Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#19
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cum ai ajuns la concluzia ca "in afara" de cei nominalizati nu mai exista alti proiectanti pe lemn in tara ?!

View Postblue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 14:37, said:


Avand o presimtire (confirmata mai tarziu), ca in zona Galatiului sunt slabe sanse sa gasesc un arhitect cu experienta in constructii din lemn, mi-am asumat partea de proiectare, basic & detail.

La cat de complicata e constructia ta era cam greu sa gasesti pe cineva sa te refuze la realizarea proiectului de executie :)))

#20
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
"Cum ai ajuns la concluzia ca "in afara" de cei nominalizati nu mai exista alti proiectanti pe lemn in tara ?!''


Eu am dat exemple dintre cei cu care am lucrat si am avut experiente placute si pe cine eventual as putea recomanda.
Posibil sa mai fie, poate chiar tu esti unul dintre ei, nu stiu nu pot da exemplu pe cineva caruia nu i-am vazut proiectele, asa mi se pare de bun gust.

#21
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Cred ca depinde de cum interpreteazã legea birocrații locali. La mine a fost mai simplu.

Cum ai rezolvat pana la urma? Ai facut proiectul de execuție?

Dacã da, m-ar interesa sa vad cum arata un proiect profesional...

@roman: marea problema nu e sa gãsești amatori care  doreascã sa facã proiectul de execuție, ci sa dau eu peste cei care nu mai sunt în categoria "amatori".

Un exemplu bun este proiectul casei din baloti al lui addysoftware. Randãri care îți iau ochii și o structura de coșmar.

Recunosc ca nu am fãcut un efort prea mare ca sã gãsesc omul potrivit. Dar mi-a plãcut sa fac proiectarea la fel de mult ca și sa o construiesc. 😀

#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Posteaza poze ca sa vedem cum arata partea de structura.

#23
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Cum am rezolvat pana la urma...complicat si prea mult de scris.
Pe scurt, pana la urma un structurist atestat mi-a facut un proiect care este la verificat acum, luni e gata. Omul nu e specializat pe lemn insa pe baza semnaturii raspunde.
Oricum proiectul conform normelor EU era facut de fiul meu, absolvent a Facultatii de Ind. Lemnului de la Bv. cu un program de proiectare german, SEMA se numeste.
La mine e mai simplu deoarece am oarece experiente in constructia caselor de lemn, mai precis am construit aproape 20 de case in Franta si in tara dupa planurile si proiectele celor enuntati mai sus.

Edit: @blue_marin trimite-mi in privat o adresa de mail si iti trimit ceva planse.

Edited by danwd, 18 September 2019 - 18:00.


#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
@dan proiectul primit e compus doar din planse si extrase de material ? Sau ce ai primit de la cei enuntati ?

#25
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca te referi la proiectul casei mele, este proiectul de rezistenta a constructiei din lemn ( proiectul fundatiilor este parte componenta a DTAC.
Sincer nu le-am vazut fiind plecat din tara, au fost depuse in lipsa mea, cu acordul meu, pentru a nu pierde timp. In paralel dupa cum spuneam, fiul meu a facut cu continua consultare a proiectantului evident, planurile talpilor de trasare, planuri de dispunere a panourilor de pereti, plansele de panouri pereti ext si interiori, plansee,etc cu lista de materiale, consumabile, detalii de prindere etc etc.
Daca te referi la proiectele caselor executate, in principal pe mine ca si executant si montator in unele cazuri, m-a interesat si am primit Proiectul de executie compus din aceleasi planse, evident ca in santier urmaream si proiectul de arhitectura, care pentru Franta e floare la ureche fata de ceea ce se cere la noi.

Edited by danwd, 18 September 2019 - 20:28.


#26
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Bine. Hai sa-l lasam pe proprietarul acestui jurnal sa-si prezinte lucrarea.

#27
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Structura arata aproape ca in print screenurile de mai jos. Am spus aproape pentru ca nu am mai modelat 3D modificarile ulterioare.

In mare structura de rezistenta este tip framing clasic, nord american.

Pozele probabil nu spun prea multe, dar pe masura ce voi avansa cu povestea voi baga si planuri de executie.
3D-ul l-am facut doar de placere, ca sa vad cum "creste" casa, macar virtual Posted Image

Attached Files



#28
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Povestea autorizarii si a utilitatilor.

Cu planurile mele m-am dus la un architect cu experienta, recomandat de cunoscuti.
Bineinteles ca am primit pachetul de planuri standard pentru casele din zidarie, cu fundatii din beton cu elevatii bine armate, groase de 300mm si talpa suficient de armata si de lata cat pentru un bloc cu 4 etaje.

A doua optiune a fost un architect de vreo 30 de ani care stia cate ceva despre structurile din lemn si, mai ales, a fost destul colaborativ.
N-am reusit sa il conving sa accepte o fundatie economica pe cuzineti dar a redus dimensionarea fundatiei si a armaturilor destul fata de predecesorul lui (“trebuie sa fie asa, Galati e zona seismica clasa X, loes, etc.” – n-am avut argumente sa il contrazic).

Chiar si asa mi se pare supradimensionata. Au cutremure si americanii si canadienii dar in documentatia lor am gasit cel mult placi slab armate sau boltari de fundatie.

S-a oferit chiar sa o faca in trepte, dar diferenta de cost era nesemnificativa si am inceput sa ma gandesc si ideeea de beci in partea mai ingropata a fundatiei.

La planimetrie si detalii de structura nu comentat sau imbunatatit nimic si in 2 saptamni am avut DTAC-ul.

In paralel cu proiectul m-am ocupat si de autorizari.

Pregatit pentru o munca de Sisif (am citit pe forum ca musai asa trebuie sa fie Posted Image ) am avut parte o surpriza foarte placuta.

Am rezolvat totul rapid, pierzand doar o zi de concediu pentru primul contact cu primaria. In rest totul a fost rezolvat prin telefon sau am mai trecut de cateva ori dupa 17:00 pe la primarie sa mai semnez ceva, sa iau vre-un act sau sa las bani pentru vreo taxa.
Secretara de la primarie e un functionar atipic, care te ia de manuta si te ghideaza prin jungla birocratiei. O gasesti frecvent dupa 17:00 in primarie, pentru a semna ceva sau plateste in numele tau taxele si iti da chitanta cand o reintalnesti. Oricat de ocupata e iti raspunde pe mobil, intotdeauna amabila, si in mod competent te ajuta.
Jos palaria in fata doamnei, merita mai mult decat un buchet de flori.

Mai mult timp am pierdut au vizitele la ITC. Cand m-am dus dupa doua saptamani sa imi iau hartia de la ei, au descoperit ca mi-au ratacit dosarul si au facut la urgenta hartia respectiva in numai 7 zile lucratoare!.Posted Image

Racordarea la apa a mers si ea usor. O cere semnata, un camin din boltari zidit de mine langa gard,cumparatul materialelor si 1.5 metri de sant sapat manual (magistrala este la mai putin de un metru de gard). A venit un tip de la compania de apa si in mai putin de o ora a facut legatura la magistrala si a sigilat apometrul.

Cu autorizatia pentru racordarea la reteaua electrica este alta poveste Posted Image . O birocratie antica, bine asezata, care cere mult, mult timp si un munte de hartie. Dar am supravietuit si la inceperea lucrarilor aveam o priza activa.

#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postblue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 21:01, said:

Structura arata aproape ca in print screenurile de mai jos. Am spus aproape pentru ca nu am mai modelat 3D modificarile ulterioare.

Seamana mult cu structura metalica, diferenta e ca eu am multe contravantuiri.

#30
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
La mine placarea cu OSB inlocuieste contravantuirea.

Structura metalica cu ce este placata?

#31
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
O sa urmaresc cu interes jurnalul tau. :) In ce program ai facut randarea?

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postblue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 22:14, said:

La mine placarea cu OSB inlocuieste contravantuirea.


Iti trebuie si contravantuiri dedicate , nu te baza doar pe osb .

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postblue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 22:14, said:

La mine placarea cu OSB inlocuieste contravantuirea.

Structura metalica cu ce este placata?

La exterior cu vidiwall

https://www.knauf.co...iwall/c-23/p-94

#34
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postblue_marlin, on 18 septembrie 2019 - 22:14, said:

La mine placarea cu OSB inlocuieste contravantuirea.

Structura metalica cu ce este placata?

Este metoda americana de framing fara contravantuiri, o singura obiectie- ei contravantuiesc cu plywood adica placaj din mai multe straturi dispuse perpendicular pe fibra care e din alt film comparativ cu OSB-ul facut din aschii din lemn, ma refer la rezistenta la tensionare, rupere, smulgere etc.

#35
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postiladi, on 18 septembrie 2019 - 21:59, said:

Seamana mult cu structura metalica, diferenta e ca eu am multe contravantuiri.

...sau structura metalica seamana cu framingul din lemn....Posted Image

#36
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
sau :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate