Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Idee: masa monetara fixa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postnyxx, on 25 septembrie 2019 - 12:21, said:

Stiti cum la bitcoin exista maxim 21 de milioane si nu se pot face mai mult?
De ce sa nu se aplice aceeasi regula si la bani normali? Adica sa nu fie voie sa mai tiparesti bani.
Pai a fost asa cand moneda reprezenta o anumita cantitate in aur. Dar nu le-a placut capitalistilor.

#20
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Sistemul etalonului aur (Bretton Woods) are dezavanatajul ca sugrumă dezvoltarea econonimiei. Dar nici tipărirea de monedă ptr acoperirea nevoilor nu este OK. Cineva mai devreme spunea ca masa monetară să crească pe măsura cresterii economice. F corect, dar cine stabileste care este cresterea economica reala, astfel încât masa tipărită să fie egală cu cresterea? Aici e intrebarea intrebatoare.

Edited by Kaffir2018, 25 September 2019 - 13:56.


#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKaffir2018, on 25 septembrie 2019 - 13:54, said:

Sistemul etalonului aur are dezavanatajul ca sugrumă dezvoltarea econonimiei.
In ce sens sugruma dezvoltarea economiei ?

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPaz, on 25 septembrie 2019 - 13:57, said:

In ce sens sugruma dezvoltarea economiei ?
Limiteaza creditarea, in functie de banii existenti pe piata (cu alte cuvinte bancile nu pot emite bani prin practica rezervei fractionare).

Edited by Karhu, 25 September 2019 - 14:21.


#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta stiu si eu. Se traieste cu ce se are. E lucrul cel mai sanatos.

Nu inteleg ce treaba are cu dezvoltarea economiei. Pana in anii 70 nu s-a dezvoltat economia ?

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Bitcoin-ul este digital si se poate monotoriza, cum poti afla daca in lume inca se afla 21 de milioane de bacnote sa spunem. Odata cu pierderea, distrugerea, deteriorarea bacnotelor, banul ar deveni din ce in ce mai valoros si mai cautat. Ce s-ar intampla daca in 10 de ani din 21 de milioane raman doar 17 milioane?

#25
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View Postnyxx, on 25 septembrie 2019 - 12:21, said:

Salariile nu cred ca ar scadea ca le-ar fi jena la angajatori, ar ramane probabil la acelasi nivel.

Esti blond? Si de la ce le-ar fi jena?

View Postunderb, on 25 septembrie 2019 - 12:27, said:

E o prostie. E adevarat ca e opusul celeilalte prostii, tiparirea de bani fara acoperire.
Cea mai sanatoasa varianta este mentinerea fixa a valorii si puterii de cumparare prin emiterea de moneda proportional cu cresterea economica.

Sau legata strict de valoarea si cantitatea metalelor rare (gen aur, platina si ... diamante (care nu e un metal) detinute! Asa cum era odata.
Sau chiar baterea de astfel de monede din aceste metale sau care sa contina astfel de metale! Astfel valoarea banului nu ar suferi!

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPaz, on 25 septembrie 2019 - 14:12, said:

Asta stiu si eu. Se traieste cu ce se are. E lucrul cel mai sanatos.
Teoretic da, e sanatos.
Practic insa situatia-i diferita: daca nu poti lua credit sa-ti cumperi o locuinta vei sta toata viata in chirie.

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si teoretic si practic. Sa inteleg ca inainte nu se faceau credite ?

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteiffel, on 25 septembrie 2019 - 12:31, said:

Inflatia ( intre anumite limite ) e baza cresterii economice in sistemul capitalist.

De-asta se tot tiparesc bani in nestire acum - sa fie bani ieftini in piata ca sa se consume mai mult, ptr ca inflatia e prea mica.


Deci sa intelegem ca inflatia este un lucru bun ? Si nu iti erodeaza veniturile si economiile ? Sigur ai facut afirmatia asta pe bune sau e caterinca ?

View PostKarhu, on 25 septembrie 2019 - 14:25, said:

Teoretic da, e sanatos.
Practic insa situatia-i diferita: daca nu poti lua credit sa-ti cumperi o locuinta vei sta toata viata in chirie.


Daca ai bani sa stai cu chirie ai bani sa iti cumperi si casa fara probleme

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPaz, on 25 septembrie 2019 - 14:29, said:

Sa inteleg ca inainte nu se faceau credite ?
Ba da, dar nu ca acum. Acum economia se beazeaza in mare masura pe credit, asa se vand toate proprietatile, precum si obiectele scumpe.

View PostPlaton, on 25 septembrie 2019 - 15:06, said:

Daca ai bani sa stai cu chirie ai bani sa iti cumperi si casa fara probleme
In cazul asta toti chiriasii si-ar cumpara locuintele in care stau (sau unele similare).

Edited by Karhu, 25 September 2019 - 15:12.


#30
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
In 2008, cand s-a declansat  criza  mondiala, citeam relatari  pe  Internet, dar spuse cu  jumatate de gura.
Se  daduse  drumul serios la  tiparnita de bani, dar  coordonat, in tarile cu  principalele  valute  forte  total convertibile.
SUA
EU ( BCE )
Japonia
Elvetia
Canada
Marea  Britanie
Adica  emiteau noi bani , astfel incat  rata de  schimb sa ramana  practic in aceleasi  limite  si sa nu se produca  dereglari  bugetare, monetare, bursiere.
Simplu, nu-I asa ?Posted Image

#31
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu cred ca ar functiona modelul asta; sau, nu cu mentalitatile de acum.
Daca masa monetara e limitata, moneda respectiva va ajunge la un moment dat foarte greu de gasit si oamenii for fi nevoiti sa foloseasca "monede" alternative; dupa un timp, alternativele vor deveni mai utilizate decat moneda initiala limitata si aceasta din urma va disparea.
De exemplu: oamenii/firmele/tarile o sa inmagazineze moneda si practic o scot din circuitul economic; si o sa mearga cumparatorul la vanzator: vreau si eu o paine, dar nu am sau nu vreau sa platesc cu moneda limitata(pentru ca tapetez cu ea peretii, o tin pentru zile negre sau o vand in strainatate pe dolari, la un curs mai bun); hai sa gasim o varianta; si vanzatorul, daca are nevoie sa isi vanda marfa va trebui sa gaseasca variante: hai sa imi platesti cu altceva: cu un sac de grau, 1 dolar, 1 euro, 1 inel, 10 metri de curpru etc... Dupa revolutie, vreme de cativa ani, unele firme romanesti erau nevoite sa faca barter cu firmele straine (din cauza ca nu aveau valuta cu care sa cumpere de la furnizorii externi; si schimbau pe la alte firme diverse marfuri).

Aurul si argintul sunt in cantitate destul de limitata(se mai gasesc cateodata noi zacaminte, sau poate o gasim prin spatiu vreodata); si totusi, lumea a renuntat la ele de cativa zeci de ani pentru ca ne merge mai bine fara.

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
E perfectă ideea.
Eu o să pun toți banii la saltea.
Cu ce vei mai fi plătit?

#33
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Nu e vorba ca o astfel de politica ar afecta cresterea economica, ci ca o astfel de politica n-ar mai permite bancilor sa faca profit. Cum creaza bancile bani din nimic? Oare nu sunt tocmai bancile cele care fac inflatie folosindu-se de "multiplicatorul monetar" si rezervele minime obligatorii? Desigur, la indemnul Bancii Centrale.  

Crestere economica exista si inainte de aparitia banilor de hartie si a inflatiei programate.

View PostKaffir2018, on 25 septembrie 2019 - 13:54, said:

Sistemul etalonului aur (Bretton Woods) are dezavanatajul ca sugrumă dezvoltarea econonimiei. Dar nici tipărirea de monedă ptr acoperirea nevoilor nu este OK. Cineva mai devreme spunea ca masa monetară să crească pe măsura cresterii economice. F corect, dar cine stabileste care este cresterea economica reala, astfel încât masa tipărită să fie egală cu cresterea? Aici e intrebarea intrebatoare.

Explica si mie cum sugruma etalonul aur cresterea economiei?

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostKarhu, on 25 septembrie 2019 - 14:25, said:

Teoretic da, e sanatos.
Practic insa situatia-i diferita: daca nu poti lua credit sa-ti cumperi o locuinta vei sta toata viata in chirie.
E drept, insa exista si reversul: ar fi cam greu sa mai ai bule imobiliare si cresteri de pret aberante, caci n-are cine sa-ti dea mai mult decat face casa. Adica pretul constructiei + manopera.

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPhobos, on 25 septembrie 2019 - 16:30, said:

Adica pretul constructiei + manopera.
Manopera mea e mai scumpă decât manopera ta.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsfantu.dracu, on 25 septembrie 2019 - 16:37, said:

Manopera mea e mai scumpă decât manopera ta.
Drept, insa azi ai si "manopera mea e mai scumpa decat a ta" + "pretul pot sa-l pun oricat de mare atata timp cat exista bani sa fie cumparat".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate