Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Programator in alta tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 04 octombrie 2019 - 22:19, said:

Si nu oricum ca nu e inginer, e doctor. E foarte tare Karhu.
adica daca era inginer invata mai repede ? Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#218
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
La ingineri mai desenzi, mai dai din miini... Posted Image

Eu am lucrat cu o multime de insi care abia binguiau engleza. Unul era al doilea om dintr-o companie de miliarde. Era meserias omul pe meserie dar engleza ciuciu. Am dat si interviu cu el, nici nu mi-am dat seama ca e important, m-a enervat la culme.
Da la doctori asa ceva nu se poate.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 October 2019 - 22:44.


#219
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 04 octombrie 2019 - 22:44, said:


Da la doctori asa ceva nu se poate.


e nu... ia uite aici ce engleza stia patologul asta:

https://www.cbc.ca/n...10pF5MRw5ku2jJo

nici macar pluralul nu il stapaneste baiatul... si mai stiu ... inclusiv dr. romani, dar depinde de specialitate

#220
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Pai patologul e de laborator, nu vorbeste cu baba din sat.

PS: aia din Nigeria vorbesc dialectul lor prpriu de engleza care e limba oficiala. Nu e vorba ca nu stie, asa e la ei.

#221
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 09.07.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 05 octombrie 2019 - 05:00, said:

Pai patologul e de laborator, nu vorbeste cu baba din sat.

PS: aia din Nigeria vorbesc dialectul lor prpriu de engleza care e limba oficiala. Nu e vorba ca nu stie, asa e la ei.
Vorbesc pidgin english care este cam la fel peste tot in Nigeria (cam asa ceva: hau i de= how is your day  sau hau fa=how are you). Limba oficiala este engleza si in general o vorbesc toti bine, exceptie aia care traiesc prin ''bush'' . Au si dialectele lor pe care le impaneaza cu cuvinte in engleza dar sunt specifice pentru zonele geografice si diferitele etnii  din Nigeria.
Care vrea sa vina in Franta sa stie ca trebuie sa invete franceza repede, prea mare complicatia cu autoritatile daca ai contact cu ele sau ai vreo belea unde trebuie sa scrii ceva. Si in general multi frantuji sunt cam nationalisti si ingusti la minte (mai ales daca cobori spre sud vest sau mica burghezie franceza- alde avocati, notari, doctori de succes). Locuintele in Franta sunt usor de gasit, mai greu de inchiriat daca esti strain dar daca ai hartie de la firma este '' tres facile''.

#222
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKarhu, on 13 septembrie 2019 - 11:14, said:

Sunt si aici in Fi programatori care fac banu' gros, de ex Cosmin Baltaretu de la Supercell a declarat pt 2017 venituri de 2.35 milioane euro iar in 2016 1.5 milioane.
Am mai gasit un programator roman care face bani frumosi in Fi, e acesta.
Anul trecut a incasat peste 1.4 milioane euro de la Small Giant Games (intre timp compania a fost cumparata de Zynga).

#223
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Asa gaseste oricine si doctori, fotografi, pictori, scriitori de carti si ce vrei tu...alesi pe spranceana.

Eu stiu de niste scriitori si scriitoare care-s milionare/i. Aia nu inseamna ca recomandam lumii sa se apuce de scris carti ca e o meserie banoasa. Realitatea e ca 99.9% din programatori la fel ca si 99.9% din scriitori, si aici vorbesc strict de aia care scriu cod, ca aia-s programatori, au salarii medii spre bune, comparabile cu alte meserii ce necesita capabilitati intelectuale similare.

Eu as puncta un alt aspect important in cazul IT-istilor, ca superset al programatorilor, si anume nivelul MINIM de venituri. Ca ala e important, nu faptul ca sunt vro mana de oameni care fac milioane. Ideea e ca IT-ul e un domeniu bun tocmai pentru ca si aia care fac o treaba mediu spre slaba, au un venit ok, cu care duc o viata decenta. Nu or sa se scalde in lux, dar nici nu traiesc rau. Acelasi lucru cam cu greu se poate spune despre alte domenii. IT-istii castiga un venit minim OK peste tot in lume si in mare parte din sub-domeniile IT-ului. Nu stiu cate alte pregatiri profesionale pot oferi asta. Ingineri sunt si prost platiti si bine platiti, doctori la fel, profesori la fel. Artistii sunt la extreme mai mari: majoritatea mor de foame, cativa fac zeci de milioane.

#224
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadipelcz, on 05 noiembrie 2019 - 16:15, said:

Ca ala e important, nu faptul ca sunt vro mana de oameni care fac milioane.
Daca in Fi, care e o tarisoara asa de mica si neimportanta si unde nici nu prea gasesti romani, dai peste programatori (nu unul) care castiga milioane pe an, atunci prin extrapolare poti oarecum aprecia ca in Germania, UK etc sunt sute de programatori romani care se apropie de milionul de euro pe an, iar in SUA, cateva mii.

#225
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
Scuze, dar compari mere cu pere.

Programatorul e acela platit pentru a dezvolta software. E platit (brut) cu cateva zeci de mii de euro/an (adesea prin Europa, inclusiv de vest/nord) pana spre cateva sute de mii/an (US la anumite firme, in locatii scumpe, pe anumite pozitii).

Cei tot mentionati pe aici cu sume de milioane nu castiga banii aceia ca programatori. Nu il chem pe X sa-mi scrie timp de o luna niste cod si-l platesc de 10x mai mult decat pe un programator de top din Silicon Valley, e absurd. Ei castiga banii respectivi ca antreprenori. Au o afacere si vand unul sau mai multe servicii/produse (sau afacerea cu totul).

E altceva, mai aproape de cineva care da lovitura creand un lant de magazine decat de meseria obisnuita de programator.

#226
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdani.user, on 05 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Cei tot mentionati pe aici cu sume de milioane nu castiga banii aceia ca programatori.
.........
Ei castiga banii respectivi ca antreprenori.
Aaaa, evident, nici nu am susținut altceva. Un programator bun, când ajunge la un anumit nivel poate să aleagă între antreprenoriat și consultanță. Am chiar un var primar care a ales calea antreprenoriatului (in Germania) și nu o duce deloc rău...

#227
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View Postadipelcz, on 05 noiembrie 2019 - 16:15, said:

Asa gaseste oricine si doctori, fotografi, pictori, scriitori de carti si ce vrei tu...alesi pe spranceana.

Eu stiu de niste scriitori si scriitoare care-s milionare/i. Aia nu inseamna ca recomandam lumii sa se apuce de scris carti ca e o meserie banoasa. Realitatea e ca 99.9% din programatori la fel ca si 99.9% din scriitori, si aici vorbesc strict de aia care scriu cod, ca aia-s programatori, au salarii medii spre bune, comparabile cu alte meserii ce necesita capabilitati intelectuale similare.

Eu as puncta un alt aspect important in cazul IT-istilor, ca superset al programatorilor, si anume nivelul MINIM de venituri. Ca ala e important, nu faptul ca sunt vro mana de oameni care fac milioane. Ideea e ca IT-ul e un domeniu bun tocmai pentru ca si aia care fac o treaba mediu spre slaba, au un venit ok, cu care duc o viata decenta. Nu or sa se scalde in lux, dar nici nu traiesc rau. Acelasi lucru cam cu greu se poate spune despre alte domenii. IT-istii castiga un venit minim OK peste tot in lume si in mare parte din sub-domeniile IT-ului. Nu stiu cate alte pregatiri profesionale pot oferi asta. Ingineri sunt si prost platiti si bine platiti, doctori la fel, profesori la fel. Artistii sunt la extreme mai mari: majoritatea mor de foame, cativa fac zeci de milioane.


Este MULT mai usor ca progamator sa faci bani frumosi decit ca jucator de fotbal sau scriitor sa cintaret.
Ca sportuv sau cintaret pe linga munca enorma trebuie sa fii si exceptional nativ. Si un prograator trebuie sa fie destept si sa munceasca dar procentul care fac asta e mult mai mare. Daca iei toti programatorii care au facut milioane din toate firmele mici si corporatiile mari ajungi la minim sute de mii, daca nu milioane de oameni... citi scriitori crezi tu ca au ajuns milionari?

#228
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdani.user, on 05 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Scuze, dar compari mere cu pere.

Programatorul e acela platit pentru a dezvolta software. E platit (brut) cu cateva zeci de mii de euro/an (adesea prin Europa, inclusiv de vest/nord) pana spre cateva sute de mii/an (US la anumite firme, in locatii scumpe, pe anumite pozitii).

Cei tot mentionati pe aici cu sume de milioane nu castiga banii aceia ca programatori. Nu il chem pe X sa-mi scrie timp de o luna niste cod si-l platesc de 10x mai mult decat pe un programator de top din Silicon Valley, e absurd. Ei castiga banii respectivi ca antreprenori. Au o afacere si vand unul sau mai multe servicii/produse (sau afacerea cu totul).

E altceva, mai aproape de cineva care da lovitura creand un lant de magazine decat de meseria obisnuita de programator.

Antreprenor nu poti sa fii decit untr-o arie care permite asa ceva. Sint meserii unde e mult mai usor sa fii antreprenor or sa fii parte dintr-un startup.

#229
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
M-am exprimat aiurea cand am comparat scriitorii cu programatorii. Voiam sa zic ca in ambele cazuri un procent foarte mic dintre ei ajunge sa atinga celebritatea, milioanele de dolari pe an. Majoritatea sunt aia care fac venitul minim si mediu. Si aici apare marea diferenta, programatorii platiti prost sunt totusi platiti bine in raport cu majoritatea meseriilor. Scriitorii platiti prost spre deloc isi iau alte 3 minijob-uri, ca altfel fac foamea. Asta incercam sa zic acolo, ca in general programatorii, ca medie, ca minime, nu ca varfuri si celebritati, o duc bine. Si da, cu putina planificare si chibzuinta, poti sa ajungi in final milionar si ca programator, dar ajungi mai usor acolo daca stai intr-o zona f. scumpa, cu salarii f. mari (gen sute de mii pe an), dar traiesti cativa ani ca un sarac, si economisesti tot ceva sute de mii pe an. Ca daca esti un programator mediu in Germania, care conform statisticilor se invarte pe la 60000 brut pe an, deci cam 35.000 net, poti sa faci tu foamea foamei, ca mai mult de 20.000 pe an nu strangi, si in ritmul asta iesi la pensie eventual milionar. E foarte relativ, si de asta eu zic ca de fapt trebuie mereu puse in balanta salariile medii dintr-un loc anume cu costurile medii de acolo. Una e 200.000 pe an in Silicon Valley, alta e 200.000 pe an intr-un orasel German, unde o casa costa 200.000 fata de un container de TIR prin Silicon Valley.

Edited by adipelcz, 06 November 2019 - 00:20.


#230
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Cu preturile ai dreptate, dar numai partial.
O casa o ai pe viata, nu o piezri. O parte din ea e cheltuiala (taxe, impozite, intretinere) dar alta parte e investitie pe care o vinzi si iti recuperezi banii, uneori cu un profit foarte bun.

#231
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Evident. Zic doar ca multi tind sa compare doar salariile, fara sa ia in calcul costurile. Ideea e ca totusi ca programator bun, pe oriunde mergi, daca nu sari calul cu stilul de viata, poti economisi un 25-50% din venituri, si atunci evident ca e mult mai bine daca ai 25% din 300.000 pe an fata de 25% din 50.000 pe an. Daca economisesti 0% din venituri, e irelevant cat ai salariul, mai ales daca mai si stai in chirie si nu se aduna nici macar un dram de capital intr-o casa.

#232
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Salut, prin Asia de SE s-a dat careva de pe aici ? Indonezia, Filipine, zona aceasta, pe insule. Vad ca se duc din ce in mai multi IT-isti si vloggeri pe acolo.
Ma intereseaza doar inceputul, acomodarea, primele 2 luni cum sunt acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate