Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#37
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
2006 am avut un nokia cu symbian, cred ca prima oara cand am intrat pe net de pe telefon...avea un fel de joystick in mijlocul tastaturii si cu ala miscai pointerul si dadeai click.

Attached Files



#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPopaXXX, on 21 septembrie 2019 - 08:20, said:

Se putea fenta relativ usor armata inainte devenind "student etern"

Ca un barbat adevarat! :D

#39
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmircea_rambo, on 21 septembrie 2019 - 10:01, said:


In toamna lui lui 2001, dolarul era 27000 lei. In vara lui 2002, a ajuns la 45000 lei. Asta pentru cine are impresia  ca astazi este inflatie.
Dolarul s-a stabilizat după decembrie 99 când România a fost invitata sa înceapă negocierile pe capitole cu UE. Întai a oscilat la 27000-30000 lei la dolar și pana în 2002 când s-a terminat și procesul de libera convertibilizare a rămas în intervalul 31000-34000 lei
http://www.infovalut...ar=1970&month=4

Odată terminat acest proces de transformare a leului în valuta free float (spre deosebire de leva bulgărească blocata în curs reglementat) piața neagră valutara a dispărut ca prin farmec. Casele de schimb blindate și păzite de ditai namilele care le protejau de coloratii foarte agresivi care mișunau pe acolo erau parte din simbolurile anilor 90.

#40
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 am avut o rată a inflaţiei incredibil de mare. În perioada 1991-1999 a fost per total de peste 500%.
Valutiştii când au început să dispară?
Şi la început de '000 au mai crescut preţurile, dar nu în halul din anii '90.
Ăla din poză e "Nokia" 6300?   Posted Image

View PostOwidiu, on 22 septembrie 2019 - 00:29, said:

2001-2003 primele telefoane cu display color, apoi dupa 2003 primele telefoane cu camera, iar apoi smartphone-urile.
Deceniul progresului tehnologic. SI la masini la fel, cel mai mult imi plac masinile de dupa 2005.
Intre 1990-1999 telefoanele nu au facut mult progres, doar la capitolul dimensiuni.

Mie îmi plac maşinile din maxim anii '80, poate început de anii '90. Iar unele dotări pe maşini nu-s chiar aşa de noi precum par.
În anii '90 existau unele telefoane mai avansate, dar erau scumpe, aşa că tot la modelele de bază rămâneau. "Nokia" 5510 (nu 5110) avea m.p. 3-uri, Communicatoarele 9000, 9110i şi 9210(i) (ăsta e apărut în 2000 şi avea ecran color) erau mini-laptopuri,
"I.B.M." Simon avea touch screen (1994),
în 1999 a fost "Ericsson" Smartphone R380 care avea ecran touch (şi dacă nu doreai să atingi direct ecranul tactil pliai peste el tastura)
iar primul telefon (sau printre primele) cu ecean multicolor (nu chiar color) a fost "Siemes" S10 prin 1997-1998.
Nu era mare fiţă să ai ecran color, că primele aveau contrastul şi luminozitatea proaste. Şi primele camere de telefon erau proaste, de făceai poze mai bune cu un aparat compact pe film (şi compactele pe film erau praştie pe lângă rangefindeuri, S.L.R.-uri cu peliculă de 35 m.m.).

View Postloock, on 21 septembrie 2019 - 03:35, said:

Am scris repede de pe telefon, asa ca scuzati literele aparute aiurea.
Nici scrisul nu mai e ce a fost cand in loc de tastatura fizica folosesti una virtuala peste care intra si autocorectia stupid chiar daca o tot opresti si mai mult incurca.
Iar daca vrei sa tastezi pe orizontala cu taste mai mari si doua maini, zona rezervata pt text e redusa la o banda foarte ingusta pe care daca ai deja setat la telefon default font mare, nu-ti incape nimic lizibil, doar o zoomare exagerata pe mijlocul unor litere de ja mijlovul cuvantului.
Si asta pe un S9 varf de gama.
Pe S2 se putea tasta bine merci pe orizontala, chit ca si atunci regretam o tastatura fizica de genul Nokia N8/9, si erau altele si mai bune cu 5 randuri fizice si tot ecranul liber.

De aceea prefer să tastez de la computer. Văd mai uşor, ecran mai mare, mai uşor cu tastutra fizică.

Edited by djl, 22 September 2019 - 11:11.


#41
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postdjl, on 22 septembrie 2019 - 11:10, said:

Mie îmi plac maşinile din maxim anii '80, poate început de anii '90. Iar unele dotări pe maşini nu-s chiar aşa de noi precum par.
În anii '90 existau unele telefoane mai avansate, dar erau scumpe, aşa că tot la modelele de bază rămâneau.
Dotarile aea erau folositoare doar daca erai CEO pe la o mare companie, altfel te uitai la ele ca rata la bariera. Tehnologia bluetooth a fost introdusa abia dupa 2000, iar tehnologia wap cred tot pe atunci.

View Postdjl, on 22 septembrie 2019 - 11:10, said:

Nu era mare fiţă să ai ecran color, că primele aveau contrastul şi luminozitatea proaste. Şi primele camere de telefon erau proaste, de făceai poze mai bune cu un aparat compact pe film (şi compactele pe film erau praştie pe lângă rangefindeuri, S.L.R.-uri cu peliculă de 35 m.m.).
Asa ziceam si eu cand citeam ca telefonul nu are decat 256 de culori, dar cand am vazut primul telefon chiar am fost incantat. Primele camere nu au fost grozave, dar important era ca puteai sa faci poze si fara sa cari dupa tine un aparat foto.

Sample de la 6600 (aparut in 2002):
https://www.gsmscore...71355850000.jpg
https://www.gsmscore...71492510000.jpg

Cu telefoanele din 2002 puteai sa intri pe internet.

Edited by Owidiu, 22 September 2019 - 13:13.


#42
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

View PostOwidiu, on 22 septembrie 2019 - 13:07, said:


Dotarile aea erau folositoare doar daca erai CEO pe la o mare companie, altfel te uitai la ele ca rata la bariera. Tehnologia bluetooth a fost introdusa abia dupa 2000, iar tehnologia wap cred tot pe atunci.


Asa ziceam si eu cand citeam ca telefonul nu are decat 256 de culori, dar cand am vazut primul telefon chiar am fost incantat. Primele camere nu au fost grozave, dar important era ca puteai sa faci poze si fara sa cari dupa tine un aparat foto.

Cu telefoanele din 2002 puteai sa intri pe internet.

Cred ca glumesti. Poate in america. In 2002 in Romania abia se spargea monopolul romtelecom la internet. Intrai prin dial-up.

#43
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Connex avea GPRS in 2002. Nu am folosit internetul pe telefon decat dupa 2005, dar am m-am jucat de cateva ori pe WAP pe un Alcatel cu mult timp inainte.

#44
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Monopolul "RomTelecom" la internet cred că ţinea de reţeaua principală. Că existau distribuitori privaţi şi de dinainte. Şi internet prin satelit.

#45
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
In 2002 am fost pentru prima oara in occident, inca erau franci, marci samd. M-au dus aia la un Auchan, si acolo am vazut prima oara cum baga o moneda de 10 franci ca sa deblocheze caruciorul de cumparaturi. Si eram...woww. Plus miracolul cecurilor...la casa scotea ala carnetul de cecuri, scria suma, semna si il dadea casieritei.
Tin minte ca incepusera sa bage la benzinarii plata cu cardul, direct la pompa.
Apropo, primul meu card, banca Tiriac, 2002 cred.

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Dar când a apărut încărcatul cartelei PrePay direct de pe telefon?   :huh:
Mai ţineţi minte că atunci când eraţi pe PrePay şi primeaţi apeluri telefonice, dacă depăşeaţi nu ştiu câte minute, primeaţi bonus?
Acum bulangii nu te mai lasă să plăteşti factura din punctele bonus acumulate la abonament   :(

#47
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Cand au introdus si planurile tarifare pentru prepay, asa era la orange.  
Prin 2007 la Vodafone aveau primele oferte pentru internet, aveai vreo 50mb :lol: Acum am 100gb iar umatorul abonament va fi cu internet nelimitat.
Aveam si cosmote, dar intre timp am renuntat la el cand au aparut ofertele cu minute nationale nelimitate. L-am mai folosit o perioada pana prin 2013 pentru serviciu, apoi cartela s-a ratacit printr-un sertar (avea un numar foarte usor de retinut, cumparat prin 2005) si dusa a fost.

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am avut si zapp. Am si o poveste cu ei in care au dat dovada de porcime.

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 21 septembrie 2019 - 21:56, said:

Pe bune ? Cu cafenele si terase faci orasul frumos ? Altii fac zgarie nori si sosele suspendate.
da ti se pare ca traiesc in new york? zic asa pentru nivel local e bine ..arata mai misto decat in trecut

wap am incercat si eu la un moment pe un telefon mai vechi....in fine nu ma pasiona wap-ul insa la sfarsitul liceului incepuse sa ma intereseze cum naibii pun o melodie pe telefon ca vroiam sa fac din el fel de media player...desi memoriile erau mici la nivelul anului 2005...
in schimb peste 1 an la facultate cautam ca disperatul cu sa fac sa mearga radio pe telefon insa preocupat cu altele nu mi-a trecut prin cap sa iau niste casti....ulterior m-am prins si am avut casti si telefon...ma mai intrebau unii "da tu ce asculti acolo in telefon de esti cu castile alea ?"....majoritatea bagau carduri sau aveau descarcate mp3-uri insa eu aveam muzica nelimitata pe radio...incepusem sa ma prind de radio 21 si pro fm....
asa incat unii aveau maxim 10 melodii...eu nelimitat ...
m-au luat la intrebari gen "cum naiba sa te folosesti de o chestie asa de veche ca radioul?" dar nu le-am spus ca aveam radio de muzica specializate , asa ca ascultam tot ce era nou

#50
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Lol, ce încuiaţi. Eu într-o zi m-am dus la şcoală cu un radio de mărime medie ("Sony" ICF-111) - antena în poziţie rabatată devenea şi mâner, dar nişte cretini puşi pe glume proaste l-au ascuns şi nu am mai repetat faza.

#51
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Am o revistă I.T. chiar din 2010.
În 2006 (poate chiar 2007) puteam naviga pe internet bine mersi cu un computer care avea procesor de 400 M.Hz. Nu aveam multe taburi deschise, dar pentru "Mozila" Firefox şi "Yahoo" Messenger mergea. Tare, nu? Acum nu ştiu dacă un 'Pentium' 4 mai poţi naviga la câte chestii inutile au browserele în ele.

Că tot am deschis subiectul cu Biblioteca lui digeiel , am şi un ghid "Pagi Tur" (scos de "Pagini Aurii") 2004-2005, pentru toată România.
Sorin Oprescu visa la autostrăzi suspendate prin Bucureşti şi şi eu am visat la un moment dat la bulevard suspendat. Dar e aiurea pentru confortul urban. Poţi face aşa ceva în zonele nou construite, cu clădiri de birouri la stradă şi cel puţin 14 m între geam şi pasaj. În rest, bulevarde subterane dacă vrei prin oraş.

Edited by djl, 24 September 2019 - 14:52.


#52
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Poti cu pentium 4.
Am un P4 luat prin 2004 si merge bine, cu Win XP. L-am verificat acum 3 luni ultima data.

#53
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

View PostKokoshmare, on 22 septembrie 2019 - 09:13, said:


Dolarul s-a stabilizat după decembrie 99 când România a fost invitata sa Ă®nceapă negocierile pe capitole cu UE. ĂŽntai a oscilat la 27000-30000 lei la dolar și pana Ă®n 2002 când s-a terminat și procesul de libera convertibilizare a rămas Ă®n intervalul 31000-34000 lei
http://www.infovalut...970&month=4

Odată terminat acest proces de transformare a leului Ă®n valuta free float (spre deosebire de leva bulgărească blocata Ă®n curs reglementat) piața neagră valutara a dispărut ca prin farmec. Casele de schimb blindate și păzite de ditai namilele care le protejau de coloratii foarte agresivi care mișunau pe acolo erau parte din simbolurile anilor 90.

Dolarul s-a stabilizat pentru ca dupa atacurile din septembrie 2001 a inceput sa se devalorizeze puternic desi pana atunci fusese la paritate cu euro. Insa leul a inceput sa se devalorizeze puteenic fata de euro pana prin 2004 cand trendul s-a inversat.

Deprecierea dolarului dupa 11 septembrie a fost una din cele mai mari golanii ale americanilor.

Edited by mircea_rambo, 25 September 2019 - 19:54.


#54
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
Nu chiar. Când a apărut euro în primul an  contrar tuturor așteptărilor a scăzut fata de dolar și de abia din 2003 l-a depasit
https://www.statista...-exchange-rate/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate