverului placii grafice, sau cu alt soft care itermediaza.
Exista si Nokia Test monitor pt verificarea culorilor si tonurilor care se poate utiliza pt calibrare folosind metodele amintite anterior.
Trebuie sa setezi gamma la o valoare potrivita pt monitor, e foarte important, altfel incurca toate calibrarile.
In f. de monitor poti sa pleci de la setari aproape de zero atat la luminozitate cat si la contrast, sau invers sa cobori de la maxim daca e un monitor mai prost...
Setarile variaza enorm de la un monitor la altul.
Unele redau perfect cu luminozitate 9 % si contrast 69%, altele nu redau ca primul nici cu ambele la 100%...
Altele redau bine cu luminozitate 12, sau 14 % si contrast 73%, altele cu ambele la 50%, altele cu luminozitate 43 si contrast 86, etc..
In principiu luminozitate se seteza in asa fel incat, avand deja setata o valoare gamma potrivita, sa redea bine atat tonuri foarte deschise aproape de alb, dar si toate tonurile inchise inclusiv negru sa fie decent sau macar cat se poate el reda pe un anume monitor, uneori ramane un gri in loc de negru si nu se poate reduce pt ca se inchide prea mult toata imaginea, si e OK si asa pt ca se seteza apoi din contrast, si la cinematograf panza de proiectie e alba si e foarte OK cu negrul din contrast.
Se foloseste Nokia Test monitor ca sa vezi tonurile cum sunt redate.
Apoi setezi si contrastul atat cat sa nu zgarie ochii si sa nu manance tonurile foarte inchise si foarte deschise.
Contrastul se pune cat mai mare dar sa nu "zgarie ochii", la unele e OK 50, 69, 73, 85, 90, dar am vazut si unele proaste care nici la 100 % atat la contast cat si la luminozitate nu redau cat altele la 69% la contras si 9% la luminozitate.
Daca tonurile sunt inca prea inchise, se mai poate ajusta din gamma, dar cu masura, putin.
La nuante te uiti ca galbenul sa nu fie deloc nici crom (roscat) si nici citron (adica nici verzui).
La rosu te uiti sa fie intens dar nu semafor orbitor, sa nu fie nici vermillon (rosu-orange) deloc, si nici magenta deloc, si se reverifica galbenul pt ca la monitoare e facut mai ciudat printr-o combinatie de aditie pointilista si substractie pin grizare complemenara, e mai complicat decat intalnesti in realitate, nu e nici aditie pura, si nici substractie pura.
La albastru te uiti sa nu fie nici Cyan deloc si nici indigo deloc, si sa fie strong dar nu arbitor.
La verde e mai delicat pt ca e important ce mostra de verde e redata pt testare.
Nu trebuie sa fie verdele turbat/galbui de monitor, ci verde primar, si chiar si la el cam incurca luminozitatea monitorului.
Nu trebuie sa fie nici prea orbitor, nici prea galbui si nici spre cyan, ci cat mai neutru, insa daca ai galbenul OK si rosul OK, in general ai rezolvat si verdele.

Cu windows mai vechi se folosea lejer adobe gamma loader si pt gamma si pt mici diferente de nuanta, era in startup si se deschidea automat cu setarile facute.
Diferentele de temperatura de culoare si de gamma se pot vedea atat pe mostra de gri care trebuie sa fie redat cat mai neutru, nici albastrui si nici roscat, si se pot observa si pe canale separate RGB unde comparatia cu tonul ramei patratului de culoare trebuie sa arate la fel cand sunt privite printre gene de la 50 cm.

Edited by loock, 10 October 2019 - 13:07.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2019 - 12:30, said:

Intrebarea asta este ca aia "cum reglez tv sa se vada ai bine".
Eu credeam ca e ca intrebarea cu priza de la el din casa  Posted Image

Ca intotdeauna, @loock scrie mesaje tautologice lungi si pline de informatii ce au mai mult sau mai putin legatura cu subiectul ce nu il ajuta cu nimic pe .... @initiator
Attached File  big-bang-theory-bazinga.png   679.1K   4 downloads

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postandreic, on 10 octombrie 2019 - 09:14, said:

Nu exista mai putin obositor... ai ceva cu ochii daca nu te simti bine. Culoare tipica pentru alb natural 6500K.

Alb natural(neutru) este 4000k
Alb rece este 6500K
Alb cald este 2700-3000K.
Daca permite monitorul,eu recomand alb natural.

Mai documentati-va in legatura cu temperaturile de culoare.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsuper8, on 10 octombrie 2019 - 13:51, said:

Eu credeam ca e ca intrebarea cu priza de la el din casa  Posted Image

Ca intotdeauna, @loock scrie mesaje tautologice lungi si pline de informatii ce au mai mult sau mai putin legatura cu subiectul ce nu il ajuta cu nimic pe .... @initiator
Attachment big-bang-theory-bazinga.png

Nu cara produse congelate in pungi de hartie, pt. ca apa de la condens o sa le compromita rezistenta structurala ...Posted Image

View Postadisz, on 10 octombrie 2019 - 17:04, said:

Alb natural(neutru) este 4000k
Alb rece este 6500K
Alb cald este 2700-3000K.
Daca permite monitorul,eu recomand alb natural.

Mai documentati-va in legatura cu temperaturile de culoare.

La becuri e prea rece si 4000 K, eu prefer de 3300 - 3500 care insa se gasesc rar in RO, in state au de zeci de ani, si atunci mai combin 3000 cu 4000 sau 2700 cu 4000.
Insa asta e in mare masura datorat faptului ca spectrul redat de becurile CFL si W-LED este varzuit si departe de cel natural, au alte proportii decat natural, cat si datorita preferintei subiective de a prefera lumina calda pt. iluminat locuintele. Altii - destul de multi - care arata a oameni dar par a vea preferinte extraterestre, prefera lumina becurilor specificate 6500 K, cu toate ca ea arata mai aproape de 8000 K.

La lumina naturala, albul neutru care nu e nici rece si nici cald este insa la 6000 K.
6500 K ar fi deja usor rece, iar 5700 e deja foate cald, lumina de golden hour pt fotografie.
Iar la monitoare albul neutru este standardizat in industrie la 6500 K, nu are treaba cu becurile CFL si nici cu pastilele de reconversie fluorescenta de la LED ( care LED e albastru inaintat spre UV).
Mici diferente spre cald sau rece se calibreaza separat pe canale separate RGB fie direct din monitor, fie din utilitarul driverului placii grafice, fie cu un alt soft care incarca spatiul de culoare.

Edited by loock, 10 October 2019 - 17:23.


#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postloock, on 10 octombrie 2019 - 17:19, said:

Nu cara produse congelate in pungi de hartie, pt. ca apa de la condens o sa le compromita rezistenta structurala ...Posted Image
Vezi ca se poate sa fii scurt si la obiect ?
Desi se putea si mai succint de atat  :P
============================

Ce vreau sa va spun la final e ca:
@initiatorului i s-a oferit o solutie, cea cu activarea Window Night Light din W10.
Daca nu e multimit de solutie/programul oferit de microsoft, atunci isi poate alege singur un program third-party cu care sa isi menajeze ochii:
https://alternativet...latform=windows

Pana atunci sa auzim numai de bine ....

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am luat f.lux merge foarte bine

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postantiqque, on 10 octombrie 2019 - 11:29, said:

Exista ambele Posted Image
Eu chiar am fotofobie si trebuie sa folosesc f.lux altfel ma omoara albastrul de la display-uri.
Pentru cei fara probleme tot ajuta pentru ca lumina albastra afecteaza pe oricine, nu degeaba majoritatea monitoarelor au "blue light filter" Posted Image
N-ar trebui sa ai lumina albastra ci alba si temp 6500k... cel putin la Philips asa am, la 9300 nomal ca e mai mult albastra Posted Image Probabil conteaza calitatea ledurilor... si la becuri multe firme fac lumini "calde" cam albe, Philips le face cu adevarat calde la 2700k si se vede excelent la lumina lor.

View Postkarax, on 10 octombrie 2019 - 18:26, said:

am luat f.lux merge foarte bine
Pai merge ca umbla la culori... dar stii ca asta duce in deriva orice calibrare anterioara de contrast si saturatie nu ? Posted Image Daca nu te deranjeaza e oki... dar culorile nu mai sunt corecte.

View Postadisz, on 10 octombrie 2019 - 17:04, said:

Mai documentati-va in legatura cu temperaturile de culoare.
Da, sunt in tema stai linistit. Insa vezi ca e o diferenta intre generator de lumina si monitor unde ai filtre si alte ghidusii. Alb natural, "cinematografic" diurn este la 5200-5400K. La monitoare din cauza filtrelor gradientul de culoare incepe la 6500 si se termina la 9300 sau peste 10000 am vazut la unele mai vechi.

Edited by andreic, 10 October 2019 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate