Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zagreb

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
In mai 2020 vreau sa fac o escala de o seara in Zagreb in drum spre Italia,voi fi cu familia cu masina. Posibil si la returul din Italia sa ma opresc o noapte iar.
M-ati putea ajuta cu sfaturi ce as putea vedea in asa de scurt timp?
Incerc sa imi gasesc o cazare favorabila (cu parcare) ori mai spre centru,ori sa pot lua ceva transport in comun. Seara vrem sa luam masa in oras si sa ne plimbam putin prin zona centrala. Un itinerariu ...sfaturi?
Posibil si pt 1-2 ore dimineata a doua zi?(plus posibil retur idem).

Multumesc !!!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Da planuiesti din timp pentru cateva ore care le petreci in Zagreb nu gluma. Tot asa planuiesc si eu din timp cand plec pentru 14 zile + printr-o tara straina.

Sincer sa fiu am vizitat de 2 sau 3 ori Zagreb-ul, odata cel putin la tragul de craciun. Atunci mi-a placut foarte mult. In schimb cand am fost normal in Zagreb nu prea mi-a placut deloc si nu am avut ce vizita. Singurul loc unde poti merge este in centru acolo unde este si catedrala si targul, nu stiu exact numele. Tot pe acolo au un fel de centru vechi al Bucurestiului cu restaurante, baruri, cluburi si atat.

In rest orasul este foarte comunist, strazi destul de proaste, mancarea ieftina, chiar daca preturile au explodat odata cu intrarea in UE.

Eu recomand Ljubljana, de 10 ori mai frumos.

#3
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu ai foarte multe de facut si de vazut in Zagreb. Dar este un oras dragut.

- dai o tura in centrul orasului, este pietonal cateva strazi. Incepi din Ban Josip Jelacic. Practic asta e punctul 0 al orasului. Tot acolo ai si Catedrala din Zagreb, este frumoasa. Imediat este si un loc unde urci unpicut si ai o panorama buna, se poate lua un funicular de cateva zeci de metri, sau se poate ajunge roata pe jos.

-muzeul orasului nu il recomand, e cam slabut.
-in schimb ar mai fi muzeul Broken Relationship, este inedit si interesant.

E bine ca toate aceste obiective turistice sunt aproape unele de altele.

Transportul in comun este destul de eficient si bine organizat.

Zoo Zagerb  a fost decent. Peste tot ce avem in tara.

Daca ai timp, recomand o urcare cu masina sus la Medvenica pentru o panorama de sus de la munte a orasului.

Edited by qew, 03 October 2019 - 16:36.


#4
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbusiness11, on 03 octombrie 2019 - 16:26, said:

Da planuiesti din timp pentru cateva ore care le petreci in Zagreb nu gluma. Tot asa planuiesc si eu din timp cand plec pentru 14 zile + printr-o tara straina.
Nu m-am prins daca a fost o ironie sau nu, dar de cand ma stiu, daca ajung intr-un loc ma interesez ce as putea face indiferent daca am 1 ora sau 1 zi de stat. Nu ma duc la prima carciuma,ma umflu si ma duc la culcare ca sa zic ca frate am fost in (...).
Am de parcurs 1700km in 2 zile si am ales sa fac prima parte (cca 1000km) in prima zi,plecare din Bucuresti.  Vreau sa trag cat mai mult in prima zi,sa imi ramana "doar" 700km/7-8h a doua zi de condus,doar autostrazi.
Am facut si anul trecut un drum pana la Venetia tot cu masina,tot cu ,cazare intermediara dat fusese in Maribor. Numai ca atunci au fost 1200km si am ajuns mult prea tarziu(am fost si singurul sofer si am facut pauze de odihna),iar a doua zi am plecat foarte de devreme ca sa ma intalnesc la destinatie cu restul familiei care venea cu avionul,deci nu am vizitat nimic.
Daca ma uit pe harta,alte variante nu prea am,decat sa ocolesc prea mult(Am vizitat 3 zile Budapeste,3 zile Viena,1 zi Ljubljana in trecut). Poate doar Graz-ul ar mai fi pe lista mea,sau tot Maribor-ul dar cel mai probabil voi ajunge iar tarziu.
Fiind un timp atat de scurt,vreau sa iau pulsul orasului, asa am mai procedat si cu alte orase pe unde am fost si a doua oara cand am stat mai mult am luat lucrurile pe indelete.
Croatia am mai parcurs-o doar o data spre tara in 2013 pe ceata,pe autostrada ,deci nu se pune. Planuiesc in anii urmatori sa explorez coasta dalmata. Am zis ca o mica vizita in capitala lor ar fi un bun inceput.
Multumesc pt recomandari,o sa studiez putin harta orasului.

Edited by AdrianHH, 04 October 2019 - 10:32.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Graz este mic, la fel mai nimic special de vazut. Zagreb-ul chiar ca si capitala nu surprinde cu nimic, nu are cultura, nu are traditie, nu are arhitectura. Este un oras fost comunist, cu o infrastructura slabuta, care nu merita sa petreci o zi. Eu iti recomand tot Ljubljana, oras incredibil de frumos, civilizat si modern. Plus tur la castel sus, prin oras la o plimbare, merita mult mai mult.

#6
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Adrian, noi anul asta am facut la fel, in drum spre Italia am dormit o noapte la Zagreb. Am stat la Garden Hotel https://www.booking....e5ffd10416e8c50
foarte ok, au parcare proprie, am platit vreo 12E parca pe noapte, curat, mic dejun excelent! Este aproape de centru, noi am fost intr-o plimbare de 2 ore pana la Catedrala, ne-am plimbat pe stradute, prin parcuri, chiar daac din nefericire ne-a plouat toata seara.
Am mancat aici https://foodbarenjoy.com/meni/ , un burger cu pui eu, de porc sotul, foarte bun si prea mare, eu n-am reusit sa-l mananc pe tot, nu foarte scump!
Nu mi-a spus mare lucru orasul, era si vremea urata, dar dragutel de plimbat asa, o zi!

Attached Files


Edited by valentinag, 07 October 2019 - 09:44.


#7
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postbusiness11, on 04 octombrie 2019 - 10:32, said:

Graz este mic, la fel mai nimic special de vazut. Zagreb-ul chiar ca si capitala nu surprinde cu nimic, nu are cultura, nu are traditie, nu are arhitectura.

Are suficient din toate astea, plus muntele de langa.
Ai ce face 2 zile sigur.

Edited by axisborn, 23 June 2021 - 21:46.


#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Tocmai am fost, cine a zis ca nu are arhitectura, clar nu a calcat pe acolo. Nu e ca Viena, dar este peste Bucuresti din punctul asta de vedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate