Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filme 4K Dolby Atmos

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Am deschis acest thread si imi cer scuze daca mai exista undeva un astfel de thread rugand frumos un moderator sa il mute unde trebuie


As dori sa stiu si eu ce filme 4K si cu coloana sonora Dolby Atmos se comercializeaza in comertul mioritic
Am tot cautat pe net , dar nu prea am gasit ce ma intereseaza
Asa doar filme 4K am gasit destule oferte , dar sa stau sa citesc la fiecare oferta daca au coloana sonora Dolby Atmos sau nu e mai complicat/greu
Deci cine detine astfel de filme cu cele doua doleante ale mele , va rog frumos sa faceti/facem o lista cu ele
Nu ma intereseaza cele remasterizate , ci doar 4K true/nativ
Sunt sigur ca ii va interesa si pe altii , care citesc acest thread

#2
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
https://digiraw.com/...r-fake-4K-list/

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Interesant link-ul , pacat ca din 730 de filme ( titluri de filme ) doar vreo 20 sunt cam ce caut eu , vezi lista txt atasata

Attached Files



#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 wather, on 05 octombrie 2019 - 19:36, said:

dar sa stau sa citesc la fiecare oferta daca au coloana sonora Dolby Atmos sau nu e mai complicat/greu
Mdeah, lasa ca facem noi asta, daca tie iti este lene....

 wather, on 06 octombrie 2019 - 01:11, said:

Interesant link-ul , pacat ca din 730 de filme ( titluri de filme ) doar vreo 20 sunt cam ce caut eu , vezi lista txt atasata

Altered Carbon e serial, se gaseste la vinzare ACUM, in Romania ?
Apocalypse Now se gaseste, dar la o varianta e sunet Dolby, la alta nu scrie nimic....
Deci ai de cautat mult si bine.

#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Dintre detinatori vreunui film din lista celor aproape 20 de filme de mai sus , ati cumparat vreunul din RO conform descrierii din lista respectiva

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La cate filme se mai comercializeaza la noi... mai vrei si 4K. SI mai ales sa fie si nativ ( doar ele remasterizate sunt 4K "nativ" - sunt preluate de pe pelicula - poti scoate si 16K din ea -  in rest din cele noi foarte putine din cauza de efecte speciale - se foloseste 2K DI upscalat la 4K )

Iar din lista ta cateva sunt remasterizate - Forest Gump, Matrix, The Doors... cam tot ce e mai vechi de 5-6 ani.
Star Wars nu sunt chiar 4K nativ ci 2K DI upscalat cel putin partea de efecte speciale, chiar daca masterizarea finala s-a facut in 4K si contine scene filmate 4K- e un fel de hibrid...

SIncer... nu prea mai ramane aproape nimic.

Doar Mission Impossible Fallout stiu ca e 4K si e chiar foarte bine masterizat.
Dar n-am luat 4K-ul. Distribuitorul roman a decis sa mai faca un ban asa ca a separat Blu-Ray-ul normal de cel 4K si le-a vandut standalone. Pana atunci versiunea 4K avea si cea normala in pachet. Asa ca nu stiu cum e cu sunetul.

Edited by eiffel, 06 October 2019 - 16:15.


#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Păi de acea am si deschis acest thread știind sau bănuind că pe piata noastră se comercializează........
Vreau sa stiu daca dintre multitudinea de pasionati/useri de pe acest forum de 4K sau poate a fost vreo unul mai norocos si a cumpărat ceva intr-adevar 4K asa cum e specificat in lista mea sau de pe site-ul recomandat de Veltryx
Eu caut si si am gasit ceva in comertul mioritic cu sunet Atmos/4K , dar numai tin minte denumirea filmului , când l-am gasit nu eram asa de interesat ca acum

Edited by wather, 07 October 2019 - 17:21.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai asta e - ca real 4K sunt doar filmele vechi remasterizate si rar cate unul modern.
Abia in ultimii 5-6 ani au inceput sa fie folosite si camere 3.5K si 4K, dar tot se intampal ca un film sa fie filmat cu mai multe tipuri de camera si atunci se face la 2K DI.

Lista ta, ti-am zis care sunt problemele cu ea.

Vezi daca avem noroc si apare Spiderman Far From Home. Asta si Black Panther - care insa nu a aparut al noi au fost filmate cu 3.5K si 4K si efectele au fost randate in 4K.

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Nu e lista mea , ci e o lista facuta dupa link-ul de mai sus , unde vedeti bine ca e lista mai lunga
Veridicitatea acelei liste nu am cum sa o verific eu si de acea m-am rezumat după cea ce scrie in acea lista la acele cel mult 20 de filme
Din nou , ma repet ca si din acele aproape 20 de filme se gaseste sau nu in comertul nostru ......., de asta sunt eu interesat
Se pare însă,  ca multi însă nu prea tin seama de descrierile in totalitate la filmele 4K care le/le-au cumpărat
În fine.......vad eu , ce si cum........

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la lista da ti-am zis exact cum sta treaba. Real.
Ptr Star Wars pot garanta. Am un amic care lucreaza la efecte speciale ptr Disney/Lucas/Marvel. El mi-a zis ce si cum.

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine îți faci abonament la netflix

#12
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Am avut , dar nu prea stau asa bine cu filmele 4k cei de la Netflix
Vreau sa testez un xbox one x cu un film "complect" ( vezi lista celor 19 titluri ) si vroiam sa stiu ce exista in prezent in comertul mioritic legat de doleanțele mele
Si ca sa nu incerc/cumpăr zeci de filme pana dau de ce m-ar interesa , de acea v-am rugat pe voi ( deținători de varii filme 4k ) care titlu ar corespunde cu ce vreau eu

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce inseamna "complect" ?
Daca vrei un singur film.... pai de ce ai cerut o lista intreaga ???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate