Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#109
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aha, de la Kamina. Multumesc.

#110
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Ziua 14 – e duminca iar.

Suntem trei.

Laurentiu si Dorel (avem si un "Dorel", dar e unul responsabil Posted Image) continua la astereala.

Am terminat cosul, folosind CM17 pentru elementele din beton.

Astereala a fost si ea terminata . E singura parte a casei la care am folosit cuie.

Attached Files

  • Attached File  114.jpg   376.67K   285 downloads
  • Attached File  116.jpg   561.7K   288 downloads


#111
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Ziua 15

Ne-am mutat la frontoane, finalizand placarea exterioara.

Nu merge farte rapid.
Suprafetele sunt destul de mici dar formele sunt mai complicate. Si in plus prindem OSB-ul la holsuruburi (am innapoiat scula de impuscat capse dupa ce am terminat peretii interiori).

Prima placa de OSB leaga si ea suplimentar peretele parterului cu centura si frontonul.

Attached Files

  • Attached File  118.jpg   517.84K   211 downloads


#112
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Cu aceasta lucrare se poate spune ca am finalizat casa “la rosu”.

Au fost 15 zile consecutive extenuante, dar pline de satisfactii. Cel mai activ si mai provocator concediu din viata mea Posted Image .

Am fost implicat in multe proiecte, private sau la serviciu ; consider aceasta lucrare cel mai bun proiect dintre toate la care am participat, rezultatul fiind surprinzator (de bun Posted Image ) pentru gradul de calificare al participantilor.

Am fost project manager, sef de santier, proiectant si planner, sef si executant pe logistica, maistru, inspector QC, dulgher calificat si “Dorel”, zidar, sudor, sofer, bucatar si multe altele. Un fel de Michelangelo Buonarroti de Galati Posted Image

Nu pretind ca “capodopera” mea e la acelasi nivel cele michelangiene dar chiar sunt mandru de a iesit.

Sunt multe lucruri care ar fi putut fi facute mai bine sau mai rezistente sau doar altfel, dar intentia mea nu a fost de a implementa cu orice pret tot ce e mai bun sau ”ultimul racnet” din domeniu.

Am urmarit ca totul sa fie cat mai simplu, fara risipa de materiale, cat mai usor de pus in practica si mai ales sa fie functional.
Nu din zgarcenie sau nestiinta ci din conditionarea unui buget, care ar putea sa fie considerat ridicol pentru constructia unei case, si a timpului disponibil limitat.

Unele dintre solutiile adoptate sunt mai putin conventionale si sfideaza poate  practica si teoria populara la noi si in alte parti.
Nu am mijloacele de a demonstra ca totul e corect.
Au fost alegeri constiente, uneori bazate doar pe feelingul meu de inginer (ne-constructor).
Timpul, deocamdata, confirma ca am ales bine...


In caz ca nu v-ati dat seama acest topic este o pledoarie pentru casa pe structura de lemn.
Sunt multe mituri negative despre casele din lemn in tara noastra, cea obsedata de zidarie, majoritatea generate de exemplele nefericite din jur (case prost construite cu materiale slabe, de mesteri nepriceputi sau proiectate de arhitecti neinspirati).

Ce pot sa va spun din experienta mea de pana acum:
- nu se leagana la prima adiere de vant, indiferent ca are sau nu contravantuiri (@Baxon a fost buna asta Posted Image )
- nu scartie
- nu e una dintre casele din Cei trei purcelusi - e solida, si cu putina atentie la detalii va dura mai mult decat tine
- e modul ideal de construi pentru diy - daca nu ai doua maini stangi, nu vrei sa faci Casa poporului si stii sa te organizezi, poti sa o ridici in doua saptamani de concediu (exceptie fundatia), cu doar 2-3 ajutoare mai mult sau mai putin calificate
- chiar este ieftin; pana in faza costurile inregistrate au ajuns la 15,000 euro; daca vrei o casa mai putin izolata (dar mai calduroasa decat una in sistemul clasic BCA+10) si ai terenul mai plat si mai departe de Vrancea, costurile pot sa fie si mai mici pentru faza "la rosu".


Va urma...

Edited by blue_marlin, 29 September 2019 - 10:17.


#113
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
La doua zile dupa ce am terminat astereala au venit baietii cu tabla.

In prima zi au montat folia si sipcile; in a doua zi tabla si accesoriile.

Profilul Star, caramiziu mat, de la Coilprofil.

Attached Files

  • Attached File  117.jpg   444.12K   321 downloads
  • Attached File  121.jpg   463.38K   352 downloads
  • Attached File  122.jpg   409.44K   353 downloads


#114
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Iar acoperisul a citai gaura a facut in portofel?
Circa si ceva ...

#115
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
11,000 lei (acum doi ani).

#116
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
La o saptamana dupa acoperis au venit geamurile si usa de la intrare.

Rehau Synego cu geam de 44mm cu argon, 4S – Float – Low-e.

Imi pare rau ca am ales 4S-ul. Vara e ok, dar iarna reduce mult aportul solar.
Rezolvam prin umbrire, de care oricum e nevoie, supraincalzirea de vara.

#117
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postblue_marlin, on 30 septembrie 2019 - 15:30, said:

Imi pare rau ca am ales 4S-ul. Vara e ok, dar iarna reduce mult aportul solar.
Rezolvam prin umbrire, de care oricum e nevoie, supraincalzirea de vara.
Subscriu. Am facut aceeasi gresala.
Pentru vara oricum mi-am pus rulouri exterioare, pe care le tin inchise cand bate soarele.

#118
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Corectam la casa urmatoare Posted Image

#119
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Dupa inca o saptamana am montat si izolatia exterioara.

Lucrarea am subcontractat-o acelorasi baieti care care au turnat si fundatia.
Am avut noroc ca unul dintre clientii lor a renuntat. Pentru ca lucreaza bine si ieftin au agenda plina pe doi ani in avans.

Sistemul: polistiren expandat EPS80 de 100mm, lipit cu spuma poliuretanica si asigurat cu holsuruburi plus "palarii" din plastic.
Peste polistiren e sistemul clasic armat cu plasa din fibra de sticla si tencuiala decorativa siliconica.

Inainte de a incepe am plantat in pereti tevi din plastic de 125 pentru aspiratie / evacuare sistem ventilatie, aspiratie semineu, aerisire scurgeri sanitare, hota, ventilatie naturala pod.

In zonele vizibile si circulate am placat soclul cu placi din beton care seamana binisor cu caramida aparenta.

Am avut emotii in privinta culorii "magnolie" de la Kober, dar a iesit o culoare placuta Posted Image

Attached Files

  • Attached File  130.jpg   331.77K   271 downloads
  • Attached File  132.jpg   246.17K   273 downloads
  • Attached File  135.jpg   356.73K   279 downloads
  • Attached File  137.jpg   409.57K   312 downloads
  • Attached File  140.jpg   444.56K   310 downloads


#120
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Cu aceste lucrari s-a terminat perioada evolutiei “explozive” a casei, impreuna cu bugetul si cu tot concediul meu Posted Image

Exteriorul casei e sigilat si de acum incolo se lucreaza cu calm (fortat), preponderent seara si sambata si cu cash-ul disponibil din intrarile lunare.

In aproximativ 2 saptamani am inchis sageacul, am vopsit toata lemnaria expusa si am demolat schela. Se vede casa!

Demolarea schelei a fost ultima lucrare la exterior. Voi continua dupa ce interiorul va fi locuibil

Attached Files

  • Attached File  155.jpg   265.14K   323 downloads
  • Attached File  159.jpg   310.19K   333 downloads


#121
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bravo, vecine!
Asteptam continuarea.

#122
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016

View PostTaxon, on 01 octombrie 2019 - 13:08, said:

Bravo, vecine!
Asteptam continuarea.

Multumesc. Vine și continuarea.



#123
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Arata bine. Sa lasi ferestrele deschise pentru a mai ventila interiorul.
Temelia din fata as fi placat-o mai sus pentru ca pe acea zona se murdareste peretele. De acest lucru te vei convinge dupa 2-3 primaveri.

Terasa nu ai la casa ? Unde vei servi masa in serile de vara ?

#124
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008

View Postroman_roman, on 01 octombrie 2019 - 13:16, said:

Terasa nu ai la casa ? Unde vei servi masa in serile de vara ?

Ceva imi spune ca vrea sa faca un deck de lemn

#125
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postblue_marlin, on 19 septembrie 2019 - 14:33, said:

...Am considerat ca e bine sa am si platbenzi pentru ca nu sunt atat de sigur ca o tija filetata, ancorata chimic 100-150mm, nu ar putea fi smulsa daca tragi suficient de tare de ea.
Platbenzi bine ancorate in beton pentru solicitari de smulgere (tornada ... ), tije filetate pentru solicitari orizontale (cutremure).
Felicitari pentru constructie! Pacat ca ai inceput jurnalul abia acum..
Am avut o idee se pare f buna si am si aplicat-o, referitor la aceste tije, insa intr-adevar la tine nu ar fi mers, daca zici ca folosesti panouri prefabricate...de 1 tona.
Am sudat zdravan barele filetate de bucati de platbanda cam de 30 cm x 5 cm x 6 mm; acestea au fost sudate la randul lor (nu foarte zdravan...dar mdeh) de armatura inferioara a placii (placa are 15 si in unele zone (deasupra conturului) e armata dublu pentru ca se extinde 1 metru in afara acestuia, ptr a acomoda peretii grosi de paie); apoi s-a turnat placa (acu' cca 10-12 zile). Azi am pus si eu talpile de lemn.
A iesit binisor; aliniamentul barelor a avut erori de cam 2-4, chiar 5 mm ici colo, dar s-a rezolvat usor facand gaurile de 25 mm in "talpile" de lemn, mai largind pe alocuri la partea inferioara, si folosind cu incredere un "mallet" (ciocan mai greutz, rotunjit, acoperit cu un cauciuc f dur; mai usor ca un baros si foarte potrivit cand nu vrei sa lasi urme pe lemn; drept ca aici nu conta, dar daca tot am obiectul, il folosesc....)

#126
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016

View Postiladi, on 01 octombrie 2019 - 14:08, said:

Ceva imi spune ca vrea sa faca un deck de lemn

Bingo!

Va fi intr-adevar o punte din lemn de 10x2.5m, un pic sub nivelul usii din sticla.

Zona de relax deasupra, pestera lui Alibaba sub ea ( depozitare barcuta, caiac, lemne de foc, si tot ce nu are loc in casa sau atelier).

@Addy

Multumesc.

Legat de ancore: nu e musai sa fie sudate de armatura; e suficient sa aiba cioc si sa fie ingropate in beton printre barele armaturii.
Ca sa se smulga ar trebui sa plece impreuna cu un calup de beton, ceea ce armatura nu va permite.

@Roman

Multumesc. Am ventilat-o bine. In prima iarna am lasat deschise permanent toate grilele de ventilatie iar podul / mansarda a fost departe de a fi airtight.

Placarea am facut-o minima pe zona din fata pentru ca va fi ascunsa de deck-ul descris mai sus.

Pe celelalte zone e de 400mm sau mai mare.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate