Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#631
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpetit_christian, on 10 ianuarie 2022 - 22:37, said:

Au avut dreptate tehnocratii de la UE sa interzica fierotaniile mai vechi de o anumita virsta. Sa cedeze un vagon incarcat cu ceva ADR, in vreun mare oras..... Nimic nu tine vesnic. Ce autobuze sunt la Ploiesti ?
Ala care s-a rupty era un Ikarus 280 (cred, aici ma bazez pe djl sa ma corecteze daca e cazul. Stiu ca 260 sunt nearticulate, iar 280 cu burduf). Mai au si niste MAN-uri facute prin Turcia, luiate de noi prin 2000, dar fara AC si care acum arata super-jegos. Mai au niste ProBus cefva mai noi, alea se pare ca au AC, iar acum vreo 2 ani au luat unele montate in Romania (Diamond Bus le zice), care sunt cam la fel ca Otokarele lui Firea.

Daca vrei, scriu si de tramvaie si trolee.

#632
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Scrie, daca vrei, dar sa stii ca nu ma pasioneaza subiectul. Am stat la Tm si am utilisat transportul in comun, dar nu stiu ce autobuze, troleibuz sau tramvaie aveau. Pt mine erau autobuze si troleibuz noi si faine si vechi si nspa. Tramvaieiele erau acceptable mai buna le ca alea de la Craiova si mai naspa ca alea de la Oradea

#633
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,648
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdjl, on 08 ianuarie 2022 - 20:15, said:

o mică componentă a acestei revoluţii au fost şi info chioşcurile. Măcar nu mai trebuia să aştepţi să întrebi pentru anumite chestii. Dar nu prea au fost aşa de multe. Mai ţin minte 2: unul la "Bucur Obor", unul la A.S.E. Nu mai ştiu care dintre cele două a avut touch; probabil cel la A.S.E.; unul nu era cu touch, avea butoane în stânga şi în dreapta.




Vă recomand să vizitaţi Muzeul U.P.B. (Politehnicii) din Bucureşti, localizat în Corpul M de la Polizu. Luni - Vineri, 10-14, telefon 021.402.39.55. De fapt tot complexul de la Polizu merită vizitat, că e un mic oraş în interiorul unui mare oraş.
Erau in gara Basarab si in Gara de Nord.
Cu butoane.


Am facut 6 ani de scoala acolo.
Frumos de tot.

#634
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKokoshmare, on 13 ianuarie 2022 - 18:49, said:

Neaceasca, încearcă shaormele cu un vin alb sec sau demisec. Vei descoperi noi senzații, cu apa mai mult sleiesti ce ai pe gușă.
Nu trebuie sa mergi cu sticla după tine poți sa iti comanzi acasă sau sa te duci și te intorci repede de la shaormarie acasă.
Shaorma e parte din plimbarea de weekend. La intoarcerea din traseu ma opresc la shaorma. O mananc acasa, nu acolo. Oricum din martie 2020 sala de mese e inchisa.

Pacat ca problema cainilor maidanezi (comunitari) a persistat pana in 2017-2018. Din cauza lor nu exista sa fiu pe strada mai tarziu de ora 21-22. Dupa aia a venit pandemia cu restrictii cretine in 2020. Am scapat de ele prin vaccinare.

Numai disparitia cainilor a facut posibila shaorma noaptea. Si mai mult de una pe saptamana, adica 2, rareori 3. In vremurile de aur ante 2014 luam miercurea una pe fuga la pranz. Shaorma si nema condus masina, singurele 2 minusuri ale celor mai fericiti ani. Mi-ar fi parut rau in 2021 sa nu pot conduce masina pentru Muzeul Lampilor. Primul transport a fost in 19 aprilie, o tronconica.

Shaorma a aparut in Slatina in 2003-2004 dar nu am mancat. In toamna 2006 am incercat prima oara la Bucuresti. Geniala si ca gust si ca design din start mi s-a parut.

#635
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am mai spus că am mâncat prima dată shaworma pe litoral la Costineşti în 1997. Nu mi-a plăcut atunci prea mult că avea mulţi cartofi, cam neprăjiţi în profunzime, adică genul de cartofi care nu-mi plac. Cum am ajuns să fiu mare fan shaworma/kepab, nu mai ştiu, probabil de curiozitate. Cred că am început să mănânc înainte să se deschidă cea de lângă mine, că era una a cărui denumire îmi scapă în blocul semicerc de pe Şos. Ştefan cel Mare * Nr. 240 (colţ cu Cal. Moşilor); era şi patiserie pe acolo... mişto. O dată am luat shaworma înainte să mă duc la înot la "Miramar" (ultima dată era pe bază de abonament). Pe atunci înotam mai mult şi puteam să înot mai mult. Bazinul ăla are 2 metri adâncime. Din acel bloc îmi luam şi dischete (floppy discuri), că erau 2 magazine.
Pe vremuri shaworma şi kepab erau la fel ca "Inter", înalte şi cu conţinut bun, acum sunt ca un turnuleţ modern...
Dacă v-aţi uitat la videoclipul cu "Cine a pus shaworma în drum" să-mi spuneţi ce aţi văzut ciudat pe acolo.
Nu mi se pare că merge shaworma cu dulce. Dar cozonac cu muştar dulce sau clasic   :greedy:   Auzită de la tatăl meu, am gustat şi mmm.
Mai mâncam arahide în ciocolată de la "Excelent". Bunicele. Stafide nu ştiu dacă aveau. Aveau şi magazin la intrarea în curtea din fabrica care era lângă Pro Tv (era   :disgust:  ), unde are acum trustul Pro(stie) acele monitoare de afişează toate posturile lor. Te poţi benocla la ele aşa cum făceai la ecranele  televizoarelor în anii '90, când unii aveau încă alb negru sau nu aveau decât un televizor
în casă.

* într-un ziar (probabil "Libertatea") se dădeau nume de familie ciudate de la Români. Una dintre ele: Ştefan cel Mare. Verificat în cărţile de telefoane şi există.

În 2004 am primit şi videocasetofonul de la bunici. De l-aş fi avut din 1998, cu câte v-aş fi delectat. Dar cică "nu învăţ" (de parcă nu găseam alteceva de făcut). Acum am altul, că ăla trebuie restaurat. Dar şi aşa am tras unele chestii şi poate pe viitor am să digitizez din "Animat Planet Show".
Îmi pare rău că în 2008-2009, deşi aveam mai multă minte, nu am insistat să facă poze de la etajul 22 din "Inter". La 2 foste fabrici am depus cere (una dintre ele "Hotel Caro"), cred că şi la "Pro" am depus, dar 0 răspunsuri   :disgust:  La una dintre celelalte 2, fosta de ulei de pe Şos. Progresului ("Trafic Greu")/Str. Spătarul Preda/Şos. Viilor a mai depus şi altcineva, dar tot nici un răspuns. De aceea evit "Bungee România".
Treunuleţul cred că l-am luat mai târziu. Şinele corodate, am dat banii pe altele, dar nici că l-am întins de mai mult de câteva ori. Că nu am loc şi de el. Mă întreb, cum ar fi să existe vagon cu shawormeri   :greedy:   Oare există shaworma vegetală (era să scriu digitală)... shaworma cu hribi cum ar fi?

#636
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpetit_christian, on 14 ianuarie 2022 - 07:59, said:

Scrie, daca vrei, dar sa stii ca nu ma pasioneaza subiectul. Am stat la Tm si am utilisat transportul in comun, dar nu stiu ce autobuze, troleibuz sau tramvaie aveau. Pt mine erau autobuze si troleibuz noi si faine si vechi si nspa. Tramvaieiele erau acceptable mai buna le ca alea de la Craiova si mai naspa ca alea de la Oradea
Nu scriu pentru ca am mai scris pe alte topicuri. Dar scriu totusi ca eu cand eram student in "minunatul" Ploiesti (la sfarsitul anilor 90, pana in 2000), speram sa vina un Ikarus, pentru ca erau mult mai bune decat alea romanesti. Dar cred ca deja aveau vreo 15-20 de ani pe atunci, iti dai seama in ce stare sunt acum, daca mai exista. La fel pentru tramvaie: cand au aparut astea "noi" (defapt birjarite la maxim in Potsdam), am zis ca l-am apucat pe D-zeu de un picior. Erqau 10 clase peste alea romanesti de le tot lauda djl. Dar asta era acum 20 de ani. Iar cand au refacut liniile, au pastrat aceleasi rable. Sper totusi sa le vina mintea la cap si sa inlocuiasca flota.

#637
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Nici la Tm nu erau tramvaie grozave, dar iti faceai treaba cu ele. Cind am vazut la Oradea tramvaie le noi, in 2009 mi a pocat fata, parca erau racheté spatiale.

#638
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Incepand de vinerea trecuta am ascultat cu deosebita nostalgie imnurile Liberty Parade 2005, 2006 si 2007. Primul, Surrender, nu prea l-am ascultat pana acum, dar mi-a creat vineri la prima auditie o nostalgie foarte mare dupa acele vremuri si mai ales dupa vremea acelor ani, acum fenomenele meteo lipsind chiar si cele normale, nu mai zic de cele extreme pentru care practic am trait mereu, au fost motivul meu de a trai, eh, ia-le de unde nu sunt incepand cu 2018, an fatidic pentru vremea din zona Slatinei.

Imnul Liberty Parade 2005, Activ & DJ Optick-Surrender; in 2006 Feel (in 2007 mai e un Feel de la DJ Rhynno cu Sylvia, buna si piesa aia, Sylvia buna pentru cei ce vor tipe inalte, mi se pare ca e ditamai calul in acel clip, hmm, prin 2001 la mare tata folosea notiunea de cal la fetele inalte, dupa ce inainte le zicea berze) si in 2007 Crazy, toate 3 piesele Activ cu DJ Optick, trupa Activ insemna Rudy, Avi si Oana Nistor, o tipa foarte draguta dar fara sani (mari).

Activ mi-au placut mult chiar pana in 2008, au avut 4 ani de glorie, de la Doar cu Tine din 2004. Cred ca incepand cu 2008 cand deja a venit curentul Popcorn Dance, nu s-au mai incadrat pe piata. Si Popcorn Dance a fost curentul celor mai fericiti ani ai mei, perioada 2010-2013, vremea nu a mai fost chiar asa de spectaculoasa (exceptand 2010 si 2012) dar fericirea mea era atat de mare ca aproape nu conta vremea, totusi, iarna 2012 a venit exact cand am dorit-o mai mult si m-a uns pe suflet, mai lansase si nebunul de Michel Telo de Brazilia nebunia cu Ai Se Eu Te Pego, un fel de declaratie excelenta a unui barbat pentru o tipa pe care o place la nebunie. Posted Image

#639
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Benny Benassi Satisfaction, varianta XXX

#640
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu le am cu mizica electronica mai noua. Imi plac Jarre, Vangelis, Kitaro, Tomita sau Adrian Enescu de la noi. Dar muzica asta de club mi se pare extrem de proasta: doar o tema de 3-4 acorduri repetata la infinit. (Sper sa nu se supere cei care asculta asa ceva, n-am nimic personal cu ei, doar nu inteleg acel tip de muzica, si am ascultat destula).

Pentru mine cea mai buna melodie din deceniul asta e o balada rock. Si cred ca poate concura cu baladele rock din epoca lor de aur:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fV4DiAyExN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#641
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place Electro-House şi din 2000 şi ceva. Că are ritm ce mă face să mă gândesc la fabrici şi uzine, transporturi, energetică (electrică)   B-)
Benny Benassi - "Satisfaction" e o bună reclamă la scule   B-)  (nu vă gândiţi la prostii  :P   ).
Autobuzele "Ikarus" din Ploieşti erau prost întreţinute. Alea din Bucureşti erau mai întreţinute şi arătau mult mai bine. Ce-i drept, erau şi mai noi, din 1991-1993. Însă zornăiau geamurile la relanti   :disgust:   Din păcate, în loc să ajungă să deservească alte oraşe (că mai puteau circula câţiva ani), majoritatea au ajuns la fier vechi ...

#642
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKokoshmare, on 11 decembrie 2021 - 11:07, said:


Parca la cosmote dădeau atunci și Motorola Startac. Am luat și eu atunci de la cineva un telefon de asta pe lângă Ericssonul meu 628. Faza e ca nici acum nu mai știu ce am făcut cu startacul respectiv.
motorola startac a fost "mai in față" pron 1997-1999. Stiu sigur, ca avea mama de la servici. Cand m-am dus la scoala cu el, "aveam cu ce".

I-a uite, in ianuarie 1996 a fost lansat.

https://en.m.wikiped...otorola_StarTAC

Edited by tfmercedez, 19 January 2022 - 19:43.


#643
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Mai toate companiile care faceau telefoane in anii 90 si inceputul anilor 2000 ori nu mai exista (Sagem, Maxon), ori au fost cumparate de chinezi (Nokia, Motorola), ori au renuntat la telefoane dar fabrica alte chestii in continuare (Mitsubishi, Bosch, Siemens, Ericsson). Pe vremea aia Samsung practic nu exista pe piata telefoanelor mobile (dar vindeau televizoare si alte electronice), iar de chinezi nici nu se auzise.

#644
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Telefoane sub marca "Motorola" mai sunt produse, iar seria 'XPeria' de la "Sony" mai există şi azi. 'XPeria' erau telefoane mai fancy, pentru cei care voiau muzică, poze. "Sony"-"Ercisson" a scos unele telefoane bengoase, dar mie tot "Nokia" simple îmi plac. Erau la modă telefoanele cu clapetă şi cele slide... dacă se ducea banda conectoare, cam nasol. Care dintre slide şi clapetă erau poreclite "decapotabile"?   :huh:
"Sony", ca marcă în general nu mai e ca pe vremea <<It's a "Sony">> .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GsvNbTWAO0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S6nSYl9RucI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#645
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
N-am zis ca nu mai sunt produse Motorola si Nokia, dar sunt marci chinezesti acum. Multi le apreciaza, dar raman departe in urma alde Xiaomi si alti chinezi (si Huawei, pana sa se supere Trump si Google pe ei).

Cat despre SonyEricsson, a fost ca un fel de tranzitie intre fabricantul de echipament de telecom Ericsson si gigantul Sony, poducator de tot felul de chestii electronice. Ericsson au venit cu tehnologia, iar Sony cu marketingul. Incet-incet tehnologia a fost transferata spre Sony, iar suedezii au ramas sa faca ceea ce stiu mai bine: centrale telefonice, relee pentru telefonia mobila etc.

#646
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Am gasit usor pe Youtube doua melodii pe care le auzeam ocazional la Pro FM in anul 2001, la final de clasa a 9-a. Melodii electronice mai de nisa. Ar mai fi una pe care mi-as dori sa o re-gasesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VPiBLyrxXeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FiOpY6YtolI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Planet Funk Chase the Sun am remarcat acum ca la inceputul clipului se aude brum de 60 Hz de care poti avea la un sistem audio (defect) daca te afli in SUA si reteaua are frecventa de 60 Hz. Posted Image

S-au jucat cam mult cu stricat sunetul ca sa se auda precum un radio de buzunar. Pe vremea aia in 2001 descopeream bass-ul, sunetele de joasa frecventa din muzica si cum ele nu se aud decat pe difuzoarele mari, incepand sa urasc difuzorul mic de la radioul cu ceas, casetofoane vechi sau televizoare mici. Thomson avea difuzoare bune dar defecte.

Deci cumva la 15 ani cati aveam atunci, incepea sa mi se dezvolte urechea muzicala, sa-mi apara abilitati de sunetist, pe care nu le aveam pana atunci.

In Jamiroquai-Deeper Underground, alta melodie reascultata acum, dar din 1998, am remarcat o inalta (sunet acut) ce nu se auzea pe vremea aia (1999-2000) pe televiziunile muzicale, avand probabil o transmisie execrabila pe sunet.

Acuma, strict pe audio, chiar daca radiourile si televiziunile aveau emisie proasta pe vremuri, asta afecta doar inaltele sau stereofonia, bass-ul nu putea fi afectat decat de aparatura nasoala detinuta de mine. Mi se scurgeau ochii dupa orice boxa cu "gaura" de bass reflex :greedy:

#647
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam la faptul că Mircea Badea rar mai pune vreun ziar tipărit pe birou (ieri am vrut să cumpăr, dar se dau de seara la retur la "Imedio"... ce prostie, pe vremuri era de dimineaţă şi niciodată nu am înţeles prostia cu returul... poate cineva vrea să cumpere după 2 zile). Dar ca să vezi, la emisiunea de azi noapte avea chiar vreo 3. Zicea "Zincron" (sau era "Zircon"?) ne-a adus ziarele, după care nu mai aducea "Zincron" şi pe urmă a adus din nou, M.B. ţinând să menţioneze că nu e o greşeală că a zis "Zincron".
Tot pomenea prin 2008-2010 de "papuci" de la Jimmy Choo, când făcea referire la unele cu iubiţi bogaţi sau care erau ele bogate. Credeam că e o invenţie de-a lui asta cu Jimmy Choo, ca să facă cumva mişto, până într-o zi (din vremea aia, nu acuma) am căutat şi am văzut că chiar există Jimmy Choo: https://en.wikipedia...wiki/Jimmy_Choo
https://en.wikipedia..._(fashion_house)

Ce mă mai duceam la talcioc la Capu' lu' 14 (de partea opusă "Granitul"/"Cora" Pantelimon). Şi ăla chiar era talcioc. Nu găseam ceva de fiecare dată când mă duceam, dar găseam destul de des. Azi talciocurile...

Edited by djl, 01 February 2022 - 15:29.


#648
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Zirkon Media in vremurile de aur. Cand se vedea scris in spatele lui In Gurp. Apoi Man Pres. A revenit Zirkon acum?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate