Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Card de credit valabil in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCorinaAndreea14, on 27 septembrie 2019 - 20:04, said:



Da. De doua ori chiar Posted Image)

:lol:
E de neconceput ca-cardul emis de Bank of America sa functioneze in Hamerica

#20
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2019 - 21:16, said:


Posted Image
E de neconceput ca-cardul emis de Bank of America sa functioneze in Hamerica
Posted Image
Sa stii ca se poate intampla sa nu functioneze. Am o prietena care a patit fix asta. Nu a fost lasata sa inchirieze o masina cu card de debit, chiar daca era emis de BoA. Tocmai de aceea i-am spus initiatorului sa sune si sa intrebe ce merge si ce nu.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCorinaAndreea14, on 27 septembrie 2019 - 21:53, said:

Posted Image
Sa stii ca se poate intampla sa nu functioneze. Am o prietena care a patit fix asta. Nu a fost lasata sa inchirieze o masina cu card de debit, chiar daca era emis de BoA. Tocmai de aceea i-am spus initiatorului sa sune si sa intrebe ce merge si ce nu.

N-avea banji destui si a refuzat sa plateasca full coverage, altfel nu au cum

#22
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 12:06, said:

American Express baby. Din pacate nu cred ca mai e emis de vreo banca. AM mergea oriunde in lume si chiar au optiune in platforma de tara in care calatoresti.
"Sfaturi" sa ne aflam in treaba.
1. AmEx nu a fost niciodata emis de vreo banca, intodeauana au avut propriile oficii care nu erau la strada si nu erau direct deschise publicului: faceai cerere telefonic, primeai formular, completai formular, trimeteai formular completat, Amex inregistra cererea, trimetea datele la Equifax (pentru pers fizice) sau Experian (pers. juridice). Daca aceste firme de verificare dadeau unda verde primeau cardul. Daca nu, nici nu se sinchiseau sa te anunte ca ai fost respins.
2. Acum mai putin de o luna, in Arizona pe la benzinarii si magazine mari (chiar si Walmart), am vazut afise mari care anuntau ca, de la data de 01.04.2019 nu se mai accepta AmEx sau Visa Credit.
3. AmEx Card era un avantaj in special pentru cei care calatoreau regulat cu avionul. Avantajele oferite chiar meritau taxele anuale care trebuiau platite pentru a detine acest tip de card (£470 pentru Platinum si £600+ pentru Centurion, prin 2000).  O data ce cumparai un bilet de avion cu AmEx orice problema aparuta (avion pierdut sau intarziat, bagaj pierdut, absolut orice) doar dadeai telefon la AmEx, nici nu-ti bateai capul cu linia aeriana. Prin 2002 un coleg de la AmEx - Brighton (UK) a primit un telefon de la nimeni altcineva decat Robbie Williams. Tipul era intr-o parcare prin Londra fara cash la el iar parking meter-ul nu primea AmEx. 20 minute mai tarziu a dat telefon sa multumeasca. AmEx trimisese la urgenta un curier cu un pumn de maruntis 'din partea casei'. Cam astea erau serviciile oferite de AmEx. Candva. Daca aveai de la Platinum in sus. Daca aveai AmEx Green, erai cam pielea..... Beneficiile oferite nu justificau taxa anuala.

OT. Din cele observate personal dar si auzite, si in USA Debit Card a inceput sa aiba mai multa putere decat Credit Card. In grupul nostru au fost 4 carduri bancare: 3 Visa Credit si o Visa Debit.
Cu toate Visa CC au fost unele probleme, dar in general au mers. Visa Credit de la BRD a fost o singura problema si aia la o suma relativ mica ($47). Cu Visa DC nu a fost absolut nici o problema.

#23
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostCorinaAndreea14, on 27 septembrie 2019 - 21:53, said:

Posted Image
Sa stii ca se poate intampla sa nu functioneze. Am o prietena care a patit fix asta. Nu a fost lasata sa inchirieze o masina cu card de debit, chiar daca era emis de BoA. Tocmai de aceea i-am spus initiatorului sa sune si sa intrebe ce merge si ce nu.
Asa cum bine a spus un coleg de forum, este foarte probabil ca pe card sa nu fi existat fonduri care sa acopere plata sau limita la tranzactie.
Ceva similar am patit si noi tot la inchirierea masinii. S-a cerut garantia de $200 si cineva a pus cardul pe masa. Cardul a fost respins iar posesorul contrariat. Ce nu am stiu decat la finalul excursiei cand am primit factura si nici 'domnii' de la Thrifty nu s-au sinchisit sa ne informeze a fost faptul ca, pe langa acei $200 garantiei ei blocau si celelalte sume aferente - asigurare, rezervor benzina (luat plin, lasat gol) si taxele de rigoare ceea a dus costul total la peste $550. Iar unele banci au limite de cheltuiala la o singura tranzactie sau limita la numarul de tranzactii zilnice. O stiu singur pentru ca am patit-o eu: intr-o zi am facut 35 de tranzactii (card personal, la card business e posbil sa fie altfel) iar a 36 nu a mai mers desi fonduri erau. Am dat telefon la banca si am intrebat care e problema. Mi s-a spus clar ca am atins limita de tranzactii zilnice si trebuie sa astept pana dupa ora 00:00 pentru tranzactia 36. Si asta la Visa Debit, la Visa Credit s-ar putea sa fie si mai strict.

Edited by MagicTouch, 28 September 2019 - 06:42.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMagicTouch, on 28 septembrie 2019 - 06:20, said:

1. AmEx nu a fost niciodata emis de vreo banca, intodeauana au avut propriile oficii care nu erau la strada si nu erau direct deschise publicului: faceai cerere telefonic, primeai formular, completai formular, trimeteai formular completat, Amex inregistra cererea, trimetea datele la Equifax (pentru pers fizice) sau Experian (pers. juridice).
Chiar si Bancpost in Romania emitea American Express, deci nu stiu despre ce vorbesti. American Express a iesit din Romania insa prin 2017 ... dar pana atunci Bancpost iti facea card American Express.

#25
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Am sunat ieri la BCR , m au asigurat ca ambele carduri (credit card mastercard cat si debit card visa vor merge in 95% din cazuri) voi avea si revolut cu mine + cash destul. Singura mea grija era la inchirierea masinii , privind cardul de CREDIT. Dar am vorbit cu cineva stabilit acolo si m a asigurat ca din 3 variante nu voi fi lasat fara masina , numai bani sa am :)).

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Marea ta grija e sa vezi cat de mare e garantia (in Europa am avut si garantie de 1.300 de euro pentru o masina inchiriata) si ca ai acei bani pe card disponibili sa fie blocati (si pe langa ei mai poti si cheltui eventual). Eu mi-am marit limita la cardurile de credit de cateva ori ca sa pot sta cu 1.000 de euro blocati ca si garantie si sa pot sa si cheltui de pe card pe langa asta (la un moment dat aveam doua sume blocate pentru doua masini luate la un interval de cateva saptamani de exemplu, iar deblocarea nu era instant la banca respectiva ci putea sa dureze si o luna) ... de cativa ani de cand inchiriez masini mai des mi-am marit limitele semnificativ pe cardurile de credit.

Edited by utopium, 28 September 2019 - 09:38.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicTouch, on 28 septembrie 2019 - 06:20, said:

"Sfaturi" sa ne aflam in treaba.
1. AmEx nu a fost niciodata emis de vreo banca, intodeauana au avut propriile oficii care nu erau la strada si nu erau direct deschise publicului: faceai cerere telefonic, primeai formular, completai formular, trimeteai formular completat, Amex inregistra cererea, trimetea datele la Equifax (pentru pers fizice) sau Experian (pers. juridice). Daca aceste firme de verificare dadeau unda verde primeau cardul. Daca nu, nici nu se sinchiseau sa te anunte ca ai fost respins.
2. Acum mai putin de o luna, in Arizona pe la benzinarii si magazine mari (chiar si Walmart), am vazut afise mari care anuntau ca, de la data de 01.04.2019 nu se mai accepta AmEx sau Visa Credit.
3. AmEx Card era un avantaj in special pentru cei care calatoreau regulat cu avionul. Avantajele oferite chiar meritau taxele anuale care trebuiau platite pentru a detine acest tip de card (£470 pentru Platinum si £600+ pentru Centurion, prin 2000).  O data ce cumparai un bilet de avion cu AmEx orice problema aparuta (avion pierdut sau intarziat, bagaj pierdut, absolut orice) doar dadeai telefon la AmEx, nici nu-ti bateai capul cu linia aeriana. Prin 2002 un coleg de la AmEx - Brighton (UK) a primit un telefon de la nimeni altcineva decat Robbie Williams. Tipul era intr-o parcare prin Londra fara cash la el iar parking meter-ul nu primea AmEx. 20 minute mai tarziu a dat telefon sa multumeasca. AmEx trimisese la urgenta un curier cu un pumn de maruntis 'din partea casei'. Cam astea erau serviciile oferite de AmEx. Candva. Daca aveai de la Platinum in sus. Daca aveai AmEx Green, erai cam pielea..... Beneficiile oferite nu justificau taxa anuala.

OT. Din cele observate personal dar si auzite, si in USA Debit Card a inceput sa aiba mai multa putere decat Credit Card. In grupul nostru au fost 4 carduri bancare: 3 Visa Credit si o Visa Debit.
Cu toate Visa CC au fost unele probleme, dar in general au mers. Visa Credit de la BRD a fost o singura problema si aia la o suma relativ mica ($47). Cu Visa DC nu a fost absolut nici o problema.

Prefer sa platesc NUMAI cu credit cardul
Daca platesc cu debitul, in caz de frauda, mi se iau banii si.. astept, pot fi nerecuperati pe vecie.
La credit card, refuz sa platesc si inghit ei frauda

View PostMagicTouch, on 28 septembrie 2019 - 06:37, said:

Asa cum bine a spus un coleg de forum, este foarte probabil ca pe card sa nu fi existat fonduri care sa acopere plata sau limita la tranzactie.
Ceva similar am patit si noi tot la inchirierea masinii. S-a cerut garantia de $200 si cineva a pus cardul pe masa. Cardul a fost respins iar posesorul contrariat. Ce nu am stiu decat la finalul excursiei cand am primit factura si nici 'domnii' de la Thrifty nu s-au sinchisit sa ne informeze a fost faptul ca, pe langa acei $200 garantiei ei blocau si celelalte sume aferente - asigurare, rezervor benzina (luat plin, lasat gol) si taxele de rigoare ceea a dus costul total la peste $550. Iar unele banci au limite de cheltuiala la o singura tranzactie sau limita la numarul de tranzactii zilnice. O stiu singur pentru ca am patit-o eu: intr-o zi am facut 35 de tranzactii (card personal, la card business e posbil sa fie altfel) iar a 36 nu a mai mers desi fonduri erau. Am dat telefon la banca si am intrebat care e problema. Mi s-a spus clar ca am atins limita de tranzactii zilnice si trebuie sa astept pana dupa ora 00:00 pentru tranzactia 36. Si asta la Visa Debit, la Visa Credit s-ar putea sa fie si mai strict.

M-a pus dracu sa intru-ntr-un mall in Brasov si asta mica a vazut o haina de blana italieneasca cu 2 fetze, e misto ce mai
$800
Dau VISA, tranzactie anulata.
Mai incerc o data, la fel.
Mesaj pe telefon ca cineva a incercat o tranzactie mare, sa accept daca-s eu.
Am acceptat
Mesaj, incearca inca o data tranzactia
Tranzactie aprobata.
Totul a durat sub 3 minute.
Visa Bank of America Travel (pentru ca nu mi se ia comision la schimb valutar)

Amexul este scump, de vreo cativa ani, desi era banca de credit a lui COstco (un fel de Metro),s-au despartit si au trecut la cash sau visa
Folosesc in special Amexul pentru ca mi se da inapoi 2% din tranzactii, cash

Edited by Tsunnnami, 28 September 2019 - 15:48.


#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostEpdm, on 26 septembrie 2019 - 19:01, said:



Cand platesti benzina sa ai in vedere sa ai si cash pentru ca aleator se intampla sa nu mearga cardul din Romania.
Benzina, parcare...
Eu imi luam gift carduri din alea de la Target de 50$. Stiam ca merg sigur.

Si inca o chestie. Multe aparate gen parcometrele care nu trag automat cardul, citesc banda magnetica de pe card, nu chipul. Daca nu il bagi/scoti cu o anumita viteza in aparat, nu il citesc.

Edited by underb, 28 September 2019 - 15:56.


#29
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postutopium, on 28 septembrie 2019 - 08:15, said:

Chiar si Bancpost in Romania emitea American Express, deci nu stiu despre ce vorbesti. American Express a iesit din Romania insa prin 2017 ... dar pana atunci Bancpost iti facea card American Express.
Emitea cardul? Adica te duceai la Bancpost si preluai cardul sau Bancpost ti-l trimitea acasa?
SAU Bancpost era doar un simplu intermediar la care depuneai cererea?
Nu cunosc cum a functionat AmEx in Romania dar nu m-ar mira sa se fi ajuns pana la un asemenea grad de disparare. Prin 2000, AmEx UK incerca cu disperare sa faca Blue Card - card pentru studenti. Cum Barclay, Lloyds, NatWest si altele ofereau avantaje mult mai bune studentilor (inclusiv taxa anuala 0) nu a avut nici o sansa.

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2019 - 15:47, said:

Prefer sa platesc NUMAI cu credit cardul
Daca platesc cu debitul, in caz de frauda, mi se iau banii si.. astept, pot fi nerecuperati pe vecie.
La credit card, refuz sa platesc si inghit ei frauda

Motiv pentru care am ramas client fidel Halifax: sunt asigurat pana in £3500 chiar si la Debit Card.
Dar nu contest avantajul Credit Card in contextul prezentat de tine.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicTouch, on 28 septembrie 2019 - 16:04, said:

Emitea cardul? Adica te duceai la Bancpost si preluai cardul sau Bancpost ti-l trimitea acasa?
SAU Bancpost era doar un simplu intermediar la care depuneai cererea?
Nu cunosc cum a functionat AmEx in Romania dar nu m-ar mira sa se fi ajuns pana la un asemenea grad de disparare. Prin 2000, AmEx UK incerca cu disperare sa faca Blue Card - card pentru studenti. Cum Barclay, Lloyds, NatWest si altele ofereau avantaje mult mai bune studentilor (inclusiv taxa anuala 0) nu a avut nici o sansa.



Motiv pentru care am ramas client fidel Halifax: sunt asigurat pana in £3500 chiar si la Debit Card.
Dar nu contest avantajul Credit Card in contextul prezentat de tine.

La ce-o trebui in Europa AMex, nu inteleg ca si aici e destul de rar. Nu e primit la toate magazinele fiind destul de scump.
Recunosc ca e cel mai frumos card pe care-l am, dar eu il tin pentru 2% cashback

View PostMagicTouch, on 28 septembrie 2019 - 16:04, said:

Motiv pentru care am ramas client fidel Halifax: sunt asigurat pana in £3500 chiar si la Debit Card.
Dar nu contest avantajul Credit Card in contextul prezentat de tine.

Problema cardurilor de credit este... disciplina.
In State peste 90% isi imping datoria de pe o luna la alta, la dobanzi uriase.
Eu cred ca am peste 8 carduri. Toate cu balanta 0

#31
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2019 - 15:47, said:

M-a pus dracu sa intru-ntr-un mall in Brasov si asta mica a vazut o haina de blana italieneasca cu 2 fetze, e misto ce mai
$800
Dau VISA, tranzactie anulata.
Mai incerc o data, la fel.
Mesaj pe telefon ca cineva a incercat o tranzactie mare, sa accept daca-s eu.
Am acceptat
Mesaj, incearca inca o data tranzactia
Tranzactie aprobata.
Totul a durat sub 3 minute.

Vrajeala ieftina marca sistemul bancar!
La AmEx, cel putin la AmEx UK, angajatii erau obligati sa spuna potentialilor clienti ( fiecare avea prompter in fata care trebuia citit cuvant cu cuvant in mod religios) ca:  La American Express nu aveti limita de cheltuiala. DAR, daca doriti sa faceti o tranzactie care iese din cadrul tranzactiilor dvs. generale va rugam sa ne sunati in prealabil pentru a evita frauda.
Rahat cu perja! La asemenea apeluri din partea detinatorilor AmEX card, clientul era pus on hold si se chema urgent team leader. Primul lucru pe care acesta il facea era sa verifice venitul clientului.
Ne luam banii inapoi sau nu! Sistemul chiar iti arata procentajul tranzactiei din venitul total si toate cele. Daca tranzactia aparea in rosu, era respinsa. Daca aparea in verde, convorbirea era din nou preluata de call centre officer care mai punea niste intrebari de securitate (vrajeala maxima, se stia deja ca tranzactia se accepta), da,am verificat cu succes datele, puteti efectua tranzactia.

#32
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2019 - 16:12, said:


La ce-o trebui in Europa AMex, nu inteleg ca si aici e destul de rar. Nu e primit la toate magazinele fiind destul de scump.
Recunosc ca e cel mai frumos card pe care-l am, dar eu il tin pentru 2% cashback
Problema cardurilor de credit este... disciplina.
In State peste 90% isi imping datoria de pe o luna la alta, la dobanzi uriase.
Eu cred ca am peste 8 carduri. Toate cu balanta 0

Beneficiile oferite celor care calatoresc intens cu avionul sunt (sau erau atunci cand lucram eu pentru ei) extrem de tentate.
Asa cum am precizat, daca cumparai biletul de avion cu AmEx orice problema se discuta cu AmEx, nu te mai rromeai cu linia aeriana.
Bagaj pierdut? AmEx se angaja ca in maxim 6 ore sa-ti trimita la hotel toate cele necesare (pasta de dinti, periuta bla bla blah) si £250.
Bagajul nu era recuperat in 24 ore? Alte beneficii

Subscriu 100% - disciplina de fier. O singura data am gafat si am lasat pe urmatoarea luna. Din £80 platite, 30 s-au dus in contul datoriei, 50 la dobanda. De atunci...never again.
Si in UK e mai la fel. Cunosc pe cineva care se pregateste sa se declare 'bankrupt' pentru ca nu mai face fata: are 5 si £80000 datorie. Anii de zile le-a tinut 'curate' si limita a tot crescut. In ultimii ani parca a apucat-o strechea.

#33
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Pentru inchiriat masina si garantii la hoteluri am folosit fara probleme cardul de credit MasterCard de la ING. Atentie, daca faci rezervari/plati/avansuri de inchiriat masina / hotel de pe net,sa ai la tine cardul cu care ai facut rezervarile, pentru ca il mai cer uneori si daca nu-l ai iti pot refuza masina / cazarea.
In rest am facut plati cu carduri Visa de la ING si BCR, MasterCard de la Revolut si n-am avut probleme, dar recunosc ca pe la benzinarii plateam cash.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ati avut probleme cu cardurile de credit Visa in ultima perioada? Gen, sa nu mai fie acceptate de comercianti?

#35
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Am folosit fara probleme cardul VISA debit de la BCR , CC ul BCR si Revolut. Niciun card nu a facut probleme ,nicaieri. Nici in Coasta de Est nici in cea de Vest. Nici macar in benzinariile "din camp" din Death Valley.

#36
trigonul

trigonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.10.2005
Salut, am sunat la Alphabank si mi-au spus ca ei emit card in Dolari. A folosit cineva de la Alphabank cardul in dolari la plati in SUA?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate