Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intoarcerea in Europa - unde?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Nu vad nici o problema cu Porto pe primul loc.
De Zagreb vs Paris nu ma pronunt dar la preturi e o diferenta mare. Si daca nu ai bani degeaba e Parisul misto.

#56
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Intr-un oras mare gen Paris sau Londra iti trebuie minim 200k de euro pe an sau chiar mai mult de familie ca sa zici ca traiesti la nivelul middle class, desi nu cred ca se apropie de 100k plus in Minesotta.

Eu as merge pe Austria, la banii astia chiar si Viena o sa fie foarte ok.

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Middle class in Paris inseamna vreo 2000-2500E pe luna.

#58
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
De cate ori in viata ta ai fost la Paris? Cu 2000 de euro abia gasesti o chirie intr-o zona cat de cat acceptabila pentru un apartament in care sa nu dormi cu copiii in camera. 2500 daca vrei sa fii sigur.

Edited by nnestor, 23 September 2019 - 22:48.


#59
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Eu iti spun care e venitul de mijloc, adica middle class. N-am zis ca e ieftin.

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 24 septembrie 2019 - 01:37, said:

venitul de mijloc, adica middle class.
Aia cu 2500 euro sunt cam lower middle class si nu au cum sa o duca bine intr-unul din cele mai scumpe orase din lume.
Tu (ca multi altii) faci confuzia medium income → middle class
Vezi ca in Ro de exemplu venitul mediu e 3200 lei, care nu te califica nici pe departe pentru middle class.

#61
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017

View PostPurpura, on 22 septembrie 2019 - 03:50, said:

Ne gandim sa ne intoarcem in Europa. Si eu si sotul avem avantajul lucrului virtual, deci nu se pune problema unui job. Venit low six figures/an. Ce vrem - in principal sa ne fie familia mult mai aproape (ne-am gandit sa ne intoarcem in Bucuresti, dar ultima data cand am fost, am plecat cu un gust amar - poate o comuna pe langa Bucuresti atunci? Important e sa nu fie ai mei prea departe).

Alte tari luate in considerare: Grecia si Italia pentru clima si atmosfera chill, Germania pentru ca imi place spiritul si cam atat. Ideal vrem o tara in care putem sa inchiriem/cumparam ceva fara mare bataie de cap. Ai mei au putea sa vina sa ma viziteze/ sa stea cu noi relativ usor.

Deci?
Sudul Italiei.Clima placuta, viata ieftina.Grecia are clima placuta.De Turcia nu zic nimic, ca nu cunosc, decat ca are clima placuta in Asia.Zona de frontiera a Ungariei cu Austria.Viata mai ieftina in Ungaria si vecinatatea Austriei care iti ofera alte oportunitati.

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 24 septembrie 2019 - 07:34, said:

Aia cu 2500 euro sunt cam lower middle class si nu au cum sa o duca bine intr-unul din cele mai scumpe orase din lume.
Tu (ca multi altii) faci confuzia medium income → middle class
Vezi ca in Ro de exemplu venitul mediu e 3200 lei, care nu te califica nici pe departe pentru middle class.

Depinde.
Definitia economica insa e destul de clara si se refera la mijlocul distributiei veniturilor.

https://www.pewsocia...-losing-ground/

In this report, “middle-income” households are defined as those with an income that is 67% to 200% (two-thirds to double) of the overall median household income, after incomes have been adjusted for household size.7 Lower-income households have incomes less than 67% of the median, and upper-income households have incomes that are more than double the median.


Ce spui tu e o definitie care se folosea acum mai multa vreme in limbajul colocvial, dar nu cea "profesionala" sau folosita in ziua de azi.

View PostKarhu, on 24 septembrie 2019 - 07:34, said:


Vezi ca in Ro de exemplu venitul mediu e 3200 lei, care nu te califica nici pe departe pentru middle class.

Te clasifica cu siguranta ca middle class in Romania. EVident asta inseamna saracie fata de middle class din Elvetia.

Quote

Viata mai ieftina in Ungaria si vecinatatea Austriei care iti ofera alte oportunitati.

Limba face asta e solutie imposibila.

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvata_pa_batz, on 23 septembrie 2019 - 19:58, said:

Da da, Zagreb in fata Parisului
Daca e vorba de locuit, nu de vizitat, dintr-o suma x probabil traiesti mai bine la Zagreb decat la Paris, fara sa faci concesii majore la celelalte capitole (educatie, sanatate, timp liber etc).
Evident, sunt multe locuri mai bune/ prietenoase decat Zagrebul, de aceea in postul #23 nu am amintit de Croatia (desi traiesc si acolo expati americani).

View Postvrajitoruldinoz, on 24 septembrie 2019 - 08:42, said:

Te clasifica cu siguranta ca middle class in Romania.
N-as zice...
Middle class (oriunde, nu doar in Ro) inseamna sa ai locuinta ta, dotata si spatioasa, sa iti permiti hobby-uri, concedii, sa-ti permiti ingrijire medicala/ stomatologica de calitate, sa ai cate o masina buna  pt fiecare adult din familie, sa-ti permiti sa pui deoparte / sa investesti  etc, nu sa stai tremurand de stress si nerabdare sa-ti vina urmatorul salariu ca esti cu facturi neplatite, cum stau 80% dintre romani.

Edited by Karhu, 24 September 2019 - 08:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate