Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

8K - standard oficial pt TV

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Post_-KALMAN-_, on 24 septembrie 2019 - 10:15, said:

Au dublat rezoluția și gata? Glumești cred.
Daca ai observat, m-am referit strict la partea de rezolutie, care devine o pacaleala din ce in ce mai mare pt clientii de TV-uri. Intr-adevar, din exprimarea mea se intelege un pic altceva, dar ma gandesc ca cei care vor sa afle mai multe pot sa dea click pe link.

Edited by MediumPlayer, 24 September 2019 - 10:36.


#20
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMediumPlayer, on 24 septembrie 2019 - 08:59, said:

Au dublat rezolutia si gata: 7680 x 4320. Continua prostirea omenirii.

Au dublat-o atat pe verticala cat si pe orizontala. Adica incap patru ecrane 4k in cel de 8k; sau 16 ecrane full HD in 8k.
Eu nu pricep frustrarea ta. Am pus pe hartie si mi-a iesit rezolutia corecta pentru 8K. Ce-ti mai trebuie?! HDR?! Este si ala.

Imi place ca nici unul nu spuneti ca aveti in casa posturi tv in 1080i. Adica aveti jumatate din frame-uri la cat?! 25Hz? 12,5Hz per jumatate de frame?! Nici macar refresh-ul nu corespunde cu standard-ul FullHD.

#21
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
E vorba de marketing-ul din spate. 7680 nu inseamna 8K (8000, sau 8192, ca sa fim mai corecti). Nici 3840 nu inseamna 4K, dar hai, putem fi indulgenti. Ideea e ca, pe masura ce se tot dubleaza rezolutiile, pacaleala e din ce in ce mai mare.

Iti plac murele? Posted Image

Iar pe televiziuni nu ne putem baza sa tina pasul. Rezolutiile astea mari vor fi folosite de/pt alte tipuri de continut video. La fel cum e cu 4K acum, de-abia incep sa rasara posturi pe care se vad sport si documentare. La 7,6K va fi si mai greu.

Edited by MediumPlayer, 24 September 2019 - 11:32.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPopaXXX, on 24 septembrie 2019 - 10:17, said:

Ii pun deoparte sa reduca din costuri, pixelii inseamna bani, fiecare costa acolo o fractiune de cent sau ceva de genul asta, dar daca se fura sute de mii de pixeli la fiecare ecran si se produc milioane de ecrane, se ajunge apoi la niste sume considerabile.

Ar putea sa ii dea si ei ca rezerve in caz ca ti se mai arde cate unul...sa poti sa-ti inlocuiesti singur acasa pixelul cand se arde...asa cum faceai cu lampile la tv-urile vechi.

#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Interesant este consumul de energie al unui 8K.....la 140 diagonala un Samsung 8K consuma peste 300W in timp ce un OLED la aceeasi diagonala consuma putin peste 100W....de preturi nici nu mai vb.
https://www.displays...rison/df91d07b2
La 207 diagonala un 8K Samsung consuma aproape 600W Posted Image

#24
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMediumPlayer, on 24 septembrie 2019 - 11:26, said:

E vorba de marketing-ul din spate. 7680 nu inseamna 8K (8000, sau 8192, ca sa fim mai corecti). Nici 3840 nu inseamna 4K, dar hai, putem fi indulgenti. Ideea e ca, pe masura ce se tot dubleaza

Cred ca ai o problema de intelegere!
4k sau 8k nu inseamna biti sau bytes.
Scalarea 1k, 4k sau 8k se face ca la dimensiunea colilor de hatie: A1, A2, A4, A5 etc. Cauta pe Gogu.
Vezi ca a explicat cineva pe pagina precedenta de unde a iesit 1920 si 1080.

#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
8K, marketing pentru botaniști ! Și eu am pus botu” să-mi iau un tv 4K de 55 și acu” fug în dormitor să mă uit la un Sharp Full HD vechi de vreo 7 ani care îmi oferă o scalare mai bună a imaginilor 1080i ! Posted Image

#26
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View PostSirius Ticalo, on 24 septembrie 2019 - 11:44, said:


Cred ca ai o problema de intelegere!
4k sau 8k nu inseamna biti sau bytes.
Scalarea 1k, 4k sau 8k se face ca la dimensiunea colilor de hatie: A1, A2, A4, A5 etc. Cauta pe Gogu.
Vezi ca a explicat cineva pe pagina precedenta de unde a iesit 1920 si 1080.
Eu am inteles ce-ai zis tu, tu ai inteles ce-am zis eu?

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mi-a plăcut aia cu: se fură consumatorul la pixeli :D
Care consumi pixeli bah? :D

#28
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postgeorge_alexandru, on 24 septembrie 2019 - 11:37, said:

Ar putea sa ii dea si ei ca rezerve in caz ca ti se mai arde cate unul...sa poti sa-ti inlocuiesti singur acasa pixelul cand se arde...asa cum faceai cu lampile la tv-urile vechi.
Nu se pot schimba, toti sunt lipiti, sudati unul de altul, nu se pot schimba individual, ei vor sa iti inlocuiesti tot TV-ul sau monitorul cand se ard unii pixeli, sa te jupoaie si mai mult de bani astfel, tot mai multe electronice au astazi componentele lipite si sudate impreuna, daca se strica ceva pe acolo, nu se mai poate repara produsul ci doar arunca si cumpara altul nou.

#29
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Acum e drept ca la un CRT il inlocuiai mai lejer pixelul ca era mare si nu era lipit, la un 8K iti trebuie microscop si ai naibii pixeli ca mai sunt si lipiti intre ei ...

#30
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
In primul rand ca discutam de progresul tehnic , care noroc ca nu tine cont de doleanțele unora dintre noi
Nu de alta......, dar cred ca si in prezent după respectivii tot la CRT-uri eram
Rezoluția 8K a aparut ca o necesitate in marketing pt marile panouri existente pe stadioane
Este exact cum ne uitam comparativ in trecut la un film pe un sport de 31cm si un diamant de 63cm - Cred ca stitii pe care se vedea mai bine
Oricum tendinta actuala a producătorilor de tv -uri este ca cele mai dotate/performante tv -uri sa aibe de la 50" în sus
Deci daca noile tv -uri de 8k vor avea diagonala de la 55"/60" in sus .......este si in asentimentul producătorilor de tv -uri
Deocamdată prg tv 8K exista pe satelit , asa cum sa intamplat la inceputul formatului 4K
Prb in 8K este ca , codecul HEVC nu este atat de optimizat pt noua rezoluție si din câte știu eu , mi-e sa nu se repete povestea noilor tv -uri 4K care nu se putea vizualiza imagine , fiindcă nu avea implementat codec-ul necesar

#31
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostViorelsolar, on 24 septembrie 2019 - 11:45, said:

8K, marketing pentru botaniști ! Și eu am pus botu” să-mi iau un tv 4K de 55 și acu” fug în dormitor să mă uit la un Sharp Full HD vechi de vreo 7 ani care îmi oferă o scalare mai bună a imaginilor 1080i ! Posted Image

Cum poti scala ceva ce are deja rezolutia nativa a panoului pe care afisezi?
Poate are panoul Sharp-ului latenta mai mare si percepe ochiul tau imaginea mai fluida. Stii tu: o linie da, alta ba; frame-ul urmator o linie ba alta da.

#32
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View PostSirius Ticalo, on 24 septembrie 2019 - 11:44, said:


Cred ca ai o problema de intelegere!
4k sau 8k nu inseamna biti sau bytes.
Scalarea 1k, 4k sau 8k se face ca la dimensiunea colilor de hatie: A1, A2, A4, A5 etc. Cauta pe Gogu.
Vezi ca a explicat cineva pe pagina precedenta de unde a iesit 1920 si 1080.

View PostMediumPlayer, on 24 septembrie 2019 - 11:49, said:

Eu am inteles ce-ai zis tu, tu ai inteles ce-am zis eu?
Ca sa lamurim problema, poftim: https://www.extremet...-the-same-thing

Ce fraier am fost ca n-am pus in titlu, in paranteza, 7,7K.Posted Image

#33
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Candva vazusem pe internet ca unii sunt curiosi cum s-ar vedea o imagine in 16K.  
Pina sa se implementeze 8K in toata lumea, va trece mult timp. Abea e pe piata 4K.
Un TV cu 8K e foarte scump.

#34
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostPopaXXX, on 24 septembrie 2019 - 09:23, said:

Asta mi s-a parut si mie prosteala pe fata: 2K cica - dar de fapt e 1920 x 1080, 4K - dar e 3840 x 2160. De ce nu putea sa faca standardele din prima la cifre rotunde 2K sa fie 2000 x 1000 de exemplu, 4K - 4000 x 2000 si tot asa?

Si aspect ratio e 2:1 ?

#35
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMediumPlayer, on 24 septembrie 2019 - 12:39, said:

Ca sa lamurim problema, poftim: https://www.extremet...-the-same-thing
Ce fraier am fost ca n-am pus in titlu, in paranteza, 7,7K.Posted Image

Aaaaaaa:

"The term “4K” originally derives from the Digital Cinema Initiatives (DCI), a consortium of motion picture studios that standardized a spec for the production and digital projection of 4K content."

Deci esti frustrat ca toate panourile produse vreodata nu s-au construit pe baza unor standarde obscure care au vrut sa aibe puterile numarului "2" pe orizontala. Ma refer de la HD Ready in sus.

#36
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Deci nu-ti plac murele. N-ai inteles, las-o balta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate