Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fatade Ventilate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postgreenlife, on 30 septembrie 2019 - 10:05, said:

Am inteles. Inca o intrebare de nestiutor.
In cazul unor renovari de case vechi, posibil si cu pereti de pamant. Rozatoarele si insectele  nu si-ar putea face cuiburi in zona de aer dintre vata si placi?
Stim cu totii ca multi dintre cei care si-au pus rigips in interior, renovand case batranesti, au avut astfel de neplaceri.

Foarte buna intrebarea! Da exista aceasta posibilitate insa doar accidental. La partea de jos a fatadei sistemul prevede montarea unei table perfoarate care sa asigure ventilatia dar sa impiedice accesul rozatoarelor. Din experianta mea rozatorele nu cuibaresc in vata bazaltica dar ar putea patrunde in spate provocand daune, spre exemplu, insalatiei electrice din spatele fadatei. Apoi daca totusi se intampla, exista acea metoda cu "cascavalul gratis pentru rozatore".

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 08:44, said:

Cu alte cuvinte proprietarului nu i-a venit sa creada ca are un cosum atat de mic la gaz, in perioada de iarna.
Concluziile iti apartinPosted Image
concluziile sint ca se faceau si se fac case pasive de multi ani fara "fatade ventilate" si deci nu "fatada ventilata" e motivul pt care plateste asa putin

de altfel, avantajul la ventilat e cel mult vara

la casele pasive, cuvantul magic ramane inca polistirenul

#21
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
@AGS-EU
Bine, posibilitatea asta exista si in cazul polistirenului. Vorbeam deunazi cu un mester constructor si mi-a povestit ce gaseste in spatele polistirenului pe care-l schimba de pe case. Doar serpi nu a gasit. In rest de toate. Posted Image
Inclusiv la un etaj un cuib de pasari. S-au chinuit alea sa sparga polistirenul.

Edited by greenlife, 30 September 2019 - 10:21.


#22
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postunbrutus, on 30 septembrie 2019 - 10:14, said:

concluziile sint ca se faceau si se fac case pasive de multi ani fara "fatade ventilate" si deci nu "fatada ventilata" e motivul pt care plateste asa putin

de altfel, avantajul la ventilat e cel mult vara

la casele pasive, cuvantul magic ramane inca polistirenul
   Din pacate, da, ai dreptate. E o solutie temporara, pentru nu mai mult de 15 ani dupa care pana la urma esti nevoit sa-l dai jos, dupa care stai si te intrebi daca mai pui tot polistiren. In plus casele din polistiren iti fac acea placere de a-ti bate capul cu problema condensului si a mucegaiurilor in zonele de punte termica, in special.
   Mergand pe studiile practice, comparative procentul de 45% economie la energie pe un ciclu de 12 luni este ceva foarte semnificativ. Dar fireste atunci cand nu scoti tu banii din buzunar orice parere proprie e mai valabila decat un studiu la obiect.

#23
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Inca una si ma duc.
Se discuta de o garantie?

#24
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postgreenlife, on 30 septembrie 2019 - 10:35, said:

Inca una si ma duc.
Se discuta de o garantie?
Garantiile sunt date de producatorii de structura si materialul de placare. In general pentru materialele de constructie garantia e standard de 2 ani, ca la orice alt produs. Practic, spre exemplu, fatadele ventilate ceramice rezista atata timp cat rezista cladirea. Sunt foarte rezistente la intemperii.

#25
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 10:21, said:

In plus casele din polistiren iti fac acea placere de a-ti bate capul cu problema condensului si a mucegaiurilor in zonele de punte termica, in special.
De ce ar fi punte termica la o conformare corecta? De ce n-ar fi punte termica la o montare incorecta a vatei sub materialul de placare?

Sfat: nu iti lua interlocutorii de prosti, chiar daca ai ceva de promovat. Promoveaza onest.

#26
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postbladhaund, on 30 septembrie 2019 - 10:47, said:

De ce ar fi punte termica la o conformare corecta? De ce n-ar fi punte termica la o montare incorecta a vatei sub materialul de placare?

Sfat: nu iti lua interlocutorii de prosti, chiar daca ai ceva de promovat. Promoveaza onest.
Puntea termica exista la toate sistemele, manifestata mai mult sau mai putin pregnant. Este o discutie intreaga la acest nivel si inca se cauta solutii complete, mai putin costisitoare.
Multumesc de sfat dar e departe de mine gandul de a-i trata astfel. Daca raspund sec la unele postari e pentru ca autorii posteaza asa, in trecere prin zona, departe de subiect. In plus, vei fi surprins, nu am nimic de promovat, nu vand produse, e un fel de voluntariat pe aceasta tema si raspund cu placere la orice intrebare strict pe aceasta tema.

#27
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 10:44, said:

Garantiile sunt date de producatorii de structura si materialul de placare. In general pentru materialele de constructie garantia e standard de 2 ani, ca la orice alt produs.

Sper ca e o gluma. Adica 2 ani garantie la panouri ceramice de placare si la profile de fixare din inox? Si laptopul meu are mai multa garantie. Chiar si la un laptop produs acum 5-6 ani refurbished se ofera 3 ani de garantie. Eu chiar intentionez la un moment dat sa utilizez un astfel de sistem la o cladire, dar cred ca vorbesc eu direct cu furnizorii de materiale si ma lipsesc de "consultanta specializata". Mai ales cand la o intrebare simpla cu "exemplu concret de pret la un proiect concret" vii cu raspunsuri de genul "e complicat, depinde, bla bla".

#28
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postmihand75, on 30 septembrie 2019 - 11:15, said:


Sper ca e o gluma. Adica 2 ani garantie la panouri ceramice de placare si la profile de fixare din inox? Si laptopul meu are mai multa garantie. Chiar si la un laptop produs acum 5-6 ani refurbished se ofera 3 ani de garantie. Eu chiar intentionez la un moment dat sa utilizez un astfel de sistem la o cladire, dar cred ca vorbesc eu direct cu furnizorii de materiale si ma lipsesc de "consultanta specializata". Mai ales cand la o intrebare simpla cu "exemplu concret de pret la un proiect concret" vii cu raspunsuri de genul "e complicat, depinde, bla bla".

View Postmihand75, on 30 septembrie 2019 - 11:15, said:


Sper ca e o gluma. Adica 2 ani garantie la panouri ceramice de placare si la profile de fixare din inox? Si laptopul meu are mai multa garantie. Chiar si la un laptop produs acum 5-6 ani refurbished se ofera 3 ani de garantie. Eu chiar intentionez la un moment dat sa utilizez un astfel de sistem la o cladire, dar cred ca vorbesc eu direct cu furnizorii de materiale si ma lipsesc de "consultanta specializata". Mai ales cand la o intrebare simpla cu "exemplu concret de pret la un proiect concret" vii cu raspunsuri de genul "e complicat, depinde, bla bla".

Nu e o gluma, e o practica. Fiecare producator de materiale are propriul termen de garantie. Ca sa te linistes garantia pe termen lung o vei obtine nu de la producatorii de materiale ci de la montatorul de fatada. Cu el vei putea negocia un termen de garantie de 3 - 10 ani. Exista producator de materiale de fatada care da garantie 2 ani (metoda standard) dar daca tu insisti si vrei o garantie extinsa o poti primi pe 80 de ani, fara costuri suplimentare, doar ca e penibil sa ceri asa ceva si cu atat mai mult, sa oferi. Legat de furnizorul de materiale, fireste, pana la urma va trebui sa apelezi la el si chiar te rog sa vorbesti cu el, sa-i ceri direct pret/mp la o fatada, fara sa-i dai detalii, dupa care te invit sa revii si sa discutam despre acel bla, bla, bla. Crede-ma, e mai important decat pretul pe care ti-l va da furnizorul.

#29
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 08:44, said:

La fatadele ventilate este interzis sa folosesti polisitrenul tocmai datorita faptului ca in caz de incendiu nu poti sa ajunngi in spatele placilor iar propagarea focului este extrem de rapida, datorita principiului de functionare a fatadei. La noi in tara este suficienta o grosime de max.15 cm de vata bazaltica, de regula se foloseste o grosime de 10 cm.
Poti sa ne explici cum reusesti, cu 15cm de vata bazaltica, sa incadrezi o casa renovata in normativ:

Quote

Realizarea lucrărilor de intervenție prevăzute la art. 4 lit. a) -d) are ca scop creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe, astfel încât consumul anual specific de energie calculat pentru încălzire să scadă sub 100 kWh/m2 arie utilă, în condiții de eficiență economică.

Ms

#30
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View PostKendo, on 30 septembrie 2019 - 13:01, said:

Poti sa ne explici cum reusesti, cu 15cm de vata bazaltica, sa incadrezi o casa renovata in normativ:



Ms
Din pacate subiectul iese din aria mea de competenta, eficienta energetica este un capitol destul de vast. DAR: in situatia data pierderile de caldura prin peretii exteriori reprezinta cel mult jumatate din pierderi. O casa mai are pardoseala si tavan prin care are loc transfer termic. Asadar mi-e greu sa-ti explic cum as putea sa ma incadrez in cerinta atata vreme cat nu pot sa controlez ceilalti parametri.
Daca ai un caz specific, in baza datelor furnizate de tine, am putea sa-ti gasim o solutie.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 10:21, said:

   Din pacate, da, ai dreptate. E o solutie temporara, pentru nu mai mult de 15 ani dupa care pana la urma esti nevoit sa-l dai jos, dupa care stai si te intrebi daca mai pui tot polistiren. In plus casele din polistiren iti fac acea placere de a-ti bate capul cu problema condensului si a mucegaiurilor in zonele de punte termica, in special.
   Mergand pe studiile practice, comparative procentul de 45% economie la energie pe un ciclu de 12 luni este ceva foarte semnificativ. Dar fireste atunci cand nu scoti tu banii din buzunar orice parere proprie e mai valabila decat un studiu la obiect.
minti

polistirenul nu e o solutie "temporara", sint studii facute in Norvegia pe polistiren ingropat in pamant si tot rezista si dupa 40 de ani.

nu minti ca sa iti vinzi solutia preferata de tine. Nu am raportat topicul tau ca spam desi merita, acum insa o voi face.

ca sa nu puna cineva botul la minciuni, o sa postez si studiul norvegian, desi avem deja in Romania mii si mii de case placate cu polistiren care au depasit bine-mersi 15 ani

E solutia preferata si in strainatate si va ramane inca mult timp. Atasez si o poza cu subventia acordata de statul englez pt placarea cu polistiren. Nu fatade ventilate si alte tampenii.

View Postgreenlife, on 30 septembrie 2019 - 10:35, said:

Inca una si ma duc.
Se discuta de o garantie?
el face doar reclama aici pe forum, restul e in sarcina altora...

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 11:13, said:

In plus, vei fi surprins, nu am nimic de promovat, nu vand produse, e un fel de voluntariat pe aceasta tema si raspund cu placere la orice intrebare strict pe aceasta tema.
e vizibil ca ai ceva de promovat si interesul financiar rezulta din postarile anterioare unde ai spus f clar ca din zona asta mananci o paine.
hai sa nu ne luam de prosti, cum zicea si colegul mai sus...

View Postmihand75, on 30 septembrie 2019 - 11:15, said:

Mai ales cand la o intrebare simpla cu "exemplu concret de pret la un proiect concret" vii cu raspunsuri de genul "e complicat, depinde, bla bla".
ca la orice sistem relativ nou pe piata, e loc de aburit lumea

la sistemele care au trecut deja prin cicluri de montaj-recuperare  investitie- test in timp se cam stiu preturile si nu mai poate nimeni varia aiurea costurile cum doreste.

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 15:26, said:

in baza datelor furnizate de tine, am putea sa-ti gasim o solutie.
voluntar, desigur, din pasiune

Attached Files


Edited by unbrutus, 30 September 2019 - 21:03.


#32
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 11:13, said:

Puntea termica exista la toate sistemele, manifestata mai mult sau mai putin pregnant. Este o discutie intreaga la acest nivel si inca se cauta solutii complete, mai putin costisitoare.
Multumesc de sfat dar e departe de mine gandul de a-i trata astfel. Daca raspund sec la unele postari e pentru ca autorii posteaza asa, in trecere prin zona, departe de subiect. In plus, vei fi surprins, nu am nimic de promovat, nu vand produse, e un fel de voluntariat pe aceasta tema si raspund cu placere la orice intrebare strict pe aceasta tema.
Tot promovat se numeste. Posted Image

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 11:31, said:

Nu e o gluma, e o practica. Fiecare producator de materiale are propriul termen de garantie. Ca sa te linistes garantia pe termen lung o vei obtine nu de la producatorii de materiale ci de la montatorul de fatada. Cu el vei putea negocia un termen de garantie de 3 - 10 ani. Exista producator de materiale de fatada care da garantie 2 ani (metoda standard) dar daca tu insisti si vrei o garantie extinsa o poti primi pe 80 de ani, fara costuri suplimentare, doar ca e penibil sa ceri asa ceva si cu atat mai mult, sa oferi. Legat de furnizorul de materiale, fireste, pana la urma va trebui sa apelezi la el si chiar te rog sa vorbesti cu el, sa-i ceri direct pret/mp la o fatada, fara sa-i dai detalii, dupa care te invit sa revii si sa discutam despre acel bla, bla, bla. Crede-ma, e mai important decat pretul pe care ti-l va da furnizorul.
E penibil sa ceri garantie pe masura "faimei" produsului? Adica fraierul e cel ce plateste pentru ca vrea calitatea aferenta pretului platit?

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 15:26, said:

Din pacate subiectul iese din aria mea de competenta, eficienta energetica este un capitol destul de vast. DAR: in situatia data pierderile de caldura prin peretii exteriori reprezinta cel mult jumatate din pierderi. O casa mai are pardoseala si tavan prin care are loc transfer termic. Asadar mi-e greu sa-ti explic cum as putea sa ma incadrez in cerinta atata vreme cat nu pot sa controlez ceilalti parametri.
Si atunci cum poti sa declari:
este suficienta o grosime de max.15 cm de vata bazaltica

View PostAGS-EU, on 30 septembrie 2019 - 15:26, said:

Daca ai un caz specific, in baza datelor furnizate de tine, am putea sa-ti gasim o solutie.
Ok. Cum consideri ca poti asigura respectarea acestei limite pentru situatia urmatoare:
  • o casa cu etaj, placa de beton peste etaj, inaltime bordura peste etaj de 0.5m
  • suprafata construita de 145 m²  (8.5m/8.5m)
  • suprafata utila de 115 m²
  • suprafata vitrata de 30 m²
  • inaltimea utila parter 2.8m, etaj 2.55m


#33
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View PostKendo, on 30 septembrie 2019 - 21:18, said:

Tot promovat se numeste. Posted Image

E penibil sa ceri garantie pe masura "faimei" produsului? Adica fraierul e cel ce plateste pentru ca vrea calitatea aferenta pretului platit?

Si atunci cum poti sa declari:
este suficienta o grosime de max.15 cm de vata bazaltica


Ok. Cum consideri ca poti asigura respectarea acestei limite pentru situatia urmatoare:
  • o casa cu etaj, placa de beton peste etaj, inaltime bordura peste etaj de 0.5m
  • suprafata construita de 145 m²  (8.5m/8.5m)
  • suprafata utila de 115 m²
  • suprafata vitrata de 30 m²
  • inaltimea utila parter 2.8m, etaj 2.55m

Ei bine, sa-ti traiasca casa si polistirenul!

View Postunbrutus, on 30 septembrie 2019 - 21:09, said:

minti

polistirenul nu e o solutie "temporara", sint studii facute in Norvegia pe polistiren ingropat in pamant si tot rezista si dupa 40 de ani.

nu minti ca sa iti vinzi solutia preferata de tine. Nu am raportat topicul tau ca spam desi merita, acum insa o voi face.

ca sa nu puna cineva botul la minciuni, o sa postez si studiul norvegian, desi avem deja in Romania mii si mii de case placate cu polistiren care au depasit bine-mersi 15 ani

E solutia preferata si in strainatate si va ramane inca mult timp. Atasez si o poza cu subventia acordata de statul englez pt placarea cu polistiren. Nu fatade ventilate si alte tampenii.


el face doar reclama aici pe forum, restul e in sarcina altora...


e vizibil ca ai ceva de promovat si interesul financiar rezulta din postarile anterioare unde ai spus f clar ca din zona asta mananci o paine.
hai sa nu ne luam de prosti, cum zicea si colegul mai sus...


ca la orice sistem relativ nou pe piata, e loc de aburit lumea

la sistemele care au trecut deja prin cicluri de montaj-recuperare  investitie- test in timp se cam stiu preturile si nu mai poate nimeni varia aiurea costurile cum doreste.


voluntar, desigur, din pasiune
Foarte bine!! Sa-ti traiasca polistirenu' multi ani pe fatada ta. Aici discutam de fatade ventilate.

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
discutam sau promovam? eu vad o promovare desantata - sa ajungi sa minti ca alte sisteme nu rezista decat 15 ani (cand la ventilate dai doar 2 ani garantie, culmea) si ca alte sisteme formeaza mucegai si alte tampenii cand stim cu totii ca nu e asa, nu e ok si nici regulamentar

spamul si promovarile astea aiurea sint interzise de regulament

#35
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@unbrutus cu polistirenul n-ai dreptate, austriecii și nemții îl dau jos de pe fațade, după ce tot ei l-au promovat, pentru că lumea se plânge de prea multă umiditate, mucegaiuri și efect de saună în casele izolate cu polistiren ! Și eu voi monta fațadă ventilată la casa mea cu materiale cât mai ieftine, plăci de fibrociment, vată minerală 10cm, 5cm spațiu de ventilație, site de inox admisie jos și evacuare sus, elemente de prindere inox, dar toate astea le pun în operă de unul singur ! Specificul meseriilor mele de constructor/rigipsar și lăcătuș mecanic/sudor îmi permite să execut astfel de lucrări fără nici o problemă, chiar dacă nu le-am făcut niciodată !   Posted Image

#36
AGS-EU

AGS-EU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2019

View Postunbrutus, on 30 septembrie 2019 - 21:54, said:

discutam sau promovam? eu vad o promovare desantata - sa ajungi sa minti ca alte sisteme nu rezista decat 15 ani (cand la ventilate dai doar 2 ani garantie, culmea) si ca alte sisteme formeaza mucegai si alte tampenii cand stim cu totii ca nu e asa, nu e ok si nici regulamentar

spamul si promovarile astea aiurea sint interzise de regulament
Da umbrutus, promovam, promovam desantat fatadele ventilate. Ma bucur ca ti-ai dat seama de asta din prima. Aici discutam doar de fatade ventilate (promovate).

Edited by AGS-EU, 01 October 2019 - 06:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate