Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Boot USB 2.0 OS USB 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ma lovesc de o problema un pic mai ciudata, de fapt nu e o problema, mai mult putina insistenta.
Am un laptop HP Stream 13 cu memoria eMMC busita, asa ca vreau sa instalez Linux Mint XFCE pe un flash drive USB.
Laptopul are doua porturi USB 2.0 si un port USB 3.0. Pentru inceput am scris imaginea .iso pe un flash drive vechi de 4 Gb.

Am bootat fara probleme, am introdus un alt flash drive de 32 Gb, USB 3.0 in portul USB 3.0. Instalare fara probleme, no boot.
Dupa experimente, concluzia a fost urmatoarea:
- daca instalez OS pe USB 2.0 flash drive, booteaza din orice USB (testat Kingston 16 Gb si Sandisk 32 Gb, ambele USB 2.0).
- daca instalez OS pe USB 3.0 flash drive, booteaza doar din portul USB 2.0 (testat Addlink si Kingston 32 Gb).

Ideea ar fi ca OS sa fie totusi un USB 3.0 pentru a se misca un pic mai bine. Laptopul va avea mereu infipte doua flash drive-uri, unul pentru OS si celalalt pentru filme (notebookul va avea rolul unui media player pentru vacante). Cum as putea face ca laptopul doar sa foloseasca boot managerul de pe stick-ul USB 2.0 pentru a incarca OS de pe USB 3.0?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de hardware-ul placii de baza sau de stick-ul folosit

Unele placi nu stiu sa booteze decat de pe USB 2.0 - porturile USB 3.0 nefiind native - adaugate cu chipset extern.
Alea se activeaza abai cand intrii in windows si se pun driverele.
La altele trebuie adaugat manual din BIOS portul USB 3.0 la boot - dupa ce stick-ul e introdus in port - apar in alt meniu al placii de baza si poti sa-l selectezi si sa-l adaugi.

La fel sunt probleme si cu stick-urile - unele desi USB 3.0 nu booteaza decat in USB 2.0. ba unele USB 3.0 nu le poti face bootabile decat puse in port USB 2.0.
Aici e o loterie. In general SanDisk e cel mai utilizat ptr instalari de SO - stick-uri bootabile  - e cel mai compatibil.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Laptopul booteaza fara probleme cu stick-uri USB 2.0 infipte in portul USB 2.0.
Laptopul booteaza fara probleme cu stick-uri USB 2.0 infipte in portul USB 3.0.
Laptopul booteaza fara probleme cu stick-uri USB 3.0 infipte in portul USB 2.0.
Laptopul no booteaza cu stick-uri USB 3.0 infipte in portul USB 3.0.


XHCI Mode = Disabled - The on-board USB 3.0 port function like a 2.0 port
XHCI Mode = Enabled - The on-board USB 3.0 port function like a 3.0 port
XHCI Mode = Auto - The on-board USB 3.0 port function like a 2.0 port before OS USB 3.0 driver load. If you reboot the OS, the on-board USB 3.0 port again function like a 2.0 port during this reboot BIOS phase before OS USB 3.0 driver load.
XHCI Mode = Smart Auto - The on-board USB 3.0 port function like a 2.0 port before OS USB 3.0 driver load. If you reboot the OS, during this reboot BIOS phase, BIOS is "Smart" enough to avoid downgrade the USB 3.0 port back to 2.0 functionality before OS USB 3.0 driver load. So Smart Auto is faster than Auto on 2nd boot onward, but Enabled is fastest once you are sure the OS has the USB 3.0 driver installed, because it avoid the switching. Making the on-board USB 3.0 port function like a 2.0 port is mainly to support OS installation or to support OS that does not have build-in USB 3.0 driver, so that the USB keyboard would still work if the user plug-in a USB keyboard or any other USB devices into the USB 3.0 ports before the OS is installed with the USB 3.0 driver come with the motherboard.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-ai tu noroc la placa aia de baza.
Eu am un laptop Acer parca, fara hdd, am avut instalat Puppy Linux pe un stick kingston usb 3 bagat in port usb 3.
Merge mai bine acum, pe un stick corsair usb 2 bagat in port usb 3.

Cind nu booteza, ce apare pe ecran si unde se opreste ?

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pur si simplu nu vede boot device in nici o versiune, uefi sau legacy. Booteaza dupa orice rahat de stick USB noname infipt in USB 3.0 dar nu si dupa stick-uri USB 3.0 infipte in portul de 3.0.

Edited by spooky51, 19 September 2019 - 11:03.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Am inteles.
Credeam ca booteaza prima oara, cind vrei sa instalezi, apoi nu mai booteaza, dupa ce l-ai instalat.
Fa stickul cu Rufus, MBR, bifeaza cele 2 optiuni: Add fixes... BIOS ID...

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
That shit won't work. Nu incerc sa bootez de pe USB 3.0 pentru a instala sistemul mai repede. Nu vreau sa fac nici instalare live cu remastering. Bootez de pe un stick USB de 4 Gb pe USB 2.0 si instalez sistemul pe un alt stick de 32 GB care va ramane infipt permanent in laptop. Pe USB 2.0 merge, am instalat, totul e ok, doar ca e cam lent si mi-ar fi placut sa booteze OS instalat pe USB 3.0 stick, infipt in port USB 3.0, daca tot exista.

Edited by spooky51, 19 September 2019 - 12:31.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Initiator instaleaza distributia pe un stick USB 3.0 asa cum doresti dar bootloader-ul (GRUB) va fi instalat pe cel de al doilea stick, cel USB 2.0 (pe el poti sa ai si partitia /boot a sistemului de pe stickul USB 3.0) in felul asta folosesti 2.0 pentru boot si doar boot plus filme sau ce mai doresti iar 3.0 pentru a avea distributia instalata.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 MembruAnonim, on 19 septembrie 2019 - 13:13, said:

Initiator instaleaza distributia pe un stick USB 3.0 asa cum doresti dar bootloader-ul (GRUB) va fi instalat pe cel de al doilea stick, cel USB 2.0 (pe el poti sa ai si partitia /boot a sistemului de pe stickul USB 3.0) in felul asta folosesti 2.0 pentru boot si doar boot plus filme sau ce mai doresti iar 3.0 pentru a avea distributia instalata.
M-am gandit si la asta, will test now :)

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Well, not working. Am introdus in laptop trei flash drive, dupa cum urmeaza:
- pe USB2 - 4 Gb Kingston - Linux Mint XFCE, de pe el bootez.
- pe USB2 - 32 Gb Sandisk pentru GRUB si eventual /boot
- pe USB3 - 32 Gb Kingston -  pentru /
In cazul acesta nu mai vede decat stick-ul de pe care am bootat plus cel de pe USB 3.

So, in final a ramas laptopul cu Linux Mint XFCE instalat pe un SanDIsk 32 Gb USB2, un stick foarte mic, un CruzerFit, iar pentru storage folosesc un Kingston DT50 tot de 32 Gb, pe USB3.
Cu ocazia asta am aflat ca nu toate stick-urile sunt egale. SanDisk au mers excelent pe USB2, constant. Kingstonul a mers incet dar constant pe USB3, iar pe USB2 a mers mai prost decat SanDisk. Addlink-ul arata cel mai frumos ca estetica, a mers foarte prost pe USB2, este foarte rapid pe USB3 insa este inconstant, cand ai de copiat fisiere mai mari viteza scade treptat.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Incearca sa faci rost de un stick SanDisk pe USB 3.0 si vezi daca merge.

Addlink e no-name.
Kingston, modelele ieftine iar sunt petarde.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Concluzia mea este XHCI Mode este Enabled. In BIOS am foarte putine optiuni, nimic legat de asta, asa ca nu am optiuni. Sunt multumit de cum merge laptopul.
Laptopul este un HP Stream 13 achizitionat second-hand cu aproximativ 250 lei. Din pacate a venit cu storage-ul intern eMMC 32 Gb busit dar e bataia de cap prea mare ca sa-l dau retur. Este un laptop slab, cu un procesor Celeron N2840 si 2Gb RAM, insa are video Intel HD integrat si port HDMI, potrivite pentru rolul pentru care a fost cumparat - media player pentru concedii. Filmele de pe stick ruleaza excelent, Popcorn-Time merge daca am conexiune la net, conexiunea HDMI functioneaza. Chiar si filmele de pe site-urile de streaming online merg bine si procesorul sta sub 100%. Pentru radio nici nu mai e cazul sa comentez, gradio si shoutcast, tunein, radiotunes in web.

#13
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Nu vreau sa fac nici instalare live cu remastering. Bootez de pe un stick USB de 4 Gb pe USB 2.0 si instalez sistemul pe un alt stick de 32 GB
care va ramane infipt permanent in laptop.

Windows 10 nu face boot de pe USB unde a fost installat un Windows normal. Iti va da error.
Trebuie sa folosesti Win To Go pentru ca Windows in felul acesta sa faca un boot normal de pe USB.
Problema consta insa ca Windows va invalida dupa o anumita vreme cheia de iregistrare pentru ca Microsoft a incetat sa
permita installatiile pe USB

https://docs.microso...-to-go-overview

Edited by WestPoint, 24 December 2019 - 13:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate