Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris repede de pe telefon, asa ca scuzati literele aparute aiurea.
Nici scrisul nu mai e ce a fost cand in loc de tastatura fizica folosesti una virtuala peste care intra si autocorectia stupid chiar daca o tot opresti si mai mult incurca.
Iar daca vrei sa tastezi pe orizontala cu taste mai mari si doua maini, zona rezervata pt text e redusa la o banda foarte ingusta pe care daca ai deja setat la telefon default font mare, nu-ti incape nimic lizibil, doar o zoomare exagerata pe mijlocul unor litere de ja mijlovul cuvantului.
Si asta pe un S9 varf de gama.
Pe S2 se putea tasta bine merci pe orizontala, chit ca si atunci regretam o tastatura fizica de genul Nokia N8/9, si erau altele si mai bune cu 5 randuri fizice si tot ecranul liber.

Edited by loock, 21 September 2019 - 03:38.


#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
in 2003 m am angajat si in 2004 mi am luat apartament, platind fabuloasa suma de 22.000 de dolari. Aveam un E30 si un Ford Orion diesel fara servo  :)).
Dupa ce a iesit base presedinte a doua oara, si a venit criza, totul s-a dus la vale, pana in 2011 cand am decis sa o tai din tara. Si acolo am ramas.
Tin minte 2000, pana prin 2005, se vindea fierul vechi la greu, si padurile...fierul s-a cam terminat, paduri inca mai sunt cateva hectare.
Nastase premier, supranumit 'arogantul', si inca un dubios, Dan Matei Agaton, ministrul turismului parca. Si Mitrea la transporturi. Au deschis o bucata de autostrada A2 de ne plimbam pe ea zici ca mergeai pe route 66.
Nu mai retin preturile, stiu ca un carton de Marlboro rosu era 450 de lei. Si mi-am luat o pereche de Adidas cu 280, sau doua milioane opt sute, de a lesinat maica mea, ca era cat pensia lu' vecinu.


#21
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEŞTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Eram mai sanatos :(

#22
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Era mai "rau" ca acum(nici acum nu e bine),dar parca altfel aveai pofta de viata.La vremea aia eram de-abia pe gacicareala,tone dă bere......Apoi inspre 2010 m-am mai linistit si eu.Oricum,cei frumosi ani sunt '95 - 2005 pt mine

 Cinevadragsiiubit, on 21 septembrie 2019 - 06:57, said:

Eram mai sanatos :(
Si eu :(

#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 mircea_rambo, on 21 septembrie 2019 - 00:03, said:

In 2001 am mers la recrutarea pentru armata. Am pierdut 8h din viata pe holurile alea, apoi trimitere la spital, facut investigatii. Dupa aia tot te chemau anual si trebuia sa aduci hartie de la facultate ca esti student.
Cum ai pierdut timpul, pentru noi a fost distractiv, intr-o zi la liceu, au venit oamenii de la armata si ne-au inhatat de la ore fara avertisment, ne-au dus cu autobuzul la un centru militar pentru recrutare, ne-am bucurat ca am scapat de scoala pentru o zi, am vorbit, am cantat, am facut caterinca, a fost frumos.

 edy_wheazel, on 21 septembrie 2019 - 00:13, said:

Si erai student sau doar aveai hartie?
Se putea fenta relativ usor armata inainte devenind "student etern" - te inscriai la facultate si dadeai adeverinte la centru militar cu care scapai de incorporare.
Nici nu trebuia sa faci de fapt facultate, te inscriai la una, daca aveai medii bune primeai un loc la fara taxa fara probleme, luai o hartie de la secretariat in prima luna de an universitar, te duceai cu ea la centrul militar si rezolvai problema. Pe urma puteai sa te retragi de la facultate, iar anul urmator repetai faza. Chiar si daca te inscriai la un loc cu taxa, daca te retrageai in primul semestru puteai sa iti incasezi banii inapoi.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 21 septembrie 2019 - 00:52, said:

Eu am votat contra acelei Constituţii. Doream desfiinţarea serviciului militar obligatoriu (lucru care ar fi trebuit făcut din anii '90, că şi aşa mai mult consuma resurse, pe lângă că chinuia oameni fără vină), dar fiind foarte naţionalist la vremea aia, nu mi-au convenit unele articole. Plus că cineva mi-a zis (şi a avut dreptate) că mulţi nici nu ştiu ce votează. Cred că cu ocazia am am primit moca la cutia poştală şi un exemplar al Constituţiei din 1991 (o mai am pe undeva).
O ducem mai bine şi din cauza investiţiilor (străine, dar şi Româneşti), dar a şi a creditelor. Să fim sinceri, fără credite, câţi şi-ar permite unele produse? (mai ţineţi minte anii '90?). Mai adaug pentru unele chestii şi eliminarea taxelor vamale, care le scumpeau cu mult.
Dar încă nu suntem demni nici măcar de anul 2010 la ce probleme avem. Şi încă nu am reuşit să construim o bază solidă.
Eu am avut teama de armata inca din copilarie, Constitutia din 2003 a fost primul meu vot pentru ca facusem 18 ani in iulie si am votat cu sete DA.

#25
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Anii 2000 ... oho ani buni! In 2000 mi-am cumparat prima masina - Oltena 12 TRS! SH evident! Aveam 26 de ani si eram tare mandru. Stiu, acum copii de 18 ani au BMW si Audi .... dar na atunci erau alte vremuri si deabia la 26 de ani am reusit sa strang 12 milioane sa imi iau aceea masina. Anul urmator in 2001 am cumparat prima mea casa. Ma rog casa e cam mult spus ... era o garsoniera in Mioveni. Cumparata cu 16 milioane. Micuta de 36 mp. Dar era a mea, cum se spune ....
Deci destul de buni acei ani ...

Edited by XL700VA, 21 September 2019 - 08:59.


#26
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
In toamna lui 2001 s-a modernixat calea ferata Bucuresti Ploiesti. Imi aduc aminte cum odata am facut 3 ore cu trenul de la bucuresti la ploiesti.
Er un acclerat care pleca la 17:00 din bucuresti. La bacau ajungem la 21:15, pretul era 120.000 lei, ca student plateam 66.000 de lei. La gara din bacau inca mai dadeau biletele in alea din carton. Intarzierile nu depaseau 15 minute, mai erau si exceptii dupa cum am spus mai sus.
Calatoria cu trenul era un bun prilej de socializare, nu era wifi, nu se asculta muzica la casti, se vorbea despre una despre alta, se legau prietenii.
In toamna lui lui 2001, dolarul era 27000 lei. In vara lui 2002, a ajuns la 45000 lei. Asta pentru cine are impresia  ca astazi este inflatie.


#27
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Eu țin minte că în 2004 a început bula imobiliară și prețurile la imobile au început să crească mult mai repede decât salariile.
În perioada aia îmi doream și eu, cu nevasta din dotare, să ne cumpărăm o nenorocită de garsonieră și chiar dacă ne creștea salariul la fiecare 6 luni, tot la fiecare 6 luni simulările ieșeau tot mai proaste. Posted Image  Prin 2003 îmi făcusem o firmă care în primii 3 ani mi-a mers foarte prost, practic eram nevoit să mai am permanent un job pe lângă ca să mă descurc cât de cât cu banii. În cele din urmă prin 2006, în fine, am început să cresc, prin 2007-2008 tăiam facturi de sute de mii de lei, nevastă-mea avea un salariu de 3 ori mai mare decât în 2004 și cu toate acestea eram complet neeligibili pentru achiziția unei prăpădite de garsoniere. Posted Image De la 10.000 de dolari în 2003, o garsonieră ajunsese 80.000 de euro în cel mai nenorocit cartier din București Posted Image
Acum nu se compară cu ce a fost atunci, practic orice tâmpit își găsește niște lăzi de cărat la Mega, la Profi, la Lidl etc. și ia din start un salariu care e echivalentul a 350 de euro. Cam cât era atunci salariul mediu. Posted Image „Rezistă” 12 luni, crește la 450. Și găsești locuință decentă la 45-50.000 de euro. La București mă refer. O familie fără studii chiar poate avea un start bun aici, cu condiția să îi placă munca, firește. E o fereastră de oportunitate care nu va mai dura mult pentru că deja încep să devină tot mai vizibile persoanele din Filipine, Nepal, Vietnam etc. E doar o chestiune de timp până când toți imigranții ăștia vor trece de la munca brută de pe șantier la munci ceva mai evoluate. Trebuie doar să știe să numere în limba română și să înțeleagă cum se zice la produsele de bază.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mircea_rambo, on 20 septembrie 2019 - 23:50, said:

Cand am trait mai bine ca acum?
Eu inainte de revolutie.

 Neaceasca85, on 20 septembrie 2019 - 23:57, said:

Traim bine dar si stresul muncii e pe masura si mai mare decat inainte.
Da, traim bine cu 260 euro in mana pe luna, cand doar chiria e 400-500 euro. Fain trai.

#29
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu preţul la locuinţe a arătat cât de patologică poate să fie prostia umană. De locuinţă ai nevoie, dar să dai 80.000 - 120.000 Euro pe o locuinţă din comunism, chiar situată în zone bune? Dar cred că a fost şi un refuz vis-a-vis de faptul că iară o putem duce mai rău.

 mircea_rambo, on 21 septembrie 2019 - 10:01, said:

In toamna lui 2001 s-a modernixat calea ferata Bucuresti Ploiesti. Imi aduc aminte cum odata am facut 3 ore cu trenul de la bucuresti la ploiesti.
Er un acclerat care pleca la 17:00 din bucuresti. La bacau ajungem la 21:15, pretul era 120.000 lei, ca student plateam 66.000 de lei. La gara din bacau inca mai dadeau biletele in alea din carton. Intarzierile nu depaseau 15 minute, mai erau si exceptii dupa cum am spus mai sus.
Calatoria cu trenul era un bun prilej de socializare, nu era wifi, nu se asculta muzica la casti, se vorbea despre una despre alta, se legau prietenii.
In toamna lui lui 2001, dolarul era 27000 lei. In vara lui 2002, a ajuns la 45000 lei. Asta pentru cine are impresia  ca astazi este inflatie.

Când s-a modernizat de la Ploieşti Vest spre Siania şi am mers cu un InterCity de la Bucureşti la Sinaia am avut 40 minute întârziere.
După aia am trecut puţin prin Ploieşti. Acceleratul de la Satu Mare a avut 5 minute întârziere...
Şi nu a fost singurul caz în care trenul cu rang mai mare s-a mişcat mai prost decât ăla de rang inferior.

Edited by djl, 21 September 2019 - 12:20.


#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Neaceasca85, on 20 septembrie 2019 - 23:41, said:

In aprilie 2000 m-am mutat la casa, in septembrie 2000 a inceput sa se furnizeze apa 24/24 la Slatina, din 2000 se puneau centrale de apartament si de casa la foc automat ca in 1998 decedase termoficarea care oricum a functionat execrabil.

In 2001 terminam clasa a 9-a si prindeam drag de Cronica Carcotasilor si multe alte emisiuni de la Prima TV care devenise postul meu preferat pana in 2004-2005.

Cu masinile greu de tot, desi Daewoo-urile se faceau la noi din 1996, dand clasa Daciei Mioveni, nu am reusit sa am un autoturism Daewoo, salivam la ele la vecini dupa mutarea la casa. 20 de ani cu Dacia 1410 1985-2005, un chin.

Perioada de saracie, greu de tot la mine cu televizoare sau frigidere noi, pana in 2006 am ramas cu aparatura veche din 1990 sau ante 1989 la electrocasnice.
idem ...
in 2001 intram si eu pe clasa a 9a si am intrat intr-o clasa pe care ulterior am regretat-o ...nu am fost chiar asa apropiat de colegi ...
ma uitam si eu la cronica carcotasilor care era emisiunea de baza in materie de critica.
pe vremea aia nu exista conceptul de televiziune de stiri , erau numai generaliste si nu era atata politica la tv....de asta si show-urile erau o placere ...divertis aveau show miercuri sau duminica...inca nu aparuse bendeac ...prin 2004 a aparut si trazniti in nato ....tot atunci si la bloc...ambele seriale de mana a 14-a
nu zic ca eram saraci dar nu ne p[ermiteam cu siguranta asa multe....mai tarziu a venit marirea de salarii la profesori si ne-am permis cate ceva
in anii aceia agricultura a fost la pamant pentru ca un dobitoc n-a mai dat subventiile atat de necesare ...in 2002 a fost asta...au falimentat multi atunci ..dobitocul era in guvernul adrian nastase
salile de internet erau pline , jucam mai putin ca astazi , maxim 1-2 ore
astazi sunt asa plictisit de internet....atunci nu stiam cum sa fac sa imi bag internet acasa .... eram mircar inrait....
atunci eram afon in tehnica , astazi stiu ceva mai multe ..
atunci orasul arata gri si urat ...astazi au aparut cladiri noi , marketuri , cafenele si terase etc....
industria a disparut cu totul , au ras interlopii absolut tot , pana si zidurile cladirilor au fost daramate...erau cateva fabrici aici din care astazi nu a mai ramas nici baza

 GoldMasters, on 21 septembrie 2019 - 01:15, said:

Cand am citit despre Steaua mi-ai trezit o mare nostalgie.Unde e Steaua de acum multi ani?Meciurile alea in mocirla..amintiri frumoase
colegii mei erau stelisti...eu rapidist ..evident de fiecare data se lasa cu acuze si etc la derby...dar se juca fotbal...si tribunele erau pline
pe atunci aveam pasiunea fotbalului...zilnic cumparam gazeta sporturilor si citeam fiecare articol
profii erau super de treaba la meciurile importante ne dadeau drumul mai devreme sa vedem meciurile...acum abia daca mai am chef de un meci...

 Owidiu, on 21 septembrie 2019 - 02:07, said:

Este subiectiv raspunsul. Cred ca erau destui care o duceau bine atunci fata de perioada actuala.
Cu 100 euo umpleai cosul la supermarket, astazi...

Orasele medii din provincie era mult mai populate si pline de viata, majoritatea tinerilor au plecat pentru studii sau joburi si nu s-au mai intors. In orasele mici situatia e si mai rea, toti sunt pensionari.
stai sa vezi la tara...satul in care s-a nascut tata e practic fantoma , numai batrani ...

 Crbl2001, on 21 septembrie 2019 - 07:12, said:

Era mai "rau" ca acum(nici acum nu e bine),dar parca altfel aveai pofta de viata.La vremea aia eram de-abia pe gacicareala,tone dă bere......Apoi inspre 2010 m-am mai linistit si eu.Oricum,cei frumosi ani sunt '95 - 2005 pt mine


Si eu Posted Image
eram adolescent atunci si era atat de frumos...problema e ca in timp vezi uratenia lumii si incepi sa te scarbesti...

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 karax, on 21 septembrie 2019 - 18:47, said:

astazi au aparut cladiri noi , marketuri , cafenele si terase etc....
Pe bune ? Cu cafenele si terase faci orasul frumos ? Altii fac zgarie nori si sosele suspendate.

#32
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În primul rând un oraş trebuie să aibă aspect de îngrijit. Nu va fi niciodată ca afară, dar se poate mai bine decât acuma.
Fotbalul e acum mai mult pentru imagine. Şi nu e singurul domeniu unde imaginea a dus calitatea în jos.
În anii '90 şi poate la început de '000 mergeam spre evoluţie. După aia a intrat involuţia în multe domenii. Pe mine mă disperă când se exagerează cu eco.

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am vazut prin 2000 o Dacie 1300 vai de capul ei, scotea un fum de-l taiai cu cutitul. Si ce scria pe masina ? Era masina unei filiale a nu stiu carei institutii locale ecologice. :/

#34
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Păi sunt unii care o ard de ochii lumii.
Fenomenul cu fabricile de diplome exista în anii '90 sau e apărut în anii '000?
Creditele alea accesibile pe unii i-au ajutat să ajungă la confortul modern, pe alţii i-au terminat. Dar au ajutat la distrugerea trecutului.  Posted Image
Printre primii care au avut acces la internet sau cel puţin într-o reţea de computere au fost studenţii din cămine.
Anii '000 au însemnat accelarea decăderii televiziunii. La nivel mondial.

Edited by djl, 21 September 2019 - 23:00.


#35
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 djl, on 21 septembrie 2019 - 22:51, said:

Păi sunt unii care o ard de ochii lumii.
Fenomenul cu fabricile de diplome exista în anii '90 sau e apărut în anii '000?
Creditele alea accesibile pe unii i-au ajutat să ajungă la confortul modern, pe alţii i-au terminat. Dar au ajutat la distrugerea trecutului.  Posted Image
Printre primii care au avut acces la internet sau cel puţin într-o reţea de computere au fost studenţii din cămine.
Anii '000 au însemnat accelarea decăderii televiziunii. La nivel mondial.
In '90 au aparut primele facultati care scoteau diplome pe banda rulanta.
Televiziunea a decazut abia dupa 2005. Prin 2005 parca aparuse prima televiziune online din Romania care fost un esec total.

#36
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
2001-2003 primele telefoane cu display color, apoi dupa 2003 primele telefoane cu camera, iar apoi smartphone-urile.
Deceniul progresului tehnologic. SI la masini la fel, cel mai mult imi plac masinile de dupa 2005.
Intre 1990-1999 telefoanele nu au facut mult progres, doar la capitolul dimensiuni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate