Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sistemul sanitar romanesc in comparatie cu sistemele de santate din strainatate

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna ziua!
In ultima perioada ma bate asa un gand de a ma muta in strainatate. Nu am in minte o tara anume...
Mi-as dori sa primesc cateva informatii despre sistemele de sanatate din afara. Informatii generale.
Daca e cineva prin Uk sau Franta/ Germania/ Italia dispus sa ne povesteasca cum e sistemul de sanatate in tara unde a plecat ar fi super.

Din Romania ne inchipuim ca pe afara prin spitale este mai multa curatenie, medici mai comunicativi cu pacientii, pacientul e tratat cu mult mai mult respect etc. Partile bune ni le imaginam cu totii, insa minusurile/ punctele slabe nu prea ne sunt cunoscute noua celor care stam in tara. Si cu siguranta trebuie sa fie si problemute (nimic nu e perfect.)

Asadar, care sunt plusurile sistemelor de sanatate din alte tari UE? Dar minusurile?
Am auzit ca in strainatate e greu sa obtii o asigurare medicala privata daca ai unele boli cronice. E adevarat?
Multumesc!! Posted Image

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 18:34, said:

Buna ziua!
In ultima perioada ma bate asa un gand de a ma muta in strainatate.

Depinde unde stai. Noi, in vest,mai bine tiram Szeged sau Austria, dureaza mai putin decat ajunge o salvare romaneasca.

Edited by daniMMM, 13 September 2019 - 18:47.


#3
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 18:34, said:

Buna ziua!
In ultima perioada ma bate asa un gand de a ma muta in strainatate. Nu am in minte o tara anume...
Mi-as dori sa primesc cateva informatii despre sistemele de sanatate din afara. Informatii generale.
Daca e cineva prin Uk sau Franta/ Germania/ Italia dispus sa ne povesteasca cum e sistemul de sanatate in tara unde a plecat ar fi super.

Din Romania ne inchipuim ca pe afara prin spitale este mai multa curatenie, medici mai comunicativi cu pacientii, pacientul e tratat cu mult mai mult respect etc. Partile bune ni le imaginam cu totii, insa minusurile/ punctele slabe nu prea ne sunt cunoscute noua celor care stam in tara. Si cu siguranta trebuie sa fie si problemute (nimic nu e perfect.)

Asadar, care sunt plusurile sistemelor de sanatate din alte tari UE? Dar minusurile?
Am auzit ca in strainatate e greu sa obtii o asigurare medicala privata daca ai unele boli cronice. E adevarat?
Multumesc!! Posted Image

In UK primesti paracetamol la absolut orice, tre sa insisti sa te vada un doctor.
Sotia, bolnava de Hashimoto (tiroida) a venit plangand acasa pt ca i-au zis ca nu are nimic.
Nu iti fac toate testele, pt o programare stai luni de zile, am operat copilul pt scoaterea amigdalelor in 7 luni si am inisistat 2 ani, timp in care a slabit foarte mult...

UK?
Aici suni la ambulanta si nu vine ca nu au oameni si mori si asta e... iar astia dau vina, vezi Doamne, ca sunt multi imigranti si nu au loc  de ei in spitale si pe la oricare doctor....

Da, e frumos, dotat, etc, dar procedurile, lipsa personalului calificat, face totul sa se darame.

Eu am dureri groaznice de spate si imi dau, ce crezi? Paracetamol

M-au scos de pe listele de la fizioterapie, ca cica m-am vindecat ...
Si pe mine ma durea spatele in timp ce mi se explica asta ....

Sun la gp sa fac programare de la 07:45, suna ocupat intruna, raspunde la 07:55, cica fully booked.
Stau vis-a-vis de GP, ma duc peste ei, unde sunteti voi full?????
Fac plangere, isi cer scuze intro scrisoare la misto, prosteala continua,,,,

Dar e gratis...

Mai vrei?

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Alea in vest sunt infestate de tot felul de comunisti si de marxisti de stanga. Numai in Romania gasesti marfa capitalista get beget. Asa ca nu te duce la fraiericii aia.

#5
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 djpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 18:50, said:


In UK primesti paracetamol la absolut orice, tre sa insisti sa te vada un doctor.
Sotia, bolnava de Hashimoto (tiroida) a venit plangand acasa pt ca i-au zis ca nu are nimic.
Nu iti fac toate testele, pt o programare stai luni de zile, am operat copilul pt scoaterea amigdalelor in 7 luni si am inisistat 2 ani, timp in care a slabit foarte mult...

UK?
Aici suni la ambulanta si nu vine ca nu au oameni si mori si asta e... iar astia dau vina, vezi Doamne, ca sunt multi imigranti si nu au loc  de ei in spitale si pe la oricare doctor....

Da, e frumos, dotat, etc, dar procedurile, lipsa personalului calificat, face totul sa se darame.

Eu am dureri groaznice de spate si imi dau, ce crezi? Paracetamol

M-au scos de pe listele de la fizioterapie, ca cica m-am vindecat ...
Si pe mine ma durea spatele in timp ce mi se explica asta ....

Sun la gp sa fac programare de la 07:45, suna ocupat intruna, raspunde la 07:55, cica fully booked.
Stau vis-a-vis de GP, ma duc peste ei, unde sunteti voi full?????
Fac plangere, isi cer scuze intro scrisoare la misto, prosteala continua,,,,

Dar e gratis...

Mai vrei? ... Daca mai aveti, sincer DA.

Multumesc mult pentru informatii!
In varful listei mele cu motivele pentru a emigra se afla sistemul sanitar... Asa ca sunt extrem de interesata de partile urate ale spitalele din strainatate...
Merita sa vii in UK pentru un sistem de sanatate peste cel din Romania...?

#6
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 18:54, said:


Multumesc mult pentru informatii!
In varful listei mele cu motivele pentru a emigra se afla sistemul sanitar... Asa ca sunt extrem de interesata de partile urate ale spitalele din strainatate...
Merita sa vii in UK pentru un sistem de sanatate peste cel din Romania...?

Noi o sa facem in asa fel incat , anul viitor sa venim pe rand in RO, sa platim la particular si sa ne vada si pe noi un doctor, asa de bine e aici

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 18:54, said:


Multumesc mult pentru informatii!
In varful listei mele cu motivele pentru a emigra se afla sistemul sanitar... Asa ca sunt extrem de interesata de partile urate ale spitalele din strainatate...
Merita sa vii in UK pentru un sistem de sanatate peste cel din Romania...?

Daca ai de rezolvat o treaba ar fi bine sa spui direct. Din ce ai enumerat tu acolo in Germania functioneaza lucrurile cu mult peste restul de optiuni. Daca ai probleme speciale, atunci clinica vreunei universitati este prima recomandare. Ar fi bine sa spui despre ce este vorba

#8
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 djpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 18:59, said:


Noi o sa facem in asa fel incat , anul viitor sa venim pe rand in RO, sa platim la particular si sa ne vada si pe noi un doctor, asa de bine e aici
De o situatie de aceasta ma temeam eu cel mai tare. Posted Image Posted Image Posted Image
Poate in alte tari din UE e diferit? Sau asta e politica...? Posted Image Posted Image

#9
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 19:07, said:

De o situatie de aceasta ma temeam eu cel mai tare. Posted Image Posted Image Posted Image
Poate in alte tari din UE e diferit? Sau asta e politica...? Posted Image Posted Image

In Italia locuieste familia sotiei, la fel si acolo ...

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 vata_pa_batz, on 13 septembrie 2019 - 19:06, said:

Din ce ai enumerat tu acolo in Germania functioneaza lucrurile cu mult peste restul de optiuni.
Am inteles ca nici Austria n-ar fi rea. Iar sistemul sanitar francez e considerat de OMS ca fiind cel mai bun din lume.

 djpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 19:10, said:


In Italia locuieste familia sotiei, la fel si acolo ...
In Italia nu-ti da paracetemol.

#11
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 djpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 19:10, said:


In Italia locuieste familia sotiei, la fel si acolo ...
Inteleg ca nu prea acorda importanta preventiei.. Dar in cazuri grave sunt mai profesionisti?
Daca mergi la urgente intr-o stare critica...? Din Romania eu imi inchipui ca in Italia sau UK ai mai multe sanse sa fie ok la urgente (daca e vorba de un infart sau ceva cu adevarat grav.) sau operatiile mai complexe?

 vata_pa_batz, on 13 septembrie 2019 - 19:06, said:


Daca ai de rezolvat o treaba ar fi bine sa spui direct. Din ce ai enumerat tu acolo in Germania functioneaza lucrurile cu mult peste restul de optiuni. Daca ai probleme speciale, atunci clinica vreunei universitati este prima recomandare. Ar fi bine sa spui despre ce este vorba

Ce-i drept am niste probleme medicale in sfera cardiologiei... poate in viitor vor fi necesare tratamente medicale sau vreo interventie chirurgicala... Dar nu asta e motivul pentru care am deschis topicul.
In principiu consider ca in Romania prin spitalele de stat conditiile sunt mizere (e un focar de infectie si jeg, gandaci,etc), cadrele medicale nu sunt foarte comunicative/ respectuoase cu pacientii, aparatura e veche... iar la privat e mai mult pe zona de policlinica, daca e ceva grav te trimit la stat cu ambulanta. Unele proceduri si interventii nici nu se fac la privat (indiferent de bani) ca nu au dotarile/ medicii etc.
Asa ca... ma gandesc cu teama ca daca starea mea de sanatate s-ar inrautati sau as pati ceva in Romania ar fi jale cu mine... Si ma gandeam ca in strainatate am sanse mai mari sa fiu tratata ok prin spitale (in general).

#12
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Indiferent de tara si cati bani ai, singura metoda de a vindeca o boala,
este aceea de a nu te imbolnavi.
Medicina "moderna" are peste 300 de boli incurabile, si nr. acestora este in continua crestere.

Edited by romvic, 13 September 2019 - 19:23.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 19:19, said:

Ce-i drept am niste probleme medicale in sfera cardiologiei... poate in viitor vor fi necesare tratamente medicale sau vreo interventie chirurgicala... Dar nu asta e motivul pentru care am deschis topicul.

Tata a fost operat pe inima intr-o clinica de universitate. Totul perfect. Sistemul medical nu reprezinta singurul factor. Sint o gramada de alte motive pentru optiunea asta

#14
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 Paz, on 13 septembrie 2019 - 19:15, said:

Am inteles ca nici Austria n-ar fi rea. Iar sistemul sanitar francez e considerat de OMS ca fiind cel mai bun din lume.


In Italia nu-ti da paracetemol.
Nu, i-a dat cu "flit" ....

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
In anglia am auzit pe aici pe forum ca e cam nasol cu spitalele
Stiu pe cineva iun germania si imi zicea ca primea concedii medicale grupa mare doar de la medicu de familie fara probleme

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Paz, on 13 septembrie 2019 - 19:15, said:

Am inteles ca nici Austria n-ar fi rea. Iar sistemul sanitar francez e considerat de OMS ca fiind cel mai bun din lume.

Franta e pe hirtie si doar izolat. Austria e ok, daca te invirti in jurul Vienei, sau altfel spus este umbra fratelui mai mare

 I2O, on 13 septembrie 2019 - 19:29, said:

In anglia am auzit pe aici pe forum ca e cam nasol cu spitalele
Stiu pe cineva iun germania si imi zicea ca primea concedii medicale grupa mare doar de la medicu de familie fara probleme

In Anglia e cam nasol cu multe, dar nah, emigrantul alege optiunea cu limba, care pare mai accesibila

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 djpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 19:29, said:

Nu, i-a dat cu "flit" ....
Conteaza mult si norocul pe care il ai. Si care romani nimeresti ca medici sau ca asistenti. :D

#18
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

 marianca, on 13 septembrie 2019 - 19:19, said:

Inteleg ca nu prea acorda importanta preventiei.. Dar in cazuri grave sunt mai profesionisti?
Daca mergi la urgente intr-o stare critica...? Din Romania eu imi inchipui ca in Italia sau UK ai mai multe sanse sa fie ok la urgente (daca e vorba de un infart sau ceva cu adevarat grav.) sau operatiile mai complexe?




Ce-i drept am niste probleme medicale in sfera cardiologiei... poate in viitor vor fi necesare tratamente medicale sau vreo interventie chirurgicala... Dar nu asta e motivul pentru care am deschis topicul.
In principiu consider ca in Romania prin spitalele de stat conditiile sunt mizere (e un focar de infectie si jeg, gandaci,etc), cadrele medicale nu sunt foarte comunicative/ respectuoase cu pacientii, aparatura e veche... iar la privat e mai mult pe zona de policlinica, daca e ceva grav te trimit la stat cu ambulanta. Unele proceduri si interventii nici nu se fac la privat (indiferent de bani) ca nu au dotarile/ medicii etc.
Asa ca... ma gandesc cu teama ca daca starea mea de sanatate s-ar inrautati sau as pati ceva in Romania ar fi jale cu mine... Si ma gandeam ca in strainatate am sanse mai mari sa fiu tratata ok prin spitale (in general).


Da, am lesinat eu in casa, a sunat sotia la ambulanta si mi-au trimis taxi dupa o ora, taxi , ca nu au ambulante (in ziua aia murise in cardiac pt ca nu venise ambulanta) .

Odata ajuns la spital , te intampina personalul medical, dupa o tensiune luata: "stii ca o sa astepti intre 7 si 14 ore, nu?"
Ramai, te iau si te duc la analize, astepti, etc, trec ore bune si vine unul si iti zice sa te duci acasa ca vine o programare , cand o veni.
Si te duci, fara vreun medicament, fara abs nimic (asa i-au facut mamei mele, cardiaca, trimisa de gp direct in urgente) .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate