Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Constructie Ferestre Termopan cu materiale de calitate raport calitate-pret - pe fiecare tip constructiv si pret/mp

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
din ce am mai vazut toate cele 3sticle se pot pune de 6mm - dar probabil ingreuneaza mult fereastra, probabil 6mm e bune la cele fara deschidere (interesant daca ai optiune de 6mm si la rehau)

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
am vazut la cei de la gealan si poate la altii la tripan ca pun lowe+float+lowe
eu daca pun geam tripan as dori sa pun un lowe+lowe+float(la interior-normal sau cu autocuratare) daca le-or pune asa cum le cer si nu le pun ca mai sus
(fara deschidere - ca am observat ca geamurile tripan se deschid greu si fiind mai grele distrug balamalele....acu nu stiu daca atunci cand se strica se pot inlocui sau nu...)
iar la usa de balcon as pune usa cu termopan simplu - tot pentru ca cele cu 3foi atarna mai greu si forteaza in timp balamalele si nu stiu daca se pot inlocui in caz ca se defecteaza


Apropo geamul de mai jos pare plin...?a mai vazut cineva asa ceva ?

Edited by July02, 17 September 2019 - 23:09.


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Man tu vrei tripan pe profil de 60 de milimetri, apoi să pui și "avioane" gen autocurățare. Acum studiezi problema, ai început să citești de câteva zile despre tâmplărie. Ești convins că poți să alegi singur cele mai bune soluții? Dacă vrei să riști să cheltui banii de două ori, ia tâmplăria de la magazinele de bricolaj. Cine face montajul?

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDigix, on 17 septembrie 2019 - 23:12, said:

tripan pe profil de 60 de milimetri
am vazut la o firma ca fac tripan si pe 60 la rehau - cum fac ei asta? nu stiu... si mie mi se pare un pic suspicios, dar daca se poate de ce nu, oricum acel geam va sta fix
asa cum am zis mai sus vreau ca geamul tripan sa fie fix sa nu forteze balamalele GU in timp ca nu stiu daca se pot inlocui ulterior
deasemenea usa la balocn vreau sa fie simpla - termopan  ca sa  nu forteze balamalele GU in timp (daca balamalele s-ar defecta si s-ar putea schimba as putea pune si tripan la usa de la balcon)

Edited by July02, 17 September 2019 - 23:34.


#23
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Se poate pune tripan pe 60 mm dar nu e indicat ''pentru ca coeficient termic'' si ce te doare mai tare raport calitate pret.Tripan de 32 are coeficient foarte apropiat de un 2 foi bun doar ca costa dublu.

#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDigix, on 17 septembrie 2019 - 23:12, said:

"avioane" gen autocurățar
nu cred ca un geam cu autocuratare e avion in zilele noastre e o banalitate, doar ca nu stiu daca se gaseste la toate firmele ca multi sunt cam invechiti tehnologic

Edited by July02, 17 September 2019 - 23:48.


#25
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu e o banalitate dar are doua dezavantaje.
1.nu e ieftin.aici trebuie sa ne ajuti tu sa investighezi sa ne spui de ce e asa scump
2.nu se gaseste in Brico.Si aici poti face o solicitare la ei poate il baga in sortimentatie

#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbogumilandia, on 17 septembrie 2019 - 23:44, said:

Nu e o banalitate dar are doua dezavantaje.
nu are dezavantaje daca e cu autocuratare - ca doar aia nu il faceau degeaba.... dar daca zici ca e asa scump poate ca nu merita asta e altceva
asta cu brico hai sa o lasam a fost doar o simpla remarca, vorbeam acum de  altele sa privim spre acestea

View Postbogumilandia, on 17 septembrie 2019 - 23:35, said:

Se poate pune tripan pe 60 mm dar nu e indicat ''pentru ca coeficient termic''
eu ma gandeam ca la tripan de 60 la rehau or sa fie prea subtiri baghetele si nu o sa stea bine cumva...

- acelasi geam tripan pus pe rama de 60 sau pe rama de 70 - are cam tot acelasi coeficient termic si pe 60 si pe 70...
doar ca pe cea de 70 sa ste mai bine cumva avand baghetele mai mari...., dar daca as sti ca si pe rama de 60 sta ok ar fi bine
-  cat are coeficient termic rehau tripan de 60 fata de cel de 70 ?


-La o sufragerie cu geam si usa care dau in balcon,am vazut la un avocat ca a pus Fereastra termopan fara deschidere deloc
si doar usa de la balcon se deschide sa aerisesti la el....
-Si ma gandeam si eu ca poate ar fi mai indicat sa pun tot asa adica:
a)Fereastra tripan fara nici o deschidere (asta ca  geamul tripan e mai greu si sa evit sa se strice balamalele GU caci nu stiu daca se pot schimba ulterior), -
sau e mai inestetitc asa>? unii zic ca ar intra mai multa lumina ca nu ar mai fi stalpul central de pe mijlocul ferestrei...mda nu stiu cum ar fi mai bine - acolo stand o verisoara
b)iar Usa la balcon sa o pun doar cu termopan cu 2 foi (tot asa ca sa nu fie grea usa si sa strice balamalele GU in timp ca poate nu se pot schimba ulterior)

Edited by July02, 18 September 2019 - 00:02.


#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
- Fereastra PVC maroniu imitatie lemn
Mi-a placut la culoare de la gealan un profil cu 3camere - imitatie lemn nuc sau cires nu stiu de care era o nuanta de maroniu nici inchis nici deschis frumusica, dar probabil e prin infloiere aplicata imitatia de lemn...

-cineva mi-a zis ca daca se zgarie nu ai ce sa-i mai faci , ca cica nu se mai poate schimba folia... (zicea ca nici in soare nu se comporta bine folia...atata tot ca unde trebuie sa montez nu bate soarele)- un tip deacolo zicea ca prin Belgia ei nu pun decat pe alb sau gri...ca nu pun ca noi PVC-uri infoliate cu imitatie de lemn.....

(interesant ca  la gealan in oferta lor apare mereu termenul Rabat...,adica e discount? stiam ca rabat parca era la produsele defecte....)

- Fereastra PVC alb:
Pe alb am vazut expusa o fereastra Gealan dar care avea cateva zgarieturi mici si la colt probabil fusese un pic in contact cu ceva....
Acasa am PVC Rehau(mai vechi fara zgarieturi in timp)-nu e perfect alb ca cel de la Gealan,pare mai sticlos asa decat Gealanul o fi avand mai mult dioxid de titan si deasta?

Edited by July02, 18 September 2019 - 18:18.


#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbogumilandia, on 17 septembrie 2019 - 19:12, said:

La baza profilul alb ar trebui sa coste mai mult decat cel maro neinfoliat "pentru ca dioxid de titan'',care e un colorant scump
cele colorate nu au dioxid de tian in compozitie?doar cele albe au? posibil ca anumite branduri de pvc sa aibe mai putin decat altele,probabil cele no name nu decat f putin,nu stiu gealan fata de rehau cum sta

Edited by July02, 18 September 2019 - 20:52.


#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Ferestrele PVC - de culoare maro imitatie de lemn sunt mai scumpe ca cele pe alb cu 25% din Totalul ferestrei(Rama PVC+Geam+Feronerie+Balamale+Cheder+Maner)??
sau doar Rama de PVC pe Culoare MARONIE care imita Lemnul e mai scumpa cu 25% fata de Rama de PVC  pe culoare ALBA?

Edited by July02, 19 September 2019 - 21:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate