Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

raceala sau toxiinfectie?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Se poate confunda raceala cu o toxiinfectie alimentara?

Ca si simptime ale unei toxiinfectii am asa: febra, am transpirat putin noaptea si am visat ca sunt intr-un loc super calduros fara aer conditionat :)), dupa usoare crampe abdominale, foarte usoare chiar, 2 scaune mai umede, foarte putin stare de greata

Iar ca si simptome ale unei raceli: febra, ma dureau muschii spatelui, muschii abdominali + cand roteam ochii ma durea ceva pe acolo

Deci? Se pot confunda cele doua?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Depinde de vîrstă.
Eu, la vîrsta mea, cunosc imediat ce am pățit.

#3
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Deeeci, e raceala sau toxiinfectie? Lasati aburelile

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
E de la coaja de lamaie plina de otravuri, atat 4-5 tipuri de otravuri artificiale, cat si cele naturale care sunt termostabile si hipercancerigene.
Toate cojile de fructe si legume au otravuri naturale termostabile si hipercancerigene, peste care se adauga pesticide, ierbicide, fungicide si apoi dupa iradiere alte otravuri pt. conservare, de la alte fungicide la asa zisa ceara de protectie.

Iar daca le-ai si fiert, ai si concentrat si potentat otravs care e termostabila, si ai distrus vitaminele, proteinele, enzimele, si fe asemenea si denaturat puternic alcaloizii, uleiurile esentiale, aminoacizii, fibrele, etc.

Edited by loock, 28 September 2019 - 01:47.


#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 searchedis, on 28 septembrie 2019 - 00:05, said:

Se poate confunda raceala cu o toxiinfectie alimentara?

Ca si simptime ale unei toxiinfectii am asa: febra, am transpirat putin noaptea si am visat ca sunt intr-un loc super calduros fara aer conditionat :)), dupa usoare crampe abdominale, foarte usoare chiar, 2 scaune mai umede, foarte putin stare de greata

Iar ca si simptome ale unei raceli: febra, ma dureau muschii spatelui, muschii abdominali + cand roteam ochii ma durea ceva pe acolo

Deci? Se pot confunda cele doua?

Nu. In cazul toxinfectiei alinentare ai probleme si dureri semnificative de stomac (crampe), scaun foarte moale / apos, mers des la toaleta, pierdere masiva de apa in scaun, gura uscata, lipsa pofta de mancare, etc.

La raceala ai probleme cu gatul, te dor muschii, ai dureri localizate (spate, ceafa, gat, cap, urechi, sinusuri) curge nasul si ai mai degraba constipatie decat diaree, de asta trebuie baute lichide mai multe.

Edited by Kres, 28 September 2019 - 01:52.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Otrava se acumuleaza in organism in urma consumului repetat.

Daca te supara ideea, poti consuma repetat si multe conserve de ton, care pe langa cesiu, strontiu si alti izotopi radioactivi, plus cadmiu, plus metale grele unele doar toxice si altele si radioactive, mai contin si metilmercur care se acumuleaza si care-ti face creierii muci foarte eficient, a.i. ajungi repede o "leguma stricata" si nu mai realizezi ce se intampla cu tine.

Edited by loock, 28 September 2019 - 01:57.


#7
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 Kres, on 28 septembrie 2019 - 01:48, said:

Nu. In cazul toxinfectiei alinentare ai probleme si dureri semnificative de stomac (crampe), scaun foarte moale / apos, mers des la toaleta, pierdere masiva de apa in scaun, gura uscata, lipsa pofta de mancare, etc.

La raceala ai probleme cu gatul, te dor muschii, ai dureri localizate (spate, ceafa, gat, cap, urechi, sinusuri) curge nasul si ai mai degraba constipatie decat diaree, de asta trebuie baute lichide mai multe.
Pai in timp ce citeam comentariile lui keta si ale lui loock m-au lovit 2 scaune moi.

In cele 2 zile am avut si lipsa de pofta de mancare (abia ca ma chinuiam sa inghit o bucatica de peste, fara mercur in el)
Ori le-am avut pe amandoua deodata ori nu stiu ce-i cu organismul meu de nu-mi dau seama daca e raceala sau toxiinfectie. Stiu doar ca asa mi se intampla inainte sa racesc, dar scaun moale de ce am; adica nu cred ca sunt de vina chiar keta si loock impreuna.. refuz sa cred asta.

Cert e ca am mancat niste mici in sange si o ciorba de burta, iar micii se lauda ca ar fi din vita angus. Iar dupa vreo 2 3 ore au inceput simptomele de mica greata, foarte putin disconfort la stomac, urmand ca a doua zi sa visez ca sunt in locuri calduroase din cauza febrei si durere de muschi ca si cum ar urma sa racesc.

Edited by searchedis, 28 September 2019 - 02:11.


#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ai probabil toxinfectie cu greata si scaun moale. Repaos la pat, furazolidon, Imodium, ceaiuri de menta, branza proaspata cu pesmet, in cantutati mici.

#9
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Cred ca de la nenorocitii aia de mici; si i-a mancat si prietena mea, ea n-a avut nici pe naiba, insa eu am fost mai cacacios!

Oricum, daca s-a dus febra si daca loock si keta devin oameni seriosi (ceea ce e putin probabil) tind sa cred ca incep sa-mi revin.

#10
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Noi, colectivul doctorilor in medicina de pe Softpedia, am decis:
"este o raceala!... normala si incurabila!"

Edited by romvic, 28 September 2019 - 07:04.


#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 searchedis, on 28 septembrie 2019 - 02:21, said:

Cred ca de la nenorocitii aia de mici; si i-a mancat si prietena mea, ea n-a avut nici pe naiba, insa eu am fost mai cacacios!

Si eu am avut odata probleme de la niste mici. Febra, durerile de stomac si scaunul apos sunt semne importante.
Trebuie luat macar Furazolidon. E greu de mers la medic, ca trebuie sa ai toaleta aproape in orice moment.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Vezi stomach flu boala foarte răspândită. Ai borit?

#13
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Ce sa vezi, incepand de luni am avut si eu aceleasi simptome, dar fara dureri abdominale. Febra usoara (38), durere usoara de cap cu senzatie de 'miscat in reluare' cand il roteam si transpiratii abundente noaptea. Dupa 4 zile mi-a trecut, cu Antinevralgic P, un plic de Coldrex Max Grip si frectie cu Carmol (bineinteles,  nu toate deodata) :)

#14
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Acum 2 saptamani am patit asta dupa ce-am mancat niste mici cam arsi ..

Stare de om frant,dureri de cap,eram lesinat practic,am luat nurofen de cap mi-a trecut capul,da burta ma durea tare.. crampe

Ca sa treaca tre sa elmini lichid :P ,baga ceai de ghimbir

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E o viroza digestiva probabil, se poarta vara.

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E o raceala la stomac, mai mult ca sigur.

#17
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Lamaia e de vina

#18
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Tin sa va anunt ca ieri... m-am SCAPAT pe mine! Cei 30 de m pe care a trebuit sa-i parcurg de la masina pana la usa de la intrare mi-au fost fatali!
Ma frec in ea de raceala la stomac sau ce naiba o fi ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate