Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pe ce criterii stabileste traseul de urmat, un navigator dedicat(gps)?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Detin un navigator(gps) dedicat marca Garmin care avand setate aceleasi optiuni, pentru acelasi traseu, o data, ma duce printr-un loc, iar alta data, prin alt loc.Inclusiv , verificat luna asta, ma duce din punctul A, in punctul B, pe un traseu, iar la revenire, din punctul B spre punctul A, ma duce pe alt traseu.Asta in afara tarii, ca doar acolo folosesc de regula navigator(gps).Influenteaza ceva anume traseul stabilit de navigator(informatii despre trafic) sau este un traseu stabilit aleator de softul navigatorului?Ciudat este ca desi este lejer traficul, si nu exista trafic blocat, am observat ca uneori, pe acelasi traseu, navigatorul opteaza pentru alt traseu.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In functie de feedback-ul primit de la alti utilizatori, te indruma pe cel mai bun traseu.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe orar, pe ziua din saptamana, pe TMC daca are, daca citeai instructiunile aparatului stiai tot.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde de aparat. Daca primeste informatii live despre trafic, da, te ruteaza pe unde e mai ok.
In Ro, unde nu exista info despre trafic pt Garmin, traseul nu se schimba. Bineinteles nu pe acelasi drum ka dus intors, cand sunt sensuri unice.

#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Se tine cont si de strazile cu sensuri unice si de dificultatea traseului in stabilirea timpilor optimi de circulatie. Pentru ca nu-i totuna sa ai un drum care cobara lung de 10 km, pe care la intoarcere pe acelasi traseu, urci 10 km. Am exagerat putin cifra, ca sa intelegi unul din modurile  de stabilire  a traseelor.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
kkat
patesc si eu ;a fel
traseu de 600 km , iar la retur incepe sa ma bage-n balarii sub pretextul ca economoseste 50gr de motorina

Edited by tioopedi, 01 October 2019 - 10:05.


#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Un algoritm A* optimizat in care se iau in calcul diferiti factori (trafic, ambuteiaje, sensuri unice,etc) cu diferite ponderi.

In plus, toata treaba sta in euristicile aferente algoritmului. De exemplu, cand ai setat modul "traseul cel mai scurt", functia euristica este reprezentata de distanta euclidiana (aia studiata in liceu), pe principiul: merg din nod in nod. Ma indepartez de destinatie? Daca nu, merg mai departe, daca da, caut un alt nod care minimizeaza distanta euclidiana dintre pct de start si destinatie. Asta asa, in linii foarte mari.

La modul " rapid", functia euristica este data de factorii mentionati la inceput.

Edited by Rhesus, 01 October 2019 - 14:17.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View Postmax_01, on 30 septembrie 2019 - 20:29, said:

verificat luna asta, ma duce din punctul A, in punctul B, pe un traseu, iar la revenire, din punctul B spre punctul A, ma duce pe alt traseu.

Dacă ai făcut drumul o singură dată, nu e nimic anormal. Dacă l-ai făcut de mai multe ori, nu ai GPS-ul conectat la live updates, și nu ai făcut update la hărți între timp, dar îți arată trasee diferite, atunci e o problemă.
Cum au spus și cei dinaintea mea, un drum nu e identic la dus și la întors. De exemplu, eu folosesc tot Garmin și drumul înapoi, aproape niciodată nu e la fel cu cel de dus.

#9
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdorin_2k, on 30 septembrie 2019 - 20:53, said:

Depinde de aparat. Daca primeste informatii live despre trafic, da, te ruteaza pe unde e mai ok.
In Ro, unde nu exista info despre trafic pt Garmin, traseul nu se schimba. Bineinteles nu pe acelasi drum ka dus intors, cand sunt sensuri unice.
Ma refeream la tarile din vestul Europei.Eu nu am antena pentru TCM.

View PostpexCom, on 01 octombrie 2019 - 16:38, said:

Dacă ai făcut drumul o singură dată, nu e nimic anormal. Dacă l-ai făcut de mai multe ori, nu ai GPS-ul conectat la live updates, și nu ai făcut update la hărți între timp, dar îți arată trasee diferite, atunci e o problemă.
Cum au spus și cei dinaintea mea, un drum nu e identic la dus și la întors. De exemplu, eu folosesc tot Garmin și drumul înapoi, aproape niciodată nu e la fel cu cel de dus.
Navigatorul meu beneficiaza de update gratuit pe toata durata de viata a aparatului asa ca este la zi cu actualizarile.Zilele trecute am facut ultimul update la CN Europe NT.Navigatorul este setat pentru drumul cel mai rapid iar rutele diferite, uneori,  se intampla avand navigatorul cu aceasta setare.

View PostRhesus, on 01 octombrie 2019 - 14:08, said:

Un algoritm A* optimizat in care se iau in calcul diferiti factori (trafic, ambuteiaje, sensuri unice,etc) cu diferite ponderi.

In plus, toata treaba sta in euristicile aferente algoritmului. De exemplu, cand ai setat modul "traseul cel mai scurt", functia euristica este reprezentata de distanta euclidiana (aia studiata in liceu), pe principiul: merg din nod in nod. Ma indepartez de destinatie? Daca nu, merg mai departe, daca da, caut un alt nod care minimizeaza distanta euclidiana dintre pct de start si destinatie. Asta asa, in linii foarte mari.

La modul " rapid", functia euristica este data de factorii mentionati la inceput.
Navigatorul este setat pentru drumul cel mai rapid iar rutarile diferite, uneori,  se intampla avand navigatorul cu aceasta setare.

Edited by max_01, 02 October 2019 - 20:04.


#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Vezi ca pe langa clasicele sensuri unice mai intervin datele de trafic. De la A la B poate sa fie mai aglomerat decat de la B la A. Vezi dimineata in Bucuresti: sensul periferie - Centru e mai aglomerat decat invers.

Daca la modul scurt, nu intervin factorii externi, la modul rapid tocmai integrarea online-ului este cheia.
Sper ss nu ma insel, la modul scurt doar drumurile blocate temporar (gen manifestari) se iau in considerare. Altfel, cel mai scurt...e ala cel mai scurt cu putinta :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate