Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Este necesara rovigneta?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postviceroy56, on 11 septembrie 2019 - 13:04, said:

Si cat combustibil consuma pana acolo dus-intors+timp pierdut, sigur e mai scump decat RV pe o zi.
Daca nu sta cumva in Berceni.
Dacă nu are autocar sau camion va plăti vinieta pe minim o săptămână. Dar da, s-ar putea să coste mai mult combustibilul decât vinieta.

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostRedDev, on 11 septembrie 2019 - 12:47, said:

Un singur drum Marsilia - Nisa si inapoi te scutura de 50 de euro doar taxa de autostrada.
curat ghinion Posted Image

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostdreaQ, on 11 septembrie 2019 - 12:16, said:

Fix asta am patit eu aum ceva timp. Cand am iesit am uitat, mi-am adus aminte cand am trecut pe sub o camera Posted Image
Vad ca pana acum nu a sosit nimic acasa.

mai e pân-la 3 luni!
125 de lei să pregătești!

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 11 septembrie 2019 - 12:34, said:

Trecand peste faptul ca DNCB e drum national (de aici si acel DN din denumire), rovigneta e suficient de ieftina incat sa nu fie o problema achizitia uneia pe un an...


La cum arata drumurile din Romania, mie sincer mi se pare ca aceasta rovigneta este foarte scumpa. Platesti si primesti nimic in schimb. Eu nu am rovigneta. Cand plec cumpar pe 7 zile.

#23
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nu pot sa cred ca ai deschis un topic pentru asa ceva...Nu va ajunge cat intrebati pe grupurile de FB?
Nu iti permiti rovinieta, ia STB

#24
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View Postgushpi, on 11 septembrie 2019 - 13:27, said:


mai e pân-la 3 luni!
125 de lei să pregătești!

S-a intamplat in martie. Adevarul e ca acum vreo 3 saptamani am ratat un aviz la posta - eram in concediu, plicul nu mai era la posta. Am sa urmaresc pe online banking sa vad daca ma executa :D
Prostia mea..pe 2 ianuarie mi-a expirat rovinieta - bing-bang a sunat telefonul, remindere, SMS, mail zic da-le'n plm imi iau eu cand oi pleca cu prima ocazie din Bucuresti 0 inceput de ianuarie cu durere de cap. Am plecat din oras la o inmormantare, am uitat si mi-am dat seama abia pe Bucuresti-Pitesti trecand pe sub camerele de la Bolintin Deal. :D

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdi blondu, on 11 septembrie 2019 - 11:59, said:

Salut prieteni!
Pentru traseul din imagini,este necesara rovigneta?
Nu. Pentru aeroport da ca e in Otopeni dar pentru centura Bucuresti si magazine nu trebuie.

Primele camere de rovignete sunt abia dupa intrarea in judetul Giurgiu, km22+50m.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Exista niste camere si la limita municipiului pe panoul de afisaj electronic dar cred ca sunt pentru monitorizare trafic doar ca i-ar lua pe toti mare merg la Carrefour sau care ies pe DNCB care tine de Bucuresti. Nu mi-am pus niciodata problema ce e cu ele, daca stie cineva sa scrie... oricum tu nu ai treaba cu ele ca vii pe DNCB deci nu treci pe la panou.
Pe DN1 nu exista asa ceva la iesirea din municipiu. Primele camere rovignete sunt in Otopeni fix cu 50m inainte de varianta spre aeroport (smecheri).
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Deci practic poti merge fara rovigneta Buc-Otopeni insa numai pana in centru, fara sa ajungi la aeroport. Si te intorci pe soseaua garii sau cum ii zice care da in centura ca altfel nu mai ai cum sa intorci pe DN ca dai de camere.

Edited by andreic, 11 September 2019 - 15:01.


#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmannyx92, on 11 septembrie 2019 - 14:19, said:


Nu iti permiti rovinieta, ia STB


Asta si fac. SI nu pentru ca nu imi permit masina sau rovigneta ci pentru ca refuz sa o platesc, scarba dreacu' ...

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBogotta, on 11 septembrie 2019 - 14:09, said:

La cum arata drumurile din Romania, mie sincer mi se pare ca aceasta rovigneta este foarte scumpa. Platesti si primesti nimic in schimb. Eu nu am rovigneta. Cand plec cumpar pe 7 zile.
În Germania nu există vignetâ și totuși ăștia chiar au autostrăzi, fără limită de viteză chiar.
Dar la noi, lucrurile se fac pe dos.
-În loc să se investească in radare fixe, se investește în camere fixe și mobile care caută vigneta după nr. de înmatriculare.
-În loc să se investească în radare fixe, se trimit echipaje de poliție rutieră la ”vânătoare”, de parcă altceva mai bun nu ar avea de făcut.
Ba chiar se oferă ocazia șoferilor să facă scandal de genul: ”pe ăia nu-i vedeți, numai pe noi”.
-În loc să se investească în radare fixe, care nu iartă pe nimeni, că e primar, deputat, senator sau interlop de renume, se preferă umilirea polițiștilor de la rutieră.
-De ce să dai amenzi pentru vignetă, când poți să nu o faci și în același timp toți șoferii să o plătească?
Oare în care situație ar ieși statul mai câștigat?

Edited by ericmario, 11 September 2019 - 17:45.


#28
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
O lege de rahat tipic romaneasca!!
E centura ocolitoare a orasului Bucuresti,dar iti trebuie rovinieta sa circuli pe ea pentru ca treci prin judetul Ilfov....Pai daca e centura Bucurestiului,nu e normal sa nu iti trebuiasca rovinieta pe ea?????Niste cretini!
Si faza e ca nu mai scapam de ei ca tot aia candideaza si tot babele si mosii plus restul prostimii ii voteaza!
Ontopic.Da,legal ai nevoie de rovinieta,dar nu exista camere pentru ea,iar alea mobile se pun de obicei prin tara sau intre localitati!

#29
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmannyx92, on 11 septembrie 2019 - 14:19, said:

Nu pot sa cred ca ai deschis un topic pentru asa ceva...Nu va ajunge cat intrebati pe grupurile de FB?
Nu iti permiti rovinieta, ia STB
Sa inteleg ca ai avut o zi proasta? Poate nu am FB? Ha?

View Postgeorge_alexandru, on 11 septembrie 2019 - 12:34, said:

Trecand peste faptul ca DNCB e drum national (de aici si acel DN din denumire), rovigneta e suficient de ieftina incat sa nu fie o problema achizitia uneia pe un an....nu de altceva, dar poate mai iesi din cand in cand din oras.
Mda...

View Posteiffel, on 11 septembrie 2019 - 12:37, said:

Toata zona aia e Jud. Ilfov.
Cauta si tu un Hornbach in Bucuresti . Parca exista unul.
Asta e mai aproape de mine :)

View Postviceroy56, on 11 septembrie 2019 - 13:04, said:

Si cat combustibil consuma pana acolo dus-intors+timp pierdut, sigur e mai scump decat RV pe o zi.
Daca nu sta cumva in Berceni.
Locuiesc pe Prelungirea Ghencea.
La orele in care ma duc eu nu e aglomeratie.

View Postclaudiu1, on 11 septembrie 2019 - 13:13, said:

Corect, este unul in Berceni, pe Luica, in spate la Grand Arena.
https://www.hornbach...ch/berceni.html
La cat de aglomerat este pe Prelungire si intrarea pe Centura (mai ales la intoarcere, de pe Centura pe Prelungire), posibil sa faci tot cam atat.
La orele in care ma duc eu nu e aglomeratie.

View Postandreic, on 11 septembrie 2019 - 14:35, said:

Nu. Pentru aeroport da ca e in Otopeni dar pentru centura Bucuresti si magazine nu trebuie.
Primele camere de rovignete sunt abia dupa intrarea in judetul Giurgiu, km22+50m.
Exista niste camere si la limita municipiului pe panoul de afisaj electronic dar cred ca sunt pentru monitorizare trafic doar ca i-ar lua pe toti mare merg la Carrefour sau care ies pe DNCB care tine de Bucuresti. Nu mi-am pus niciodata problema ce e cu ele, daca stie cineva sa scrie... oricum tu nu ai treaba cu ele ca vii pe DNCB deci nu treci pe la panou.
Pe DN1 nu exista asa ceva la iesirea din municipiu. Primele camere rovignete sunt in Otopeni fix cu 50m inainte de varianta spre aeroport (smecheri).
Deci practic poti merge fara rovigneta Buc-Otopeni insa numai pana in centru, fara sa ajungi la aeroport. Si te intorci pe soseaua garii sau cum ii zice care da in centura ca altfel nu mai ai cum sa intorci pe DN ca dai de camere.
Multumesc pentru infomatii.

#30
aliexander

aliexander

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2019

View Postmannyx92, on 11 septembrie 2019 - 14:19, said:

Nu pot sa cred ca ai deschis un topic pentru asa ceva...Nu va ajunge cat intrebati pe grupurile de FB?
Nu iti permiti rovinieta, ia STB
si la STB platesti pana la urma, asa ca mai bine rovinieta

#31
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmannyx92, on 11 septembrie 2019 - 14:19, said:

Nu pot sa cred ca ai deschis un topic pentru asa ceva...Nu va ajunge cat intrebati pe grupurile de FB?
Nu iti permiti rovinieta, ia STB
Rautaciosule  Posted Image Posted Image

#32
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgeorge_eu25, on 11 septembrie 2019 - 19:05, said:

O lege de rahat tipic romaneasca!!
E centura ocolitoare a orasului Bucuresti,dar iti trebuie rovinieta sa circuli pe ea pentru ca treci prin judetul Ilfov....Pai daca e centura Bucurestiului,nu e normal sa nu iti trebuiasca rovinieta pe ea?????Niste cretini!

Esti in eroare maxima: centura Bucurestiului nu apartine de Bucuresti, ci de Compania de drumuri, deci da, trebuie vigneta.
Faptul ca se cheama "centura Bucuresti" nu are relevanta - e regim de DN
In Madrid parca sunt 3 inele concentrice de centura, cel mai indepartat parca la vreo 40 km de oras. Din logica ta, nici acolo nu ar trebui platita vigneta pentru ca se cheama inelul 3 de centura Madrid?

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbogwol, on 06 decembrie 2019 - 10:35, said:

Faptul ca se cheama "centura Bucuresti" nu are relevanta - e regim de DN


Bine ar fi sa aiba regim de DN. Pana una alta are regim de drum satesc.

#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbogwol, on 06 decembrie 2019 - 10:35, said:

In Madrid parca sunt 3 inele concentrice de centura, cel mai indepartat parca la vreo 40 km de oras. Din logica ta, nici acolo nu ar trebui platita vigneta pentru ca se cheama inelul 3 de centura Madrid?
Cind au bagat astia "vigneta" in Spania ?

#35
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postadrian_r5, on 06 decembrie 2019 - 14:07, said:

Cind au bagat astia "vigneta" in Spania ?
Argumentatia nu era pentru vigneta in Spania (nu stiu daca este sau nu) , ci asupra faptului ca , in pofida faptului ca se numeste centura orasului X, respectiva centura nu apartine de oras ci de administratorul drumurilor.

#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbogwol, on 12 decembrie 2019 - 14:26, said:

nu stiu daca este sau nu
Pai daca nu stii ... de ce dracu scrii ?

View Postbogwol, on 12 decembrie 2019 - 14:26, said:

Argumentatia
Proasta agrumetatie ti-ai ales Posted Image

Vezi aici cum e cu M0 - centura Budapesta.

Edited by adrian_r5, 12 December 2019 - 15:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate