Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#1
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Propun ca pe acest topic sa vorbim de primul deceniu al secolului xxi.
Un deceniu de mari transformari, in care viata oamenilor s-a schimbat foarte mult.
Anul 2001 a gasit o Romanie trista si saraca. Omul de rand avea un salariu de aproximativ 100 dolari, din care abia isi mai ducea zilele. Concediul la mare era un lux, principala distractie a romanului era uitatul la tv. Cei cu bani descoperisera internetul, unde se statea ore intregi pe chat.
De asemenea, telefonia mobila prinsese foarte mult. A avea telefon mobil era inca un semn al bunastarii, dar tarifele incepusera sa scada. Pe vremea aia, a lucra la Connex sau la Dialog era ceva. Imi aduc aminte, era o adevarata placere sa ma duc sa platesc telefonul lui taicamiu, era plin de gagici misto, cum vezi astazi pe la corporatii. Firmele de constructii incepeau sa ia avant, incepea timid sa se construiasca.
In Bacau il aveam primar pe Dumitru Sechelariu care era la vremea respectiva cel mai gospodar primar din tara. Acesta a schimbat total aspectul municipiului, asfaltand toate strazile si a impus comerciantilor sa isi monteze tamplarie cu geam termopan. De asemenea fatadele blocurilor au fost vopsite, acest lucru dand orasului un aspect deosebit. Orasul insa suferea in saracie, era plin de oameni disponibilizati de la marile platforme industriale care nu isi gaseau rostul. A fost un prim val de plecari in Italia, Bacaul fiind primul oras din Romania de unde oamenii au plecat masiv spre aceasta tara. Insa atunci in 2001, orasul inca traia, mandria locala era foarte puternica, imi aduc aminte cum se aduna lumea pe stadion la un meci cu steaua, dinamo sau rapid si de cate ori au plecat batuti atat pe teren dar si in afara lui. Bacaul avea nu numai echipa de fotbal dar si galerie. Lider era un oarecare Gabi Olamdezu.
Dumitru Sechelariu schimbase denumirea stadionului in Stadionul municipal "Dumitru Sechelariu". Fusese modednizat si s-a montat si instalatiune de nocturna.
In 2001,nationala de fotbal si-a inceput decaderea ireversibila. Gica Hagi a preluat nationala, dupa ce Boloni a fugit ca un las. Am terminat grupa de calificare la mondial pe locul 2 dupa Italia si am ajuns la baraj cu modesta echipa a Sloveniei. Am pierdut cu 2-1 in deplasare si n-am reusit decat 1-1 la Bucuresti, ramanand acasa dupa un deceniu de calificari.
In 2001 incepea lumea sa isi monteze centrale de apartament. La noi pe scara si-au montat atunci centrala vreo 3-4 vecini. Dacia lansase modelul Supernova, o varianta imbunatatita a daciei nova. Costa vreo 4000 de dolari.
Moneda euro tocmai se lansase si avea valoare aproximativ egala cu dolarul. Romanii incepeau sa foloseasca bancomatele.
In 2001 am dat admitere la facultate la upb. Nu a fost concurenta prea mare, majoritea se inghesuiau la ase sau la drept. Bucurestiul arata deplorabil, am ramas socat de mizerie, pe la magazine erau inca usile alea metalice i inscriptiile de pe vremea comunismului
Se deschisese mall vitan care era cel mai smecher loc din bucuresti, probabil si din tara. In rest nu prea existau centre comerciale si supermarketuri.
Foarte multi oameni lucrau inca la marile uzine, la Faur in 2002 cand am fost in practica, uzina avea 4000 de angajati. De asemenea, ude este astazi Mall Afi Cotroceni exista uzina Umeb care fabrica motoare electrice de tractiune. Bucurestiul arata ca dupa razboi, plin de cladiri neterminate (celebrele circuri ale foamei, dar si blocuri etc).Mai ales cand le priveai printr-un geam al unui rapan de autobuz dac, si cu picioarele ude din cauza incaltamintei de proasta calitate, viata nu era deloc roz. Cine credea atunci ca viata noastra se va schimba atat de mult?
Imi aduc aminte ca inca mai era fabrica de bere Grivita undeva in zona Basarab care producea berea Gambrinus la litru, care era foarte buna. Vizavi de Apaca era o fabrica ceva, se numea Pumac, n-am stiut niciodata ce produceau. De asemenea erau niste linii de cale ferata cum te duceai spre facultatea de automatica.
In 2002 uzina Rocar care producea autobuze isi dadea eternul sfarsit. Muncitorii au incercat sa blocheze soseaua giurgiului, dar au fost batuti de jandarmi. Putina lume mai stie lucrurile astea.
In 2002 s-a aprobat aderarea Romaniei la Nato. A venit bush la bucuresti sa vorbeasca multimii in piata constitutiei. M-am dus si eu sa dau mana cu cel mai puternic om al planetei, insa evident nu am reusit.
Manelele erau la putere in acei ani. 60-70% din populatia romaniei asculta manele. Adrian Minune, Vali Vijelie, Florin Salam, Adi de la Valcea. A aparut si Reo Fantastick. Chiar la facultate, aveam multi colegi manelisti, astazi ar parea ireal. Unul din ei era manelist inrait, astazi este mare smecher pe la nu stiu ce coroporatie. Ia sa-i zica cineva, mai tii minte ba coaie cand ascultai Florin Salam Fermecatoru si te dadeai smecher in fata fetelor cu oltcitu lu tactu?
Ca tot vorbim de masini, cine avea daewoo de la craiova era barosan.
Espero, Cielo, Leganza, Nubira, Tico, Matiz. Am scapat ceva?
Oricum erau pe final, Daewoo a vandut pachetul majoritar statului roman, si vreme de cativa ani, pana sa vina Ford, la noi au continuat sa fie produse aceste modele.
Pe vremea aia romancele incercau sa agate straini pe internet incercand sa scape de saracia din Romania.
Se mergea foarte mult la turci cu vestitele autocare Ortadoglu.





#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
In aprilie 2000 m-am mutat la casa, in septembrie 2000 a inceput sa se furnizeze apa 24/24 la Slatina, din 2000 se puneau centrale de apartament si de casa la foc automat ca in 1998 decedase termoficarea care oricum a functionat execrabil.

In 2001 terminam clasa a 9-a si prindeam drag de Cronica Carcotasilor si multe alte emisiuni de la Prima TV care devenise postul meu preferat pana in 2004-2005.

Cu masinile greu de tot, desi Daewoo-urile se faceau la noi din 1996, dand clasa Daciei Mioveni, nu am reusit sa am un autoturism Daewoo, salivam la ele la vecini dupa mutarea la casa. 20 de ani cu Dacia 1410 1985-2005, un chin.

Perioada de saracie, greu de tot la mine cu televizoare sau frigidere noi, pana in 2006 am ramas cu aparatura veche din 1990 sau ante 1989 la electrocasnice.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mircea_rambo, on 20 septembrie 2019 - 23:31, said:

Cine credea atunci ca viata noastra se va schimba atat de mult?
Ti se pare ca acum traim bine ?

#4
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

 Ion_de_la_Raion, on 20 septembrie 2019 - 23:48, said:


Ti se pare ca acum traim bine ?

Cand am trait mai bine ca acum?

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Traim bine dar si stresul muncii e pe masura si mai mare decat inainte.

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 mircea_rambo, on 20 septembrie 2019 - 23:31, said:

Propun ca pe acest topic sa vorbim de primul deceniu al secolului xxi.
...
al secolului al XXI-lea.

#7
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
In 2001 am mers la recrutarea pentru armata. Am pierdut 8h din viata pe holurile alea, apoi trimitere la spital, facut investigatii. Dupa aia tot te chemau anual si trebuia sa aduci hartie de la facultate ca esti student.
In 2004 am votat modificarea constitutiei si desfiintarea serviciului militar.
Imi aduc si acum aminte cum umblau militarii cu valizele alea de lemn uriase.
In iarna lui 2001 s-au introdus noi garnituri de metrou Bombardier in bucuresti. Parea o doferenta de la cer la pamant.

#8
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 Ion_de_la_Raion, on 20 septembrie 2019 - 23:48, said:

Ti se pare ca acum traim bine ?
Ce ziceti ? asai ca e buna intrebarea  de mai sus !,cum vi se pare ?acum in 2019 o ducem mai bine ?

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 mircea_rambo, on 21 septembrie 2019 - 00:03, said:

In 2001 am mers la recrutarea pentru armata... Dupa aia tot te chemau anual si trebuia sa aduci hartie de la facultate ca esti student.

Si erai student sau doar aveai hartie?

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am votat contra acelei Constituţii. Doream desfiinţarea serviciului militar obligatoriu (lucru care ar fi trebuit făcut din anii '90, că şi aşa mai mult consuma resurse, pe lângă că chinuia oameni fără vină), dar fiind foarte naţionalist la vremea aia, nu mi-au convenit unele articole. Plus că cineva mi-a zis (şi a avut dreptate) că mulţi nici nu ştiu ce votează. Cred că cu ocazia am am primit moca la cutia poştală şi un exemplar al Constituţiei din 1991 (o mai am pe undeva).
O ducem mai bine şi din cauza investiţiilor (străine, dar şi Româneşti), dar a şi a creditelor. Să fim sinceri, fără credite, câţi şi-ar permite unele produse? (mai ţineţi minte anii '90?). Mai adaug pentru unele chestii şi eliminarea taxelor vamale, care le scumpeau cu mult.
Dar încă nu suntem demni nici măcar de anul 2010 la ce probleme avem. Şi încă nu am reuşit să construim o bază solidă.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 djl, on 21 septembrie 2019 - 00:52, said:

Doream desfiinţarea serviciului militar obligatoriu  că şi aşa mai mult consuma resurse...

Militarii erau mana de lucru ieftina, mana cereasca pentru stat.

#12
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Cand am citit despre Steaua mi-ai trezit o mare nostalgie.Unde e Steaua de acum multi ani?Meciurile alea in mocirla..amintiri frumoase

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 GoldMasters, on 21 septembrie 2019 - 01:15, said:

Cand am citit despre Steaua mi-ai trezit o mare nostalgie.Unde e Steaua de acum multi ani?Meciurile alea in mocirla..amintiri frumoase

In 2000 nu puteai sa calci cu bocancii pe gazonu' din Ghencea cand ploua, iti ramanea gazonu' pe bocanci.

Edited by edy_wheazel, 21 September 2019 - 01:32.


#14
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 csoka2002ro, on 21 septembrie 2019 - 00:10, said:


Ce ziceti ? asai ca e buna intrebarea  de mai sus !,cum vi se pare ?acum in 2019 o ducem mai bine ?

Mult mai bine, nici nu si are rostul intrebarea.

#15
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Este subiectiv raspunsul. Cred ca erau destui care o duceau bine atunci fata de perioada actuala.
Cu 100 euo umpleai cosul la supermarket, astazi...

Orasele medii din provincie era mult mai populate si pline de viata, majoritatea tinerilor au plecat pentru studii sau joburi si nu s-au mai intors. In orasele mici situatia e si mai rea, toti sunt pensionari.

#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 edy_wheazel, on 21 septembrie 2019 - 01:18, said:

In 2000 nu puteai sa calci cu bocancii pe gazonu' din Ghencea cand ploua, iti ramanea gazonu' pe bocanci.
Dar era Steaua in prima liga,stadionul plin cu galeriile care cantau permanent.Chiar si meciurile de la tv aveau alt farmec inainte.

Edited by GoldMasters, 21 September 2019 - 02:12.


#17
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Neaceasca85, on 20 septembrie 2019 - 23:57, said:

Traim bine dar si stresul muncii e pe masura si mai mare decat inainte.
In perioada aia, daca aveai firma si venea controlul stiai din start: platesti o spaga si o amenda. Astazi daca ai firma, pe langa spaga si amenda iti mai si inchide afacerea sau te trimite la racoare. Cheltuielile cu firmele au crescut din acest punct de vedere.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu am votat impotriva constitutiei care e o imbecilitate de la primele randuri.
Am fost chiar presedinte de camera de votare atunci...

Era mult mai bine in anii '90, si dupa 2001 lucrurile se degradeaxa an de an si zi de zi, unele deja fiind complet pierdute de 10 ani.

Garniturile bombardier au fost o catastrofa, chiar daca la prima vedere aratau o idee mai bine, nu doar ca au niste bare aiurea in drum, dar sunt zgomotoase, trenul de rulare e mai prost si uzeaza sinele mult mai rau, implica costuri mult mai mari de mentenanta, si de parca asta nu era deja ridicol si absurd, sunt si mai mari decat era spatiul disponibil si a trebuit sa taie toate peroanele ca sa incapa metroul, de noaptea mintii, si pe langa grozavia asta, cand intra pe linie cele vechi, ramane luft foarte mare si trebuie atentie sporita sa nu-ti intre picioarele acolo...

Fructele si legumele cu gust sunt mult-mult-mult mai greu de gasit.
La multe e chiar o minune cand mai gasesti bune, iar eu nu iau decat foarte bune...
Chiar si carnea e mai proasta, si unele mezeluri care ersu gustoase nu mai au gust, insa oricum nu mai mananc din 2001 deloc mezeluri pt ca sunt lline de nitriti si fac urticarie, si nici sucuri nu mai consum.
Masline cu gust de masline nu se mai gasesc deloc din anii '90.
Acum au inceput sa falsifice chiar si uleiul cel mai premium de masline, aka care costa triplu cat unul deja scump...
Ciocolata cu gust de ciocolata nu se mai gaseste nicaieri din 2008, si asta pt cine lua de la clubul diplomatilor sau de afara, pt ca altfel era extrem de rara in Ro inca din '96 de cand Milka a inceput sa trimita din Germania si apoi din alte parti..., Nestle swiss nu se mai gaseste de prin '98 sau maxim 2001, apoi doar sub brandul Cailler ka clubul diplomatilor pana in 2008 cand s-a inchis, spropo nici asta nu mai e si pe langa shop acolo se fscesu nunti de pomina, acum Nestle vine facut in Franta cu gust zero dar si sub brandul Cailler swiss made are gust zero de ciocolata...,. iar de neagra de 57 de la Kohler care se gasea rar in anii 90 ce sa mai zic ca e deja SF pt majoritatea pt ca chiar si cei mai putin tineri nu au habar ce-i aia ciocolata neagra buna.
A disparut chiar si berea cu gust clasic de bere, fie ca e vorba de fabricata in Ro, ca de efes facut in Cehia iar e SF pt majoritatea...
A inceput sa scada calitatea produselor in toate domeniile, inclusiv produse super premium unde chiar e absurd pt ca pretul nu era o problema.
A inceput sa scada de la zn ka zn si cslitatea celor facute in China, dar chiar si asa dejs de prin 2005 cele chinezesti sunt in general catastrofsl mai bune devat cele facute in Europa pt ca s-a prabusit groaznic calitatea celor facute in zona.
Tefal Franta e Moulinex rebranduit, si ambele proaste, in timp ce Tefal China sunt aproape cum se faceau inainte si la tigai si la blendere si altele.
Balamalele de mobilier sunt multe mult mai proaste, de ex FGV erau f bune in anii 90, chiar daca preferam si atunci hetich, salice, blum, grass, etc. Acum se rup...Iar Grass din 2010 au venit cu lamela elastica in loc de arcul SF avut inainte, a disparut deja orice motivatie mai ales ca permit reglaj mai putin decat blum, si de oarca nu era destul, ca sa fie de noaptea mintii scum sunt facute din zamac cromat in loc de fier cromat...
Si amortizoarele blum erau mai bune cu ani in urma, etc.
A scaxut si calitatea sculelor industriale, au joc mai mare in carcase, si la mandrina, cablurile sunt din ce in ce mai putin cauciucate sau flexibile, valizele, carcasele si insertiile TPU si TPE sunt incomplet polimerizate si miros a stiren, tolele din statoare si rotoare se deksmineazs uneori chiar la modele de top profesionale varf de gama, unele scule cu brand profesional recunoscut au angrenaje foarte proaste care se strica repede, iar unfke xcule hobby care in snii 80 si 90 era f decente, de ex bosch verde, deja dupa 2001 sunt catastrofal de proaste, cu piese de noaptea mintii de cretin facute. Iar de brandurile care erau so-so si inainte, de genul b&d, ce da mai zic de astea de acum, cand deja te enervezi cunele profi de la Makita si Bosch albastru, DeWalt are de cativa ani unele modele teapa chiar mai rau si trebuie atentie mare la model, AEG tools a fost luat de chinezi si nu mai e acelasi lucru, etc.
In IT din 2008 a disparut Abit si DFI care erau tatici la placi de baza, si a scazut calitatea si ka ceilalti, insa preturile sunt mai mari si chiar mult mai mari, zbsurd de mari dzca vrei ceva mai pricopsit si tot nu sunt la fel de fiabile. Supermicro nu orea gasesti in Ro decat pt servere chit ca fac si pt PC, doar intel insa nu si pt AMD.
HDD urile sunt mult mai putin fiabile.
SSD urile acum se fac uzual cu TLC si QLC care e in sine o aberatie.
Windows are o gramada de bube, iar linux inca e complet inutilizabil pt progtame serioase de CAD CAM si nu numai, nu e stabil cu ele.
Toate CPU/GPU/MB din ultimele 2-3 generatii nu au suport decat pt win 10 si nu functioneaza bine cu SO mai vechi.
De prin 2013 internet explorer care era foarte bun inainte, reda fain continutul, si rapid, desigur instakat bine pe sisteme decente, a devenit brusc inutilizabil, iar chrome si alteke redau mai aiurea continutul, cu mai multe erori si modificari.
Nu se mai fac monitoare CRT de PC (nu vorbim de ciudatenii de broadcast rare si absurd de scumpe), si mai e de asteptat pana la true microLED sau true Qdot fara LCD, si LCD urile IPS/VA/PLS au toate latenta reala  mare, chiar si cele specificate optimist au latenta mult mai mare si prin fortare oe fast dau erori de redare care le fac inutilizabile, apoi au toate si lag foarte mare de care e posibil ss nu scspam usor nici la true microled si true qdot, etc., apoi nu se mai orea fac monitoate bune decat de la 27" si daca esti miop dai din cap stanga dreapta pana dai la rate oe tastatura, nici nu mai zic de ultrapanoramice si curbate..., sunt rare si 16/10 si alea care sunt nu sunt bune fie ka latenta fie la mai multe, etc.
Poluarea in orase e mt mai mate, traficul mult mai aglomerat, masinile sunt parcate oeste tot si ocups trotuarele si pietonii trrbuie sa mearga oe carosabil printre masiniin unele locuri si gazati garantat pe langa riscul de a fi calcati, uneld drumuri dureaza mult mai mult. Chiar si trenurile merg mai incet pt ca sinele sunt tot msi prost intretinute, nici pomenealz de imbunatatire cu sce lungi pt 250 kmh cum se proiecta in anii 90, acum merg mai incet si acceleratele.
Au disoarut multe magazine de IT, inca mau sunt mai multe, dar era mai fain panz prin 2007, cu inedit, pcfactory, mariosoft, imainfoconsult, DC cum era, azerty nepreluat, flamingo, ultrapro, discovery, best computers, si altele; sunt sigur ca unii au avut experiente negative cu unele din ele, dar eu am avut doar pozitive. Si pcgarage l-au plimbat de nici nu mai stiu pe unde mai e, l-am prins si la foisor si pe splai.

Au aparut si lucruri noi OK, cladiri, magazine, zone rezidentiale, si msi ordinare si mai de lux sau decente, dar au si disparut lucruri importante.
Apropo de case, se fac majoritatea foarte mici. Exista exceptii dar ast sunt exceptii.

Apropo de ce scriam mai sus, in prima parte a anilor 90 se gaseau blaturi hidrofugate pe bune, ba chiar si PAL hidrofugat. Acum trebuie sa-l iei direct din Italia pkatind singur transportul...
Chiuvetele Franke din care erau excelente din inox, acum si pateaza imediat, d drept cs se sterg petele insa inainte nu era nevoie sa stai sa stergi stropii si petele....
Bateriile italiene ersu excelente in anii 90, paini, etc. Acum sunt ordinare. De prin 2015 nivi Grohe nu mai sunt ce au fost, msnetele nu mai merg ca un cap de trepied de broadcast ca pe pe fluid bearing, si a disparut ratiunea de a le lua, mai ales ca butucanoase au fost mereu. Etc, etc.









Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate