Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Galapagos

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Tocmai ce ne-am intors din Galapagos unde am stat o saptamana pe o barca pentru scufundari la Darwin si Wolf si o saptamana pe 3 din cele patru insule locuite: San Cristobal/ Santa Cruz/Isabela.

Este o destinatie absolut uimitoare si daca va permiteti atunci eu va sfatuiesc sa ergeti.

In afara de Antarctica, galapagos este locul  de care am fost cea mai impresionata pana acum.

Un filmulet cu niste jucausi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VnSKzN1suks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si niste balene rechin:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_1rpkJdwiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa pun mai tarziu si rechinii ciocani.

Edited by Barboso, 09 October 2019 - 20:33.
Link nepermis / reclama.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Foarte interesant si un loc intr-adevar exotic. Pe mine nu ma atrage datorita spectrului larg de animale ciudate, nu prea imi plac locurile foarte "salbatice", pentru ca nu ma simt in siguranta.

Stiu ca acolo sunt foarte multe iguane, specimene care le urasc. Ai vazut testoase uriase?

Ce m-ar interesa este cat parcurgi pe drum din Europa, din cate stiu au aeroport acolo construit de americani in al 2 lea razboi mondial. Si la cat te duce din punct de vedere financiar.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ati vazut varanii uriasi sau v-ati dus numai pentru foci.Galapagosul e renumit ca e singura grupare de insule unde mai traiesc reptilele astea uriase.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt lei de mare, doar seamana cu focile...

Edited by andreic, 30 April 2020 - 17:44.
Suntem pe Traveling, n-avem treaba cu politica.


#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

View Postsomething00, on 09 octombrie 2019 - 13:46, said:


In afara de Antarctica, galapagos este locul  de care am fost cea mai impresionata pana acum.


Ce poate fi mai impresionant in Antarctica decat in Galapagos? (intreb doar)

#6
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbusiness11, on 09 octombrie 2019 - 14:00, said:

Foarte interesant si un loc intr-adevar exotic. Pe mine nu ma atrage datorita spectrului larg de animale ciudate, nu prea imi plac locurile foarte "salbatice", pentru ca nu ma simt in siguranta.

Stiu ca acolo sunt foarte multe iguane, specimene care le urasc. Ai vazut testoase uriase?

Ce m-ar interesa este cat parcurgi pe drum din Europa, din cate stiu au aeroport acolo construit de americani in al 2 lea razboi mondial. Si la cat te duce din punct de vedere financiar.

Am vazut si testoasele. NBu ai cum sa nu le vezi. Sunt peste tot :) L fel ca si iguanele.

Iaca una intalnita pe poteca in timp ce eram la alergat

Sunt avioane directe: Amsterdam-Guayaquil (fac 10.30-11 ore). Si apoi avionul Guayaquil-San Christobal sau Baltra este 2 ore.

Galapagos este scump. Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa stai numai pe insule sau vrei si croaziera. Pe noi cu tot cu croaziera ne-a costat in jur de 17000 de euro, 2 persoane, 2 saptamani.

View PostKean, on 09 octombrie 2019 - 14:05, said:

Ati vazut varanii uriasi sau v-ati dus numai pentru foci.Galapagosul e renumit ca e singura grupare de insule unde mai traiesc reptilele astea uriase.

Poate confunzi Galapagos cu Komodo?

Galapagos este singurul loc unde gasesti iguane marine. Dar nu sunt"uriase" precum varanii din Komodo.

Attached Files



#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostKean, on 09 octombrie 2019 - 14:05, said:

Ati vazut varanii uriasi sau v-ati dus numai pentru foci.Galapagosul e renumit ca e singura grupare de insule unde mai traiesc reptilele astea uriase.

Cred că te referi mai degrabă la insula Komodo.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Se poate un cost total și cu mici detalii  ?

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostJustARandomGuy, on 09 octombrie 2019 - 14:41, said:


Ce poate fi mai impresionant in Antarctica decat in Galapagos? (intreb doar)

Antarctica este o lume aparte unde totul este la o scala cum nici nu poti visa.
Ghetari cat vezi cu ochi.
Colonii cu sute de mii de pinguini.
Balene albastre.
Orci la vanatoare de foci.
Iceberguri mari de sute de km (cel mai mare are o suprafata de 11 000 km patrati).
E o alta lume...

View PostKean, on 09 octombrie 2019 - 14:05, said:

sau v-ati dus numai pentru foci.

Si inca ceva: nu ne-am dus pentru foci. Nu ne-am dus nici pentru testoase si nici pentru pasari.
Leii de mare au venit ca un bonus :)
Noi am mers pentru rechini. Galapagos face parte (impreuna cu Malpelo si Cocos) din triunghiul rechinilor.
Daca vrei sa vezi rechini (nu the great white) mergi in unul dintre ele.

Si am vazut sute.

Am vazut peste 20 de rechini balena. 13-14 m lungime, 25+ de tone.
Sute de rechini ciocan.
Sute de black tip, white tip, silky, Galapagos.

Esti la ei acasa :)

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Când aud de Galapagos imediat îmi aduc aminte cu nostalgie de vremurile când urmăream Teleenciclopedia pe TVR. Aveau un documentar despre asta.

#11
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcaiuscorneliu, on 09 octombrie 2019 - 15:13, said:

Când aud de Galapagos imediat îmi aduc aminte cu nostalgie de vremurile când urmăream Teleenciclopedia pe TVR. Aveau un documentar despre asta.

Pe vremea cand ma uitam la Teleenciclopedia, nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa ajung sa vad locuri ca Antarctica, Galapagos, Marea Bariera, Uganda etc. Din fericire am avut noroc sa mi se indeplineasca dorintele.

Rechinii ciocan:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fz2dGOrOnqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai de aproape:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wpVyPY9aXt0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Wow, 17.000 pentru 2 saptamani este o suma picanta. Eu de banii aia stateam 10 zile in Maledive in Four Seasons.

Dar fiecare este atras de altceva, cum am spus nu m-as simti in siguranta pe acolo cand stiu ce specimene se plimba in libertate.

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbusiness11, on 09 octombrie 2019 - 15:45, said:

Wow, 17.000 pentru 2 saptamani este o suma picanta. Eu de banii aia stateam 10 zile in Maledive in Four Seasons.

Dar fiecare este atras de altceva, cum am spus nu m-as simti in siguranta pe acolo cand stiu ce specimene se plimba in libertate.

Iar eu nu as merge la Four Seasons in Maldive nici de acum intr-o mie de ani. Cum ai spus si tu - fiecare cu placerile lui Posted Image
Daca o sa merg in Maldive, merg pentru manta si atunci voi fi tot pe un liveaboard nu intr-un resort.


Stii ca iguanele marine sunt vegetariene si mananca alge de mare deci nu sunt deloc periculoase?

Choir si iguanele de uscat sunt tot ierbivore. Manaca cactusi saracele. Nu oameni Posted Image

Edited by something00, 09 October 2019 - 15:56.


#14
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Cred ca Business11 se referea prin "specimene" la hoti , cocalari sau alte specii dar umane nu dalea soparle :))))

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostUn-ZeU, on 09 octombrie 2019 - 16:08, said:

Cred ca Business11 se referea prin "specimene" la hoti , cocalari sau alte specii dar umane nu dalea soparle Posted Image)))

In Galapagos? Posted Image
Glumesti?
Sunt insule care nu au nici macar un locuitor si ajungi doar cu barca si cu ghid.
97% din suprafata arhipelagului este Parc National cu reguli de vizitare foarte stricte.
In total in tot arhipelagul sunt sub 25 000 de locuitori.
Sunt mai multe testoase uriase decat oameni. :)
Este unul dintre cele mai sigure locuri in care am ajuns in viata mea. Doar Japonia si Iran au fost mai sigure.

Edited by something00, 09 October 2019 - 16:17.


#16
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Manelele au ajuns pe acolo? Posted Image Posted Image

#17
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postursuletul68, on 09 octombrie 2019 - 16:19, said:

Manelele au ajuns pe acolo? Posted Image Posted Image

Nu.

Galapagos nu are succes la cocalari.

Si nici hoardele de chinezi nu au ajuns.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostUn-ZeU, on 09 octombrie 2019 - 16:08, said:

Cred ca Business11 se referea prin "specimene" la hoti , cocalari sau alte specii dar umane nu dalea soparle Posted Image)))

Nu, ma refeream la soparle. Stiu ca iguana marina este vegetariana, dar am o mare problema cu tot ce tine de soparle indiferent de marime. Cand am fost copil mic eram cu parintii in concediu in Thailanda si stiu ca m-am trezit intr-o dimineata cu vreo 2 geko pe mine. De atunci am o mare boala pe astfel de animale si cum le vad mi se face pielea de gaina. Cred ca in Galapagos nu as trai foarte mult.

Edited by business11, 09 October 2019 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate