Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reclama emag. Stalinistul Sora prezentat ca simbol al libertatii

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
593 replies to this topic

#73
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Posttomaso, on 05 octombrie 2019 - 09:09, said:

Nu mă interesează ce avea el în minte.
Atunci nu poti avea pretentia sa intelegi istoria unui om ca sa o poti comenta.
Eu am invatat la scoala ca e important contextul in care se intampla unele evenimente. Privind inapoi, cu istoria desfasurata, e simplu sa spui ca "aia a fost o decizie gresita". Nu acelasi lucru il pot spune contemporanii si Sora nu e singurul personaj controversat. Dar sigur, dupa 100 de ani poti face usor apel la principii.

#74
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Posttomaso, on 05 octombrie 2019 - 08:42, said:

Dacă cineva ți-a fost alături într-o luptă, asta nu înseamnă că-i poți șterge trecutul.  Poți să-l ierți, să încerci a-l înțege, dar faptele rămân.  Era membru al partidului comunist francez, ce să o mai lăbărim? Ce contează că a făcut tumbe anti psd?  Era membru al partidului comunst francez.  Un comunist convins.  Astea sunt fapte, nu povești.
Si care-i diferenta intre el si Mircea Ionescui Ouintus, colaborator dovedit al securitatii, care si-a petrecut cu glorie ultimii ani din viata sub flamura penelezista, in chiar randurile conducerii acestui partid?
Asta , in afara de faptul ca Sora condamna actuala clasa politica, nu comunismul.Iar actuala clasa politica nu e comunista, ci profitoare si hoata.

#75
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 09:16, said:

Atunci nu poti avea pretentia sa intelegi istoria unui om ca sa o poti comenta.
Eu am invatat la scoala ca e important contextul in care se intampla unele evenimente. Privind inapoi, cu istoria desfasurata, e simplu sa spui ca "aia a fost o decizie gresita". Nu acelasi lucru il pot spune contemporanii si Sora nu e singurul personaj controversat. Dar sigur, dupa 100 de ani poti face usor apel la principii.

Pot să înțeleg că un om poate face alegeri greșite pe care apoi le regretă și încearcă să le repare.
Dar asta nu însemnă că este iertat și se dă cu buretele.  

Îmi repugnă profund susținerea pe care o acordați acestui om doar pentru că a fost pe la niste manifestații anti psd.  
Asta îmi arată că tote chestiile pe care le spuneți sunt doar fațadă, nimic serios.   Vă îndoiți după cum bate vântul.
deci sunteți anti comuniști sau nu sunteți?
DA sau NU.

Apropo, ăsta a fost ministrul învățământului în guvernarea Iliescu.     Iată că omul este constant în liber schimbismul său.
Tot contextul este cauza colaborării cu Iliescu?

În opinia mea,  reclama aceea este o mizerie și o insultă la adresa celor care chiar au suferit pe bune de pe urma comunismului.

#76
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 09:07, said:

Era anti-fascist.
Asa a inteles el sa fie anti-fascist, mai precis.
Greu sa intelegem azi, cu mintea de atunci, dar cica anti-fascismul era boala grea pe-atunci, habar n-am de ce.
Si in '48 cand s-a intors in tara sa se inscrie in partidul Anei Pauker tot pentru ca era anti-fascist a facut-o? Si cand promova literatura de propaganda in anii '50? Stai sa vezi, ca si Ana Pauker era anti-fascista si culmea, ea chiar a avut de suferit dupa ce afost acuzata de "cosmopolitism", de "deviere de dreapta" și de activități "antipartinice" smd. Ce zici o luam in clubul elitelor de dreapta?

#77
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 09:16, said:


Atunci nu poti avea pretentia sa intelegi istoria unui om ca sa o poti comenta.
Eu am invatat la scoala ca e important contextul in care se intampla unele evenimente. Privind inapoi, cu istoria desfasurata, e simplu sa spui ca "aia a fost o decizie gresita". Nu acelasi lucru il pot spune contemporanii si Sora nu e singurul personaj controversat. Dar sigur, dupa 100 de ani poti face usor apel la principii.

De acord cu tine. Contextul unor evenimente ... de aia unii dintre noi nu putem accepta imaginea lui Șora ca "simbol al libertății". Al fricii, poate - asta e lesne de înțeles.

Câți au avut tăria să lupte pentru Libertate în vremurile acelea?

În sine, reclama comercială mi se pare penibilă. Aceleași imagini, cu trenul ... răsuflată.

Interesantă mi s-a părut aia de la Transavia. Deșteaptă. Și necontroversată. Despre DEMNITATE. "Dacă mai mulți ar fi făcut lucrurile așa cum trebuie"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/765lGEwuMgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postwagmich, on 05 octombrie 2019 - 09:23, said:

Si care-i diferenta intre el si Mircea Ionescui Ouintus, colaborator dovedit al securitatii, care si-a petrecut cu glorie ultimii ani din viata sub flamura penelezista, in chiar randurile conducerii acestui partid?
Asta , in afara de faptul ca Sora condamna actuala clasa politica, nu comunismul.Iar actuala clasa politica nu e comunista, ci profitoare si hoata.

Nu este nicio diferență.   Ca și Paler, ca și alții.   Numai că Sora a ales cu bună știință să se alăture comunismului, fără nicio constrângere.
Aici este scandalul.   Reclama este mincinoasă.

#79
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la urma exista cineva in lumea asta care cumpara de le emag exclusiv datorita unui personaj sau altuia din reclame?
Credeti ca daca ar aparea Dancila sau Barna sau Basescu,dupa caz,ar fi mare scofala?
Enag face exact ceea ce vrea iar cumparatorii face exact ceea ce doresc,viata merge inainte.
Pe mine unul nu ma intereseza absolut deloc nici un fel de reclama,doar produsul si pretul acestuia.

#80
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View PostBadBoyBoogie, on 05 octombrie 2019 - 09:28, said:

Si in '48 cand s-a intors in tara sa se inscrie in partidul Anei Pauker tot pentru ca era anti-fascist a facut-o?
Stii tu asta sigur?.....sau ai aflat de la televiziunea infractorilor pesedisti?

Oricum....nu-ti mai face griji...peste 2-3 ani multi pesedisti or sa fie la puscarie...si o sa poti sa le duci chiftele....cum ti-am zis si de dracnea ;)

#81
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostNaoto, on 05 octombrie 2019 - 09:28, said:

Interesantă mi s-a părut aia de la Transavia. Deșteaptă. Și necontroversată. Despre DEMNITATE. "Dacă mai mulți ar fi făcut lucrurile așa cum trebuie"

Mulțumesc!
Nu o știam, este prima dată când o văd.
Este EXACT cum ai spus în citat.  Susțin 100%.

#82
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNaoto, on 05 octombrie 2019 - 09:28, said:

În sine, reclama comercială mi se pare penibilă. Aceleași imagini, cu trenul ... răsuflată.

Interesantă mi s-a părut aia de la Transavia. Deșteaptă. Și necontroversată. Despre DEMNITATE. "Dacă mai mulți ar fi făcut lucrurile așa cum trebuie"


Da' aia cu zboara puiule,zboara,tot de la Transavia cum ti s-a parut?

#83
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 05 octombrie 2019 - 09:35, said:



Da' aia cu zboara puiule,zboara,tot de la Transavia cum ti s-a parut?

Încerci să duci discuția în derizoriu? E și asta un mod de a evita subiectul.

#84
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2019 - 09:09, said:

Daca tot  vorbesti de inaintasi, de ce nu incepi cu presedintele de onoare al partidului pe care il adori, odiosul Ion Iliescu, continuator al partidului pe care acum il condamni.

Cel putin Iliescu nu a fost traseist si nu si-a schimbat optiunea politica dupa cum bate vantul. Nu uita ca Sora s-a intors in tara exact dupa ce regele a fost alungat, ca sa faca cariera PCR alaturi de Pauker si apoi la editura pentru literatura... si mama, ce literatura publica el in anii '50. Nu are nici o scuza, era matur, era educat, era liber, stia exact ce face.

#85
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu obișnuiesc să comentez titlul unui topic.  
În cazul de față, pentru că tot dezbatem principii, mi se pare exagerată și incorectă sintagma "stalinist".    Induce un bias care duce discuția în derizoriu.
Îl rog pe inițiator să dea un report prin care să solicite modificarea titlului astfel încât să fie eliminate epitetele.

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBadBoyBoogie, on 05 octombrie 2019 - 02:09, said:

Se everneaza psdistii ca Sora le da peste botic :)

#87
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bree eu chiar nu va inteleg?
Nu mi-a placut comunismul prin aberatiile lui si mai ales judecata facute de acesta , dar acum pe bune  comunismul acesta impus de URSS , ca doar nu este al nostru, a avut si parti bune ,asta numai din cauza oamenilor care il compuneau si serios acum a fost o mare diferenta intre comunismul din Romania si cel din Rusia.
Pe de alta parte omul trebuie sa supravietuiasca , ori te dai cu ei si incerci sa schimbi ceva ori esti impotriva  si infunzi puscaria . Acum aratati-mi citi au schimbat istoria din puscarie sau din postura de mort .

Eu zic sa judecati oamenii dupa fapte in contextul istoric al vremii, pt ca dupa razboi multi viteji ies in fata  gaunosi si tupeisti asa cum sunt  .
Sa ridice primul piatra....

#88
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View PostBadBoyBoogie, on 05 octombrie 2019 - 09:37, said:

Cel putin Iliescu nu a fost traseist si nu si-a schimbat optiunea politica dupa cum bate vantul.
Exemplu fiind dracnea, cel care a plecat de la conducerea partidului infractorilor cu duba direct la Rahova, pesedeul il tinea in frunte chiar daca era recidivist.

Menajera vasilica avea alt discurs atuci despre seful ei infractor ;)

Edited by alexa32, 05 October 2019 - 09:47.


#89
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBadBoyBoogie, on 05 octombrie 2019 - 09:37, said:


Cel putin Iliescu nu a fost traseist si nu si-a schimbat optiunea politica dupa cum bate vantul. Nu uita ca Sora s-a intors in tara exact dupa ce regele a fost alungat, ca sa faca cariera PCR alaturi de Pauker si apoi la editura pentru literatura... si mama, ce literatura publica el in anii '50. Nu are nici o scuza, era matur, era educat, era liber, stia exact ce face.

Asa e, dar a facut mult mai mult rau. Sora s-a alaturat unui regim (cunoscand sau nu ce face, nu stim), dar Iliescu a creat un regim. Nu e in liga cu Sora, e in liga cu Ana Pauker, cu Petru Groza...

View Postandreic, on 05 octombrie 2019 - 09:40, said:

Se everneaza psdistii ca Sora le da peste botic Posted Image

Sau poate s-au simtit vizati de ce zice acolo...Pana la urma, despre inaintasii lor vorbeste.

#90
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
La mine nu ține scuza lui cu anti fascismul partidului comunist francez.  
Putea să se alăture celorlalți, dreptei franceze,  la fel de anti fascistă. La 30 și de ani se presupune că ai discernământ și acționezi în virtutea unor principii deja formate.   S-a dus la comuniști pentru că așa a simțit el.   Iar ceea ce a făcut apoi, în Republica Populară Română,  francezii ar spune că este colaboraționism.

Am citit opinia scrisă pe blogul unui istoric.  Mi se pare un punct de vedere echilibrat.

citat

''Foarte proastă alegere a putut să facă agenția de publicitate care a făcut spotul cu Mihai Șora. Cred (sper) că își dau seama de asta măcar acum, deși am văzut că încă preferă să acuze reacțiile (sigur, unele exagerate) decât să-și analizeze propriile erori. Au luat un simbol „cool”, la modă, (aparent) necontroversat și și-au zis să benficieze de capitalul de imagine. Puțină cercetare nu le-ar fi stricat.
Pentru că dacă mai aveați nevoie de un argument pentru necesitatea educației istorice și a informației corecte, noua campanie eMag este exact asta. Să ne înțelegem: din partea mea poate să creadă fiecare ce vrea, fie comuniști, naziști sau alte tipuri de extremiști. Au chiar dreptul să se înscrie în partidele comuniste la tinerețe sau la maturitate și chiar să fie consilieri ai unor personaje sinistre și criminale (consider că e descalificant și scandalos, dar au dreptul să facă toate astea). Dar nu au și nu vor avea niciodată căderea morală să vină apoi să-mi explice ce e cu libertatea. Să vorbească despre tragedia comunistă ca despre una căreia i-au căzut victimă, deși au contribuit la nașterea și menținerea ei în vremurile cele mai dure. Cum se face că mereu cei mai vocali sunt din aceeași tabără? Silviu Brucan ne explică ce greu ne vom obișnui cu democrația și cum suntem „stupid people”, Vladimir Tismăneanu condamnă comunismul, Traian Băsescu atacă turnătorii, Mihai Șora ne vorbește despre libertate. Am obosit de atâta neadecvare și ipocrizie. Eu nu zic să renunțe la viața publică și la funcții (deși…), dar ar putea avea decența să nu vorbească despre ceea ce nu au căderea morală să o facă, nu? Nu.''

Edited by tomaso, 05 October 2019 - 10:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate